Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Ne vredi sve je isto, nemam u ponudi 1440p, preporucena se javlja 1152p.
Vidi dali mozes naci CustomModeApp u pretrazi.

The newer Intel drivers (introduced with Windows 8) offer a new user interface that lacks the option to add a custom resolution. However, Intel bundles a tool called "CustomModeApp" with the driver that offers the possibilty to add a custom resolution. You can call it in using the Windows 8 search (by just searching for "CustomModeApp" for example). In our tests 2560 x 1440, 55 Hz, 32 Bit, CVT-RB was successfull. However, one reader mentioned that only 50 Hz was accepted with his system.

In theory this method should work with all newser Intel graphics cards that use the new driver user interface (e.g. Intel HD Graphics 4000, HD Graphics 4200, HD Graphics 4400, HD Graphics 4600, Iris 5000, ...). On how to add a custom resolution with the older drivers, see the next abstract.
 
Promakao ti je ovaj AH-IPS :) https://pcmonitors.info/reviews/aoc-i2481fxh/

Za 20-ak 'iljada sasvim solidna kupovina. Mali bezeli, zanimljiv dizajn, dobra izrada i sto je najbitnije solidan AH-IPS panel koji je fabricki dobro kalibrisan a za dodatno poboljsanje tu je ICC profil sa linka iznad :)
Meni je dobar i za igranje FPS (Crysis i CS 1.6/GO), daleko sam od nekog ''gamera'' ali ne vidim nikakve probleme u navedenim FPS.

@hsv.stoned,
kako si podesio Color Temp. pošto koliko ja znam da bi ICC profil radio ovde mora da stoji sRGB.

Evo kako je kod mene:

Sekcija LUMINANCE

Contrast 50
Brightness 60
Eco Mode Standard
Gamma Gamma1
DCR Off
Overdrive Medium

Sekcija COLOR SETUP

Color Temp. Warm (sRGB???)
DCB Mode Off
DCB Demo Off

Da li još nešto treba da se podesi?
 
Na ovom monitoru sRGB, warm i user preseti su prakticno isti ali sRGB ne dozvoljava promenu osvetljenja i kontrasta.
Slobodno koristi warm podesavanje i ostalo sto si naveo a ako hoces ICC profil onda samo prati uputstva iz PCM testa :)

DCB i DCR ne koristim, DCB sam probao sa ''full enhance'' presetom i realno je djubre a DCR nisam detaljno testirao, sta znam, mozda je korisna opcija za igre npr.

Bas cu probati kasnije obe opcije.
 
Poslednja izmena:
Kako nestaju modeli na tržištu koji budu preporučeni u ovoj i VA temi :S:...
Ok, nekad se neki i vrate kao AOC I2481FXH.

Konačno su prodavci počeli da povlače iz oglasa Dell UltraSharp U2417H. Pitanje da li ga i ovi što ga „imaju“, uopšte imaju.

ASUS MG279Q je postao istorija prošlog vikenda :(. Verovatno ga nije ni bilo ili jedan komad i više ga nema. Bitno je zato
da se može kupiti totalno precenjeni Dell UltraSharp U2715H, a za 6-7.000 više ga MG279Q "jede" za doručak (na stranu
panel lutrija). U inostranstvu postoji konkurencija za manje novca. Ali Dell je Dell :). Podsećanje da je prethodnik U2713H
na crnoj listi.

Sledi revidirana lista.

27" 1440p

AOC Q2775PQU (PLS)
ASUS PB278QR (AHVA)
BenQ PD2700Q (AHVA)
Eizo FlexScan EV2736W (PLS)
HP Z27n (AH-IPS)

Svih pet modela su tu negde. Eizo ima 5 god. garancije (ostali 3) dok AOC-ov model bi trebao da ima minimalan "PLS glow".
Ni sa jednim se ne može pogrešiti. Stvar preferencije, cene i dostupnosti. Na ovoj temi možete pročitati dodatne informacije.

Uslovno
Dell UltraSharp U2715H (AH-IPS)
ViewSonic VX2778-smhd (AH-IPS)

Dell UltraSharp U2715H je u suštini vrlo dobar model, ali ima kućište "bez rama" (isto i ViewSonicov i HP-ov model pošto
imaju isti LG Display LM270WQ4 "Neoblade" panel), izuzetno problematična kapacitivna "dugmad" za upravljanje monitorom
i plaća se premijum cena u Srbiji zato što je Dell. Ponavljam, koliko je precenjen svedoči da se mogao kupiti ASUS MG279Q
jedva nešto skuplji, a nema sumnje koji je model superioran (ako se ignoriše AHVA 1440p 144 Hz panel lutrija)! Preporučeni
modeli su bolji i jeftiniji (sem očigledno Eizo modela), ali nažalost i nedostupni u Srbiji.

Izuzetak je HP Z27n koji je samo 1.000 din skuplji, ima cenu čak i nižu nego u Nemačkoj, samo je pitanje da li je dostupan,
a ne fiktivno kao sa mnogim modelima. Ima perfektnu fabričku kalibraciju i čini se da HP ima dil sa LG Displayom da bira panele
(otuda i opravdana premijum cena). Takođe ignorišite "ogromnih" 14 ms odziv piksela. HP je jedan od retkih koji konzistentno
zna da odradi overdrajv kako treba. Njegovih 14 ms (8 ms sa overdrajvom po HP specifikaciji koja je pogrešna, tačna je 6 ms)
je brže od U2715H 6 ms. Ima isto kontrole na dodir, ali su bolje odrađene i uz pomoć HP My Display programa se može upravljati
iz Windowsa. Ovaj model ubrzano nestaje sa svih tržišta, tako da...
 
Poslednja izmena:
Daj neki link za ovaj info sto si okacio za hp z27n plz, posto ni video rev ne mozes da nadjes za njega
 
DukeofSerbia@
Konačno su prodavci počeli da povlače iz oglasa Dell UltraSharp U2417H. Pitanje da li ga i ovi što ga „imaju“, uopšte imaju.

sta hoces sa time da kazes, da li je i on u problemu kao P ili je nesto drugo kod njega u pitanju?
Inace ima ga u gigatronu a i kod njih se pojavio i to gde ga nema U2414H, koji je u odnosu na U2417H 1.000,00 din jeftiniji, o cemu se ovde radi?
 
Poslednja izmena:
Precenjeni Dellovi monitori u Srbiji

@ Nekron

Sumnjaš (šala ;))? Obrati pažnju da je sajt namenjen Mac korisnicima pa je tako monitor i testiran uz Windows napomene.
Jedino mi se ne dopada kod tog modela što je gama 2,35. To je odlično za Mac korisnike, ali za nas ostale nije (idealna
je 2,2), mada se to lako korektuje.

Nahvalili su kao drugu najbolju opciju Dell UltraSharp U2717D, ali kad kreneš da čitaš rezultate koje su dobili (kriminalno
nizak kontrast i sl.), kao i na drugim testovima (pati od izraženog overshoota iako ima nizak odziv piskela što znači loše
odrađen overdrajv, tipično za Dell), onda shvatiš da je u pitanju noviji model od U2715H (od kojeg ima još i lošiju kalibraciju
i veći input lag) sa većom cenom, ali i lošijim performansama. U Srbiji mu je cena nenormalno prenaduvana (72,4k ovde u
Bench šopu, a ha ha ha) zato što je Dell pa je to kao premijum.

Postoji samo jedan premijum proizvođač monitora – Eizo, a i oni nisu skroz imuni.

@ nesa07

Ne kažem da je u problemu, već da je bio fiktivno na stanju pa je konačno uvoznik rešio da ne reklamira da ga ima.
„Puno“ IT hardvera u Srbiji se prodaje, a u stvarnosti pola toga je fikcija.

Pročitaj o razlici ta dva modela.
 
@DukeofSerbia
Ne sumnjam, vec sam hteo malo da ga pogledam da vidim da li bi mi to zavrsavalo poso, hvala za link i dodatni info!

Sto se U2417H tice nema ga, uvoznik je zbog nekog tendera povukao sve iz maloprodaje ne zna se kad ce sledeci biti dostupni, zato su konacno povuceni sa stanja u maloprodajama
 
Znam da ne sumnjaš, zato sam i otkucao da se šalim :).

Na onoj temi ga nisam preporučio zato što je nedostupan u Nemačkoj osim kod nekoliko ne baš dobrih prodavaca.

Čuću se sa komšijom danas/sutra, njemu će trebati uskoro profi monitor za rad u Adobe paketu. I njemu tražim
paralelno kao i meni (ima tema u novembru koju sam otvorio kad sam mu sklapao novu mašinu).

HP Z27n deluje fantastično, a nestaće sigurno pošto se u svetu samo prodaju preostale zalihe (ako i sad ovde uopšte ima).

Hvala za info u vezi U2717H.
 
Jel bi mi odziv pravio problem na LG23MP68VQ-P pri igranju Overwatch-a(jako dinamican multiplayer FPS)?

Pored gaming-a koristio bih ga za filmove, serije, programiranje, browsing, prakticno za sve zivo :D

Trenutno koristim monitor iz potpisa(i konfu iz potpisa) i svidja mi se ovaj jer je FreeSync.

Igram dosta igrica, za Overwatch bi lepo dosao neki 144hz, ali niti imam konfu niti novac za tako nesto.

U sustini imam nekoliko pitanja.

Koji je panel na mom trenutnom monitoru?

Da li ovaj monitor(i tehnologija uopsteno) ima dosta veci odziv u odnosu na monitor iz potpisa? Ne odziv na papiru, na papiru je isti.

Da li bi mi taj odziv smetao kod Fps igara, na Overwatch sam "bacio" preko 400 sati prosle godine i tek cu da igram.

Da li postoji neki bolji u tom cenovnom rangu(oko 21.000)?
Taj cenovni rang bi mi bio maksimum, eventualno do 1.000-2.000 preko ali jedino ako ima neki bas bolji izbor, i za ovo sam prekoracio budzet.

FreeSync je obavezan.

P9 Lite TT
 
Poslednja izmena:
Odlično si proučio sve ;).

Pogledaj sledeći video ako ga nisi. Momak je sasvim dobro laički opisao monitor.
[YOUTUBE]MILkocK6-KY[/YOUTUBE]

Postoji i jedan profesionalni test.

Jeste, LG 23MP68VQ ima sjajno crno kućište i AH-IPS panel sa sRGB pokrivenošću boja ispod 90%, ali van toga je monitor odličan.
Jedina alternativa sa FreeSyncom su Samsung F modeli, ali oni garantovano nisu bolji za igranje.

LG budžetski monitori su loši i generalno su za izbegavati, ali su im zato FreeSync modeli odlični i njih preporučujem. LG tvrdi da
navedeni model ima fabričku kalibraciju i 99% sRGB pokrivenost boja (što apsolutno nije tačno na osnovu testa, ali to ne treba
da te brine ni najmanje). I zaista, TrustedReview test je to potvrdio da su boje fantastično kalibrisane (samo cenim testove
gde je korišćena oprema za testiranje, subjektivni utisci su irelevantni za ozbiljnu analizu izuzev određenih stvari)!

Dalje, monitor ima natprosečan kontrast (za IPS panel). Input lag je ispod 10 ms (16 ms je granica) i to što ima dosta širok
FreeSync opseg (40-75 Hz – uz malo sreće se može proširiti) i što radi na 75 Hz je ogroman plus. Čak su ga i pohvalili da je
bolji za igranje od tipičnog IPS monitora. Da nije dobar odziv, žalili bi se sigurno, pošto se žale.

Philips V-Line 236V modeli imaju TN panel. Po pitanju kvaliteta slike nema poređenja i nema šanse da LG ima sporiji odziv.

Da li monitora ima na stanju za kupiti, videćeš. Ako ima i dođe ti, najvažnije je da se proveri da nije defektan o čemu sam
kucao puno. Uostalom, kupovinom preko interenta imaš pravo na bezuslovni raskid ugovora do 14 dana.

Pošto tema za ovaj model postoji na forumu, tu ću te lako navoditi po pom pitanju kao i ona tema za hakovanje FreeSynca.

TL; DR – LG 23MP68VQ je odličan monitor.
 
Poslednja izmena:
Jel ima neke razlike izmedju ovog sa klipa i LG 23MP68VQ-P(koji ima -P na kraju)? Ovaj sa -P se kod nas prodaje.

P9 Lite TT
 
Ma jok, sa -P je prava oznaka.

Bez -P je oznaka na nekim UK i USA sajtovima gde se prodaje, ali na zvaničnim LG sajtovima je uvek sa -P.
 
27" biro monitori

Pronašao sam jedan nemački sajt koji se bavi „biro“ opremom, pa su tako između ostalog i testirali kancelarijske/biznis monitore.
Između ostalog i monitore koji su ovde preporučeni.

Testirali su sledećim redom:
Samsung S27E650X (PLS)
Eizo FlexScan EV2750 (PLS)
BenQ BL2710P (AHVA)
HP Z27n (AH-IPS)
Dell UltraSharp U2717D (PLS)
AOC Q2775PQU (PLS)

I na kraju uporedni test.

Za Z27n su dobili istu gamu (2,35) i potvrdili su da monitor ima natprosečno osvetljenje kao onaj Mac sajt.
Njihov primerak je imao ok fabričku kalibraciju.

Ono što je meni jako sumljivo na testovima su niske vrednosti kontrasta za sve modele, dok na svim drugim testovima nije tako.
Problem je što ne znam sa kojim hardverom i softverom su radili testiranja zato što nisu naveli. Isto tako na drugim testovima
su boje kod svih modela bolje fabrički kalibrisane nego njihovi rezultati.

Sve u svemu, zanimljivo, al' samo orijentaciono.

Ostavljam ovo kao primer ok testova da se uvidi razlika u odnosu na prave profi testove.
 
Poslednja izmena:
Neke informacije vezane za LG 24MP59G-P? Navodno neki gaming monitor sa AH-IPS ekranom i osvezenjem od 75Hz,takodje reklamiraju odziv od 1ms i ima freesync...

Ima u emmi za 24k.
 
Poslednja izmena:
Neki model namenjen tržištu Kine. Cena na taobao 1.000 juana (akcijska cena).
Pazi šta su naveli:
Očekivani rok isporuke
Informacija po zahtevu

Jako zanimljivo da je LG stavio da panel ima 6bit+A-FRC dubinu boja :shock:. Prvi put vidim tu specifikaciju da ne skrivaju.

Nema panel „bez rama“, ali mi deluje da je ponovo sjajan okvir...

Ono što isto bode oči je odziv piksela (GTG): 1ms with MBR!

MBR je skr. za motion blur reduction aka backlight strobing.

MBR ne znači ništa ako je loše odrađen. Takođe mi nije jasno koja je poenta MBR-a na 75 Hz?
Priznajem da sam zbunjen :S:.
 
Poslednja izmena:
Stigla je poruka u vezi LG 32MP58HQ-P, popularnog modela koji je solidno nahvaljen na Amazonu. Nazvao sam ga
„ubicom“ 32“ 1080p TV-a.

U ovoj poruci sam ga opisao.

Sledi „dopuna“ i sitnije ispravke.

Po LG-u, panel ima Anti-Glare, 3H premaz. Na korejskom LG sajtu stoji Semi-Glare, 3H. Prava istina se vidi na YT snimcima
– jasno se vidi da je sjajan (ogledalo). Nažalost bela verzija je iz nekog razloga dostupna samo u matičnoj državi :(.
LG i njihova crna sjajna kućišta koja degradiraju doživljaj crne boje (iluzija kontrasta). Šta je, tu je.

Monitor ima 31,5“ LG Display AH-IPS 1080p panel („iznenađenje“ :)) koji po specifikaciji ima kontrast od čak 1.400:1, a LG
je stavio 1.200:1. Odziv piksela je 6 ms, a LG je stavio 5 ms. Monitor ima osvetljenost od 250 cd/m2 što je standardna
vrednost u budžetskoj IPS-olikoj klasi.

U stvarnosti, osvetljenost prelazi 300 cd/m2, a uniformnost je dosta solidna bez izraženog BLB-a. Obavezna napomena da
ovo varira od primerka do primerka.

Kontrast varira između 1.300 i 1:500:1 (u zavisnosti od moda i podešavanja) tako da je više od zvanično deklarisanog, ali
sasvim u skladu sa specifikacijom panela. Ovo je izuzetno natprosečna vrednost za IPS-oliki panel. Black Stabilizer funkcija
je generalno za izbegavati.

sRGB pokrivenost boja je ~97-98% što je odlična vrednost pogotovo zato što je u pitanju 1080p AH-IPS panel. U suštini se
može koristiti za precizan rad sa bojama zbog dosta širokih uglova gledanja i solidne fabričke kalibracije mada je za ozbiljniji
rad ipak potrebna dodatna kalibracija.

Ima nizak input lag (7-10 ms).

Monitor se ne reklamira za igranje i postoji razlog – postoji čak 4 overdrajv opcije i sve su skoro potpuno iste što znači da
LG nije bilo briga. Odziv piksela zbog toga nije najbolji (prisutan blagi overshoot), ali kao zamena za TV i umereno igranje je
dovoljno. GTG (sivo-sivo) prelaz je malo iznad 6 ms. Ostali prelazi nisu baš dobri.

Cena bi možda mogla biti nešto niža u maloprodaji. Kome je poveća, zna se, kp ;).

Sve u svemu, monitor je odličan za desktop upotrebu, kao zamena za TV, za rad sa bojama i za umereno igranje, al‘ u igrama
ne očekujte čuda (za to se i ne reklamira ;)). I naravno za razliku od TV-a (izuzev Sonijevih), nema PWM.
 
Poslednja izmena:
Narucujem 23MP68VQ-P.

Puno hvala @DukeOfSerbia na savetima i detaljnim opisima za monitore, ne samo za ovaj, nego i za sve uopsteno.

Lepo je videti nekog ko toliko zna voljnog da se potrudi da pomogne drugima.

Svaka cast [emoji4]

P9 Lite TT
 
Poslednja izmena:
Ja imam 23MP48HQ-P,sasvim pristojan monitor,jedina zamerka manje stabilno postolje.
 
Nije isto postolje na 23MP68VQ-P koji sam porucio. Editovao sam post, greskom napisao H umesto V.

P9 Lite TT
 
Vratio se ASUS MG279Q sa novom, samo malo višom cenom.
Preko mu se cena kreće od 595 e, u Germaniji od 590 e (plus slanje) tako da je cena na Bench šopu od tik ispod
620 e sasvim poštena. Ako se dobije ispravan primerak (neki prihvatljivi nivo BLB-a i „žara“, bez fleka i prašine
ispod panela o čemu sam kucao), to je de fakto drugi najbolji FreeSync igrački monitor, ali i za profi rad sa bojama,
dostupan u Srbiji (da nije sa kp).

Cene monitora skoro uopšte ne padaju ili jako malo, a ovo se pogotovo odnosi na specifične monitore (igračke i
profesionalne) koji koriste specifične panele (male serije) pa još napucana kućišta. Naravno, u ‘Merici imaju čuvene
rasprodaje (crni petak i sl.), al‘ na to zaboraviti u Evropi.

Proizvodnja panela je biznis sa izuzetno malim marginama, pa još tome dodajte izuzetno ograničene serije specifičnih
panela i onda nije čudno da cene deluju prenaduvane mada uvek navedem monitor koji zaista ima prenaduvanu cenu.

Na zapadu se nedavno pojavio nov monitor u klasi 27" 1440p:
iiyama ProLite XUB2792QSU-B1 (AH-IPS) (FreeSync (48-70 Hz))

Dostupan je dosta limitirano, a cena mu je povoljna. Još nije ni do Ugarske stigao, mada će doći verovatno pošto su
iiyama monitori tamo naširoko dostupni. Monitor je prošao odlično na nizozemskom hardware.info testu, a ogroman bonus
je FreeSync, prvi put u toj klasi :banana:!

Pre nedelju dana je Dell počeo sa prodajom „novih“ modela: S2718H i S2718HN. Oba imaju AH-IPS (?)
panele, FreeSync u opet slabom opsegu od 48-75 Hz, novo postolje, zvučnici, Dell „HDR“ uz i dalje jedan bedan digitalni
video ulaz (HDMI). Pošto su tek počeli sa prodajom, jedva ih ima i u EU.

Vidim da ima LG 27MP68VQ-P na kp za 235 e. Šteta što ga nema ovde u maloprodaji… Postao mi je opcija za kupovinu
zbog FreeSynca bez obzira na neke mane. Ovde možete videti otpakivanje i kratak prikaz nekog Ukrajinca.
https://www.youtube.com/watch?v=RNoiMKd3FyU

Preporučujem tu novu MP68VQ FreeSync seriju.
To su „isti“ modeli samo različite dijagonale. Dokaz je i zajedničko uputstvo kao i pakovanja.
Paneli su dijagonale 21,5“, 23“, 23,8“ i 27“ „bez“ rama (sa unutrašnjim crnim „ramom“) koje LG Electronics reklamira kao
„New Cinema Screen“.
Izuzev datuma proizvodnje i dijagonale, fabričke specifikacije su im iste: osvetljenje 250 cd/m2, kontrast 1.000:1,
pokrivenost boja 72% NTSC (~100% sRGB), odziv piksela 14 ms (sivo-sivo; ovo je očigledno bez overdrajva) i nivo mata
od 25%. Ovo ~100% sRGB je naučna fantastika na 1080p AH-IPS panelima, al‘ se i ne reklamira ;).

Šta im je zajedničko?
Dolaze fabrički kalibrisani (dobije se izveštaj na papiru) za razliku od serija ispod koje su generalno katastrofalne po tom pitanju.
Imaju isti FreeSync opseg (40-75 Hz). Čitao sam da su neki opušteno spuštali do 30 Hz što je fantastično (37 Hz je potrebno za LFC).
Imaju ista crna sjajna kućišta sa unutrašnjim crnim „ramom“ koja prilično degradiraju percepciju crne i kontrasta.
„Pravi“ bioskopski ekran :vomit:… Rešenje na kraju.
Svi modeli podržavaju OnScreen Control program za koji LG-u treba skinuti kapu.
24“ i 27“ modeli imaju i DVI-D ulaz sa HDCP podrškom.

Postoji način da se poveća percepcija crne i kontrasta kod IPS-olikih i TN monitora (pomaže i kod VA), a to je upotrebom
pozadinskog svetla (biased light) iza monitora, al‘ neki drugi put više o tome ili potražite na netu dok ne otkucam ukratko šta i kako :wave:.
 
Poslednja izmena:
Philips

Još jedna opcija mi je Philips E-line 276E7QDSW o kome sam kucao. Ima Samsung Display AD-PLS panel.
Postoje četiri izuzetno detaljna testa ovog monitora.

Dobio sam direktnu potvrdu i od Kanađanina da je odličan:
It seems to be as good as a 27" 1080p panel can be, and offers image quality competitive with the higher resolution panels.
Philips is definitely on a winning streak with their 24-27" 2016/2017 1080p IPS/PLS panels.

Jasno k'o dan: čini se da je dobar koliko 27" 1080p panel može i nudi kvalitet slike konkurentan sa panelima više rezolucije.

Na osnovu testova, moja zapažanja:
+ Belo kućište i beli kablovi.*
+ Ima osvetljenost od bar 300 cd/m2, a ne 250 cd/m2 kako je Philips objavio.
I zaista, po specifikaciji panela, veća vrednost je tipična, a manja je minimalna.
+ Izgleda da ne pati od BLB-a (minimalni za bočni LED) i PLS „žara“ (glowa).**
+ sRGB pokrivenost boja je preko 99% što je misaona imenica za skoro sve 1080p AH-IPS/PLS modele!
+ Kontrast je preko 1.000:1.
+ Jako dobra fabrička kalibracija (precizne boje).
+ Nizak input lag (ispod 10 ms).
+ Jako dobar odziv piskela (SmartResponse Fast); odličan za IPS-oliki panel.
- Uglovi gledanja malo slabiji nego na AH-IPS panelima.
- Samo VGA kabel u pakovanju.

*Monitor ima unutrašnju crnu liniju od 2 mm, al‘ to je zaista minimum.
Bela boja kućišta je bez premca najbolja zato što drastično povećava percepciju crne i kontrasta!
**Moguća lutrija, mada na četiri testa da nisu imali problema ili minimalni…

Monitorom je moguće upravljati iz Wina uz pomoć programa SmartControl.

Model se reklamira za boje. Međutim, zbog fantastičnog belog kućišta se nosi i sa VA monitorima za gledanje videa (pod
uslovom da se dobije model sa minimalnim BLB-om i glowom i da se ne nabije poz. osvetljenje ekrana). Jedino što je ekran
matiran (25%), ali nije toliko agresivan sloj kao nekada kod kojih je izražena zrnastost slike. Ipak su tu polusjajni i skoro
sjajni ekrani u prednosti. Bez obzira, ovo jeste najbolji matirani 27“ 1080p IPS-oliki monitor. HP 27 serija su najbolji skoro
sjajni modeli (na žalost imaju unutrašnji crni „ram“). U oba slučaja ako vam ne treba FreeSync.

Odličan je i za igranje i po Philipsovoj specifikaciji, vertikalna frekvencija je između 56 i 76 Hz. Ako nisu škrtarili na skalaru
(kao HP u novoj 27 seriji), trebao bi da se OC na 75 Hz što smanjuje efekat sapunice/tragova (motion blur).

Cena u Srbiji je kao u Nemačkoj tako da sve pohvale za uvoznika.

Nisam ljubitelj TPVision TV-a, ali zato znaju kako da prave monitore (AOC i Philips).

Dva YT snimka. Prvi je jako lepa prezentacija na Mac-u na španskom:
https://www.youtube.com/watch?v=HbaW1UZJAV4

A drugi je izuzetan profi test (jedan od četiri) na ruskom:
https://www.youtube.com/watch?v=bDVBqSwfhJA
 

Prilozi

  • Philips E-Line 276E7QDSW leaflet.pdf
    911.1 KB · Pregleda: 112
Poslednja izmena:
EIZO

Juče sam slučajno pronašao da se Eizo monitori zvanično uvoze i prodaju u Srbiji! Nigde ih nema na sajtovima za prodaju.
Sasvim slučajno sam naleteo kada sam tražio kalibrator za kupovinu.

Imaju u ponudi dva Foris igračka modela: FS2434 i FS2735. O ovom drugom sam već detaljno kucao na temi. To je najbolji
27“ AHVA 1440p 144 Hz model koji postoji sa FreeSyncom, a ako se ignoriše, bolji je i za malo od ViewSonicovog G-Sync modela.
Realno je samo ovaj novi Samsung FG70 bolji za igranje kada se uključi LMB mod. Cena mu je nešto ispod tisuću ojra u Germaniji,
a kod nas? +50% :zgran:… Sve to ne bi bilo problem da Eizo bira panele od AUO pa da kaže čovek da je visoka cena opravdana zato
što se neće igrati čuvena panel lutrija. Malo sutra, isti problemi :(. Za isti novac se mogu kupiti 2,5 ASUS-a MG279Q!
FS2434 ima još gore prenaduvanu cenu – 2x skuplji nego u Ugarskoj!!!

U ponudi imaju samo jedan FlexScan model.

Ono po čemu je Eizo neprevaziđen je njihova ColorEdge profesionalna serija. Vidim da imaju u ponudi CX241, CX271 i CG277
koje apsolutno preporučujem za profesionalni rad u AdobeRGB. Jeste, skupi su i napolju, al' to je za profi rad, a ne amatere.

Dodatak oko cene
Ako neko pomisli da Eizo monitori imaju prenaduvanu cenu i u Germaniji – tamo Eizo daje garanciju od 5 godina
uz on site-replacement (šta god to značilo). Kakvo je stanje po tom pitanju u Srbiji, nemam pojma pošto na
sajtu ne vidim da igde piše. Koliko vidim i u Ugarskoj je 5 god. garancija.
 
Poslednja izmena:
AdobeRGB

Pošto sam kucao o Eizo monitorima, ostaviću preporuke za monitore koji imaju AdobeRGB pokrivenost boja ~100%. Ti monitori imaju GB-r-LED
pozadinsko osvetljenje umesto standardnog W-LED što im omogućava da imaju proširenu pokrivenost boja. Neki modeli su dostupni u Srbiji,
neki još u Ugarskoj, a za jedan znam da je dostupan samo u Germaniji.

U pitanju su profesionalni monitori i ko ne zna raditi sa AdobeRGB za šta su i namenjeni – za zaobilaziti u najširem krugu!

AdobeRGB

BenQ PV270 (AHVA) (27"; 2560x1440)
BenQ SW2700PT (AHVA) (27"; 2560x1440)
Dell UltraSharp UP2516D (AH-IPS) (25"; 2560x1440)
Dell UltraSharp UP2716D (AH-IPS) (27"; 2560x1440)
Eizo ColorEdge CG277 (AH-IPS) (27"; 2560x1440; ugrađen kolorimetar)
Eizo ColorEdge CX241 (AH-IPS) (24"; 1920x1200)
Eizo ColorEdge CX271 (AH-IPS) (27"; 2560x1440)
HP DreamColor Z27x (AH-IPS) (27"; 2560x1440)
ViewSonic VP2772 (AH-IPS) (27"; 2560x1440)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno