Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Pošto Gigabyte M27Q X nema NIGDE u prodaji, a ASUS 27" OLED nema kod nas a I preskup je, sveo sam izbor na:
LG 27GP850-B
ViewSonic XG2431

Oba su IPS i sa lošijim kontrastom od IPS monitora (znači jako loš) ali su zato 10bita i velike Hz (BFI 165 vs 240), veoma svetli (otprilike SDR 350 a HDR 500 nita) i sa VEOMA niskim lagom tako da su super izbor za igranje igrica !

Uzeo bih ovaj manji 24" ali mu je cena 43 000 din (a napolju je 270$) a LG 27" je malo skuplji 48 000 din pa iako mi je bolji ergonomski 24" razmišljam da je bolje ići na 1440p (imam 6900XT a igram CoD WZ2 i CS:GO)

Pitanje za ove sveže vlasnike LG kako ste zadovoljni sa HDR prikazom u igrama ?

Da li neko zna još nešto o ova dva monitora, što bi mi značilo prilikom izbora ?
 
Da napišem neko prvo iskustvo sa 27GP850P-B. Povezan na Legion 5 pro preko Linkom type-C - DP kabla Usb 3.1. Bacio odmah 165hz 2k. Oc bez problema na 180hz. Izuzetno istar i prijatan za gledanje, ne vidim taj problem sa kontrastom koji spominjete. Veoma brz panel. Kvalitet izrade je ok, koristim ga bez postolja. Koristio sam AW pandane od 25" i 27", neke bitne razlike su te, da je Dell dosta kvalitetnije izrade.

P. S. Display je "lepši" na samom laptopu, ali opet za mene i potreba impresivno. Ne bih preporučio za neko ozbiljnije FPS igranje, dok ovako overall radi fantastično, za posao i amatersko pucanje :)

I preporuka za ovaj kabalic Linkom.
 
A da li neko ovde na forumu ima ovaj monitor:
Acer Predator XB273U GXbmiipruzx

Kakvi su utisci ?
 
Možda nekom bude interesantno. Merio sam potrošnju svog monitora LG 27UP650-W (4K, IPS, 400cd/m²) pomoću uređaja Prosto PM001 i evo rezultata:

100% brightness vuče ≈ 46-47 W
75% brightness vuče ≈ 38.5-39 W
50% brightness vuče ≈ 32 W
25% brightness vuče ≈ 25 W
10% brightness vuče ≈ 20 W
 
Pošto ni Acera XB273UGX nema niko od KP prodavaca a ni u radnjama,
sve više me privlači WS XG2431 zbog "stroboskopa" iako izgubi dosta osvetljenja ekrana kod mene nije previše svetla prostorija

BenQ Zowie XL2566K me odbija zbog 6+2 bita boja (i 360Hz mislim da je nedostižno, čak me i ovih 240Hz plaše), pa mislim da je ovo bolji izbor (za mene) iako su oba 1080p

 
Nema više nigde ni Acer XG2431
:-(
Pošto CoolerMaster Tempest GP27Q
na žalost ima problema sa treperenjem slike, a nije mi se davalo 80 000din za Alienware AW2723DF, naručio sam LG 27GP850 (iako sam našao dosta testova gde BFI i ne radi baš najbolje, ali nisam našao ništa bolje za slične pare)
 
Nadam se da ti je razdaljina do monitora veća od 1m za 32".
 
To je već individualno...koliko će kome da odgovara slika, gustina pixela i ostalo.
Tu je i prostor oko čoveka, itd...
 
Nadam se da ti je razdaljina do monitora veća od 1m za 32".
Ja imam 34” i sedim oko 1m od monitora. Na knap je, veći od 34” nema šanse po meni da se koristi na klasičnom radnom stolu.
 
Nadam se da ti je razdaljina do monitora veća od 1m za 32".
Sedim najmanje metar i po od monitora i zato mi ne odgovara ništa manje od 32", a veće i nemam gde da stavim. I ovako mi ovaj od 32 stoji na onoj pokretnoj ručki-nosaču što se kači na sto, kako bih mogao da stavim i TV pored.
 
Meni je i 27" mnogo jer sam na manje od 0.5m
Sto je 90x60cm

Znam da je dobar LG 27GP850 monitor, ali da je bio Gigabyte M27Q X ili
Acer Predator XB273U GXbmiipruzx
dao bih i 30% više (iako znam da toliko nisu ni blizu bolji !)
 
Možeš li da pojasnis zasto? Po meni je jedini realan iskorak posle 27GP850 uzeti isto onaj LG samo oled model 2K/240HZ/0.3ms.. Govorim za ponudu kod nas.
 
Bolji BFI, HDR, boje,...
Čak i manje zamućenja u FPS zbog 270 Hz !

OLED ima svojih "dečijih bolesti" ali verujem da će sledeća generacija biti dosta bolja (prvenstveno svetlina ekrana i drugačiji raspored kolornih dioda) a I CENA !
 
Bolji BFI, HDR, boje,...
Čak i manje zamućenja u FPS zbog 270 Hz !

Taj ko primeti razliku između 180Hz ( LG 27GP850 ) i 240 ( Gigabyte M27Q X ) ili se folira ili je lud. Za BFI ne znam, ali ni jedan od nabrojanih nema pravi HDR 1000 zbog osvetljenja, već HDR 400, a što se boja tiče LG 27GP850 ima DCI-P3 pokrivenost od 98%, 10.bitni panel sa 1,07 milijardi boja i bolje od toga teško da postoji, bar što se boja tiče ( ne računa se crna ).
JEDINA prednost Gigabyte modela je ugrađeni KVM svič, onome kome to treba.

OLED ima svojih "dečijih bolesti" ali verujem da će sledeća generacija biti dosta bolja (prvenstveno svetlina ekrana i drugačiji raspored kolornih dioda) a I CENA !
I ja sam se pitao zašto su cene OLED monitora tolike zbog "burn in" efekta koji je najveći problem OLED tehnologije, ali sam pre nekoliko dana pročitao da su moderni OLED paneli rešili taj problem i da tako nešto više ne postoji. Koliko je to istina - ne znam, ali ako je tačno za godinu dana će OLED monitori "sići međ` mase" po ceni i kupovina IPS/VA monitora postaće besmislena.
 
Koristio sam i AW2721, nema tu neke razlike. Inače sam bas stara škola kantera, preko 20 god, mislim da sam kompetentan za neka uporedjivanja za brzinu panela, input laga itd. Jedinu razliku u brzini sam primetio kod ovih 24.5" gamerskih modela koji su uglavnom TN..
 
Sad je LG 27GP850 u radnji na G na akciji za 42 000 din.
AKO još može da se iskoristi neki Promo kod...
 
To je top cena.
 
Sad je LG 27GP850 u radnji na G na akciji za 42 000 din.
AKO još može da se iskoristi neki Promo kod...
To je model 27GP850P-B. Postoji i model 27GP850-B ( bez P u oznaci ), ali nigde ne mogu da nađem u čemu je razlika.
 
Ni na netu nema razlike?

Ovaj sto ga ima na akciji, je lepsi i bolji ja mislim.
 
Neko rece da P troši malo manje struje. Ako je istina.
 
Koliko je to istina - ne znam, ali ako je tačno za godinu dana će OLED monitori "sići međ` mase" po ceni i kupovina IPS/VA monitora postaće besmislena.
IPS/VA mogu biti mat, što mnogima znači. OLED je samo glare, koliko sam upućen
 
Ni na netu nema razlike?

Ovaj sto ga ima na akciji, je lepsi i bolji ja mislim.
IPS/VA mogu biti mat, što mnogima znači. OLED je samo glare, koliko sam upućen
Evo, gledam specifikacije sa LG sajta, za LG 27GO850 i za 27GP850P i zaista ne mogu da nađem razliku. Iste frekvencije, gamut boja, G-sync, Freesync, čak i prokleti USB upstrwam/downstream, svaku prokletu sitnicu sam se zainatio da nađem ali ne ide mi. A nema nigde da negde piše u čemu je razlika...

Osim što za verziju bez P piše da je "discontinued".
 
Meni ovaj sa ovim modernijim stalkom uvek bio dobar, a ovaj drugi delovao kao stariji model sa istim panelom.
 
Evo, gledam specifikacije sa LG sajta, za LG 27GO850 i za 27GP850P i zaista ne mogu da nađem razliku. Iste frekvencije, gamut boja, G-sync, Freesync, čak i prokleti USB upstrwam/downstream, svaku prokletu sitnicu sam se zainatio da nađem ali ne ide mi. A nema nigde da negde piše u čemu je razlika...

Osim što za verziju bez P piše da je "discontinued".
www.reddit.com/r/Monitors/comments/uow5up/what_is_the_difference/

Ukratko, nema razlike. Minimalna revizija panela, drugi energetski rejting...ako i ima neke opipljive razlike, LG ne kazuje, support svima koji pitaju kaže da nema razlike.
 
LG 850-B je odlican monitor.Uzeo sam ga na KP-u pre 2 god i ne mogu da nadjem manu izuzev lose crne ali krastavac,IPS je to :)
 
Stigao LG 27GP850P-B
OK je, tj. posle matorog 144Hz TN panela sa verovatno 6 bita boja - ovo je SUPER !
UGLOVI gledanja su neverovatni u odnosu na stari (držim ih trenutno zajedno)
Boje su mi i prejake (navika)
BFI je krastavac (ovu izjavu pročitah na forumu nekidan pa je usvojih ! :)
Postolje je preveliko (30cm od ivice stola štrći unapred) 20230721_140149.jpg20230721_140353.jpgi na nesreću ne rotira se (znao sam pre kupovine ali je ipak problem na stolu 90x60 za slobodno kretanje miša u nižim vrednostima "osetljivosti" miša, ali OK)
Sastavljen je maja 2023. u Poljskoj
20230721_150337.jpg
Razočaran sam u implementaciju BFI - mnogo fosfora (crvena boja baš dođe do izražaja i pojavljuju se pre objekta)

Kabl od strujnog adaptera može da dobaci 1,45 m od utičnice a DP kabl realno maks 1,4 m što je po meni knap, a verujem da bi mnogima značilo i da je duže.
20230721_141114.jpg

Kada saznam tačnu oznaku panela, kao i kad podignem novi Win sa drajverima (i proverim da li ima novi FW) i prođe par dana korišćenja - javljam "slegnute" utiske !
 
Skidanje tudjeg ICC profila je kao da ste uzeli tudje naocare. Moze da bude na bolje, a moze da bude pogorsanje.

Edit: ne u smislu bice mutna slika, nego recimo imate monitor kome je crvena prenaglasena, a stavite njivoh ICC profil kome je crvena "pojacana" jer je njihov monitor imao manjak crvene. Pa onda crvena "vristi", a vi mislite to tako treba, bas je do 00.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno