Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Kao sto su napredovali i budzetni AH-IPS a ti pre neki dan u nekoj temi napisa kako retko koji IPS ima dobar kontrast i prikaz crne :)

Da se razumemo - ja sam i za VA i za IPS ali ako su kvalitetni paneli u pitanju.
Sve panel tehnologije imaju svoju namenu i ni jedna nije najbolja za sve. To znaš.

Problem je što su na ovom forumu Dell (kao proizvođač monitora) i LG Display IPS paneli na nivou dogme ;).
Kao da ništa drugo ne postoji.

IPS/PLS/AHVA paneli ne mogu imati ni blizu kontrast kao *VA paneli zato što je takav tip tehnologije,
kao što npr. *VA paneli ne mogu imati nizak odziv kao TN+Film paneli.

1.000:1 je daaaleko od *VA koji kreću od 3.000:1 pa naviše.

Zanimljivo kako LG voli ponekad da izbegne da stavi koliki kontrast im imaju monitori ili stave tipa
Contrast Ratio Mega
:d ili
:laugh:
 
Kupio si budzetni monitor sa VA panelom i resio si sve nas da prosvetlis kako smo pogresili :) Low budget dogma alert? :d
 
Poslednja izmena:
Šta znači "da se ne očekuje kristalna slika kao kod IPS-a"?

Ne želim da kvarim žurku, ali taj Dell što si kupio ima stari SVA panel tj. stara tehnologija.

Ovogodišnji SVA paneli (kao i AMVA+ i S-MVA) su dosta uznapredovali.
Ne kvariš žurku uopšte. Monitor je odličan za ono što je kupljen, a to je gaming. Provrti temu da vidiš zašto sam upao i šta me je brinulo. Štaviše, dopada mi se nj blury fazon, jer prija u igrama. Na mom drugom ViewSonic IPS-u nije takav užitak, ali je kristalnija slika. Za Dell-a je dato cc350e. Ako je moglo bolje u "curve" izvedbi, što nisi predložio ranije, nego sad teoretišeš? :)

P. S. Sve sam samo ne dogmaš. Pre par dana uzeta za firmu dva brutalna AOC 21.5" IPS-a za Office. ;)

Sent from my 6055K using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ma bre sustina je da do 30k din ima odlicnih 24-27'' monitora, i IPS i VA ali naravno ima i krseva mada su oni uglavnom dosta jeftini :)

Jeste da mi se ne svidja ova asimetricnost i bela boja ali nekako se izbedacih sto nisam narucio ovaj 27'' AMVA - http://www.benq.com/product/monitor/vz2770h/

Za 25k din tesko da postoji bolji 27'', imam vec IPS ali mozda sledece godine uzmem i taj Benq..
 
Ne kvariš žurku uopšte. Monitor je odličan za ono što je kupljen, a to je gaming. Provrti temu da vidiš zašto sam upao i šta me je brinulo. Štaviše, dopada mi se nj blury fazon, jer prija u igrama. Na mom drugom ViewSonic IPS-u nije takav užitak, ali je kristalnija slika. Za Dell-a je dato cc350e. Ako je moglo bolje u "curve" izvedbi, što nisi predložio ranije, nego sad teoretišeš? :)

P. S. Sve sam samo ne dogmaš. Pre par dana uzeta za firmu dva brutalna AOC 21.5" IPS-a za Office. ;)

Sent from my 6055K using Tapatalk
Kristalna slika, misliš na rezoluciju?

Taj Dell ima prošlogodišnji SVA (Samsung VA panel). Drago mi je da ti odličan. Bitno je da ti nije zapao škart.

Nisam bio aktivan na forumu preko mesec dana... Realno je tom Dellu kod nas jedina konkurencija Samsung C27F591FDU.

Za igranje i filmove/serije *VA > IPS/PLS/AHVA.

Kupio si budzetni monitor sa VA panelom i resio si sve nas da prosvetlis kako smo pogresili :) Low budget dogma alert? :d
Ja i nemam monitor :laugh:.
I da znaš da moje pisanje na forumu protiv LG Display IPS dogme daje rezultate ;).
Na stranim forumima je potpuno normalno da se sve tri panel tehnologije podjednako razmatraju
sa svim manama i prednostima. *VA paneli imali ogroman pomak za godinu i nešto dana i inherentne mane
su dosta suzbijene.

Ma bre sustina je da do 30k din ima odlicnih 24-27'' monitora, i IPS i VA ali naravno ima i krseva mada su oni uglavnom dosta jeftini :)

Jeste da mi se ne svidja ova asimetricnost i bela boja ali nekako se izbedacih sto nisam narucio ovaj 27'' AMVA - http://www.benq.com/product/monitor/vz2770h/

Za 25k din tesko da postoji bolji 27'', imam vec IPS ali mozda sledece godine uzmem i taj Benq..
Benq EW2775ZH (AUO AMVA+) je moj pik do kraja meseca.
Ko ne igra FPS igre ozbiljno, Benq GC2870H (Innolux S-MVA) razvaljuje do 22k.
Al' ovo je tema o IPS-ovima...
 
Poslednja izmena:
Ti i dalje mislis da random AMVA/S-MVA benkju za 200e ''razvaljuje'' AH-IPS konkurenciju? :) Mozda ''u gledanju filma/pa mracna scena iz ugla'' :d
 
Poslednja izmena:
Nemam šta da mislim za Benq GC2870H, kad postoje testovi monitora i taj monitor je bolji po mnogo čemu
nego po ceni po kojoj se prodaje, a panel spada u klasu iznad i to dosta po nekim parametrima.

Za ta oba Benqa što sam naveo postoje tačni podaci tako da znam šta kucam.

Šta može neki IPS monitor da ponudi u odnosu na moderan *VA osim ekstremnih uglova gledanja
koji su meni lično nebitni kao i mnogim drugima (a i tu se se *VA paneli solidno poboljšali)?*

*Da se ogradim za profi Adobe upotrebu.
 
Poslednja izmena:
Niko ovde nema nista protiv te tehnologije ali brate ti si u poslednje vreme maksimalno dodao gas u hajpovanju xxVA i pljuvanju IPS-a (retko koji ima kontrast preko 1000:1 i slicno) a sve to pod izgovorom ''da se boris protiv LG IPS dogme'' a u stvari stvaras sopstvenu dogmicu :)

Evo i ovaj AMVA je prilicno dobro ocenjen za te pare - http://www.tomshardware.com/reviews/benq-vz2470h-24-inch-amva-monitor,4499.html

A nisam ga kupio jer me zabole za kontrast, kao da je 1250-1300:1 sad neki fail :) Slicno vazi i za 27'' verziju mada me tu i nizak ppi smara, kada se pojavi takav 27'' 2k AMVA za oko 30k din e onda moze.
 
Poslednja izmena:
Vidi, IPS (AHVA, PLS) imaju svoju upotrebu. Problem je na forumu što se propagiraju kao da su najbolji paneli
(uz nezaobilazni Dell) za sve. Ta LG Display propaganda ne prolazi ni na jednom ozbiljnom stranom forumu.

Pogledaj sledeći članak na Benchu, klasična LG Diplay propaganda:
http://www.benchmark.rs/artikal/test_lg_34uc79g_144hz_freesync_video-4260
već najveća zanimljivost jeste 144Hz osvežavanje na IPS tipu panela. Ovo je odlika koja je donedavno krasila samo TN tipove panela
Autor nema pojma šta je otkucao ili je to namerno otkucao.
Ne samo što postoje 144 Hz *VA paneli, već više od godinu dana postoje AVHA paneli na 144 Hz. Ups, AUO AHVA je konkurent LG Display IPS-u.

Odličan video koji pokazuje razlike SVA i PLS-a:
[YOUTUBE]tN5_fYzBVPQ[/YOUTUBE]

Meni je jasno da ovde u Srbiji, EU je nešto bolja, imamo izbor monitora kakav imamo.

P. S.
QHD *VA paneli postoje, HP ih prodaje, ali jedva i po Evropi.
Pogledaj HP Omen 32, hit u 'Merici ;). Ima ga jedva i u Nemačkoj.
 
Ma bre sustina je da do 30k din ima odlicnih 24-27'' monitora, i IPS i VA ali naravno ima i krseva mada su oni uglavnom dosta jeftini :)

Jeste da mi se ne svidja ova asimetricnost i bela boja ali nekako se izbedacih sto nisam narucio ovaj 27'' AMVA - http://www.benq.com/product/monitor/vz2770h/

Za 25k din tesko da postoji bolji 27'', imam vec IPS ali mozda sledece godine uzmem i taj Benq..

Ima li sta vredno da zameni Dell U2312HM? Odlicno me sluzi ali bih voleo da iskoristim Freesync mogucnost koju moja RX 470 poseduje.. Sto bolji 24" ili veci monitor sa sto manjim odzivom i sto vecim osvezenjem (u tom budzetu naravno :) ). Planiram da potrosim oko 25k..
 
Nema IPS i FreeSync do 25k

Jeste tema IPS...

Jako malo monitora u Srbiji imaju FreeSync.
Samsung C24F390FHU ima FreeSync (48 - 60 Hz). Samo "pametni" Samsung nije ispisao
frekventni opseg monitora. SVA panel.

Nizozemski profi test.

ASUS VG245H ima FreeSync (40 - 75 Hz). TN+Film panel.
Displaylag recenzija.

Neka neko otkuca ako postoji još neki FreeSync monitor u kategoriji do 25k.

Jedino ti ostaje opcija prodavaca iz Ugarske...
 
Dopuna:
LG 23MP68VQ-P ima FreeSync (40 - 75 Hz ?), IPS panel, ali je 23".
 
dati 200-250e na monitor i ocekivati bog zna sta je suludo. u najboljem slucaju moze da se dobije solidan mainstream monitor i to je to ali je i to sasvim ok posto je to za 99% kupaca sasvim dovoljno. licno preferiram VA panele ali kada sam kupovao ovaj monitor nije bio neki izbor i eto mene na monitoru iz potpisa vec 5god. sada da sam u fazonu da kupujem ne znam ni sta bih kupio. vrv je 27" 2K must have ali da li ici na kvalitetniji panel ili brzi TN iskreno pojma nemam. filmove ne gledam na monitoru pa su mi uglovi potpuno nebitni, niti radim pripremu za stampu da su mi bitne precizne boje. opet, ni ne igram igre nesto pa da se odreknem boljeg panela u korist TN-a. ultra wide ili obican wide, zakrivljen ili ravan, iskreno nisam pametan. jedino znam da me G-Sync i FreeSync uopste ne uzbudjuju, mozda jer se igram sve manje ili gotovo ne uopste. sve u svemu, zacin C.
 
Da li je 27ica 4k premala dijagonala? Treba mi za firmu novi ekran IPS a vec polao posao zahteva vece rezolucije. Razmisljao sam se i o 34-38" 21:9 (deluju mi zanimljivo ;) ) ali su mi vise za video produkciju ili kao gimmick. Ne znam koliko je udobno za rad...ako skacem na 32" 4k onda mi je i cena drasticno veca da ne kazem duplirana sa svim zahtevima koji su mi potrebni (IPS, 10 bit, sto veci kolor prostor...60Hz). Dell P2715Q je ok odnos cena/kvalitet ali mozda i u toj klasi postoji neki bolji / noviji monitor? Monitor je predvidjen za Max, Cad, Unreal, Photoshop, Premier, After Effects...Nemam osecaj koliko je sve malo. Vidjao sam samo vece dijagonale 4k ali nemam predstavu kako to izgleda na 27"
 
Na kraju je pap izbor na LG pb279q...odnos cena / kvalitet je ok a nesto je noviji od Dell-a i malo je uniformniji panel od istog po nekim review-ovima. A i lakse sam ga nabavio tako da je i to igralo ulogu. Kad budem malo radio napisacu utiske....
 
Preporučeni modeli

Da ne ispadne da vojvoda preporučuje samo VA monitore, ostaviću preporuke za IPS/PLS/AHVA monitore po pcmonitor.info sajtu:

ASUS PG348Q (AH-IPS) (34"; 3440x1440; G-Sync)
BenQ BL3201PH (AHVA) (32"; 3840x2160)*
Dell U2417H (PLS) (23,8"; 1920x1080)**
Dell U2515H (AH-IPS) (25"; 2560x1440)
Dell U2715H (AH-IPS) (27"; 2560x1440)
HP 25er (AH-IPS) (25"; 1920x1080)
HP 27er (AH-IPS) (27"; 1920x1080)
LG 27UD68 (AH-IPS) (27"; 3840x2160; FreeSync)

*Iz nekog razloga BenQ ga reklamira kao IPS iako ima njihov AUO AHVA panel...
**Isto iz nekog razloga Dell ga reklamira kao IPS iako ima Samsungov PLS panel.
Moć LG Display marketinga na delu zahvaljujući Stiv Džobsu (2010.)...

Obajviću još neke preporuke u narednom periodu.
 
Obećao sam da ću objaviti još preporuka. Biće još lista za sve kategorije! Nadam se da ću do sutra sve objaviti ;).

Najbolji budžetski igrački FreeSync monitor*
LG 23MP68VQ-P (AH-IPS) (23"; 1920x1080; FreeSync (40-75 Hz))

Monitor nažalost ima crno sjajno kućište plus još jedan lažni E2E (bez rama) panel pošto ima unutrašnji crni "ram" i tako kombinovano
izuzetno ubijaju doživljaj crne. sRGB pokrivenost je izuzetno loših 86%, uz ne baš precizne boje, ali je to potpuno nebitno za igrače.
FreeSync se može hakovati i uz malo sreće da se spusti na ~35-37 Hz i time se dobije LFC. Panel ima nadprosečan kontrast (za IPS)
od preko 1.100:1. Input lag je nizak. Nema PWM.

*Bez obzira na tip panela (TN/IPS/VA).


Sledi spisak preporuka na osnovu jednog legendarnog Kanađanina koji je "manijak" za monitore ;), pogotovo IPS/AHVA/PLS modele.
Manje-više tako je i na netu. Stavio sam monitore koji su dostupni u Srbiji ili makar u Mađarskoj. Postoji dosta marki koje su nedostupne
van Dalekog Istoka i uvoze se u Ameriku preko ebay prodavaca tako da ih nisam naveo pošto ne šalju za Srbiju. Svi preporučeni modeli
nemaju PWM. Krenimo.

Najbolji igrački 1440p AHVA monitori

Upozorenje!
27" 1440p AHVA paneli korišćeni u monitorima sa G-Sync modulom su skloni tome da pate od vrlo loše kontrole kvaliteta koja uključuje
LED pozadinsko izbijanje i smeđe ili žute fleke u uglovima (ovo je zaštitni znak tih AHVA panela) i mogu doći sa prašinom ispod matiranog
premaza koji je neuklonjiv.

Ponoviću ono što uvek otkucam – kupujte monitore uživo gde ih možete proveriti pre kupovine da nisu defektni ili na daljinu pošto
se može bezuslovno odustati od ugovora u roku od 14 dana. Nikako na slepo u prodavnici.

1 ms TN ili 4 ms AHVA
Odziv AHVA panela od 4 ms je potpuno u rangu "1 ms" TN panela. U praksi su ti TN paneli jedva za dlaku brži, a postoje slučajevi da
zbog loše odrađenog overdrivea imaju tzv. overshoot ghosting. 5 ms TN su zaista spori i za maksimalno su izbegavati. Ko ima novca
i kompetitivno igra, a nije profi (igra za novce), ne postoji ni jedan razlog za kupovinu monitora sa TN panelom.

Najbolji igrački 27" 1440p AHVA 144 Hz FreeSync
1. Eizo Foris FS2735 (FreeSync 35-90 Hz ili 56-144 Hz; backlight strobing)
2. ASUS MG279Q (FreeSync 35-90 Hz)

Eizo Foris FS2735 je najbolji igrački monitor (uz Viewsonic ispod za GeForce vlasnike, dele prvo mesto). Odlično podešene boje, kvalitetno
sivo matirano kućište (jedino belo kućište je još bolje!), jedini FreeSync monitor koji ima backlight strobing (bez obzira na tip panela!),
odličan 1080p skalar i nizak input lag ga čine top izborom i za PC i konzole.

ASUS MG279Q ima odlično podešene boje (Racing mod), visoko kvalitetno matirano sivo kućište, odličan odziv, ali i povećan input lag
kada ne radi u 144 Hz modu tako da nije za konzole.

Najbolji igrački 27" 1440p AHVA 144/165 Hz G-Sync
1. Viewsonic XG2703-GS (G-Sync 30-165 Hz)
2. Acer Predator XB271HU (G-Sync 30-144 Hz)
AOC Agon AG271QG (G-Sync 30-165 Hz)
4. ASUS ROG Swift PG279Q (G-Sync 30-144 Hz)
5. Acer Predator XB270HU (G-Sync 30-144 Hz)

Viewsonic XG2703-GS je bez premca najbolji za sve: PC i konzolarno igranje, 165 Hz, ima odličan 1080p skalar, odlično podešene boje
i matirano crno kućište.
Acer Predator XB271HU ima dobro podešene boje, dosta dobar odziv piksela i odličan 1080p skalar. Nažalost ima kućište "bez rama" sa
unutrašnjim ramom kao i slabije performanse na 60 Hz.
AOC Agon AG271QG deli drugo mesto sa Predatorom, ima crno matirano kućište, najbolje performanse na 60 Hz, isto odličan 1080p skalar,
ali mu performanse na 144 Hz nisu na nivou XG2703-GS i PG279Q. Očigledno najbolji izbor za konzole.
ASUS ROG Swift PG279Q ima matirano sivo kućište, ali nažalost "bez rama" sa unutrašnjim ramom, dobro podešene boje, odličan odziv
pogotovo na 144 Hz, ali ima inferioran 1080p skalar tako da nije za gledanje videa i konzole.
Acer Predator XB270HU ne radi na konzolama zato što ima samo jedan ulaz (DP).
 
Poslednja izmena:
27" 1440p profi rad sa bojama

LG 27MB85R-B ima 1440p AH-IPS panel na 60 Hz (ide do 75 Hz), matirano sivo kućište, odlično podešene boje, nizak input lag
i brz odziv piksela tako da je vrlo dobar i za igre. Ključna prednost ovog modela je mogućnost hardverskog kalibrisanja koje se
čuva interno tako da grafička karta, igre ili programi ne mogu da je promene.

Glavni konkurent mu je BenQ PD2700Q. Ima isti 1440p AH-IPS panel na 60 Hz (ide do 75 Hz), matirano sivo kućište, ali i kompletan
pivot, vrlo precizno podešene boje u modovima, brz odziv piksela, nizak input lag, vrlo dobar 1080p skalar i natprosečno visok kontrast
(za IPS) od 1.200:1.

Oba modela su apsolutno preporučeni za profi grafički rad. Mogu i za igre, ali AHVA panel na 144 Hz sa FreeSync/G-Sync je ipak
superioran za tu namenu, al' bez obzira, može se i igrati na njim sasvim dobro.

Najbolji 25" 1440p
AOC Q2577PWQ
Dell UltraSharp U2515H
Dell UltraSharp UP2516D
Philips B-line 258B6QJEB
Philips B-line 258B6QUEB

Svi navedeni monitori imaju AH-IPS "bez rama" panele. Naravno "bez rama" iako imaju unutrašnji crni ram...

AOC Q2577PWQ je odličan "sve u jedan" monitor, uključujući i igre. Najjeftiniji od preporučenih modela.
Dell UltraSharp U2515H je isto odličan "sve u jedan" monitor, uključujući i igre.
Dell UltraSharp UP2516D je najbolji za profi Adobe upotrebu zato što ima proširenu pokrivenost boja zbog B+R&G LED pozadinskog
osvetljenja (100% sRGB i 100% Adobe RGB). Nije za igre.
Philips 258B6QJEB ima odlično podešene boje, izuzetno osvetljen ekran (skoro 400 cd/m2!), ali i poveći input lag. Isto nije za igre.
Philips 258B6QUEB je premijum verzija prethodnog modela i sve važi za njega, ali se može koristiti i za igranje zbog niskog input laga.

Crna lista 27" 1440p modela

I takva lista postoji ;). Navešću modele bez objašnjenja, nema potrebe.

Acer K2 K27HUL (AHVA)
Acer B6 B276HUL (AHVA)
ASUS ProArt PA279Q (AH-IPS)
ASUS PB278Q (PLS)
Dell UltraSharp U2713H (AH-IPS)
Dell UltraSharp U2713HM (AH-IPS)
LG 27EA83-D (AH-IPS)
Philips P-line 272P4QPJKEB (PLS)
Samsung S27B970D (PLS)
Samsung S27B971D (PLS)
 
Poslednja izmena:
ASUS ROG Swift PG279Q i Acer Predator XB271HU pate od riminalno lose kontrole kvaliteta i bukvalno su monitori lutrija, za monitore koji su kod nas 900e prevelik rizik
 
Zasto su samo igre navedene kao prednost boljeg odziva,nije to samo u igrama vec za svaki pokret (teksta,video materijala,igre itd.)...ja sam se navikao godinama na brz odziv i tako meni nema alternative osim neki dobar tn,bas mi smeta bilo koji blur,ali ne bas dotle da bi presao na crt :p
Jeste fino imati lepu sliku nekog VA panela al dzaba kad krene da "maze" u pokretu,citao sam da je jos gore na tamnijom slici :/
Meni izgleda onaj review na tomshardware kao placena reklama...

Ovako ce biti i dalje sva 3 tipa panela na trzistu pa svakom po zelji,sve dok nestigne konacno resenje (koje je vec poznato).


Edit: Ovo pisem za monitore do 200e max.
 
Poslednja izmena:
Nastavljam sa preporukama od Kanađanina. Na liste sam stavio samo dostupne modele.
Nažalost neki odlični HP modeli se uopšte ne prodaju u Evropi...

Najbolji 24" 1200p

Tehnički je dijagonala ovih monitora 24,1" i to su profesionalni monitori.

ASUS VS24AH(L) (e-IPS)
Dell UltraSharp U2415 (AH-IPS)
Eizo ColorEdge CX241 (AH-IPS)
Eizo FlexScan EV2455 (AH-IPS)

Eizo ColorEdge CX241 je zver od profi monitora, najskuplji i najbolji od navedenih za profesionalnu upotrebu
(kritičan rad sa bojama): ima 10-bitni panel (8bit+A-FRC), sjajan ekran, hardversku kalibraciju i proširenu
pokrivenost boja zbog GB-r-LED pozadinskog osvetljenja (99% Adobe RGB).

Najbolji 24-25" 1080p
ASUS VZ249H (AH-IPS) (23,8")
Dell Professional P2414H (AH-IPS) (23,8")
Dell Professional P2417H (AH-IPS) (23,8")
Dell S-Series S2415H (AH-IPS) (23,8"; sjajan ekran)
Dell UltraSharp U2414H (AH-IPS) (23,8")
Dell UltraSharp U2417H (PLS) (23,8")
Dell UltraSharp U2417HJ (PLS) (23,8")
Eizo Foris FS2434 (AH-IPS) (23,8")
Eizo FlexScan EV2450 (AH-IPS) (23,8")
LG 24MP68VQ-P (AH-IPS) (23,8"; FreeSync (40-75 Hz))*
Samsung S24E390HL (AD-PLS) (23,6")

*Ovo je ujedno i konkurent za najbolji budžetski igrački FreeSync monitor.

Najbolji 27" 1080p
AOC I2781FH (AH-IPS)
Dell SE2717H (PLS) (FreeSync (48-75 Hz))
HP 27er (AH-IPS) (skoro sjajan ekran)
HP Pavilion 27es (AH-IPS) (skoro sjajan ekran)
Philips E-line 276E7QDSW (PLS)

Najbolji 27" 4K (UHD)
Acer Predator XB271HK (AHVA) (G-Sync (30-60 Hz))
ASUS PB279Q (AHVA)
ASUS ROG Swift PG27AQ (AHVA) (G-Sync (30-60 Hz))
Dell Professional P2715Q (AH-IPS)
LG 27UD58 (AH-IPS) (FreeSync (40-60 Hz))
LG 27UD68 (AH-IPS) (FreeSync (40-60 Hz))
LG 27UD88 (AH-IPS) (FreeSync (40-60 Hz))

Uslovna preporuka:
ASUS Designo MX27UQ (AHVA)

Najbolji 32" 4K (UHD)
Acer Predator XB321HK (AHVA) (G-Sync (30-60 Hz))
BenQ BL3201PT (AHVA)
Philips BDM3275UP (AHVA)
Samsung U32E850R (PLS) (FreeSync (40-60 Hz); ima PWM)

Uslovna preporuka:
Acer B326HK (AHVA)
 
Kakvi su Samsung monitori? Konkretno mislim na 22" FHD Monitor S22F350FHU.

Da li se isplati za 12.800 RSD.
 
Taj monitor ima TN panel tako da nije za ovu temu.

Al' pošto si pitao – ti paneli su generalno krš. Samsung ga reklamira da ima uglove gledanja od 170/160 stepeni. Kako da ne...
Ima nisku osvetljenost od samo 200 cd/m2.
S druge strane odlične vesti – ima FreeSync što je prilično čudno za tako jeftin monitor pa ako imaš Radeon grafičku koja ga podržava,
trebao bi da je za igre onda sasvim dobar. Na Amazonu je vrlo dobro ocenjen.
 
Da, ti AHVA 1440p 144 Hz su čista lutrija što sam naveo na ovoj i drugim temam već iks puta.
Ko dobije ispravan primerak, ti monitori su zveri.

Vidim da imaš ASUS PB328Q - koliko vidim, nema ga za kupiti u Srbiji? Si zadovoljan? Profi monitor.
Ako ga rešiš prodavati, javi se :).

Na tržištu 32" UHD panela će se teško nešto novo desiti zato što proizvođači panela diktiraju razvoj.
Samsung ima 2 PLS panela od 31,5" i nema najava zato što guraju SVA zakrivljene u svim segmentima.
LG Display ima čak jedan 31,5" koji se valjda pojavio nedavno i imaju u najavi HDR verziju.
AUO ima 3 panela, ali su 2 sa Adobe RGB pokrivenošću, dakle profi upotreba.

Novci leže u UHD TV panelima zbog veličine tržišta.

Koliko vidim, tražiš monitor sa G-Syncom, tako?

Za 32" UHD ću ti direktno citirati Kanađanina. Prvo relevantan video i ignoriši što je stariji.
[YOUTUBE]LgzO42oI-V0[/YOUTUBE]

All 4k monitors are matte aside from the HP Spectre 32 which uses an almost-glossy coating (more information).

The Acer XB321HK (Nvidia G-Sync; Toms Hardware Review), BenQ BL3201PH or BL3201PT (AMD Free-Sync), Samsung U32E850R (AMD Free-Sync) and Qnix UHD 325 are the best 32" options; the Acer and BenQ are the best. The Acer B326HK is excluded since it is usually expensive and has very high input lag according to both Hardware Info and Les Numeriques.

The BenQ and Philips are currently the best in terms of preset colour accuracy, contrast, pixel response times, input lag and build quality, but the Qnix UHD 325 and Samsung U32E850R are extremely similar, and the Samsung is cheaper.

Profi testovi Acera:
http://4k-monitor.ru/news/obzor_acer_predator_XB321HKbmiphz/
(Rus Грыжин Александр aka =DEAD= važi za top recenzenta uključujući i engleske sajtove)
http://www.tomshardware.co.uk/acer-predator-xb321hk-uhd-monitor,review-33619.html

Acer reklamira XB321HK da ima IPS panel, iako je AHVA...
 
da da to sam pricitao da je greska u reklami...
trenutno nemam Asus PB328 vratio sam i njega dosao je sa 2 mrtva pixela i pojavio se jos jedna... a sve durugo je bilo predobro i radio je na 75 Hz
ali crna mu je bila odlicna i generalno boje...
sada imam Dell U2717D nema mrtvih pixela ali ima malo šareniji glow posebno gore doesno... i planiram i njega da prodam ili vratim... i da uzmem taj XB321HK.... pa nek ide u kur...
 
Dopuna

Najbolji 24-25" 1080p
HP 24es (AH-IPS) (23,8"; skoro sjajan ekran)

Zaboravio sam ovaj HP model, ne znam kako mi promaklo, a stavio sam obe verzije od 27"...

Kada navedem "skoro sjajan ekran", to znači sjajan ekran koji ima blagi antireflektivni premaz (tako se i reklamiraju).
Takvi premazi daju najbolju moguću sliku (tehnički su sjajni najbolji, ali zbog odsjaja pri jakom osvetljenju...).

Najbolji 27" 1080p
Dell SE2717H (AH-IPS) (FreeSync (48-75 Hz))*

*Nema PLS panel, greškom sam prekopirao. PLS paneli idu do 72 Hz max.

Najbolji 32" 4K (UHD)
BenQ BL3201PT (AHVA) (FreeSync 48-60 Hz)*

*Ovo sam zaboravio navesti – zvanično nema FreeSync, niti piše u uputstvu, niti na AMD sajtu, ali ga imaju
primerci iole novije proizvodnje. Najverovatnije su ugradili AdaptiveSync, ali ih je mrzelo da pošalju monitor
da ga AMD sertifikuje za FreeSync.

U ovoj klasi je izbor jasan:
BenQ BL3201PT za FreeSync.
(Samsung U32E850R za FreeSync jedino ako se može naći po nižoj ceni.)
Acer Predator XB321HK za G-Sync.
Philips BDM3275UP ako nije bitno ništa od toga i ako je po nižoj ceni od BenQa.

Boja kućišta

Otkucao sam na temi o VA monitorima, pa ću i ovde malo izmenjeno. Boja kućišta monitora utiče na našu percepciju dubine crne.

sjajno crno – "ubija" dubinu*
matirano crno – neutralno
sivo/srebrno – produbljuje dubinu
belo – drastično produbljuje dubinu

*ovo važi i za kućišta koja "nemaju" ram (edge to edge), a u stvari imaju unutrašnji crni.
 
Poslednja izmena:
Promakao ti je ovaj AH-IPS :) https://pcmonitors.info/reviews/aoc-i2481fxh/

Za 20-ak 'iljada sasvim solidna kupovina. Mali bezeli, zanimljiv dizajn, dobra izrada i sto je najbitnije solidan AH-IPS panel koji je fabricki dobro kalibrisan a za dodatno poboljsanje tu je ICC profil sa linka iznad :)
Meni je dobar i za igranje FPS (Crysis i CS 1.6/GO), daleko sam od nekog ''gamera'' ali ne vidim nikakve probleme u navedenim FPS.
 
Poslednja izmena:
Kanađanin ga nije stavio na listu najboljih. Jeste na listi, ali ima boljih:
It has a 12.6ms delay while the others can be considered delay free.
Sa recenzije:
Input lag was a little higher than we’ve seen on similar monitors but was still within comfortable range for most users, including many gamers.
One reason for this is likely the extra processing done by the monitor due to the Miracast functionality, something which isn’t entirely bypassed even
in its normal ‘wired’ operating mode.

Al' ko nije tvrdokorni igrač, ako je najjeftini, onda je vrlo dobar.

Realan problem: nema ga u Srbiji uopšte, a u Ugarskoj izuzetno limitirano.
Ipak na listi treba da budu dostupni modeli ovde ili preko.

Zato sam i kucao da postoje gomila korejskih i kineskih proizvođača čiji su modeli nedostupni van tih tržišta,
pa onda još i HP sa biserima da ne prodaje određene modele u Evropi...
 
Poslednja izmena:
Nikakve probleme u CS GO/CS 1.6 MP nisam primetio a ni u SP Crysis, samo zato sam i instalirao te igre :) Naravno, ovo nije nekakav gaming monitor ali za sada ne vidim manu u fps igrama, mozda bi neki pro igrac primetio razliku.

Sad vidim da ga nema u srb, pre 3 meseca sam kupio a do nedavno je bio u ponudi, cene su se kretale od 20-23k din, garancija 3 god. Za taj novac i preporucujem, da je bio skuplji ne bih ga ni kupio, uzeo bih Dell ali nisam hteo da dajem vise para za 23.8'' dijagonalu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno