Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Sony IPS UHD TV-i za PC upotrebu

A sad nešto sasvim drugo – IPS UHD televizori :smoke:! Jeste, tema je odgovarajuća. Mnogi, npr. kao i ja već 3+ god, koriste
TV-e za PC monitor. Ima svoje prednosti i svoje mane. Zahvalio bih se članu DieH@rdu čija poruka mi je skrenula pažnju.

Uvek sam kucao kako su inovacije za VA panele uvek bile u većim dijagonalama, a pogotovo u TV VA panelima. Došlo je vreme
da se ispita i šta nudi LG Display po tom pitanju i mogu otkucati, da sam izuzetno impresioniran!

Sledeće ponavljam i uvek ću ponavljati :), Sonijevi LCD TV-i jedini ne koriste PWM i zato ih apsolutno preporučujem kao zamenu
za monitor. Dnevno podsećanje, PWM služi za regulaciju LED pozadinskog osvetljenja i kod određenih ljudi može dovesti do ozbiljnijih
zdravstvenih problema. Takođe postoje ljudi na koje PWM negativno deluje, a da nisu ni svesni. I PWM na nižem nivou osvetljenja
dovodi do artifakata kada se prikazuje pokretna slika (važi i za igre). BenQ je svojom uspešnom kampanjom to uspeo da eliminiše na
PC monitor tržištu mada još uvek ponekad zaluta neki model sa PWM-om na sramotu proizvođača kao HP-a koji to uvek skriva da li im
monitor treperi ili ne (namerno ili slučajni previdi, ne znam).

Dalje, Sonijevi TV-i generalno imaju najbolje skalare (ovo je jako bitno što zbog gledanja videa, što zbog video igara), najbolji odziv
piksela
(čitajte najbolje odrađen overdrajv) i nemaju problema sa podrhtavanjem (judder).

Input lag je dobar, ali nije odličan kao na Samsungovim modelima koji je tu neprikosnoven. Nije mi jasno zašto je Sony posle modela
sa niskim input lagom iz 2014. krenuo na gore kad su i proizvođač konzola. Glavni problemi njihovih TV-a su prenaduvana cena, mada
često i padne čak brzo, loš marketing i verovatno najgora „pametna“ platforma u vidu Android TV-a zbog slabog MediaTek SoC-a i
Sony bloatwarea, al‘ barem ne uvaljuju reklame. Al‘ pošto se kupuje kao zamena za monitor, koga briga?

Sve ovo (naduvane cene) je povezano sa TV biznisom koji gubi novac preko 10 god. Sony TV-e za evropsko tržište proizvodi Hon Hai
Precision Industry, u narodu poznatiji kao Foxconn, kojima su prodali fabriku u Slovačkoj još davne 2010-te.

Preporučeni UDH 4K (3840x2160) Sony TV modeli

KD-49XD700x (AS-IPS) (8-bit) (2016.)
KD-55XD700x (AS-IPS) (8-bit) (2016.)

KD-49XD80xx (S-IPS) (8-bit+FRC; QD; HDR) (2016.)
KD-55XD80xx (S-IPS) (8-bit+FRC; QD; HDR) (2016.)

KD-43X830xC (AS-IPS) (8-bit+FRC; 120 Hz) (2015.)
KD-49X830xC (AS-IPS) (8-bit+FRC; 120 Hz) (2015.)

KD-43XD830x (AS-IPS) (8-bit+FRC; 120 Hz; QD; HDR) (2016.)
KD-49XD830x (AS-IPS) (8-bit+FRC; 120 Hz; QD; HDR) (2016.)

KD-55XD85xx (AS-IPS) (8-bit+FRC; 120 Hz; QD; HDR) (2016.)
KD-65XD85xx (AS-IPS) (8-bit+FRC; 120 Hz; QD; HDR) (2016.)
KD-75XD85xx (AS-IPS) (8-bit+FRC; 120 Hz; QD; HDR) (2016.)

Pažnja, KD-43XD80xx ima AMVA3 panel i njega ću preporučiti u VA temi!
S-IPS i AS-IPS su LG Display IPS TV paneli (AH-IPS je očigledno za monitore).
QD je skraćenica za Quantum Dot LED pozadinsko osvetljenje i ono je odgovorno za proširenu pokrivenost boja, naspram standardnog
W-LED-a.

Sony je u 2017. skoro potpuno eliminisao IPS UHD modele osim u najjeftinijoj seriji (XE8005) tako da ko planira kupovinu novih modela
koji ih zamenjuju, a hoće IPS, šipak. To što ima, ima.

Sve preporuke su bazirane na osnovu Rtings testova. Ti francuski Kanađani su bez premca broj jedan sajt za testiranje TV-a. Nažalost,
za razliku od testiranja monitora gde zaista postoji jako puno profesionalnih sajtova na raznim jezicima, za TV-e je situacija katastrofalna.
Jedini ko još radi profi testove je Darko (hdtelevizija), ali on radi sam tako da limitirano testira modele. Još jedini sajt vredan pomena je
nemački CHIP koji dosta šturo testira, ali barem rade (bolje išta nego ništa). Tu i tamo još zaluta neki test na nekom sajtu.
http://www.rtings.com/tv/reviews/sony

X830C jeste „stara“ serija iz 2015, ali je odličan TV za PC upotrebu i igranje zato što radi na 120 Hz u 1080p. Jeste, dobro ste pročitali,
ti 100/120 Hz paneli su pravi i ne rade samo na 100 Hz u TV modu, već kod svih modela rade i na 120 Hz u 1080p u PC modu! Ima malo
artefakta, al‘ je zanemarljivo. Ovo je fantastično za igranje.

Pošto Rtings radi perfektno testiranja dodaću samo da postoje odrđeni Sony modeli u srebrno-sivom kućištu pored preovladavajućeg
crnog matiranog. Ako kupujete i možete birati boju, jasno šta da izaberete.

Naravno, svi problemi koji pogađaju IPS-olike monitore (BLB i glow), pogađaju i TV-e uz jednu napomenu da je „žar“ (glow) manje vidljiv
do minimalan kada se gleda sa veće razdaljine. Pošto su u pitanju veće dijagonale, veća je verovatnoća da je uniformnost sive loša tzv.
efekat prljavog ekrana (dirty screen effect) kao i uniformnost crne zbog „oblaka“ (clouding), što je već fizičko oštećenje.

UPOZORENJE
Iz nekog razloga koji ne postoji kod IPS-olikih monitora, na rtings testovima su primetili da određeni IPS TV modeli pate od zadržavanja
slike (image retention), čuveni fenomen poznat sa plazma i OLED TV-a. Ovo ne znači da treba da odbacite a priori model zbog toga.
Nikako! To znači da obavezno testirate TV pre kupovine tako što ćete pustiti statičnu sliku sa nekim znakom, onda promeniti i videti da
li ima tragova. To što je Rting prijavi da neki modeli pate od toga, ne znači da će i vaš (oni ne testiraju sve dijagonale) zato što može biti
i do samog konkretnog primerka ili određene serije. XD700x je imao taj problem, pa ga opet preporučuju kao najbolji budžetski veliki PC TV
monitor!
 
Poslednja izmena:
Ultraširoki 29“ monitori

Pošto sam otkucao aktuelno stanje na tržištu ultraširokih VA monitora, stiglo je pitanje, parafraziram „ali zašto sam zaobišao
LG ponudu koji su najpovoljniji“
.

U suštini, imao sam u planu da otkucam, samo me mrzelo iz nekoliko razloga:
1) Generalno me ne interesuju zato što su cene visoke.
2) Kanađanin, čije liste preporučenih modela sam prilagodio za nas ovde, nema neko pozitivno mišnjenje o njima, a ja ću
dodati da ga i ne krivim.
3) Objasnio sam na VA temi da je na stranim forumima manija za VA ultraširokim monitorima, a to se vidi i na Geizhalsu:
Mnogima je dosadilo da igraju lutriju sa IPS-olikim panelima (BLB i glow) i deo kupaca je rešio da okuša sreću sa VA panelima.
Apsolutno je neverovatno da date veliki novac za prilično skupe ultraširoke modele, a onda dobijete (polu)defektan proizvod.

Kao što AU Optronics nema kontrolu kvaliteta svojih famoznih 27“ AHVA 1440p 144 Hz panela zato što nemaju konkurenciju
već skoro monopol (dnevno podsećanje da oni proizvode i 27“ TN 1440p 144 Hz igračke panele), to isto važi i za LG Display
i njihove ultraširoke panele, mada su oni konačno dobili žestoku konkurenciju. Prekopiraću pasus sa VA teme:
„Maniju“ je započeo LG Display sa svojim 29“ ultraširokim AH-IPS panelima još davne 2012-te. U toj 29“ ultraširokoj klasi imaju
čak 6 varijanti (2560x1080), od toga su dva zakrivljena. U klasi od 34“ imaju 8 panela (4 zakrivljena) i izuzev dva, svi imaju
3440x1440 rezoluciju. Prošle godine su izbacili i dva panela od 37,5“ rezolucije 3840x1600 (odnos je 24:10).
Namerno nisam spomenuo 25“ „ultraširoki“ panel, pošto zaista ne vidim poentu. Još 29“ nekako i mogu shvatiti, ali 25“? WTF :S:?!

I još nešto ako neko još ne zna ili ne razume, a nažalost i na stranim forumima se ovo ne zna – LG Display (ex LG Philips) =/= LG Electronics.
Jeste, LG.E je vlasnik 37,9% akcija LG.D-a, imaju isti znak i blisku saradnju (LG.E je naveći kupac IPS panela), ali tu priča
završava. LG.D je potpuno nezavisna korporacija i njihovi bilansi stanja i uspeha nemaju veze sa LG.E. Ovo možete videti i
na njihovom sajtu. Dakle, kada pročitate kako LG proizvodi panele za iPhone i sl. to je najobičnija glupost pošto LG.E ne
vidi centa od te prodaje osim kad dobiju dividendu kao akcionar. Znači, kada kritikujem LG.D panele, ne znači da a priori
kritikujem i LG.E modele monitora i TV-a i vice versa!
Nadam se objašnjenje nije bilo haotično :p.

Svi ultraširoki modeli imaju LG Display AH-IPS panele. AU Optronics i Samsung Display proizvode VA ultraširoke panele i koga
to interesuje, neka pročita o tome u VA temi.

Preporučeni 29“ UW (2560x1080)
ASUS Designo MX299Q
Dell UltraSharp U291WM
LG 29UB67-B
LG 29UC88-B (zakrivljen; FreeSync (40-75 Hz))
LG 29UM58-P
LG 29UM68-P (FreeSync (48-75 Hz))

Podsećanje da je 29“ UW de fakto 23“ 16:9 sa proširenom horizontalom. Po meni i mnogima je to malo, ali ako dolazite sa
<23“ (24“ je po meni kritično), onda bi trebalo da je sasvim ok. Svi modeli ne trepere. Najviše modela ima očigledno LG (10
sigurno, ako ne i više), dok ASUS i Dell zaista imaju samo jedan. Verzije panela iz 2012. i 2013. su pravi 8-bitni, dok su dve
verzije panela iz 2015. klasični 6-bit+A-FRC (njih imaju LG modeli).

ASUS Designo MX299Q je izašao u leto 2013. i isto je bio vesnik novog talasa. Nemački PRAD je odradio super detaljan
test. AnandTech ga je isto testirao, a oni monitore skoro uopšte ne testiraju. Da li vredi? Cena u maloprodaji Srbije je na
nivou Nemačke. Cena je visoka i jedino vredi ako vam se sviđa dizajn.

Dell UltraSharp U291WM je možda i prvi UW model, izašao davno u novembru 2012. PRAD je odradio super detaljan test.
Da li vredi? Čak i da vam treba kućište sa punom ergonomijom (što su UltraSharp modeli uvek, je l‘ te), definitivno ne vredi
zbog prilično visoke cene – jednostavno postoji LG model koji to isto nudi za puno manje novca.

Ostaju LG modeli. O njihovim crnim sjajnim kućišta sa panelima „bez“ rama (ali imaju unutrašnji crni „ram“) sam već kucao iks
puta pa neću ponavljati.

LG 29UB67-B je biznis model, dolazi fabrički kalibrisan (dobijete izveštaj na papiru), ima gomilu video i drugih ulaza/izlaza,
kućište ima punu ergonomiju i bonus – nije sjajno (tako mi deluje na YT snimcima)! Zato što je biznis model, napolju se prodaje
uz 3 god. garancije. Ne postoji profesionalni test. Ima snimaka na YT. Ako do sada nije jasno :), lično mi jako dopada. Ako vam
ne treba FreeSync, po meni nema bolje u ovoj klasi.

Čuveni Rus Александр Грыжин aka ==DEAD==, koji važi za top recenzenta čije se recenzije uzimaju za najozbiljnije i na forumima
na engleskom jeziku, preporučuje LG 29UM58-P. Nije ga detaljno testirao, ali je otkucao:
Компания LG как минимум раз в полгода обновляет свой ассортимент, поэтому представленный монитор может не задержаться в продаже.
Тем не менее сейчас его можно признать лучшей покупкой в данном классе по соотношению цены, качества и возможностей — за не очень
большие деньги он предлагает качественную настройку и достойную сборку.

Почему стоит покупать: среди конкурентов можно найти монитор и лучше, но он будет намного дороже.

Что может остановить: простой дизайн, корпус быстро заляпывается, ограниченная эргономика подставки.
Poslušaćemo Rusa – ovo je najbolji budžetski 29“ UW model.

LG 29UM68-P je napucana/igračka verzija 29UM58-P modela. Dobiju se zvučnici, DP ulaz i FreeSync (48-75 Hz) plus je kao
i svi modeli 68 serije fabrički kalibrisan (dobije se izveštaj na papiru). Koliko je skuplji, toliko se i dobije više.

LG 29UC88-B ima blago zakrivljen ekran (3800R) i zbog toga je, između ostalog, dosta skup (zakrivljen panel = premijum).
Model je izašao pre godinu dana, a panel je iz 2015. Testirao ga je poljski benchmark :). Pravi gamerzski model pa mu je
i takva (prenaduvana) cena.

Nisam čitao iskustva kupaca i vlasnika po sajtovima, forumima i YT, al‘ to uvek pročitajte pre kupovine.

TL; DR
ASUS Designo MX299Q – kupiti samo zbog dizajna.
Dell UltraSharp U291WM – isuviše preskup.
LG 29UB67-B – najbolji „sve u jedan“ model.
LG 29UC88-B – kupiti ako vam očajnički treba zakrivljen ekran.
LG 29UM58-P – najbolji budžetski model.
LG 29UM68-P – najbolji igrački model, ali samo ako imate odgovarajuću Radeon karticu koja podržava FreeSync ili planirate
preći na takvu.

Za dan-dva ću objaviti i poruku namenjenu grdosijama od 34“. Tu je situacija prilično komplikovana zbog velike konkurencije
i raznih problema sa tim AH-IPS panelima zbog čega je došlo do nagle eksplozije u popularnosti VA UW modela.
 

Prilozi

  • LG 29UM58-P Datai.pdf
    481 KB · Pregleda: 37
  • LG 29UM68-P Datai.pdf
    203 KB · Pregleda: 135
  • LG 29UB67-B Datai.pdf
    375.7 KB · Pregleda: 51
Poslednja izmena:
Ultraširoki 34“ monitori (I deo)

Oh boy. 34“ UW AH-IPS paneli i monitori. Horor! Minsko polje :S:! Ti modeli monitora i paneli učestvuju u mrtvoj trci sa 27“ AHVA
1440p 144 Hz panelima – mrtva trka do dna ko će da proda više škarta (LG.D, AUO i proizvođači monitora), a da kupci ne primete!

Na sreću kupaca i žrtava nepostojeće kontrole kvaliteta LG Displaya, AU Optronics i Samsung Display su trljajući ruke počeli da
proizvode konkurentske VA UW panele što je dovelo do njihove eksplozivne popularnosti poslednjih meseci. Na sveopštu žalost,
ni tu stvari ne idu baš najsjajnije. Jesu generalno bolje, al‘ daleko je to od nekog zadovoljavajuće dobrog nivoa. Premijum cene,
a proizvodi...

Elem, ovo je zaista pravo minsko polje i jedna od retkih klasa monitora koja me generalno ne interesuje, ali pošto ima zainteresovanih
/potencijalnih kupaca, pokušao sam nešto smisleno sastaviti.

U čemu su problemi? Pored uobičajenih IPS-olikih problema u vidu „žara“ i izbijanja pozadinskog LED svetla skr. BLB (samo pošto su
u pitanju grdosije pa je to još više izraženo), prate ih problemi vezani i za veličinu – mrtvi pikseli, „oblaci“ (clouding), efekat prljavog
ekrana i sl.

Neko će možda pomisliti „ma vojvoda preteruje“ – u redu, samo bacite pogled na strane forume i sajtove gde se prodaju ti monitori
pa „uživajte“ u iskustvima vlasnika/kupaca. Potpuno je normalno da kupite neki od tih modela i onda vratite jedno 5-6 komada dok
ne dobijete konačno jedan koji ima neki nivo prihvatljivog BLB-a (ostale probleme neću ni spominjati). Ponekad se i pojavi neki srećnik
koji dobije „savršen“ primerak iz prve. Zato se i napolju kupuje preko interneta (ako već ne može uživo pa se pregleda primerak pre
kupovine) pa se lepo vrati pre isteka od 14 dana od isporuke i onda „igra lutrija“ dok ne dođe ispravan primerak. Tako je, kako je.
Kupite monitor od 1.000+ ojra (to su uglavnom G-Sync verzije) i opet nemate garanciju da ste potrošili veliki novac na kvalitet.
Ona čuvena „koliko para toliko muzike“ skoro uopšte ne važi na tržištu monitora!

Sve ovi problemi su relativno manje izraženi kod modela panela rezolucije 2560x1080, ali zato 3440x1440 :crash:...

Modeli 34“ UW (2560x1080)
Acer BX340C (FreeSync (48-75 Hz))
LG 34UB67-B
LG 34UC79G-B (zakrivljen; 144 Hz; FreeSync (50-144 Hz))
LG 34UM58-P
LG 34UM68-P (FreeSync (40-75 Hz))

Acer BX340C je jedini ne-LG model u ovoj kategoriji koji postoji (koji ima 9 modela). Nije dostupan ni preko, ali ako je neko na Zapadu,
tamo ga ima u nekoj limitiranoj meri.

LG 34UM68-P sam već opisao na VA temi. Da se citiram:
34UM68-P ima tradicionalno za LG dosta širok FreeSync opseg (40-75 Hz) i uz malo hakovanja i sreće se može dobiti LFC. Ne znam šta se dešava
u Srbiji, ali mu je cena apsolutno nenormalna (ako ga ima uopšte na stanju) – ista kao 34UC79G-B (ako i njega ima na stanju)! Njega samo od preko.
Opet čitajući Prad test, meh – BLB, IPS glow, osvetljenost i kontrast vidljivo niži od deklarisanog, jači matirani premaz ekrana, crno sjajno kućište
(LG baš forsira ovaj tip kućišta), input lag od 24 ms, slab odziv piksela... Reklamira se kao monitor namenjen igračima, a performanse gore od VA
monitora koji se i ne reklamiraju da su za igranje.
Link ka PRAD super detaljnoj recenziji. Jasno ko dan da su dobili primerak sa problematičanim panelom. Problem je taj što je to kod
ovog panela malo češći slučaj. Ako bi se dobio zadovoljavajući panel, model je sasvim dobar za sveopštu upotrebu, osim za igranje
(može neko umereno) za šta se reklamira!

LG 34UM58-P je izašao u isto vreme kad i 34UM68-P (pre godinu dana) i imaju isti panel. Kao i kod 29UM verzija, postoji ista takva
razlika, što u ceni, što po specifikacijama.

LG 34UB67-B je biznis model i sve što važi za manji (29“) model, važi i za njega. Jedino nema pivot što je očekivano za toliki ekran.
PRAD recenzija. Dobio je ocenu dobar (samo je sehr gut bolja ocena). Za ono za šta je namenjen je sasvim dobar. Čak ima i zadovo-
ljavajuće solidne zvučnike. Ima matirano kućište. Njihov primerak nije imao očigledan BLB i uniformnost osvetljenja je bila jako dobra,
ali zato glow zbog veličine panela… Iako nije igrački monitor, ima vidno niži input lag (~14 ms) od 34UM68-P, dok je overdrajv jako
sličan. Srednji overdrajv je najbolji (iako je jedva bolji nego kad je isključen što govori da je LG ovo ignorisao; nije im prvi ni poslednji
put) i oba monitora na najbržem podešavanju imaju poveći overshoot. Hardware.info test rezultati (nema puna recenzija).

LG 34UC79G-B je očigledno punokrvni igrački monitor i zato ima podosta testova*. TFTCentral. PRAD. PCGamesHardware.de.
Hardware.info. HDTV Polska. Benchmark Polska :). Zanimljivo da se može kupiti relativno dosta jeftinije u Ugarskoj nego u
Germaniji i po ceni je jedva skuplji od 34UB67-B. Ima polusjajan ekran što je ogroman plus i iskorak za LG Display! Ako ste pomislili
da se bavite bojama i dizajnom na ovom monitoru bez obzira što ima zakrivljen panel, sledeći podatak zakopava bilo kakvu ideju o
tome – sRGB pokrivenost je katastrofalnih 92%! Monitor je isto u sRGB modu dosta slab, a dolazi fabrički kalibrisan sa izveštajem
na papiru. Biću pošten pa ću otkucati da se sRGB nigde ne spominje u promociji, očigledno s razlogom ;). Ovaj monitor je prvi model
koji ima AH-IPS panel na 144 Hz. LG.D je ubedljivo poslednji sa debelim zaostatkom izbacio takav panel. Ima MBR „1 ms“ mod koji ne
fukcioniše kako treba (čist marketing). Odziv piksela na 120 Hz (fast) u kombinaciji sa FreeSyncom je dovoljno dobar za igranje, ali
ne i kompetitivno. Odziv na 60 Hz je slab kao i kod ostalih modela na 60 Hz, a pikseli ne mogu da isprate 144 Hz. Modeli sa TN,
AHVA i SVA 144 Hz panelima su vidno bolji za dve klase za tvrdokorno igranje.

*Postoji recenzija i na Benchmarku koju sam kritikovao zato što je objektivno loša i još jedan test na srpskom koji je teška neozbiljnost.

TL; DR
LG 34UB67-B je najbolja „sve u jedan“ kupovina. Prodaje se po sličnoj ceni kao i gamerzski 34UM68-P kojega deklasira po svemu
i o kojem jedino vredi razmišljati ako vam treba FreeSync. Ovo za cenu ne važi u Ugarskoj gde 34UM68-P ima dosta nižu.

LG 34UC79G-B je najbolja kupovina za igranje, ali ne kompetitivno. Obavezna napomena da vam treba mašina koja će održavati
frekvenciju oko 120 Hz. Kod nas ovaj model ima cenu kao i 34UM68-P za šta ne postoji racionalno objašnjenje :wall:.

Sledeća poruka (III deo) će biti posvećena famoznim UW modelima od 34“ rezolucije 3440x1440.
 

Prilozi

  • LG 34UM58-P Datai.pdf
    502.6 KB · Pregleda: 41
  • LG 34UM68-P Datai.pdf
    232.3 KB · Pregleda: 80
  • LG 34UB67-B Datai.pdf
    409.9 KB · Pregleda: 72
  • LG 34UC79G-B Datai.pdf
    421 KB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:
Ultraširoki 34“ monitori (II deo)

Promakli su mi još neki testovi…

LG 34UM68-P==DEAD== // Hardware.info test rezultati
LG 34UC79G-B==DEAD==


Modeli 34“ UW (3440x1440)
Acer B6 B346CK
Acer Predator X34A (zakrivljen; G-Sync (30-100 Hz))
Acer XR341CK (zakrivljen; FreeSync (30-75 Hz))
Acer XR342CK (zakrivljen; FreeSync (48-75 Hz))
AOC U3477PQU
ASUS ROG Swift PG348Q (zakrivljen; G-Sync (30-100 Hz))
Dell UltraSharp U3415W (zakrivljen)
Dell UltraSharp U3417W (zakrivljen)
iiyama ProLite XUB3490WQSU-B1
LG 34CB88-B (zakrivljen; FreeSync (55-75 Hz))
LG 34CB98-B (zakrivljen; FreeSync (55-75 Hz))
LG 34UB88-B (FreeSync (40-75 Hz))
LG 34UC88-B (zakrivljen; FreeSync (55-75 Hz))
LG 34UC98-W (zakrivljen; FreeSync (55-75 Hz))
LG 34UM88-P (FreeSync (40-60 Hz))
LG 34UM88C-P (FreeSync (40-60 Hz))
Philips Brilliance BDM3470UP
Philips Brilliance BDM3490UC (zakrivljen)

Napomene:
Svi paneli su LG Display AH-IPS.
G-Sync modeli koji rade na 100 Hz su u stvari OC-ovani sa 60 Hz.
Ravni paneli imaju 10-bitnu (8-bit+FRC) dubinu boja. Kod zakrivljenih bi trebalo da je uglavnom isto tako.

Jeste, ponuda je ogromna. Svako ima svoga konja ;). Naveo sam sve modele što su dostupni po Evropi. Ne pada mi na
pamet da ih detaljno komentarišem. Za određene modela postoje profi testovi i više nego dovoljno iskustava po stranim
sajtovima i forumima.

Na osnovu moga limitiranog saznanja (pošto ove monitore generalno ignorišem), uz ignorisanje problema koje sam opisao:
Koliko pratim, oba navedena G-Sync modela (Predator i ROG Swift) su solidno preporučena na stranim forumima.

LG 34UM88C-P je najbolji za „sve u jedan“ upotrebu, uz to je i najjeftiniji model i još ima FreeSync (na stranu izuzetno
ružna crna sjajna plastika na zadnjem delu kućišta i stubu – od napred je mat!). Najniža cena u maloprodaji ovde je trenutno
100k na Bench šopu :zgran:. Thank you very much, ali uvoznik je izuzetno prenaduvao cenu. 600e od preko, bez obzira na
garanciju od 2 naspram 3 god. ovde, je jedino racionalno rešenje. 34UB88-B je verovatno bolji i nešto malo skuplji, ali ga
nažalost nema preko (ima ga na Zapadu).

Acer XR341CK je dobar monitor sa odlično odrađenim overdrajvom za 60 Hz IPS-oliki panel i izuzetno niskim input lagom,
ali ga je teže naći pošto je izašao u jan. 2015. Ovo je Predator model bez Predator imena zato što ga Acer koristi za G-Sync
modele (isti slučaj kao kod ASUS-a i ROG Swift modela). Pažnja, model je FreeSync i overdrajv radi lošije/brljavi sa GeForce
karticama. Ako do sada nije bilo jasno, ovo je bez premca najbolji za igranje UW AH-IPS FreeSync monitor! Zato i drži dosta
visoku cenu…

Postoje modeli koji nude određene specifičnosti, tako da postoji ponuda za svakoga u zavisnosti šta vam treba.

-------

Ovim je moje kucanje u ovoj temi skoro završeno. Pokrio sam skore sve kategorije.

Sledeća „velika stvar“ na monitor tržištu su HDR paneli i monitori koji će ih imati. Po običaju, monitor tržište kaska za TV-ima.
Videću da otkucam o tome šta sledi (HDR), iako me realno ne interesuje i obećao sam da ću otkucati o tome kako da poboljšate
percepciju crne i kontrasta na IPS-olikim monitorima (iluzija kontrasta). Time će moje kucanje u ovoj temi biti završeno do daljnjeg
osim ako ne bude zaista neke vanredne potrebe.
:wave:

Pošto moj predlog administraciji foruma nije prošao, sa ograničenjem za ispravljanjem poruke od samo 60 min, nema šanse da ću
više kucati preporuke i analize zato što nema smisla, kao što nema smisla ni mnogo toga u ovom podforumu, a moglo se odraditi
da ovo bude bez premca najbolji podforum za monitore na prostoru bivše zajedničke države.
 

Prilozi

  • Acer XR342CK Datai.pdf
    401.5 KB · Pregleda: 31
  • LG 34UM88C-P Datai.pdf
    218.3 KB · Pregleda: 32
Poslednja izmena:
Koliko polemika oko glow-a na IPS ekranima a upravo antirefleksni premaz (tj matt) pravi taj problem,glossy varijante ga nemaju,verovatno je poznato ali eto...
 
IPS glow

Neće biti ;).

Postoji samo jedan 100% način da ne postoji glow na IPS-olikim panelima i on se zove A-TW polarizer.

„Ali vojvodo, zašto ga proizvođači ne koriste ako je to rešenje?“

Korisiti ga još samo Eizo u nekim svojim top modelima koliko znam, HP DreamColor Z27x (kojeg sam i preporučio za Adobe RGB i to
je zver od monitora, čak je i jeftin za ono što nudi) i to je to.

Pošto su ignorantske mase na internetu i „stručnjaci“ po IT hardver sajtovima i časopisima proglasili da je IPS najbolji, proizvođači
videvši da ignorantskim masama ne smeta glow, rešili da ne stavljaju A-TW polarizer. Uostalom, zar bi i vi kao proizvođač stavili kad
se modeli i ovako prodaju. Naravno da ne bi. Čista ekonomska računica ;).

Međutim, istina je verovatno mešavina sa sledećim – A-TW polarizer nije savršeno rešenje i isto ima svoje probleme i verovatno je
bilo žalbi i na njega pa je u kombinaciji sa ekonomskom računicom postao istorija.

I matirani premaz nema veze sa glowom. Postoje modeli sa matiranim ekranom koji ga nemaju (tj. imaju minimalan) i to se desilo sa
određenim 1440p PLS panelima koji su završili u Eizo FlexScan EV2736 i AOC Q2770PQU modelima (AOC Q2775PQU ga ne bi trebao
imate uopšte) što je dovelo svojevremeno do njihove nenormalne prodaje i popularnosti, a o tome sam kucao na temi Monitor do
600-650 evra
. Zašto ih je Samsung Display prestao proizvoditi nije nikome jasno, ali da se mogu takvi „glow free“ paneli proizvoditi,
mogu. Takođe sjajni IPS-oliki ekrani imaju i te kako glow i najbolji dokaz su televizori, a i monitori sa tim panelima :). HP serije 25 i 27
su jedne od retkih (imaju skoro sjajne ekrane sa ~2% mata, što je standard kod skoro svih modernih VA i IPS-olikih TV panela) koje ga
nemaju tj. imaju ga minimalan.
 
Poslednja izmena:
Jeste to da nemaju A-TW polarizer,ali mnogo zavisi i od jacine premaza,sto jaci to se vise primeti pa je na glossy tj sjajnom (po iskustvu korisnika) neprimetno,ovo sam procitao na mnogim mestima.

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?395835-Dell-SE2717H-IPS-losa-crna
Covek koristio Dell S2316H IPS (glossy) kojim je bio zadovoljan da bi kasnije menjao 2 27inc ips matt ekrana zato sto mu smeta glow.
Citiram:
koji daje fantasticnu crnu i nema nikakvog isijavanja kada je cista crna
Procitajte temu detaljno,tacno se vidi da clan Bradina uopste nije znao za glow jer isti nije ni primetio na dell glossy ips-u,za ona 2 27inc matt IPS ekrana je naveo:
Cim ustanem i malo se podignem, slika se skroz promeni na ekranu, isto vazi kada gledam sa strane. Uglovi gledanja su, ajde grubo da kazem, kao TN panel
(koristi malo mracniji wallpaper)

Gledao sam recenzije korisnika IPS glossy monitora na amazon,newegg itd i nijedan korisnik stavlja glow kao negativnu stavku ili trosi ijednu rec o tome,verovatno zato sto je neprimetan.

Ja sam ovde samo naveo iskustva korisnika,jesili imao uzivo glossy ips pa da potvrdis ono sta si napisao (da nema nikakve veze sa matt premazom)?
 
Poslednja izmena:
IPS glow

Korisnici? Ja bih zaista voleo da je tako.

To što nema žalbi na glow, treba prvo utvrditi da li se gleda u mraku / tamnijem okruženju ili pod svetlom?
Da li se uopšte gledala crna pozadina? Nema žalbi ni na mnoge matirane modele na amazonu i tako to, pa
to ne znači da ga nema pogotovo kad se provere relevantni IT forumi.

Profesionalnim testovi IPS-olikih monitora sa sjajnim ekranima gde su testeri „reklamirali“ glow ;).

Dell S2415H (AH-IPS) – testirao PCM.
There was a degree of detail lost in dark areas towards the edges of the screen, due to IPS glow.
// Detail levels were good in dark areas on Dirt 3, with the exception of those peripheral parts affected by IPS glow.
// Static contrast was fairly strong, but some detail was lost towards the edges and when viewing off-centre due to ‘IPS glow’.
// IPS glow is present as with most IPS and related panels.
Sve jasno ko dan.

Acer S236HL (AH-IPS) – testirao ==DEAD==.
При диагональных углах обзора наблюдается заметное снижение контрастности, изображение покрывает слабое белое облако.
При просмотре снизу этот эффект проявляется не так сильно, но при этом картинка становится несколько темнее, особенно в тенях.
Быстрее всего рассмотреть данную особенность можно, взглянув на угол экрана, находясь где-то в стороне от монитора в темное
время суток. Фотография наглядно демонстрирует то, что вы должны увидеть. Также по ней можно судить об отсутствии паразитных
оттенков при просмотре изображения под углом. Как можно видеть, угловой Glow (назовем его так) у S236HL выражен слабо.
//
Слегка уменьшенный Glow-эффект без появления сине-фиолетового отлива.
Jeste, ima nešto manji glow, ali se vidi beličasti oblak sa strane i dalje i to je naveo na kraju kao inherentnu manu monitora.
Isti rezultat je dobio i sa HP Envy 23.

Acer H226HQL (e-IPS) – testirao cnew.cz.
IPS glow je bohužel vlastností matrice a u tohoto panelu není zrovna dobře potlačen. Svoje udělá i (ne)rovnoměrnost podsvitu.

Změna kontrastu i barevné podání je jako u všech IPS minimální i z těch nejdivočejších úhlů. Snad jen se mi zdá, že ruku v ruce se
silnějším IPS glow pozorovatelným ponejvíce právě z úhlu je u e-IPS změna přeci jen trochu větší než u dražších IPS.
Glowa kolk‘o hoćeš.

Eizo CX240 (AH-IPS) – testirao PRAD (panel je matiran).
Darüber hinaus ist die Kontraststabilität gegenüber den meisten anderen Bildschirmen mit IPS-Panel stark erhöht: Dunkle Tonwerte
hellen sich aus dem Winkel nur wenig auf. Das verbessert den subjektiven Schwarzwert selbst bei ausschließlich frontaler Betrachtung,
weil die Darstellung zu den Rändern hin völlig homogen bleibt.

Die Schwarzdarstellung ist auch aus dem Winkel sehr homogen.

Die beschriebenen Eigenschaften decken sich mit den Ergebnissen, die LG mit der A-TW Polarisationsfolie erzielen konnte. Sie wurde letztmalig
beim LM240WU5 – ein IPS-Panel mit RGB-LED Hintergrundbeleuchtung – verwendet. Als Nebeneffekt tritt ein grün- bzw. magentafarbiges
Schimmern auf, das allerdings erst aus sehr steilen Winkeln auffälliger wird.
Nema glow zato što Eizo koristi polarizer, ali skrivaju koji tip. Isti slučaj sa CG277 i CX271.
CX241 ima sjajan ekran sa minimalnim matiran premazom (~2%).

Takođe iz iskustava sa stranih foruma po pitanju famoznih korejskih monitora, ista priča – postoje modeli bez IPS glowa sa matiranim
premazom i postoje sa sjajnim koji ga imaju standardno. ==DEAD== je testirao svojevremeno popularni Crossover 2730M:
Glow-эффект никуда не делся, но на цветных фонах он выражен не сильно, при этом нет сине-фиолетового отлива.

QNIX QHD2730R ima matirani PLS panel sa dosta smanjenim glowom. Dakle, ono što se zna, postoji PLS matirani panel(i) sa dosta
smanjenim glowom.

Itd, itd.

Dell S2316H prijavljen IPS glow na redditu.
For example, my Dell S2316H has both sides blue-ish on bottom and yellow on top. I only see the yellow glowing if I sit on floor while
monitor is on desk.

Amaterski обзор kod brata Rusa. Prijavljen glow.

IPS TV-i pate od glowa, a svi odreda imaju sjajne ekrane (sa 1-3% matiranog premaza da ne bude ogledalo).
LG 55UH850, skoro top LG model, HDtelevizija:
Ostale anomalije 3 IPS glow (crna poprima efekt sjaja pri gledanju iz kuta), okomite linije svjetlosti kad je lokalno zatamnjenje uključeno
//
Kao i kod ranije testiranih LCD televizora s IPS tehnologijom, tu je još jedna loša navika ove tehnologije – pri gledanju iz kuta istina je da
su boje zasićene i da dobro izgledaju, no crna boja dodatno gubi na dubini i izgleda kao da lagano sjaji (efekt koji je poznat kao “IPS glow”).
Sve ovo valja imati na umu pri biranju LCD televizora jer bez obzira o kojem se panelu radi, svaki ima neki kompromis.

I tako mogu do sutra...
:wave:
 
Još jedna opcija mi je Philips E-line 276E7QDSW o kome sam kucao. Ima Samsung Display AD-PLS panel.
Postoje četiri izuzetno detaljna testa ovog monitora.

Dobio sam direktnu potvrdu i od Kanađanina da je odličan:


Jasno k'o dan: čini se da je dobar koliko 27" 1080p panel može i nudi kvalitet slike konkurentan sa panelima više rezolucije.

Na osnovu testova, moja zapažanja:
+ Belo kućište i beli kablovi.*
+ Ima osvetljenost od bar 300 cd/m2, a ne 250 cd/m2 kako je Philips objavio.
I zaista, po specifikaciji panela, veća vrednost je tipična, a manja je minimalna.
+ Izgleda da ne pati od BLB-a (minimalni za bočni LED) i PLS „žara“ (glowa).**
+ sRGB pokrivenost boja je preko 99% što je misaona imenica za skoro sve 1080p AH-IPS/PLS modele!
+ Kontrast je preko 1.000:1.
+ Jako dobra fabrička kalibracija (precizne boje).
+ Nizak input lag (ispod 10 ms).
+ Jako dobar odziv piskela (SmartResponse Fast); odličan za IPS-oliki panel.
- Uglovi gledanja malo slabiji nego na AH-IPS panelima.
- Samo VGA kabel u pakovanju.

*Monitor ima unutrašnju crnu liniju od 2 mm, al‘ to je zaista minimum.
Bela boja kućišta je bez premca najbolja zato što drastično povećava percepciju crne i kontrasta!
**Moguća lutrija, mada na četiri testa da nisu imali problema ili minimalni…

Monitorom je moguće upravljati iz Wina uz pomoć programa SmartControl.

Model se reklamira za boje. Međutim, zbog fantastičnog belog kućišta se nosi i sa VA monitorima za gledanje videa (pod
uslovom da se dobije model sa minimalnim BLB-om i glowom i da se ne nabije poz. osvetljenje ekrana). Jedino što je ekran
matiran (25%), ali nije toliko agresivan sloj kao nekada kod kojih je izražena zrnastost slike. Ipak su tu polusjajni i skoro
sjajni ekrani u prednosti. Bez obzira, ovo jeste najbolji matirani 27“ 1080p IPS-oliki monitor. HP 27 serija su najbolji skoro
sjajni modeli (na žalost imaju unutrašnji crni „ram“). U oba slučaja ako vam ne treba FreeSync.

Odličan je i za igranje i po Philipsovoj specifikaciji, vertikalna frekvencija je između 56 i 76 Hz. Ako nisu škrtarili na skalaru
(kao HP u novoj 27 seriji), trebao bi da se OC na 75 Hz što smanjuje efekat sapunice/tragova (motion blur).

Cena u Srbiji je kao u Nemačkoj tako da sve pohvale za uvoznika.

Nisam ljubitelj TPVision TV-a, ali zato znaju kako da prave monitore (AOC i Philips).

Dva YT snimka. Prvi je jako lepa prezentacija na Mac-u na španskom:
https://www.youtube.com/watch?v=HbaW1UZJAV4

A drugi je izuzetan profi test (jedan od četiri) na ruskom:
https://www.youtube.com/watch?v=bDVBqSwfhJA

Jesi li video ovo mozda?

 
Ne znam sta je sa temperaturama boja, ali ovako na prvi pogled bi se reklo da Philips ima manje zamucenja pri pokretu. Nisam uvelicavao video, ovo pricam odokativno. Takodje iz nekog razloga je osvetljenje i kontrast na Philipsu naduvano pa su bas vidno spaljeni detalji na belim povrsinama(onaj kamen kule). Ukratko, ko god da je snimao video, lose je uradio posao jer nije monitore kalibrisao na priblizne vrednosti.
 
posedujem hp e242 koji se vodi kao ips mat nema glow nimalo ali ima manje uglove nego sto sam navikao kod ips mislim da je neka varijanta va panela crna je zift crna inace posedaovao sam jako skupe i dobr emonitore od eizo 4 3 21.3 inca sa 14 bit internom da ad koverzijom koji je inace i najbolji monitor sto se tice dinamike i tacnosti boja koji sma ikad imao preko raznih ips i pls verzija cisto za referencu...
 
Duke, jel danas svi guraju eips ili ima i dalje monitora relativno normalne cene sa h-ips/s-ips/... panelima? Do pojave jeftinijih eips panela situacija sa glow-om, mrtvim pikselima i svim problemima je bila prisutna u daleko manjoj meri, ili se sve svelo na LG/Samsung varijacije na temu?
 
@ c-p-r

Ne razumem zašto si citirao moju poruku o Philipsu 276E7QDSW i onda stavio snimak sa YouTubea od skoro
totalno drugačijeg modela :S:, koji je uz to i žešći šit. Vlasnik je u komentarima pokazao koliko nema pojma
šta je uopšte kupio. Takođe je žešće lupao i u vezi C27F591.


@ Astmario

Odgovor u vezi tog Philipsa sa snimka je jednostavan. Jedino što taj Philips nema GB-r-LED već QD LED pozadinsko
osvetljenje i još ima PWM, a ja uvek preporučujem modele koji ga nemaju (obavezno navedem ako ima).

Skoro svi LG Display IPS paneli od 2012. su AH-IPS. Poslednji e-IPS paneli su izašli 2013-te i ne znam da li ih
svega nekoliko starih modela monitora ima. S-IPS i AS-IPS paneli su LG Display TV paneli o čemu sam kucao.


@ pozarevcanin

HP EliteDisply E242 ima neki IPS panel, a ne VA. HP VA modeli obično imaju va na kraju.
 
Jaooo jeste u pravu si, odgledah na mobu onaj review iz tvoje poruke pa onda na similar video i prvih koliko oznaka bi identicno, kao i boja i pretpostavih automatski isti model mada se sada secam da mi bi cudno da je natpis phillips na ramu a ovome na jezicku ali eto... :D Cak je i postolje prilicno razlicito. :D My bad!
 
@ c-p-r

Ne razumem zašto si citirao moju poruku o Philipsu 276E7QDSW i onda stavio snimak sa YouTubea od skoro
totalno drugačijeg modela :S:, koji je uz to i žešći šit. Vlasnik je u komentarima pokazao koliko nema pojma
šta je uopšte kupio. Takođe je žešće lupao i u vezi C27F591.


@ Astmario

Odgovor u vezi tog Philipsa sa snimka je jednostavan. Jedino što taj Philips nema GB-r-LED već QD LED pozadinsko
osvetljenje i još ima PWM, a ja uvek preporučujem modele koji ga nemaju (obavezno navedem ako ima).

Skoro svi LG Display IPS paneli od 2012. su AH-IPS. Poslednji e-IPS paneli su izašli 2013-te i ne znam da li ih
svega nekoliko starih modela monitora ima. S-IPS i AS-IPS paneli su LG Display TV paneli o čemu sam kucao.


@ pozarevcanin

HP EliteDisply E242 ima neki IPS panel, a ne VA. HP VA modeli obično imaju va na kraju.

u teoriji bi trebalo da je tako u praksi to ne izgleda tako
 
Srbija ili ‘Merika

Da li se sećate šta sam kucao u vezi famoznih 27“ 1440p 144 Hz AHVA panelima? Ovde se možete podsetiti.

Pošto sam najavio na VA temi, sledi i poruka povezana sa prethodnom analizom tih panela, ali se i generalno odnosi na
IPS-olike panele i monitore sa istima. Ako ikada na ovom (ovde toga više nema uspešnom kampanjom inofrmisanja ;))
ili nekom drugom domaćem forumu naletite na pojedinca koji tvrdi kako samo ovde na Balkanu ili Srbiju dolazi monitor/panel
škart, samo mu prosledite sledeću temu sa OC.net foruma. Ima takvih tema po netu, al‘ su obično rasute. Ovo je najbolja
koja savršeno oslikava sve. Na OC.net dolazi i jako puno Evropljana, čisto da se zna.

My ASUS ROG Swift PG279Q Return Log
I am going to share my journey with you all and this will be my log from here on out. I have been on the hunt for another
100% flawless PG279Q. Thus far I have returned at least 20 of them. The very first one I bought right when it came out
from Newegg.com was amazing! Not a single flaw. It did however develop a single dead pixel about six months after owning
it and so I sold it off. I am under the firm belief that when you buy a $800 USD monitor that it should have gone through
all the necessary QA that it needs to in order to be truly worth that $800 price tag and be labeled the best monitor on the
market. This means being free of dead pixels and free of back light bleeding caused by pressure from the bezel. Expecting
the end consumer to fix it buy voiding the warranty and removing the bezel themselves is unacceptable...
Skrinovi za arhivu:
e707c881_1.PNG 3a561064_2.PNG

Neću citirati celu poruku, čitajte sve redom pošto je bilo na kraju i žešćih reakcija. Moja omiljena je sledeća
(#24; podvlačenja su moja):
I applaud your effort to make a statement to Asus and it even convinced me to buy an Omen x35 instead of this exact
monitor. But after 5 monitors or so it's quite obvious that this monitor ins't manufactured to your high standards. It's people
like you why most places have restocking fees or make you pay for a "premium" service like Newegg premier to do free returns.


I have high standards as well. I do not accept monitors have have "stuck" pixels (can't stand blue, green, or pink dots on my
screen that won't go away) and have done several returns myself. IPS glow/light bleed is common though and is part of the
technology. Your most recent pictures are quite acceptable in my opinion but I guess you think you'll hit OLED or VA-type
blacks eventually by abusing the system or something.
Just move on and get a VA panel or the new 3.5k Dell OLED if you will
only accept perfect blacks and no light bleed.
:wave:
 
Je l' ima neko iskustva sa LG 34UC98-W?
 
LG 34UC98-W (zakrivljen (1900R); FreeSync (55-75 Hz))

Za ovaj model postoje barem tri prava profesionalna testa i rezultati su generalno dosta slični – Christian Eberle
na Tom‘s Hardware (čija merenja odziva piksela i input laga jedino treba uvek ignorisati), nemački PRAD i nizozemski
hardware.info.

Model ja sasvim solidno kalibrisan. Ono što je mene pozitivno šokiralo je jako dobra uniformnost pozadinskog osvetljenja
što je dupli šok – em je UW AH-IPS, em je zakrivljen :zgran:! Čak je i IPS „žar“ (glow) dosta minimalizovan! Kontrast je
razočaravajuće ispodprosečan.

Ovo je model sa najslabijim FreeSync opsegom od bednih 55-75 Hz. Prosto neverovatno kako je LG Electronics zakinuo
to i kod svojih ostalih 34“ UW modela iako standardno stavljaju 40-75 Hz. Znači da se škrtarilo na skalaru, al‘ bitno je
da ima FreeSync radi marketinga. Međutim, škrtarilo se još na nečemu, a o čemu sam kucao kad su u pitanju LG UW
modeli, a to je loše odrađen overdrajv.

Pošto i nemački i nizozemski testeri koriste osciloskop, nema rekla-kazala i lovačke priče. Na medium podešavanju (koji
je optimalan), efekat sapunice (motion blur) je na sve strane. Na strong je to solidno suzbijeno (skoro duplo brži odziv
određenih prelaza!), ali zato dobijete artefakte kod nas popularno pogrešno nazvani „duhovi“. Vidite, hardware.info je
imao mega-test od čak 15 1440p UW modela i može se svako lično uveriti u merenja osciloskopom. I taj mega-test je
pokazao da su modeli sa SVA panelima generalno najbrži u toj klasi. UW AH-IPS paneli jesu sami po sebi spori, ali dobro
odrađen overdrajv to rešava i jasno je ko dan da LG Electronics ne zna ili ih nije briga, a ovo drugo je mnogo češći
slučaj što sam pokazao na već nekoliko njihovih drugih UW modela.

Ima jedan frejm input laga na medium overdajvu (koji je optimalan)...

TL; DRodličan monitor za sve osim za igranje osim ako niste ljubitelji velike sapunice (nivo tolerancije je jako subjektivan),
a ako ne volite sapunicu, onda uživajte u artefaktima (overshoot aka „izokrenuti duhovi“).
 

Prilozi

  • LG 34UC98-W Datei.pdf
    257.5 KB · Pregleda: 93
Poslednja izmena:
Zahvaljujem!

Treba mi za posao, gejming mi je na TVu. :)
 
Philips E-line 246E7QDSW

Kompanije su počele da predstavljaju nove modele za 2017, a neki su već i dostupni za kupovinu.

Navešću nove modele u najpopularnijoj (?) 24“ klasi i to od TPVisiona aka Philipsa i to samo zato što preporučujem
jedan njihov model i da pokažem da novo uopšte ne znači automatski i da je bolje.

Novi modeli su:
Philips V-line 243V7QDSB (AH-IPS) (23,8“; 1920x1080)
Philips S-line 243S7EHMB (AH-IPS) (23,8“; 1920x1080)
Philips S-line 243S7EYMB (AH-IPS) (23,8“; 1920x1080)
Philips B-line 241B7QUPEB (AH-IPS) (23,8“; 1920x1080)
Philips B-line 242B7QPTEB (AHVA?) (23,8“; 2560x1440)

Jedini modeli vredni spomena su B-line koji direktno napadaju Dell UltraSharp modele zbog ergonomskog tipa kućišta.
Glavni naglasak je na LowBlue modu, što je odavno prvi uveo BenQ...

Ono što nije dobro kod 1080p modela u odnosu na E-line modele iz 2015-te su:
1) Nova kućišta koju su po meni generalno ružnija.
2) Paneli su „bez rama/okvira“, a u stvari imaju unutrašnje crno.
3) Kućišta su crna što je ogromna degradacija u odnosu na superiorna bela.
4) Monitori se više ne reklamiraju kao Ultra Wide-Color što znači da je sRGB pokrivenost boja tipično slaba za 1080p
IPS-olike panele (većinom do 93%).
5) Nema više DVI ulaza, a HDMI ulaz više nije MHL kompatibilan.

Sve u svemu, ogromno razočarenje… Zbog svega ovoga, Philips E-Line 246E7QDSW (PLS) ostaje najbolji IPS-oliki
monitor u budžetskoj 24“ 1080p klasi i ovde i u svetu pod uslovom da vam ne treba FreeSync. O većem 276E7QDSW
modelu možete pročitati moju mini recenziju ovde.

Otkucao sam na temi Monitor za rad u Photoshopu/Editovanje fotografija da sam kontaktirao Kanađanina, pa ću
preneti i ovde. Ovo sam otkucao:
Philips E-Line 246E7QDSW (PLS) is widely available in Europe and competitively priced. I even recommend it here in Serbia how
much good and priced is.

Hardware.info tested it:

What I see is another excellent Philips 1080p budget monitor. It has a bit lower contrast than bigger model (276E7QDSW) but it
has the same excellent white case, so yea – contrast illusion. It has factory calibration (sRGB mode) even a bit better than bigger
model, and sRGB coverage is 98% which is the pipe dream for 90+% 1080p AH-IPS/PLS monitors.

But tester didn‘t recommended it for graphical critical work.
Zašto ga Nizozemac nije preporučio, apsolutno nije logično :wall:.
Ovo mi je odgovorio:
Good find and analysis of their measurements. Thanks to you I have updated my recomendations list with the Philips and Samsung
S24F350 which sadly seems to be on par with the 2014 launch 1080p PLS (<93% sRGB color space coverage and perceived black
depth ruining glossy black bezel).
Onda ga je dodao na listu preporučenih modela:
The 246E7QDSW has outstanding preset color accuracy, excellent gaming performance, is competitively priced...

Razlike između 24 i 276E7QDSW modela:
- Dijagonala od 23,6“ naspram 27“.
- 24 ima 98% naspram 99% sRGB pokrivenost kod 27 što je u oba slučaja misaona imenica za 95+% 1080p IPS-olikih panela!
- 27 ima veći kontrast (preko 1.000), a 24 manji (ispod 900:1).
- 27 ima i malko bolji odziv piksela (20-80-20% prelazi). SmartResponse Fast je optimalno podešavanje kod oba modela.
- 24 je malo bolje kalibrisan – boje, siva i toplina boja, a oba imaju perfektnu gamu (2,2).

Sve u svemu, apsolutna preporuka i za manji model! Jedini model koji se može nositi sa njime po kvalitetu slike je kod nas puno
skuplji Dell UltraSharp U2417H koji je premijum klasa i isto ima PLS panel samo najnoviju reviziju, ali sa unutrašnjim crnim ramom/
okvirom i opet zbog toga i nekih drugih stvrai nije generalno bolji od tog Philipsa. Samo kome treba ergonomsko kućište, a pošto
246E7QDSW ima VESA rupe, može se kupiti nosač ili desk „rame“.
 

Prilozi

  • Philips E-Line 246E7QDSW leaflet.pdf
    910 KB · Pregleda: 56
  • Philips B-line 241B7QUPEB leaflet.pdf
    957.7 KB · Pregleda: 95
  • Philips B-line 242B7QPTEB leaflet.pdf
    751.2 KB · Pregleda: 57
Poslednja izmena:
Dell UltraSharp U2917W

Još jedan monitor zaslužuju posebnu poruku – Dell UltraSharp U2917W (AH-IPS). Ovaj model mi već duže vreme
„bode“ oči zato što je uporno u top 2 po popularnosti na eponudi što nema nikakve logike da je u Srbiji popularan
tako skup model. Da budem jasan, taj model čak i nema nešto puno višu cenu od preko iako je UltraSharp model.
Zvuči čudno pošto sam kucao o tome koliko su ti modeli precenjeni ovde, ali je u ovom slučaju zaista tako.

Zašto bi neko kupio taj model, a ne LG 29UB67-B, na stranu što je ovaj LG model zvanično nedostupan u Srbiji,
pa mora od preko? U Germaniji je LG skoro 100 ojra jeftiniji i zaista U2917W ne nudi ništa u odnosu na 29UB67-B.
Štaviše, LG ima vidno veći nagib i pivot (nema rotaciju), dok Dell nudi samo rotaciju. LG ima zvučnike (2x 5 W) i
DVI ulaz, dok Dell miniDP ulaz i DPizlaz.

Stari poznanik ==DEAD== je testirao UltraSharp U2917W pre samo tri dana. Dva merenja su odmah uočljiva:
kontrast je jako slab – 740:1 je apsolutno očajan rezultat pogotovo što je još u pitanju premijum model! S druge
strane, fabrička kalibracija pogotovo u sRGB modu je fantastična! Po običaju, sRGB pokrivenost ne dobacuje ni 95%,
tako tipično za 1080p IPS-olike panele, o čemu stalno kucam. Uniformnost osvetljenja je odlična, ali zato IPS „žar“
(glow)… Odziv piksela je tipično slab kao i kod drugih AH-IPS UW modela, a Dell očigledno nije bila briga za overdrajv
pošto kada se uključi, pojavljuju se poprilično artefatki. Ko ne igra igre nije bitno, a za igranje, zaobići u širokom luku.
Uostalom i ne reklamira se za igranje, tako da...

TL; DRkome treba ergonomski 29“ UW model, LG 29UB67-B je bolja kupovina.
 
Poslednja izmena:
HP 27 serija

Dve serije monitora zaslužuju da dobiju svoju poruku. Već sam kucao o njima pa bi bio red i da se ovde sve sumira.

U pitanju su HP serije 25 i 27 koje su specifične zato što imaju sjajne ekrane sa minimalnim matiranim premazom
(~2%) taman da nije ogledalo. Ovo je standard već godinama kod skoro svih modela LCD LED televizora. Već sam
kucao da na žalost iz nekog razloga samo njima znanog, HP ne prodaje seriju 25 u Evropi. Takođe, serija 24 su
generički matirani 1080p AH-IPS modeli koji su jedino vredni spomena zbog dizajna, a i onda postoje bolji izbori.
Dakle, ostaje nam serija 27.

Aktuelni modeli su sledeći:
27er – kućište je belo od nazad.
27es – kućište je crno od nazad.
27ea – kućište je belo od nazad + zvučnici (2x 1,5 W) sa audio (linijskim) ulazom i izlazom.

O tome šta je bolje matiran ili sjajan ekran, možete pročitati odličan članak od strane PCM-a. Pokrio je i tzv.
polu-sjajne ekrane. Nema nikakve sumnje da sjajni ekrani daju vidno kvalitetniju sliku pod uslovom da iole možete
kontrolisati osvetljenje ili da nije sunčevo direktno na ekran. Zato ih i imaju televizori. Takođe, ostavljam link ka
nedavnoj odličnoj temi na hardforumu: Do you prefer glossy monitors or monitors with AR film applied?
Sa te teme postavljam sledeću fotografiju. Lik je skinuo AR film sa svog korejskog monitora (PLS). Jasno kao dan
koja je bolja slika.
glossy vs matte hardforum.jpeg

Skoro sjajan ekran je glavni razlog popularnosti serija 25 i 27, ali postoji još jedan jak razlog – nivo IPS „žara“ (glowa)
je minimalan na normalnoj razdaljini (60 cm). Ostali plusevi su odlična fabrička kalibracija (Technicolor Color Certification
definitivno nije prazan marketing) i odlično odrađen overdrajv na nivou najboljih TN 60 Hz panela. Koliko mi je poznato,
ovo su 1080p IPS-oliki modeli sa najboljim overdrajvom. Naravno, ništa nije bez mane, pa tako ni ovi modeli. Imaju ekrane
„bez rama/okvira“ koji degradiraju percepciju crne i HP je odlučio da škrtari na skalaru pa se ne mogu OC-ovati iznad 60 Hz,
iako su prethodnici (xw, cw) mogli da idu do 75 Hz što je i specifikacija panela.

Ima dovoljno YT snimaka ovih modela, a meni lično se ni jedan ne ističe bolje od drugih. Ne postoji pravi profesionalni
test nove serije, ali ima prethodnih i pošto je potvrđeno da je sve ostalo manje-više isto (izuzev očigledno novog
dizajna i nemogućnosti da se OC-uje), čak je i kalibracija još malo bolja… PCM je već jedan period dodao te modele
na stranicu sa preporučenim modelima pa ću iskopirati njegovu mini recenziju:
Good for:
All-round use including PC and console gaming, movies and image editing.

Panel used:
LG Display AH-IPS (25” and 27″, 60 Hz).

Screen surface:
Glossy with ‘low haze enhancement’ treatment. This essentially maintains the vibrancy and clarity offered by glossy surfaces
whilst significantly cutting down on reflections.

Additional specifications:
1920 x 1080 (Full HD) resolution
PWM-free (flicker-free) WLED backlight (sRGB colour gamut)
7ms grey to grey response time
2 HDMI ports and VGA
Screen can be tilted, VESA mounting supported with optional adaptor

Why choose this monitor:
The HP 25er and HP 27er provide a strong performance in several key areas. The 25″ and 27″ AH-IPS panels are essentially
glossy, but has a very low haze matte surface treatment. This doesn’t significantly interfere with the image quality and maintains
that beautiful glossy ‘pop’, but is very effective in helping to reduce reflections – something of a ‘best of both worlds’ solution.
Colour consistency and viewing angle performance is strong, as you’d hope for from a modern AH-IPS panel and the default
colour setup is excellent with strong ‘2.2’ gamma tracking out of the box. Contrast is as good as you’ll see on an IPS panel as
well, with the static contrast generally exceeding the specified 1000:1. The levels of ‘IPS glow’ are also significantly lower than
you’d typically see on an IPS-type panel of the size, helping preserve more of those details in dark scenes. The flicker-free backlight
(DC not PWM dimming) and flexible brightness adjustment range (with good low minimum level) help provide a comfortable viewing
experience, too.

The monitors also include a well-tuned pixel overdrive feature. They’re able to provide a level of perceived blur that’s in-line with the
fastest 60 Hz LCD performers out there – there’s really no need to be put off by that potentially misleading 7 ms specified response
time. Input lag is also very low with negligible signal delay.

Sve u svemu, HP serija 27 su najbolji 27“ 1080p IPS-oliki monitori sa skoro sjajnim ekranima, a Philips E-Line 276E7QDSW sa matiranim;
u oba slučaja da vam ne treba FreeSync, a onda preporučujem LG 27MP68VQ-P.
 

Prilozi

  • HP 27es Datasheet.pdf
    475 KB · Pregleda: 66
  • HP 27er Datasheet.pdf
    473.1 KB · Pregleda: 78
  • HP 27ea Datasheet.pdf
    753.4 KB · Pregleda: 49
Poslednja izmena:
Iako nije igrački monitor, ima vidno niži input lag (~14 ms) od 34UM68-P

Otkud ti ovo? Po inputlagdatabase (koji mi je bar do sada bio dobra referenca), input lag je 9ms, sto je odlicno.
Vidim da se na redditu neki lik zalio na lag na 29 modelu, pa je ipak uspeo da sredi problem - https://www.reddit.com/r/ultrawidem...one_got_any_advice_on_an_lg_29um68p_are_they/

LG 34UB67-B je najbolja „sve u jedan“ kupovina. Prodaje se po sličnoj ceni kao i gamerzski 34UM68-P kojega deklasira po svemu
i o kojem jedino vredi razmišljati ako vam treba FreeSync. Ovo za cenu ne važi u Ugarskoj gde 34UM68-P ima dosta nižu.

Po cemu je tacno bolji?
Razmisljam da prodam moj xl2411z. Gledam upravo cene na KP - 34UB67-B je 420e, 29UM68-P je 250e, 34UM68-P je 385e.
Za tu cenu ni ne ocekujem savrsen primerak :).

Posto imam r9 290, freesync bi mi fino dosao.
 
Poslednja izmena:
Taj 29" uw LG je 6bit + frc ili kako bese, jos uvek ne znam kako radi freesync ali monitor nije nista posebno, mada 21:9 deluje fino u igrama. (imam ga u porodici takoreci...) Ja bih sada ipak dodao nesto novca za nesto bolje pogotovo ako je za upotrebu na duzi vremenski rok.
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da bih sada uzimao nesto na duzi rok, makar dok se ne pojave HDR monitori.
Koliko se u realnom radu primeti razlika izmedju 6bit+frc i 8bit?
29UB67-B nije mnogo skuplji (310 na kp), ali nema freesync (koji bih hteo da probam).

Vidim ja da na kraju nista kupiti necu :(.
 
Poslednja izmena:
Nemam predstavu, nemam sada sa cim da uporedim a da ja koristim, ali znam da kada na kratko koristim samsung kolege (CF serija od pre par meseci, pogledacu tacnu oznaku, ne pamtim njihova obelezja) sa native 8bit da mi je slika ostrija/bolji prikaz boja. :) Ono sa cim sam najvise poredio je neki prastari TN koji je taj 29" zamenio i prakticno je napredak primetan u uglovima gledanja najvise dok u ostalom i nije do te mere. Do kraja sledece nedelje cu moci da ga direktno uporedim sa nekim 27" true 8bit pa cu napisati impresije. Ali sada je definitivno neki medjukorak sa monitorima, cak su i freesync2 najavili ako sam pravilno ispratio vesti...
 
Poslednja izmena:
Igrom čudnih okolnosti kupio sam pre par dana monitor LG 24MP59G-P

Generalno sam zadovoljan,oštra i lepa slika, fini uglovi vidljivosti, nema previše izraženog glow-a.

Jedini problem su uspravne(vertikalne) sitne linije. Najviše su vidljive na žutoj pozadini. Ponekad jedino i vidljive na žutoj pozadini.


Pokušao sam da slikam ali nisam uspeo.

Da li neko ima ideju šta to može biti?

Hvala.
 
Pa provalio sam da se to desava samo na 75hz i vidljivo je u principu samo na zutoj boji. Na 60hz se to ne vidi, kao no u igrama na 75hz. Generalno osim toga, monitor je zmaj za tu kintu.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Pa provalio sam da se to desava samo na 75hz i vidljivo je u principu samo na zutoj boji. Na 60hz se to ne vidi, kao no u igrama na 75hz. Generalno osim toga, monitor je zmaj za tu kintu.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?391706-LG-23MP68VQ-P-Utisci-u-radu-i-nekoliko-pitanja
Pitao sam vec u ovoj temi o tom problemu,poneki korisnik pise o vertikalnim linijama na zutoj i plavoj boji,izgleda to je neki "LG thing" na novijim ips modelima sa 75Hz.
Licno sam imao pomenuti 23 inc lg,na 60Hz nije bilo problema a na 75Hz nisam mogao probati jer na ploci nemam hdmi izlaz,nemogu vise ni probati jer sam ga vratio zbog izrazenog glow-a u donjem desnom uglu...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno