Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Evo da sada napišem neka svoja mišljenja i zapažanja što se monitora, tj prikaza istih tiče.
Pa iskreno,ne verujem jer svaki dan gledam dva monitora VA i IPS i na VA crna je zaista crna a na IPS je tamno siva....u mraku je to jos izrazenije...

To je jednostavno ogranicenje IPS panela,bez obzira da li ga je napravio Asus,LG,Samsung ili ei Nis i ne moze prikazati crnu da bude zaista crna

Ali dobro,najvaznije da si zadovoljan monitorom
Možda nisi sedeo ispred dovoljno dobrog IPS panela. Generalno, za svakog neki panel pruža nešto što mu je potrebno. VA bi trebao da bude najbolje od oba sveta, ali je ipak bolji za GEJming nego za nešto što zahteva precizne boje.
 
Sedim ispred starijih,ali u svoje vreme najboljih DELL IPS monitora....kuci U2412M a na poslu U2715H....oba su,u principu,odlicni monitori,kvalitetni,nemaju ips glow,ali standardno crna je tamno siva,bela je neka jako svetlo siva...

A kuci pored U2412M imam i VA Philips32E1 (kao primarni monitor) i sve boje (ne samo bela i crna) su mu primetno bolje nego na Dell IPS-ovima....Dell-ovi su bolji samo u uglovima gledanja,sve ostalo je na strani VA Filipsa...
 
Sedim ispred starijih,ali u svoje vreme najboljih DELL IPS monitora....kuci U2412M a na poslu U2715H....oba su,u principu,odlicni monitori,kvalitetni,nemaju ips glow,ali standardno crna je tamno siva,bela je neka jako svetlo siva...

A kuci pored U2412M imam i VA Philips32E1 (kao primarni monitor) i sve boje (ne samo bela i crna) su mu primetno bolje nego na Dell IPS-ovima....Dell-ovi su bolji samo u uglovima gledanja,sve ostalo je na strani VA Filipsa...
Ne znam zašto onda generalno ljudi izbegavaju VA za rad iskreno ako je situacija takva... Ja sam video neki HP kod prijatelja koji je VA i boje su mi se činile jako drečave kao nekada na TN panelima. Ne znam, mislim da ima dosta do toga kako ko gleda i šta očekuje. Ja sam svestan da moj iPad Pro ima najbolji displej od svega što imam u kući, ali isto tako da njegov drečav displej meni ne odgovara meni za rad jer takve drečave boje ne postoje niti mogu da se odštampaju.
 

Ja ovaj VA Philips kuci uglavnom koristim za zabavu (igre,filmovi,multimedija,surf itd) i on je "Ultra Wide-Color wider range of colours" i 123% of the sRGB color gamut,i zaista na njemu su sve boje prilicno vivid,izrazenije primetno nego na IPS monitorima koje svaki dan gledam(crna i bela su narocito bolje),Freesync je i ima bas nizak input lag.....takodje,pre njega sam imao (tj imam ga i dalje,samo u drugoj sobi kao deciji monitor) ovaj


Takodje ima tu Ultra wide Color karakteristiku,i na njemu su boje isto prilicno vivid,ali on je 27" i 1080p a ovaj drugi 32" i 1440p pa je slika efektinija i lepsa na vecem zbog velicine i vise rezolucije...

I jednom i drugom su mane dosta losi uglovi gledanja (malo vise se pomerite od sredine boje se menjaju),mada mi to ne predstavlja problem jer uvek sedim ispred monitora i imaju "samo" 75hz osvezavanje....da su bar 144hz,za mene bi bili bas super,maltene idealni monitori...

To su jedina dva VA monitora koje sam video,mozda na drugim VA monitorima boje nisu tako izrazene i imaju mane koje ovde ljudi napominju,ali sa ovim Philipsima moje iskustvo je takvo...

Inace,nisam izbegavao VA monotr za rad,nego nisam mogao da biram,jer firma gde radim ima (uglavnom) DELL monitore,pa mi tako dopao pomenuti U2715H,koji je stvarno super za rad,prilicno kvalitetan monitor,ali jednostavno primecujem da crna nije bas crna kao na VA monitoru,a i druge boje su nekako malo "ispranije" nego na Filipsu kuci...takodje,on je ravan dok je Filips zakrivljen a meni vise odgovara za rad ravan monitor
 
I ja imam ovaj Dell U2715H a imao sam i Dell U2412, tj još ga imam negde kući. Jeste da crna nije baš crna ali je zato vernost prikaza na visokom nivou. Kao što si i rekao to su u svoje vreme bili najbolji IPS monitori kod Dell-a.
E sad, zavisi kome šta treba, ko želi monitor za foto/video obradu, dizajn, njemu su ovi monitori odlični zbog "tačnih" boja. Kome treba monitor za multimediju, igre, postoje druge bolje opcije.
 
A kuci pored U2412M imam i VA Philips32E1 (kao primarni monitor) i sve boje (ne samo bela i crna) su mu primetno bolje nego na Dell IPS-ovima....Dell-ovi su bolji samo u uglovima gledanja,sve ostalo je na strani VA Filipsa...
Kada sam postavio 2 monitora jedaqn do drugog ASUS XG27AQ(IPS) i AOC AGON AG322QC4(VA panel,2k 144hz) tek sad vidim kolika je razlika u kvalitetu slike, boje na VA panelu kao da su isprane, tzv. light glow koji je karakteristican za VA panele je primetno izrazen u sva 4 ugla ekrana, a takodje i glavna boljka VA panela - black smearing koji je prisutan na svakom VA panelu i posebno vidljiv u tamnim scenama i na tamnoj pozadini.
Sad da ti ne kazes da je ovaj AOC monitor los, AOC je izasao u februaru 2019 godine, ja ga kupio mesec dana kasnije (cena mu je bila 65.000 dinara) i po recenzijama je imao vrlo dobar kvalitet slike i dobar odziv, pa i pored toga izgleda smesno pored dobrog IPS panela.Nema sanse da je taj tvoj Philips bolji VA panel od AOC-a, tako da to sto tvrdis nazalost nije tacno, samo ces nekog pogresno da uputis za kupovinu.Zar mislis da bi ja jurio novi monitor da je ovaj AOC bio dobar?Mozda ta tvoja zapazanja mogu da prodju kod low-cost monitora 24" i slicno, ali kad je high ili mid range u pitanju razlika je ogromna u korist IPS-a.Idi i pogledaj recenzije za najbolje VA panele (Samsung Odyssey G7) i procitaj utiske ljudi koji su ga kupili i videces da u pogledu kvaliteta slike jos uvek zaostaje za najboljim IPS panelima, jedino su bolji u pogledu kontrasta i to je to, nista vise.
Tek kada pogledas 2 monitora jedan do drugog vidis kolika je razlika izmedju njih, nisu to samo odredjene boje, vec celokupan prikaz, dubina i ostrina slike, a o brzini i odzivu da i ne govorim...
 
Nema sanse da je taj tvoj Philips bolji VA panel od AOC-a, tako da to sto tvrdis nazalost nije tacno, samo ces nekog pogresno da uputis za kupovinu.Zar mislis da bi ja jurio novi monitor da je ovaj AOC bio dobar?Mozda ta tvoja zapazanja mogu da prodju kod low-cost monitora 24" i slicno, ali kad je high ili mid range u pitanju razlika je ogromna u korist IPS-a.Idi i pogledaj recenzije za najbolje VA panele (Samsung Odyssey G7) i procitaj utiske ljudi koji su ga kupili i videces da u pogledu kvaliteta slike jos uvek zaostaje za najboljim IPS panelima, jedino su bolji u pogledu kontrasta i to je to, nista vise.
Tek kada pogledas 2 monitora jedan do drugog vidis kolika je razlika izmedju njih, nisu to samo odredjene boje, vec celokupan prikaz, dubina i ostrina slike, a o brzini i odzivu da i ne govorim...

Zanci,to sto moje oci vide kad ja uporedjujem dva monitora nije tacno,i zapravo ja haluciniram da VA panel ima bolje boje?...strava si ti... :)

Napisao sam koje monitore poredim....znaci Filips 325e1 (VA) i Dell U2412M i Dell U2715H (IPS)......e sad,ti Dell-ovi nisu bas svezi modeli (onaj prvi je od pre 7-8 godina a drugi od pre 4-5) ali su svojevremeno bili zaista medju boljim monitorima,cak i dan danas se traze po oglasima.....e od njih,ovaj Philips ima bolje i zivopisnije boje (narocito crnu i belu)......a nisam imao prilike da ga poredim sa nekim IPS-om od 1000 eura,mada i da ga uporedim da bi taj ips imao bolje boje one bi morale da budu toliko izrazene da prosto "bodu" oci,obzirom da na Philipsu boje ne izgledaju ni najmanje "isprano".....uostalom evo par slika,pa procenite sami (dole Filips,gore Dell)...uzivo je to jos drasticnije

https://forum.benchmark.rs/attachments/20200807_131733-jpg.329823/

https://forum.benchmark.rs/attachments/20200807_131747-jpg.329824/




I rekao bih da ti ne pises istinu kada si tvrdio da su crna ista na tom novom ASUS i na VA AOC-u skoro iste....osim ako taj AOC nema bas neke jako lose boje,iz ko zna kog razloga,crna je u 99% slucajeva bolja na VA panelu.....na ovom mom Philipsu crna je bas crna,ono crna kao noc,dok na delu je tamno siva...

I jos bih dodao,da ako se monitri koriste uglavnom u mraku ili mracnoj prostoriji (sto je kod mene slucaj) crna na IPS monitorima (makar kostali i 500,600 eura) ce biti jos sivlja......eto npr kada pustim neki film sa dosta mracnih scena,na Filipsu je sve bas crno,tamno nekako efektno dok na Dell-u sve to isto samo nekako tamno sivo...:)
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je citati ovu raspravu VA vs IPS panel...ja sam isto imao prvo Dell U2414H 4-5 godina, pa zatim Dell U2715H, pa nakon toga Acer XV240Y, pa Acer XV242Y i sad nedavno sam uzeo nov HP X27i koji je fenomenalan, 1440p, 144hz, IPS.
Ovo su sve IPS monitor, neki 60hz, neki 144/165hz.
Imao sam priliku da koristim 2 jeftinija VA monitora (jednog od njih jos uvek imam kuci kao rezervnog BenQ GC2870H).
E sad, nisam nikad video/koristio skuplji VA panel, ali ove koje jesam, svaki je imao u igrama odvratan black smearing/ghosting na mracnim scenama i to me odbilo od njih.
Mozda su skuplji VA bolji u tome, ali zato verovatno imaju neke druge mane.
Posto obicno igram u mracnoj prostoriji, ali retko kad igram tamne/mracne igre, meni licno IPS sasvim odgovara, iako ume u nekim mracnim scenama da zasmeta taj IPS glow, ali na ovom HP to nije toliko strasno jer sam ubo dobar primerak.
Ali bih voleo jednom probati neki skuplji VA monitor, tipa 500+ eura.
 
Sad da ne bude kako previse hvalim ovaj Philips (niti ikoga nagovaram da ga kupi i slicno),ali ja na njemu zaista ne vidim (ili vidim vrlo vrlo malo) nikakav black smearing......tj kada bukvalno pridjem na 20 cm od monitora i buljim u svaki detalj mozda kao primetim neku malu crnu senku iza nekog lika ili objekta koji se brzo krece,ali to samo u tim uslovima,kada normalno sedim na oko metar od monitora i nesto igram ili gledam,zaista nista ne primecujem

Msm,bas volim da se igram,skoro svaki dan opicim neku partiju Street Fightera,Mortal Kombata,Need for Speeda...volim da igram Skyrim,Alan Wake i slicne hororicne igre sa mracnim scenama i da je taj black smearing toliko izrazen na ovom Filipsu svakako bih ga do sada vec promenio jer bi me nervirao i ne bi uzivao u igrama,ali eto vec skoro godinu ipo dana ja bas uzivam igrajuci se na njemu...
 
Btw,da ne budem pogresno shvacen,ja ovde ne pokusavam da dokazem kako su VA monitori bolji od IPS monitora,nego samo iznosim svoja iskustva vezano i za jedne i za druge...

Jer i jedni i drugi imaju svoje mane i prednosti....izgleda da savrsen monitor ne postoji....eto,u mom slucaju,meni ispalo da mi vise odgovara ovaj VA Philips nego neki drugi IPS monitor....dosta udela ima u tome sto ga uglavnom koristim u manjoj i mracnoj prostoriji,pa je onda na VA panelu crna primetno bolja,jer VA monitori imaju dosta bolji kontrast nego IPS-ovi....eto npr pokusajte da nadjete neki rivju nekog IPS-a od ko zna koliko stotina eura za koji tvrde da ima bas odlicnu crnu (narocito u mraku)...mislim da tako nesto ne postoji...

Dok sa druge strane,IPS ima puno bolji ugao gledanja od VA monitora,pa odakle god ga gledate boje su (skoro) iste,dok se kod ovih one menjaju kada gledate iskosa ili od gore/dole u monitor......mada,meni ni to ne smeta jer 100% vremena provodim tacno ispred Philipsa i obcno ga samo ja koristim.....da npr vise ljudi pokusava da gleda film na njemu,pa neko sedi previse ukoso levo/ili desno od monitora,njemu bi boje bile bzvz...
 
E sad, nisam nikad video/koristio skuplji VA panel, ali ove koje jesam, svaki je imao u igrama odvratan black smearing/ghosting na mracnim scenama i to me odbilo od njih.
Mozda su skuplji VA bolji u tome, ali zato verovatno imaju neke druge mane.
Noviji modeli VA panela nemaju taj "black smearing" u to sam se uverio kod sebe, baš kao što i Ulrich piše, Jedino što se dešava je dok skrolujem tekst na nekom sajtu sa belom pozadinom da slova imaju "blue smearing" koji nestaje istog trena čim se sve zaustavi. A to mi ne smeta ni najmanje. I istina je da je crna MNOOOGOOO bolja na VA panelima nego na IPS-u. Jedino što mi nedostaje su boje,,,,boje sa IPS ekrana....

Već sam gnjavio u ovim temama o tome kako mi nedostaje taj IPS šareniš u RDR2. I tek nedavno sam video da u Radeon drajverima postoji šema VIVID GAMING. Sa uključenjem toga igranje RDR2 ponovo je nalik onome na IPS ekranima - nebo kao da je crtano svetloplavim flomasterom, trava zelena da "peku oči", jeleni su opet jarko braon a Arturovo crno odelo je opet nešto tamnije sivo.

Problem je to što VIVID GAMING kvari užasno ama baš sve ostalo što nisu igre, pa posle igračkih sesija to moram da isključujem u drajverima, kako bi slika imala onaj bolji kontrast VA panela. A to ume da ide na nerve...

Ali se ne kajem ni najmanje što sam uzeo ovaj LG, jer kad si u prilici da biraš (da napomenem plaćanje u ratama) između najjeftinijeg 32-inčnog IPS monitora, 1440p, 75Hz i za samo 3.000 više (na debelom popustu/akciji) 32-inčni VA-panel, 1440p, 144Hz i prokleto lep "na oko" i funkcionalan, svako normalan bi izabrao ovo drugo. Ali kao neko ko je toliko dugo peglao jedne iste igre na IPS-u i sada na VA panelu mogu da uvidim razlike - na IPS monitorima boje su "izraženije", crna nije crna, već tamno siva, konstrast slabiji, ali sve prokleto dobro izgleda, dok su na VA panelima boje realnije (deluju "isprano" posle korišćenja IPS panela), crna je "skoro OLED" crna, kontrast mnogo veći i bolji, tako da je tu najvažnije ono šta ko preferira. Šta god da se izabere nije greška, ali JA LIČNO žalim za mojim starim AOC kojeg nema više nigde da se kupi. I MOJA LIČNA preferncija su IPS paneli, tako da ću ovaj moj prodati čim ga otplatim kako bih dodao za neki kršten IPS monitor. Više od 75 herca mi ne treba ni u ludilu.
 
Vidi ovako, "U" serija kod Philips-a nisu gejmerski monitori, vec oni za rad sa grafikom, zato i maju veci opseg boja, ali zato imaju mali refresh rate od 60-75hz.Kad smo komentarisali ovde oko kupovine monitora, ja sam imao u vidu gejmerski monitor koji takodje ima i dobre boje, a ne obrnuto.Bilo bi glupo da kupim 3080 graficku kartu, i da posle uzmem monitor koji ima samo 60Hz ili 75.Ja takodje imam i stari IPS panel LG 24MP59G koji jos uvek ima u radnjama da se kupi kao nov, ali to je stari IPS koji se razlikuje od ovih novih fast IPS panela.Posto mi taj monitor vise nije ovde,odneo sam ga u kancelariju, ne mogu da kazem kakav je kad ga upored sa ovim novim.Ja sam siguran da taj Philips U serije ima dobre boje,jer mu je to glavna karakteristika, ali ako zelis da igras ista brze od CIV5, onda ti treba monitor koji ce da podrzi sve ovo sto podrzavaju novi gejmerski monitori.
 
Da sam ja profesionalni igrac mozda bih jurio neki TN panel na 360Hz, ali posto sam "obicni" meni treba monitor koji je dobar u svemu - tzv. jack of all trades.I jos jedno vazno zapazanje zbog kojeg sam mozda i subjektivan, 2k rezolucija na 32" izgleda tako mutno pored 2k na 27".Ako ste prvo imali 24" pa posle presli na 2k 32" to je ok,brzo se covek navikne, ali ako ste imali 2k 27" pa presli na 2k 32" e na to se sigurno necete navici, tu nema nikakve pomoci, slika na 32" tada izgleda tako mutna da je prosto neigrivo, iako je to samo subjektivan osecaj.Onda vam i sve drugo izgleda bezveze svaka mana je jos izrazenija.A kada sam jurio dobar IPS panel, prvo sto sam gledao je da ima dobar kontrast posto je to glavna mana IPS monitora.Evo opis tog monitora kod poznatog i cenjenog sajta i zbog cega sam se odlucio bas za njega:
 
Vidi ovako, "U" serija kod Philips-a nisu gejmerski monitori, vec oni za rad sa grafikom, zato i maju veci opseg boja, ali zato imaju mali refresh rate od 60-75hz.Kad smo komentarisali ovde oko kupovine monitora, ja sam imao u vidu gejmerski monitor koji takodje ima i dobre boje, a ne obrnuto.Bilo bi glupo da kupim 3080 graficku kartu, i da posle uzmem monitor koji ima samo 60Hz ili 75.Ja takodje imam i stari IPS panel LG 24MP59G koji jos uvek ima u radnjama da se kupi kao nov, ali to je stari IPS koji se razlikuje od ovih novih fast IPS panela.Posto mi taj monitor vise nije ovde,odneo sam ga u kancelariju, ne mogu da kazem kakav je kad ga upored sa ovim novim.Ja sam siguran da taj Philips U serije ima dobre boje,jer mu je to glavna karakteristika, ali ako zelis da igras ista brze od CIV5, onda ti treba monitor koji ce da podrzi sve ovo sto podrzavaju novi gejmerski monitori.

Philips koji ja imam nije U serija (ne znam da li takav i postoji),vec E serija....i nigde se ne reklamira kao biznis model ili serija za rad sa grafikom......na kutiji,pored ostalih karakteristika,mu pise i "Good for gaming" :)


Inace,uveravam te da (ponovo) nisam halucinirao nego sam odigrao gomilu igara na njemu i njegovih 75hz osvezavanja su mi sasvim OK...ne igramo svi bas najbrze pucacine iz prvog lica,pa da nam treba monitor od "1000 hz"....npr u Need For Speedu (bilo kom),Street Fighteru (bilo kom),Mortal Kombatu (bilo kom),Skyrimu,Mad Max-u,Alanu Wake-u i gomili slicnih mracnih horor igara,gledanju filmova gotovo da je svejedno da li monitor ima 75 ili 144 osvezavanje......mada,to zavisi i od coveka,neko je vise "osetljiv" na brzinu osvezavanja,neko manje...

I ako ne uzmes u obzir brzinu osvezavanja,u cemu se razlikuje neki danasnji IPS panel od nekog IPS panela od pre 3-4-5 godina?..........skoro ni po cemu....to ti je ta ista tehnologija,sa svim svojim manama i nedostacima....
 
Da sam ja profesionalni igrac mozda bih jurio neki TN panel na 360Hz, ali posto sam "obicni" meni treba monitor koji je dobar u svemu - tzv. jack of all trades.I jos jedno vazno zapazanje zbog kojeg sam mozda i subjektivan, 2k rezolucija na 32" izgleda tako mutno pored 2k na 27".Ako ste prvo imali 24" pa posle presli na 2k 32" to je ok,brzo se covek navikne, ali ako ste imali 2k 27" pa presli na 2k 32" e na to se sigurno necete navici, tu nema nikakve pomoci, slika na 32" tada izgleda tako mutna da je prosto neigrivo, iako je to samo subjektivan osecaj.Onda vam i sve drugo izgleda bezveze svaka mana je jos izrazenija.A kada sam jurio dobar IPS panel, prvo sto sam gledao je da ima dobar kontrast posto je to glavna mana IPS monitora.Evo opis tog monitora kod poznatog i cenjenog sajta i zbog cega sam se odlucio bas za njega:

Znaci profesionalni igraci igraju na panelima od 360Hz osvezavanja,obicni igraci igraju na 240 Hz,"weekend" igraci igraju na 144Hz,poluslepi igraci igraju na 75hz,a oni koji i ne znaju sta su to igre igraju na 60hz? :) :) :)

Sto se tice 1440p na 32",ne samo sto si subjektivan,nego i pises gluposti......msm,da je slika na 32" 1440p toliko mutna da je skoro neigriva (!) je bas budalastina (ili ne znam kako to drugacije da nazovem)......gustina pixela na 24" i 1080p i 32 i 1440p je skoro ista....a 1080p na 24" je bio deset godina standard sto se tice "ostrine slike".......naravno,1440p na 27" ima nesto ostriju sliku (jer je manji ekran),ali tvrditi da je 1440p na 32 (tj 31,5) toliko mutno da je prosto neigrivo je bas bzvz.....

Ne sumnjam da je monitor koji si kupio dobar,da ti se dopada,ali brate nema smisla da se preteruje....evo takodje jedan od najboljih sajtova za opis monitora sta kaze o njemu.....kako god okrenes,IPS paneli koliko god da su novi i brzi,nece imati bas crnu boju,nego vise tamno sivu....navedene su jos neke mane


"The contrast ratio on the ASUS XG27AQ is not bad. It's a touch higher than the advertised 1000:1 ratio, but since it uses an IPS panel, it's still not that high, so blacks appear more grayish in the dark"
 
Sto se tice 1440p na 32",ne samo sto si subjektivan,nego i pises gluposti......msm,da je slika na 32" 1440p toliko mutna da je skoro neigriva (!) je bas budalastina (ili ne znam kako to drugacije da nazovem)......gustina pixela na 24" i 1080p i 32 i 1440p je skoro ista....a 1080p na 24" je bio deset godina standard sto se tice "ostrine slike".......naravno,1440p na 27" ima nesto ostriju sliku (jer je manji ekran),ali tvrditi da je 1440p na 32 (tj 31,5) toliko mutno da je prosto neigrivo je bas bzvz.....
Pa, on je i napisao da mu je to subjektivan osećaj, ali se i ja slažem sa tobom da u nekim stvarima preteruje. 1440p na 32 inča je sve samo ne "mutno".
 
Pa, on je i napisao da mu je to subjektivan osećaj, ali se i ja slažem sa tobom da u nekim stvarima preteruje. 1440p na 32 inča je sve samo ne "mutno".

91.79 tačaka po inču.
Manje nego nego što ima prosečan kancelarijski HD monitor od 24 inča.

Ako to nije mutno onda ne znam šta su kriterijumi mutnine uopšte.o_O
 
91.79 tačaka po inču.
Manje nego nego što ima prosečan kancelarijski HD monitor od 24 inča.

Ako to nije mutno onda ne znam šta su kriterijumi mutnine uopšte.o_O
93 piksela po inču.
Pa,, nije to telefon da ga gledaš sa pola metra i vidiš da je mutno. Ako uzimaš 32" monitor onda sediš najmanje metar udaljen (ja sam na dva metra od monitora uobičajeno). I tada mi je sve samo ne mutno iako mi vid slabi posle pređene pedesete...
 
@Ulrich druze da si pazljivo citao procitao bi ovo sto sam napisao"Ako ste prvo imali 24" pa posle presli na 2k 32" to je ok,brzo se covek navikne, ali ako ste imali 2k 27" pa presli na 2k 32" e na to se sigurno necete navici, tu nema nikakve pomoci" Kad budes imao sve velicine monitora kao ja (24,27,32) shavatices o cemu pricam, ne vredi da se ubedjujem sa nekim ko raspolaze sa samo pola cinjenica.Sve mogu da razumem ali da se toliko kunes u nesto sto sam i ja imao isto, a nisi probao nesto drugo, to je stvarno glupo.Ne znam sto uopste trosim vreme na raspravu sa tobom, ali ja zelim da pomognem drugima kojima je potreban savet i koji hoce da ga prihvate
@Ulrich - A za te gluposti oko brzine refresha i gejmera, nemam komentar, to samo pokazuje koliko si plitak. Niko nije merio gejmersko umece po refresh rate-u, zato ne stavljaj svoje vrlo plitke komentare meni u usta.Ovde si ti jedini koji nesto non stop skalira, ako kazem da je ovaj monitor dobar, ti uletis sa komentarima da nije, ako kazem da igram profesionalno CSGO i da bi kupio 360hz, ti izadjem sa nekim totalno idiotskim komentarom.Ja sam svoja poredjenja dao na osnovu 3 monitora koja sam imao, a tebi ako treba publika, ti druze napravi sajt samo za pljuvacinu, izgleda da se trudis da budes dobar u tome
 
Poslednja izmena:
Za zadnjih 5 godina ja sam kupio 3 monitora, ulazem u kompjuter i stalno kupujem nove stvari, i ako ja nemam pravo da kazem svoje misljenje sta je bolje a sta nije, ko treba?Ti Ulrich koji si za to vreme kupio 1 monitor ali bolje znas od mene jel si citao opise na nekom sajtu, ili pricas samo da bi imao neki svoj komntar da poklopis preko???
Sto se tice subjektivnog osecaja neke stvari nisam ni primecivao ili nisam davao na znacaju dok nisam video bolje pa jel to znaci da treba da ne govorim o tome?
gustina pixela na 24" i 1080p i 32 i 1440p je skoro ista....a 1080p na 24" je bio deset godina standard sto se tice "ostrine slike".......naravno,1440p na 27" ima nesto ostriju sliku (jer je manji ekran),ali tvrditi da je 1440p na 32 (tj 31,5) toliko mutno da je prosto neigrivo je bas bzvz..... Gustina pixela na 2k 32" je 91.79 a na 24" 93 sto je po mojoj racunici i matematici manje.To sto je to pre 5 godina bio standard to nista ne znaci, i YUGO je bio standard ranije pa ga sad niko ne vozi zar ne?Za godinu dana ce standard biti 4k 32" a ti ces i dalje pricati da je taj Philips remek delo moderne elektronike.Svasta
 
@Ulrich druze da si pazljivo citao procitao bi ovo sto sam napisao"Ako ste prvo imali 24" pa posle presli na 2k 32" to je ok,brzo se covek navikne, ali ako ste imali 2k 27" pa presli na 2k 32" e na to se sigurno necete navici, tu nema nikakve pomoci" Kad budes imao sve velicine monitora kao ja (24,27,32) shavatices o cemu pricam, ne vredi da se ubedjujem sa nekim ko raspolaze sa samo pola cinjenica.Sve mogu da razumem ali da se toliko kunes u nesto sto sam i ja imao isto, a nisi probao nesto drugo, to je stvarno glupo.Ne znam sto uopste trosim vreme na raspravu sa tobom, ali ja zelim da pomognem drugima kojima je potreban savet i koji hoce da ga prihvate
@Ulrich - A za te gluposti oko brzine refresha i gejmera, nemam komentar, to samo pokazuje koliko si plitak. Niko nije merio gejmersko umece po refresh rate-u, zato ne stavljaj svoje vrlo plitke komentare meni u usta.Ovde si ti jedini koji nesto non stop skalira, ako kazem da je ovaj monitor dobar, ti uletis sa komentarima da nije, ako kazem da igram profesionalno CSGO i da bi kupio 360hz, ti izadjem sa nekim totalno idiotskim komentarom.Ja sam svoja poredjenja dao na osnovu 3 monitora koja sam imao, a tebi ako treba publika, ti druze napravi sajt samo za pljuvacinu, izgleda da se trudis da budes dobar u tome

Ocigledno ti ne citas ko sta napise,nego teras samo tvoju pricu...

Napisao sam vise puta koje sam monitore imao,i imao sam i imam i dalje sve velicine monitora o kojima pises....znaci

2013... kupio Dell U2412M (IPS 24" 1080p)
2015....na poslu dobio Dell U2715H (IPS 27" 1440p)
2018....kupio Philips 278E8 (MVA 27" 1080p)
2020....kupio Philips 325E1 (MVA 31.5" 1440p)

Znaci,svaki dan gledam sve ove monitore,i na osnovu tog iskustva vidim kako izgleda 1440p i na 27" i na 31,5" monitoru....i tvrditi da je na ovom vecem toliko mutna slika je stvarno prava glupost...

Inace,napisao si da verujes da Philips 325E1 ima dobre boje,ali da je to monitor za graficku obradu (sto nije tacno) i da se na njemu ne mogu igrati igre osim CIV i da onaj ko hoce da se igra mora imati mnogo brzi monitor....ja sam ti naveo koje sam sve igre igrao na ovom monitoru i da njegovih 75hz osvezavanja uopste nije malo za te igre...
Za zadnjih 5 godina ja sam kupio 3 monitora, ulazem u kompjuter i stalno kupujem nove stvari, i ako ja nemam pravo da kazem svoje misljenje sta je bolje a sta nije, ko treba?Ti Ulrich koji si za to vreme kupio 1 monitor ali bolje znas od mene jel si citao opise na nekom sajtu, ili pricas samo da bi imao neki svoj komntar da poklopis preko???
Sto se tice subjektivnog osecaja neke stvari nisam ni primecivao ili nisam davao na znacaju dok nisam video bolje pa jel to znaci da treba da ne govorim o tome?

Opet sad,odakle ti to da sam ja za zadnjih 5 godina kupio samo jedan monitor??....kako si izvukao taj zakljucak?

Evo ti jos jednom copy paste

2013... kupio Dell U2412M (IPS 24" 1080p)
2015....na poslu dobio Dell U2715H (IPS 27" 1440p)
2018....kupio Philips 278E8 (MVA 27" 1080p)
2020....kupio Philips 325E1 (MVA 31.5" 1440p)

Znaci,sve sto pisem pisem na osnovu svog iskustva....i uopste nemam nameru da tebe ili bilo kog drugog "poklapam" i slicno,nego je cela ova "rasprava" krenula tako sto si ti pokusao da "poklopis" mene tvrdnjom kako to sto ja pisem za Philips 325E1 monitor nema sanse da bude tacno,vec je tacno ono sto ti napises za neki drugi monitor....:)

A argumente koje sam nastavio da ti dajem ti ignorises,i nastavljas da lupas gluposti...
 
Poslednja izmena:
Necu da pravim javnu prepisku ovde sa tobom, js sam ovde dosao da se informisem o novim monitorima, cekao sam 6 meseci da kupim onaj koji mislim da je najbolji.A ti si pre svega pogresio grupu, ako odes na vrh i procitas naslov videces:Monitori sa IPS panelima. Imas i drugu grupu gde pise: Monitori sa VA panelima.
Mene je najvise zanimalo kakvi su utisci onih koji su kupili modele koje sam ja razmisljao da kupim m27q, m28u, 2721d, s2721DGFA a ne nekog koji nije kupio nijedan od njih i koji hvali svoj stari monitor koji me uopste ne zanima.Da li ti to zvuci logicno Ulrich?
 
Ne zvuci mi logicno,tj skoro nista sto ti napises ne zvuci logicno

Ako nisi do sada primetio (sto je nemoguce) ja imam iskustva i sa IPS i sa VA monitorima i pisem i o IPS i o VA monitorima (a nisam jedini)

E sad,ako tu ocekujes da ce ovde svi da pisu samo ono sto se tebi svidja,ili kako ce da pisu samo ljudi koji imaju modele monitore koji tebe zanimaju (?!) onda stvarno imas pogresna ocekivanja od ovog foruma (najblaze receno)

Najbolje da potrazis neku fan stranicu ljubitelja modela moniyora koji ti imas,pa da tamo razmenjujete misljenja.....ovde je sasvim logicno da pisu i daju svoje misljenje i ljudi koji imaju neke druge monitore...
 
Znaci,svaki dan gledam sve ove monitore,i na osnovu tog iskustva vidim kako izgleda 1440p i na 27" i na 31,5" monitoru....i tvrditi da je na ovom vecem toliko mutna slika je stvarno prava glupost...
Sto se tice 1440p na 32",ne samo sto si subjektivan,nego i pises gluposti......msm,da je slika na 32" 1440p toliko mutna da je skoro neigriva (!) je bas budalastina (ili ne znam kako to drugacije da nazovem)......

To su tvoji prethodni komentari, citati
 
Da,i?

Ako aludiras da je to uvreda,nije tacno jer ako tvrdis da je 1440p na 31.5" monitoru toliko mutno da je neigrivo,to jeste glupost.....tj glupa izjava...
 
Citam ovu temu izvesno vreme, kao i par tema o izboru adekvatnog TVa. U svim tim temama se primecuje da postoji podela na one koji preferiraju IPS panele i na one koji prednost pri izboru daju VA panelima, bez obzira da li se radi o o monitoru ili TVu. I to je sasvim OK. Razlike izmedju ovih panela su opste poznate i vrapci na grani vec znaju sve o tome imajuci u vidu koliko je stranica o tome ispisano i na ovom forumu i na raznim drugim sajtovima po netu. I cini mi se da je u ovom trenutku veci broj pobornika VA panela i njihovih prednosti. Sto je takodje OK. I uglavnom se sve rasprave svedu na osnovnu razliku i dilemu: IPS vs VA. I to mi je sasvim razumljivo.
Jedino mi nije jasno otkud tolika ostrascenost prilikom prepiske na ovu temu. Zasto se do te mere zeli istaci jedan stav da se oni koji imaju drugacije vidjenje vredjaju i omalovazavaju?!?
Dajte ljudi malo vise pristojnosti i tolerancije, ovaj forum je uvek bio mesto za argumentovanu, veoma strucnu i pre svega civilizovanu raspravu, gde se uvek mogao dobiti koristan i praktican savet a ne uvreda. Ulozite malo truda da takav i ostane.
A moderatorima molba i poziv da svojim autoritetom uticu na clanove u tom smislu.
Unapred hvala svima na razumevanju.
 
Pa dobro,ovde su svi dobrodosli da daju svoja misljenja i iskustva..

Mada,misljenja nekih kolega budu toliko genijalna da zavrse u potpisu drugih kolega,ali sve je to deo formuskog zivota i kolegijalnosti :) :) :)
 
pa, i neki skupi modeli televizora su 8bit + FRC. nije to toliko strašno
 
Svako brani ono što ima, i što je kupio, a realnost je da ne valja ni IPS, ni VA, ni TN, ni OLED. Neko preferira uglove gledanja, neko preferira prikaz, a neko brzinu. Vi samo treba da se opredelite za ono smeće koje akcenat stavlja na parametar koji je vama bitan a koji sam spomenuo gore. Nemojmo se zaluđivati bajkama da je VA najbolje rešenje jer nudi i prikaz i uglove i brzinu. Jack of all trades, master of none.

Čak i kada novac nije problem, danas ne postoji monitor bez kompromisa. To nije bio slučaj 2001 godine. Ko je imao para mogao je da kupi Samsung 1200NF i da uživa. To je bila zverina bez kompromisa. Tada nisu postojali termini input lag, pixel response time, gray to gray, i ostale gluposti. Današnja tehnologija tek treba da distigne karakteristike matorog CRT-a što je istovremeno i smešno i tužno.
 
Nazad
Vrh Dno