Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Ok, u ovom slučaju zavisi i da li je tih 5ms marketinška cifra ili ju je neko utvrdio testom. Ako je marketing, onda neće sigurno da ima tih 5ms u realnosti...5ms je cifra koju postižu solidni gaming IPS monitori, najbolji idu na 3-4 i to ne u svim VRR modovima...
 
Koliko sam video po testovima u pitanju je klasičnih 5 ms G2G koji su postizali i raniji Ultrasharp paneli samo u 60Hz, znači sporo i realno mnogo sporije od gejmerskih. Gubi se poenta tih 120Hz ako će i dalje da se mrlja slika pri kretanju kroz tekst što realno i jeste namena ovih monitora, mislim kapiram morali su da dignu osvežavanje jer su ljudi počeli kupovati gejmerske modele za posao jer je razlika u skrolu teksta najveća prednost visokog osvežavanja.

Malo mi je neverovatno da na zalasku IPS tehnologije posle ovoliko godina ne mogu ili jednostavno neće da naprave monitor koji može istovremeno da bude brz i preciznih boja i da ne izgleda kao transformers. Nije da nema mana mimo toga, glow ostaje, loša crna ostaje ma koliko tvrdili da su napravili true black IPS (čist marketing, 2000:1 je i dalje bedno, ni 5000:1 VA modeli nisu bog zna šta u tom pogledu).

Meni ovo treba za ROG Ally, da izgleda pristojno, preko 120Hz osvežavanja ekrana i VRR, da je 24 inča i to baš FHD (ne valja veća rezolucija za handheld PC) da ima power delivery preko 65W na USB-C i da ima dobro osvetljenje i kakav takav HDR400 (250 kandela po metru je tuga od osvetljenja na monitoru). Nijedan gejmerski model ne ispunjava te kriterijume osim možda onog Alienware od 25 inča ali on je oko 100 evra skuplji od ovih Ultrasharp modela.
 
Pitanje je koliko je Ally sposoban da izbacuje toliko fps, iskreno.
Ja bih uzeo taj monitor...
 
Neće se samo za igrice koristiti. Tako da znači 120Hz za internet, word i slično.
Za igrice će verovatno do 60 ili 40 fps.
Većam izmenju njega i Alienware AW2523HF za ovu namenu.
Problem sa Dell Ultrasharp je što se još uvek ne prodaje kod nas a kupuje se preko računa.
 
Koliko sam video po testovima u pitanju je klasičnih 5 ms G2G koji su postizali i raniji Ultrasharp paneli samo u 60Hz, znači sporo i realno mnogo sporije od gejmerskih. Gubi se poenta tih 120Hz ako će i dalje da se mrlja slika pri kretanju kroz tekst što realno i jeste namena ovih monitora, mislim kapiram morali su da dignu osvežavanje jer su ljudi počeli kupovati gejmerske modele za posao jer je razlika u skrolu teksta najveća prednost visokog osvežavanja.

Uzet pred novu godinu Alienware AW2724DM iz neizdrža za dočekati 2xU2724D(E) tako da će biti AW+Dell setup kad ovaj potonji stigne do nas.

Ovo što sam ga probao par dana, a prvi put mi je da teram nešto preko 100Hz na desktopu, baš se primeti razlika u odnosu na Benq koji je pored.
Kako pređe miš sa jednog na drugi ekran, vidi se da sve klizi, skrol u browseru/wordu/excelu na 144/165Hz ne može da se poredi, tako da definitivno ima smisla brži panel.
Jedino što mi sreću kvari je zaglavljen svetao pixel na sred ekrana tako da ćemo videti kako će ići reklamacija... proizveden u septembru 2023 inače.
Boje i IPS glow nisam ni zagledao previše, na glow sam navikao manje više, niti sam nešto preterano podešavao sliku, out of the box je to sve dosta svetlo.

Da li će U2724DE biti odgovarajući za gaming sa svojih 120Hz i diskutabilnom VRR podrškom?
Verovatno neće, ima modela za gejmere, ali za office upotrebu će (na papiru) biti savršen, kako već napisah, 2,5Gbit LAN, USB Type C za napajanje i sliku, DP daisy chain, 120Hz...
 
Gde reklamirati Dell u ovlascenom servisu ili kod prodavca takodje imam zaglavljen pixel na Dell 2722dgm ?
 
Kako meni javiše iz BC mogu da se kontaktiraju oni kao prodavac i može da se zakaže termin da dođu i preuzmu uređaj (besplatno za preko 15k) - dakle, reklamiraš tamo gde si kupio.
Alternativno, može kupac sam da odnese direktno u ovlašćeni servis, za Dell je to NEPO System (EWE computers) u Zemunu Cara Dušana 214, što ću ja tek u subotu...
 
Pozdrav , kakva su vaša mišljenja o AOC monitorima , pre svega jačoj klasi tipa

AOC AGON 27" IPS PD27S​

onaj Porša dizajn :)
 
Standardni IPS monitor za koji plaćaš extra za Porsche branding...
Mada, koliko vidim, i nije naročito skup a na papiru deluje dobro.

Specifikacije mi deluju poznato, nisam uspeo da nađem koji panel koristi ali pretpostavljam da je isti kao kod nekog drugog AOC modela, samo prepakovan u drugo kućište...
 
Poslednja izmena:
Pa to mi privuklo pažnju , pošto se nadam dobroj izradi i onoga što me interesuje a to su dobri zvučnici na monitoru ( trebalo bi da ih ima ). Osim njega ( pretpostavke ) mislim da još samo Benq ima dobre integrisane zvučnike.
 
Ako tražiš dobre zvučnike na monitoru, nećeš ih naći. Sigurno ne na ovom modelu, upravo oni su mu najčešća zamerka.

BenQ je imao solidne zvučnike na EX2780Q ali to je stariji model, ne znam može li se naći uopšte.
Ne znam za novije modele...
 
Da se nadovežem...ako ti samo treba gaming monitor, imaš recimo AOC Q27G2S za 280€, pristojan budget model, a za 100 i kusur evra razlike do tog Porsche modela možeš da nađeš pristojne 2.0 desktop zvučnike.
 
Pitanje za vlasnike DELL G2724D, ko koristi monitor na dp kablu, kada ugasite komp koliko monitoru treba da ode u standby, odmah ili par minuta?
 
Pitanje za vlasnike DELL G2724D, ko koristi monitor na dp kablu, kada ugasite komp koliko monitoru treba da ode u standby, odmah ili par minuta?
Kod mene se poruka "Going into standby mode" javi na par sekundi i onda se ugasi monitor.
 
Čisto da dojavim - usvojena reklamacija za AW2724DM zbog jednog svetlog piksela na sredini ekrana, ostaje da vidimo kakav će panel stići kao zamena.
Inače, u međuvremenu se pojavili kod nas i U2724DE tako da je stigao i on, tek je sinoć montiran, nema problematičnih piksela, mrežu i VRR podršku ću tek za vikend stići da probam...
Prvi utisak je da na 75% brightness out of the box ubija koliko svetli backlight, automatic ga spusti na 11-15 u mračnoj sobi.
Laptop nakačen na Type C, DP daisy chain sa 4K 32" daje samo 30hz na većem ekranu dok je 75Hz max na U2724DE.
Da li je do kabla ili porta ili kombinacije rezolucija, biće istraženo, sad bukvalno samo stavljen na sto da se radi. 🤕
 
Nakon cijele peripetije oko Dell G3223D (pisano na temi ovdje) u petak će biti 46 dan gdje ću zakonski imati pravo tražiti potpuno novi upakovan ili povrat novca.
Gledao sam druge modele sličnog cjenovnog ranga i karakteristika (32" / min.1440p / 144+ Hz / IPS / sRGB 99%+) i iskače mi kao opcija Gigabyte M32Q, HP X32 i LG 32GP850 (s tim da mislim da je kod LG-a i HP-a isti panel kao kod Dell-a).

Ima li neko da koristi ovaj M32Q i kakva su iskustva? Porecenzijama sa RTINGS M32Q i 32GP850 su dobro ocjenjenu.
 
Dell P2423 mi deluje kao naslednik, tj. dostojna zamena za čuveni U2412M. oba su 16:10 IPS 24" pivot i imaju USB hub




da li je neko imao prilike da radi na P2423? ne nalazim testove (ne mislim na YouTube recenzije) za njega
 
Mislim da se isplati platiti više i uzeti P2423DE umjesto običnog ako se često laptop povezuje na isti.
 
Jel ima neko ko bi bio voljan slikati ips glow na modelu g2724d dell, uzeh iiyama GB2770QSU-B5, i stvarno sam prezadovoljan slikom ali leva gornja strana i sredina gore imaju probijanje, mada sumnjam da se to moze verno prikazati na slici.
 
Obzirom da se ovde najviše preporučuje LG 27GP850 kao jedna od najboljih kupovina,
može li mi neko napisati kakav je što se tiče naprezanja/opterećenja odnosno zaštite očiju?

Trenutno imam Asus VP247HAE, Asus u meniju ima modove za Low Blue Light i prezadovoljan sam što se tiče toga,
toliko da razmišljam da opet uzmem Asus, možda ovaj, jedino mi kod njega smeta osetno lošiji Response Time na 60Hz..
 
Poslednja izmena:
Da se nadovežem...ako ti samo treba gaming monitor, imaš recimo AOC Q27G2S za 280€, pristojan budget model, a za 100 i kusur evra razlike do tog Porsche modela možeš da nađeš pristojne 2.0 desktop zvučnike.
Trenutno ima za 255 eur kod nas, dvoumim se, treba mi da ima bar relativno dobar kolorit (imam kalibrator) ali da može i za gaming. Bio bi korišćen za game development, nije štampa u pitanju ili nešto slično.
 
RTINGS su objavili recenziju i rezultate testiranja LG UltraGear 27GR75Q-B koji je dosta povoljan kod nas u zadnje vrijeme, na akcijama tu oko 29000 (uzeo sam za suprugu, upravo na njemu gledam dok kucam): https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gr75q-b
 
Nazad
Vrh Dno