Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Pozdrav svima. Da li ima neko Dell S2721H i kakvi su utisci? Da li imate preporuku za neki drugi IPS monitor od 27" sa zvucnicima do 25-30.000din? Koristio bi se za posao, ali i kao tv. Ideja je da mu ubacim fire stick, pa da moze da se koristi za youtube, netflix, kodi...
 
Imam MacBook pro 2019 i kupio sam Gigabyte m27Q koji ima USB-C input.
Na Mac je Thunderbolt 3 koji izgleda isto kao usb-c.
Da li neko zna koji kabal mi je potreban da bih mogao da ih povezem da dobijem sliku na monitoru?
 
Imam MacBook pro 2019 i kupio sam Gigabyte m27Q koji ima USB-C input.
Na Mac je Thunderbolt 3 koji izgleda isto kao usb-c.
Da li neko zna koji kabal mi je potreban da bih mogao da ih povezem da dobijem sliku na monitoru?

Taj kabl bi ti trebao doći uz monitor, al' nisu svi kao Dell. Treba ti ovako nešto. https://www.amazon.com/Cable-Matters-Monitor-Resolution-Delivery/dp/B07X31FG6Z

EDIT: Ovdje piše da dolazi i neki USB kabl. https://www.gigabyte.com/Monitor/M27Q/sp#sp
Čudno mi što ne piše ništa za PD monitora što vjerovatno znači da laptop ne možeš puniti preko monitora.
 
Poslednja izmena:
...cime obrisati monitor a da se ne ostave obrisi i napravi s..... ? (tipa od glasnog pricanja~smejanja i sve sto iz usta uzlazi pri tome)
 
Imam jedno verovatno glupo pitanje... Kada proverim bilo kojom alatkom koja mi je trenutna rezolucija ekrana, dobijem ovo:
1640038873837.png

Ali monitor je 2560x1440 sa 150% scale.
1640038934538.png

Da li to znaci da monitor ne koristi sve piksele (pun potencijal) kada pokazuje sadrzaj, ili ga samo ovaj tako vidi zbog scale podesavanja u windowsu?
 
Stavi scaling na 100% pa onda vidi šta taj program prijavljuje.
 


Zanimljiv video. Glossy panel ima primetno bolji kontrast i boje. Konacno i da neki IPS panel ima zadovoljavajuci kontrast. Jes da je ovo Eve pa jos engineering sample, al kao sto Dave kaze na kraju videa, valjda ce ostali veliki brendovi primetiti ovo i ponuditi glossy gejming monitore u buducnosti.

Kao neko ko igre igra uglavnom u mraku, kome je PC u sobi gde sunce ne udara direktno u monitor (a imam i neprobojne zavese + roletne combo, ako zatreba), i ko ne koristi osvetljenje na tastaturi (to ume biti problem za one koji preferiraju full-on RGB), bez razmisljanja bih pristao na glossy IPS panel, ako bi kontrast i boje bili ovako unapredjeni u odnosu na matte monitore. Problem je sto, cak i ako se glossy monitori vrate, sanse da neko napravi glossy 34" ultrawide IPS monitor kome cena nije opasno blizu 1000e su minimalne...
 
Kao neko ko igre igra uglavnom u mraku, kome je PC u sobi gde sunce ne udara direktno u monitor (a imam i neprobojne zavese + roletne combo, ako zatreba), i ko ne koristi osvetljenje na tastaturi (to ume biti problem za one koji preferiraju full-on RGB), bez razmisljanja bih pristao na glossy IPS panel, ako bi kontrast i boje bili ovako unapredjeni u odnosu na matte monitore. Problem je sto, cak i ako se glossy monitori vrate, sanse da neko napravi glossy 34" ultrawide IPS monitor kome cena nije opasno blizu 1000e su minimalne...

Upravo tako. Meni bi bilo mnogo logicnije da je situacija suprotna. Ja ne kapiram glossy ekrane na telefonu ili Mac-u koji je non stop izlozen nekim svetlima, pogotvu telefon koji se cesto koristi napolju. Dark mode i telefon napolju = boli me glava posle 2 minuta. Kao sto si naveo, kad je u pitanju gaming i desktop monitori, tu korisnik uglavnom ima priliku da kontrolise osvetljenje i resi se reflekcija, tako da glossy ekran bas ima smisla. To da je slika u mracnoj sobi bolja na glossy ekranu nego na matt je jasno kao dan.

Dok ovo ne izadje, ako ikada izadje, mogu samo da kazem da nivo Matt ekrana varira, to jest nivo difuzije. To nisu apsolutne vrednosti gde je jedan ekran matt a drugi glossy, vec cesto nesto izmedju. Skoro sam kupio 1440p IPS matt monitor, ali mnogo vise reflekcija ima nego obican matt monitor i boje i kontrast su mnogo bolje. Taj nivo neki prozivodjaci napisu u specifikaciji monitora, uglavnom se izrazava u procentima, nije lose procitati to pre nego sto se kupi monitor. Pa kome reflekcije nisu problem, samo kupi monitor koji je najmanje "matt" i to je to.
 


Zanimljiv video. Glossy panel ima primetno bolji kontrast i boje. Konacno i da neki IPS panel ima zadovoljavajuci kontrast. Jes da je ovo Eve pa jos engineering sample, al kao sto Dave kaze na kraju videa, valjda ce ostali veliki brendovi primetiti ovo i ponuditi glossy gejming monitore u buducnosti.

Ovo pitanje uopšte nije jednostavno, ali odgovor jeste- zbog firmi. Tj neće prozvođač koji ima unapred poručenih 100 000 mat komada za kancelarijski prostor da menja proizvodnu traku za 1500 kupaca koji bi želeli monitore koji nisu mat. Slažem se da je prikaz boja na njima bolji (pogledati bilo koji iMac od 2003 na ovamo, koriste samo staklo nikad mat), ali za kancelarije je ovo pogubno zbog refleksija.

Bez obzira na sve, mislim da postoje dva pravca u kojem bi se mogli kretati bolji IPS monitori:
Ukidanje 16:9 formata i sužavanje širine, rast visine (idealno za produktivnost, loše za filmove i multimediju)
Više monitora sa staklom (bolji prikaz boja, ali nije za kancelarije zbog regleksija i ogledalo ekekta)
Pa kome reflekcije nisu problem, samo kupi monitor koji je najmanje "matt" i to je to.
Koji kriterijum gledaš za manje-mat stil?
Statički kontrast?
 
Pa kome reflekcije nisu problem, samo kupi monitor koji je najmanje "matt" i to je to.
U tome je i problem. Meni treba 34" (ili veci, sto da ne) 21:9 ultrawide sa minimum 100Hz osvezavanjem. A pretpostavljam, i vecini ljudi koji koriste monitor za igre bi trebao monitor sa barem 100Hz osvezavanjem kao i barem 1440p rezolucijom. 4K ako imaju i PC i PS5 recimo. To je problem, nedostatak opcija.

neće prozvođač koji ima unapred poručenih 100 000 mat komada za kancelarijski prostor da menja proizvodnu traku za 1500 kupaca koji bi želeli monitore koji nisu mat. Slažem se da je prikaz boja na njima bolji (pogledati bilo koji iMac od 2003 na ovamo, koriste samo staklo nikad mat), ali za kancelarije je ovo pogubno zbog refleksija.
Taj nedostatak opcija je povezan sa ovim gore napisanim. Vecina monitora, to jest panela, je matte tako da se ne isplati praviti glossy panele za (relativno) malo trziste PC gejming monitora. A eksperimentisanje nije pozeljno u danasnjoj ekonomiji gde je kratkoricni profit sve i svja. Mogao bi, npr. LG da odradi glossy verziju njihovog nano IPS panela koji se koristi na LG i mnogim drugim gejming monitorima, ali dok nemaju jasnu racunicu da ce se to dobro prodavati, nece ulagati pare. Zato je i vazno da manja kompanija, pa makar to bio i Eve, krene sa glossy gejming monitorima pa ako se primi na trzistu, veliki proizvodjaci panela i monitora ce se nakaciti na trend.

To je bio slucaj, recimo, sa mehanickim tastaturama. Pre par godina je bilo nezamislivo da veliki brendovi izdaju niche form faktore kao npr. 60%, 65%, ili 75%, pa jos sa relativno kvalitetnim stabilizatorima i PBT keycapsima. A danas je to skroz normalno zato sto su velike gejming kompanije primetile da su ljudi krenuli da kupuju tastature manjih brendova koje nisu full-size ili TKL pa kad su videli da tu moze biti profita, i oni su usli na to trziste.

Naravno, mnogo je lakse napraviti tastaturu nego LCD panel, ali nadam se da ce biti pomaka na ovom polju u narednim godinama, videcemo...
 
Taj nedostatak opcija je povezan sa ovim gore napisanim. Vecina monitora, to jest panela, je matte tako da se ne isplati praviti glossy panele za (relativno) malo trziste PC gejming monitora. A eksperimentisanje nije pozeljno u danasnjoj ekonomiji gde je kratkoricni profit sve i svja. Mogao bi, npr. LG da odradi glossy verziju njihovog nano IPS panela koji se koristi na LG i mnogim drugim gejming monitorima, ali dok nemaju jasnu racunicu da ce se to dobro prodavati, nece ulagati pare. Zato je i vazno da manja kompanija, pa makar to bio i Eve, krene sa glossy gejming monitorima pa ako se primi na trzistu, veliki proizvodjaci panela i monitora ce se nakaciti na trend.
Kakav crni glossy za gejmere, ta publika ne zna da ceni takve monitore. To bi bilo namenjeno pre svega produktivnosti i ljudi koji stvaraju fotografije, video sadržaje itd.
Ukratko, monitor sa staklom to je okismoron sam po sebi (pogledati ciljnu publiku iMac računara).
 
Pa u videu koji sam linkovao se i prica o glossy gejming monitorima. Zato sam ga i okacio, lol.

Ja sam gejmer i def bih voleo da mogu imati glossy monitor. Kao da smo mi sto igramo igre i hocemo bolje boje i kontrast niza rasa koja ne ume ceniti bolju sliku...
 
Poslednja izmena:
Pa u videu koji sam linkovao se i prica o glossy gejming monitorima. Zato sam ga i okacio, lol.

Ja sam gejmer i def bih voleo da mogu imati glossy monitor. Kao da smo mi sto igramo igre i hocemo bolje boje i kontrast niza rasa koja ne ume ceniti bolju sliku...
Sve je ok, ali iMac tržište to demantuje, prosto kompanije znaju koji je profil kupca. Ukratko, gejmerima (ne tebi lično) ne treba takav monitor, otuda nema ni masovne proizvodnje.
Mislim lepi su pionirski pokušaji, ali je to prosto nerealno.
 
gejmerima (ne tebi lično) ne treba takav monitor, otuda nema ni masovne proizvodnje

Gejmeri ne koriste glossy monitore zato sto ni nema zglavnog gejming glossy monitora, i onda imamo zacarani krug. Zato i kazem, videcemo da li ce se nesto uraditi na tom polju u narednih par godina. Ako Eve zaista izbaci glossy verziju, i ako traznja bude velika, uvek postoji sansa da LG ili Boe izbace glossy IPS panel. A onda cemo videti kako ce trziste reagovati. Do tada, ne moze se govoriti kako nema traznje kad je ponuda bukvalno krompir.
 
Možda mnogi ne znaju ali većina prodaje monitora otpada na kancelarije i biznis kupce, ne na gejmere i home korisnike. Kancelarije neće glossy zbog refleksija, što reče neko - proizvođačima se ne isplati da prave mali broj glossy panela, i to je to. Dok se ne stvori potražnja, neće ih ni biti.
Lično, ja bih voleo jedan, soba mi je skoro uvek zamračena i prozor ne svetli na ekran, pa bi me ovakvo nešto možda i navelo da pređem na IPS...

Inače, nalazio sam na komentare ljudi koji su pominjali fizičko uklanjanje premaza sa ekrana, "do it yourself" varijanta...koliko je to lako i efikasno, ne znam.
 
Ja samo znam da glossy ekran ne bih volio ni kući da imam. Slika jeste bolja na glossy, ali odraz mi daleko više smeta od lošije slike.
 
Ja samo znam da glossy ekran ne bih volio ni kući da imam. Slika jeste bolja na glossy, ali odraz mi daleko više smeta od lošije slike.
Uvek sam se pitao u kakvim uslovima žive ljudi koji ne vole glossy ekrane.
Jel programiraš na plaži, ili na krovu pa smetaju sunčeve refleksije:)?
 
Uvek sam se pitao u kakvim uslovima žive ljudi koji ne vole glossy ekrane.
Jel programiraš na plaži, ili na krovu pa smetaju sunčeve refleksije:)?

Ne, ali jasno mogu vidim odraz u koji god da ekran ima položaj i za to je dovoljan bilo kakav izvor svjetlosti, a ne plaža i krov dok sunce sija na vedrom nebu. Da živim u totalnom mraku samo zato što imam glossy monitor mi ne pada napamet. :D
 
Ne, ali jasno mogu vidim odraz u koji god da ekran ima položaj i za to je dovoljan bilo kakav izvor svjetlosti, a ne plaža i krov dok sunce sija na vedrom nebu. Da živim u totalnom mraku samo zato što imam glossy monitor mi ne pada napamet. :D
Vidiš odraz kada je ekran ugašen i kada je scena mat (pardon) istinski crna.
Video si neki iMac uživo, kupci bi poludeli do sada da su to refleksije non-stop, nisu menjali ovaj tip panela od 2003?

Ne moraš i ne treba da živiš u mraku ali je svakako poželjeno da ti sunce ne bije u i oko monitora tog tipa. To je recimo nemoguće u kancelarijama
 
Poslednja izmena:
Vidiš odraz kada je ekran ugašen i kada je scena mat (pardon) istinski crna.
Video si neki iMac uživo, kupci bi poludeli do sada da su to refleksije non-stop, nisu menjali ovaj tip panela od 2003?

Ne moraš i ne treba da živiš u mraku ali je svakako poželjeno da ti sunce ne bije u i oko monitora tog tipa. To je recimo nemoguće u kancelarijama gde gazda kaže tu će i biti,

Odraze mogu videjti i kad je većina površine ekrana bijela i na iMacovima koji su mi prošli kroz ruke/gledao u njihov ekran i sa drugim laptopima i monitorima sa sjajnim ekranom sa kojima sam imao priliku da radim. Mada, ne bi bilo loše kad na monitorima počeli koristiti matiraniju varijantu površine kakva se nalazi na današnjim televizorima.
 
Ne vodi nicemu rasprava oko toga, prosto je stvar licnog ukusa. Moja sestra ne zna ni sta je matt ili glossy ekran, ona ima glossy mac i ona smatra da je ekran sa reflekcijama normala, ne zna ni da postoji drugacije. Nemojte zaboraviti da vecina kupca tehnike nisu posetioci bencha i veze s mozgom nemaju kakve uredjaje kupuju i kojih specifikacija. Ovo vazi za sve, ne samo za monitore... Sa druge strane neko ko je koristio matt ceo zivot vrlo lako i brzo primeti promenu kad pogleda u glossy ekran, cak i sa veoma slabim izvorima osvetljenja kao sto je Sass pomenuo... Tako da sve je stvar ukusa/navike.

Inace vidim da je dark mode postao standard sad, svi ga koriste u zadnje vreme na svim aplikacijama/sistemima, pa i ja vec godinama, ali zaista mislim da je pogresno koristiti ga non-stop :D Kod vecine tih glossy ekrana u osvetljenim prostorijama sve sto treba uraditi je prebaciti se na light mode i problem je resen.
Iz licnog iskustva, kada programiram na faksu, 20x lakse citati sa belom, dobro osvetljenom pozadinom, nego gledati u tekst a pozadina crna (odnosno veoma reflektivna i neosvetljena). Naravno, dark mode is must-have u mraku, ali vi koji ga koristite 24/7, probajte da promenite ponekad, iznenadicete se ;)
 
Kad smo vec kod boljeg kontrasta na IPS monitorima LG najavio monitor sa novim Nano IPS Black panelom koji, barem na papiru, ima 2000:1 contrast ratio. Nek bude i 1800-1900, duplo je bolje od trenutnog IPS proseka. A tu je i 16:18 monitor sa radnom povrsinom kao dva 21.5-incna 16:9 monitora.
 
Iz licnog iskustva, kada programiram na faksu, 20x lakse citati sa belom, dobro osvetljenom pozadinom, nego gledati u tekst a pozadina crna (odnosno veoma reflektivna i neosvetljena). Naravno, dark mode is must-have u mraku, ali vi koji ga koristite 24/7, probajte da promenite ponekad, iznenadicete se ;)
Ovo o oftamlozi preporučuju crni tekst na beloj pozadini, druga je stvar što je većina prešla na dark kao standard.
 
Nazad
Vrh Dno