Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Ne znam koliko si ti mene razumeo....🙂
Imao sam 27 1080p(iskreno nisam imao problem,nisam zahtevan korisnik i ne provodim 10h za kompom).
Pa moram priznati da te sad bas nista ne razumem, ako nisi "zahtevan korisnik" kako vec kazes zasto onda gledas monitore sa visokom stopom osvezavanja i malim vremenom odziva?
 
Taj Acer XV272UV je pristojan i pristupačan i postoji dobra šansa da ima isti (odličan) panel kao model sa UKV oznakom...

Što se tiče IPS vs. VA imaš dosta informacija i poređenja na netu, moraćeš da odlučiš sam.
 
Pa moram priznati da te sad bas nista ne razumem, ako nisi "zahtevan korisnik" kako vec kazes zasto onda gledas monitore sa visokom stopom osvezavanja i malim vremenom odziva?
Zato što je i taj 1080p bio 240Hz 🙂
Kada sam prešao sa 60Hz na taj...nema šta da se priča.Možeš komp koristiti i 10min ali znaš sta ti prija očima,posebno sa +-1m udaljenosti od ekrana.
 
Taj Acer XV272UV je pristojan i pristupačan i postoji dobra šansa da ima isti (odličan) panel kao model sa UKV oznakom...

Što se tiče IPS vs. VA imaš dosta informacija i poređenja na netu, moraćeš da odlučiš sam.
Pa...posle gledanja svega,nekako sam pre za varijantu....VA.

E sad sam ostao na 2 modela

1)
Acer VA XZ270U P UM.HX0EE.P1

2)
Dell S2722DGM

Iskreno,Dell mi je mnogoooo lepši ali bi vileo ako neko ima iskustva tj ako poseduje neki od monitora da iznese svoje viđenje.Čisto sumnjam da ima nešto bolje u tom cenovnom rangu do eto nekih 32k dinara ...
🙄
 
🙃
Sad videh na snizenju....jedan zanimljiv model,navodno na YT su prezadovoljni bojama,osvetljenjem,kontrastom itd,hvale ga samo je IPS e sad konkretno ako neko zna iz prve ruke i sto je najvaznije uklapa se u budzet :cool:
Ne znam sto neki pisu da je model iz ove godine kad nije!?
Iskreno deluje mi bolje od svih koje sam pomenuo u prethodnim postovima ...

LG 27GR75Q-B​


Takođe sam i ovog merkao on je celih 8€ skuplji...🙂 uz 3.god.garancije!Ovaj drugi model je sa ipak 2.godine garancije i od 15.novembra bi mogao da ga preuzmem a 75Q sa 3.godine i u petak bi mogao biti kod mene!

27GN800-B​

 
Poslednja izmena:
Merkas ti druze koliko ja vidim zahtevne monitore a totalno si nezahtevan korisnik :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: izvini ali svasta covek moze da vidi ovde
Što se kaže "da odmorim oči" 🙂
Poručen je LG 27GR75Q-B pa šta Bog da 🙏 vezano za pixele...mada 3 dana je neki rok za prijavu i zamenu,posle toga ide klasična reklamacija 🥴
 
Da neko nije slučajno probao Tesla 32MC935BQ?
Vidim po specifikacijama mi je ok, za moje potrebe sasvim dovoljno, ali je na nekoj super akciji od 200e pa mislim da nije loša kupovina.
 
Pa...posle gledanja svega,nekako sam pre za varijantu....VA.

E sad sam ostao na 2 modela

1)
Acer VA XZ270U P UM.HX0EE.P1

2)
Dell S2722DGM

Iskreno,Dell mi je mnogoooo lepši ali bi vileo ako neko ima iskustva tj ako poseduje neki od monitora da iznese svoje viđenje.Čisto sumnjam da ima nešto bolje u tom cenovnom rangu do eto nekih 32k dinara ...
🙄

Posedujem Dell 2722dgm dobar monitor soba mi je svetla bas bakonac dupli i prozor preko puta monitora kad se napanji osvetljenje bez problema se gleda brz je, jos uvek posle 6 meseci mi je cudan desktop zbog zskrivljenja, ima i probijanje svetla vidi se kad se upali ali cim slika se pojavi to nestaje. Fresync je full. Podesi se lako da uvek gledas pravo i kad se zavalis. Ako te zanima nesto pitaj.
 
Posedujem Dell 2722dgm dobar monitor soba mi je svetla bas bakonac dupli i prozor preko puta monitora kad se napanji osvetljenje bez problema se gleda brz je, jos uvek posle 6 meseci mi je cudan desktop zbog zskrivljenja, ima i probijanje svetla vidi se kad se upali ali cim slika se pojavi to nestaje. Fresync je full. Podesi se lako da uvek gledas pravo i kad se zavalis. Ako te zanima nesto pitaj.
Gotovo...poručen LG IPS iz prethodne poruke 👀
 
Skoro sam povoljno kupio klincu Tesla Vision 27GM620BG monitor.Generalno super je ali boje su mi nekako isprane tačnije crna (tekst) nije crna nego bledo siva.Ima li neko preporuku za kalibraciju odnosno podešavanje boja?
 
Skoro sam povoljno kupio klincu Tesla Vision 27GM620BG monitor.Generalno super je ali boje su mi nekako isprane tačnije crna (tekst) nije crna nego bledo siva.Ima li neko preporuku za kalibraciju odnosno podešavanje boja?
Druze prvo ne ide full hd rezolucija na 27 inca monitore jer slika postaje mutna i samim tim gubi se mnogo na kvalitetu svega, drugo IPS panel je takav sto se tice boja da crna nije crna nego je tako kao sto kazes bledo siva (VA panel ima bolji kontrast i tu je crna bas crna). Sve u svemu resenje nemas ili koristi to sto si kupio ili uzmi VA panel ali tu ces imati drugih nedostataka u odnosu na IPS, sredine nemas.
 
Full HD je bolji izbor za ljude sa lošijim vidom, oštrina nije toliko manja sa prosečne udaljenosti a tekst bolje izgleda nego kada se na 1440p skalira kroz Windows jer je previše sitan na 100%.
Naravno, konkretni Tesla monitor je očigledno krš, čuj siva slova, pa to nisam video od prvih tft monitora iz 2005-e.
 
Svakog dana koristim Google documents. Sa poslednjim većim apdejtom su toliko smanjili font, da sam na 24 FHD stavio 115 ili 120%. Skoro da bi mi prijao 27 FHD, za koji sam uvek smatrao da je besmislen.
 
Mali je font na 27'' 1440p bar 109%
mora da bude font size, inace mi je odlican vid, ali povrsina za rad je neuporedivo veca.
 
Montiran 27GR75Q-B ,lepo izgleda,male sličice,velika površina,rotiras ga kako ti volja,uspravno,vodoravno,napred,nazad...visina oko 12cm što je fantastično za mene.Iskreno,jako lep model.Slika za sada fantazija samo mi malo sve 😢
Igru sam morao podešavati na 1440p.Jel ima opcija za sve zajedno ili moram svaku posebno kad uđem?Ima dosta opcija,igre modovi,podešavanje al sve sam ostavio na fabrički,samo oštrinu stavio na 70%.
Nešto zayebem u podešavanjima pa kad izađe iz menija pojavi se zeleni kružić kao tipa 10 pixela zeleno...odlepio sam 😂
Za sada je ☝️🤌
Iskreno,ne bi meni smetao ni 31.5 u 2k a čudno mi posle 1.5god u krivini sad na ravnom...
Sve u svemu ko ga merka,msm da se neće pokajati.
Sutra ću baciti neku sliku po danu...
 

Prilozi

  • 20231110_195528.jpg
    20231110_195528.jpg
    142.7 KB · Pregleda: 163
Mozes sve da lepo uvelicas, display/scale and layout stavi 125 %, make text bigger, make everything bigger itd naravno ako zelis.
I obavezno neki nosac monitora da ti oslobodi mesto na stolu.
 
Poslednja izmena:
Skoro sam povoljno kupio klincu Tesla Vision 27GM620BG monitor.Generalno super je ali boje su mi nekako isprane tačnije crna (tekst) nije crna nego bledo siva.Ima li neko preporuku za kalibraciju odnosno podešavanje boja?
Sta kazes koja cena bila ? i gde ?
 
Koliko se sećam 17000-18000 tako nešto.G.Iskreno zadnjih bar 10 godina sam koristio Dell 24 i stvarno sam bio prezadovoljan sa njim a i klinac pa rekoh malo da promenim na novije.Novije nije uvek i bolje.
 
Govorim o monitorima 27'' 1440p, kako uspevate da izdrzite 125% scaling kad okvir prozora ima 2.5 cm start meni zauzme polae krana , dobije se radna povrsina kao na 24 incha 1080p gubi se onda svaki smisao 1440p monitora. Nekako sam se pomirio sa 109%.
 
100 ljudi, 100 ćudi... meni je recimo 1440p na 27 savršena rezolucija na 100% - dovoljno krupna slova, dovoljno oštro, dovoljno prostora, ne treba scaling.
Trenutno sam na 4k i 32" sa 125% i to je isto OK, ali mi treba da radim bez scalinga jer koristim svašta nešto matoro od aplikacija što ne skalira najsrećnije.
Sad je dilema jedino da li ići nazad na 2x27@1440p što je provereno OK ili probati 4k na recimo 42" C2 TVu.
Dual monitor setup mi pokriva i desktop gaming (2080Ti taman može da gura 1440p) na jednom ekranu, dok je drugi dostupan za rad...
 
Montiran 27GR75Q-B ,lepo izgleda,male sličice,velika površina,rotiras ga kako ti volja,uspravno,vodoravno,napred,nazad...visina oko 12cm što je fantastično za mene.Iskreno,jako lep model.Slika za sada fantazija samo mi malo sve 😢
Igru sam morao podešavati na 1440p.Jel ima opcija za sve zajedno ili moram svaku posebno kad uđem?Ima dosta opcija,igre modovi,podešavanje al sve sam ostavio na fabrički,samo oštrinu stavio na 70%.
Nešto zayebem u podešavanjima pa kad izađe iz menija pojavi se zeleni kružić kao tipa 10 pixela zeleno...odlepio sam 😂
Za sada je ☝️🤌
Iskreno,ne bi meni smetao ni 31.5 u 2k a čudno mi posle 1.5god u krivini sad na ravnom...
Sve u svemu ko ga merka,msm da se neće pokajati.
Sutra ću baciti neku sliku po danu...
Aj baci neke utiske da li veceras ili sutra u toku dana posto i ja gledam da uzmem taj monitor pa da cujem utiske iz prve ruke.
 
Aj baci neke utiske da li veceras ili sutra u toku dana posto i ja gledam da uzmem taj monitor pa da cujem utiske iz prve ruke.
Pa ne znam šta te zanima konkretno?👀
Nisam neko ko često menja monitore,nisam zahtevan korisnik.Do pre par dana sam imao Samsung 27" Curved 1500 i 1080p.
Nekako sam navikao na njega bez problema i nije mi smetala priča 1080p na 27" ne ide,vide se pixeli itd...jedva sam primetio taj jedan pixel sto je zaglavljen bio a da ne pričam o igrama i sadržaju sa YT apsolutno se ništa ne primeti,toliko o tome.
LG je IPS i 2k i ravan,jedino na šta se još uvek navikavam je veličina ikonica na desktopu 😂
Sitno u pm a ne želim ništa da menjam jer ovo je sve onako fabrički kako bi trebalo da bude.Boje su odlične,oštrina odlične,ravan ekran odličan.Što se tiče probijanja svetlosti,crne boje...meni je sve 🤌👍👌
Zaista za sada nemam zamerke,posebno što je novo i sa 3god.garancije.
Za sada Bogu 🙏 nema nikakvih anomalija.
Za 265€ msm da NEMA BOLJE!
Hteo sam ja 31.5 u 2k ali i sa ovim se patim zbog stola i prostora😢
Za veći sto nema mesta,za veći monitor nema mesta na stolu 🫣
Tako je kako je.
Deluje mi da u igri bar mi se čini kada je noć mnogo je nekako jasnije,nije crnilo do besvesti da ne vidim prst pred okom(ne znam da li je do monitora ili do update-a ovog novog u igri iskreno 🙂)
Ja sam oduševljen,damo nek traje i radi kako treba 👌
Inače IPS sam zadnji put imao HP 22xi 😁 mnogooo davno.
Od tada VA samo,da li ravan ili ovaj prethodni zakrivljen...
Uz doplatu od 60-70€ msm da sam prošao 🤝
Nagib popriličan ka sebi,do 12cm može da se podigne sa 1 prstom isto tako i spusti vrlo lako.
Pozadi ima kanalić za kablove,izuzetan dizajn i samo postolje,glomazno,jako...ivice tanke,Gsync je monitor.
Za mene,više nego dovoljan i pre svega povoljan 👍
🙂
Vidiš da još foliju nisam skinuo sa lajsni...niti planiram 😀
Na prethodnom mi sama počela spadati 🥴
Evo još par sličica.Meni stoji na prvom Game modu a ne znam da li primetite razliku sa ostilma koje sam slikao.
Takođe ima li neki savet šta uključiti,šta ne i da li treba treba nekih dodatnih podešavanja?
Svakako sam išao na fabrički reset jer sam nešto zeeznuo u opcijama prvi dan 😁
 

Prilozi

  • 1000008781.jpg
    1000008781.jpg
    114.7 KB · Pregleda: 102
  • 1000008782.jpg
    1000008782.jpg
    341.8 KB · Pregleda: 87
  • 1000008780.jpg
    1000008780.jpg
    92.9 KB · Pregleda: 82
  • 1000008784.jpg
    1000008784.jpg
    106.5 KB · Pregleda: 77
  • 1000008786.jpg
    1000008786.jpg
    430.4 KB · Pregleda: 79
  • 1000008787.jpg
    1000008787.jpg
    164.6 KB · Pregleda: 79
  • 1000008788.jpg
    1000008788.jpg
    277.6 KB · Pregleda: 71
  • 1000008792.jpg
    1000008792.jpg
    255.8 KB · Pregleda: 63
  • 1000008793.jpg
    1000008793.jpg
    258.3 KB · Pregleda: 59
  • 1000008794.jpg
    1000008794.jpg
    250.4 KB · Pregleda: 52
  • 1000008790.jpg
    1000008790.jpg
    243.1 KB · Pregleda: 50
  • 1000008791.jpg
    1000008791.jpg
    253.5 KB · Pregleda: 50
  • 1000008789.jpg
    1000008789.jpg
    283.6 KB · Pregleda: 107
Znam kakav je ips posto trenutni dell koji imam je ips i imam na sva cetiri ugla probijanje svetlosti, ne izrazeno ali na crnoj se vidi a i ovo je office monitor nije za gejming. Uzeo davnih dana povoljno na kp pa sam resio da promenim.

Isto me kod tog LG-a brine to postolje posto na stolu nemam puno mesta a i pored monitora je deo tv-a koji stoji na stolu posto nisam imao gde da stavim tv posto je velik pa sam morao da nesto smislim da ne bih vracao tv nazad u radnju.

Ta cena od 265 evra je verovatno na KP, a ja moram u radnji da ga uzmem posto idem na rate pa ce me izadje 341 evro.

Isto gledam sada da kada uzmem nesto da to traje da ne bih opet za kratko vreme morao da menjam monitor.
 
Jel koristi neko AOC 24V5C monitor? Treba mi neki monitor 24" za programiranje, ali mi je bitno da ima USB-C ulaz, jer će se kačiti na Macbook, zapao mi je za oko jedan Dell Ultrasharp 24 model, ali mi je cena tog Dell modela ultra jaka.

Pa me interesuje, kakav je navedeni AOC.
 
Evo još par sličica.Meni stoji na prvom Game modu a ne znam da li primetite razliku sa ostilma koje sam slikao.
Heh, ja sam na mom LG-ju namestio na VIVID, talnije jarke, neprirodne boje da peku zenice. :) :)
Ma kako to glupo zvučalo, to je nešto što mi je strašno nedostajalo na prethodnom monitoru koji je imao VA panel i realističan kolorit.
Sto ljudi - sto ćudi.
 
Ehh da nisam se pohvalio naisao pre 15 dana ma 27incha Full HD Ambilight Phillips na buljaku za 6000 din! Gioco verzija
 

Prilozi

  • er_photo_181375.jpg
    er_photo_181375.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 72
Sutra stize LG 27GP850P-B da zameni 24ku AOC 24G2UBK
Sa ovim AOC sam bas zadovoljan za LG vec me hvata panika ;)
 
Nazad
Vrh Dno