Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Upravo pazario neplanirano Pixio PX7.

IPS, 1440p, 165Hz.

Korišten par meseci, 250e. Drugar uzeo oled TV i novi Xbox, pa mu višak. Taman lep dodatak uz 34" VA.

https://youtu.be/c_S8VFNSfDE
 
ACER NITRO 24 XV242Y za ~26.000.

Gsync radi perfekcija. Slika odlična, kao i boje, nema fabričkih mana (mrtvi pixeli i sl.)

Sad vidim da je 60hz prevaziđeno. Baš je velika razlika kad je 165hz (ili 120,144,240...).
 
Kupio i ja Dell S2721DGF, bez a, pre oko 2 meseca. Ne mogu da odredim da li ima mnogo ili malo IPS Glow. Mada tek predstoji testiranje, kada budem gledao nešto ili igrao igre... Ali dok ne nabavim novu grafičku, ništa od toga. Ostalo radi okej. Mislim da OSD jeste brljavio malo. Ne znam ništa o drugom problemu koji pominje Serbian91. Što se mene tiče, ako se ne pojavi neki novi problem, jedino što mi se ne dopada baš je IPS glow, mada kako vreme ide i što se više bavim drugim stvarima, sve manje mi smeta. Pre ovog monitora sam imao TN panel, tako da mi je kontrast okej, jedina mana za mene je ips glow u mračnim scenama. Sledi 2021, pa će biti i novih monitora. Prvi od takvih je MSI MAG274QRF-QD, ali ga nema kod nas.
 
Moze mala pomoc, odlucio sam da uzmem AOC 24G2U BK sad pitanje je gde ga uzeti, kontaktirao sam lika iz Subotice cena ista kao i kod nas u radnjama sa madjarskom garancijom. Da li je sasvim svejedno?
 
Ja uzeo u Vip da ne razmisljam za garanciju.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Moze mala pomoc, odlucio sam da uzmem AOC 24G2U BK sad pitanje je gde ga uzeti, kontaktirao sam lika iz Subotice cena ista kao i kod nas u radnjama sa madjarskom garancijom. Da li je sasvim svejedno?

Pitaj Madjara za garanciju.
Najbolja varijanta je da narucis preko kurirske sluzbe od domace firme.
Po nasem zakonu, za svaku kupovina koja je online, imas prava da vratis proizvod u roku od 15 dana bez obrazlozenja, i da ti se vrati novac.
Da li domace firme postuju zakon, ne znam.
Ne bi me cudilo da 'ne' s obzirom da predsednik, jelte: "najbolji od nas", svaki dan krsi ustav i sve zakone od reda bez ikakvih posledica...
 
Pitaj Madjara za garanciju.
Najbolja varijanta je da narucis preko kurirske sluzbe od domace firme.
Po nasem zakonu, za svaku kupovina koja je online, imas prava da vratis proizvod u roku od 15 dana bez obrazlozenja, i da ti se vrati novac.
Da li domace firme postuju zakon, ne znam.
Ne bi me cudilo da 'ne' s obzirom da predsednik, jelte: "najbolji od nas", svaki dan krsi ustav i sve zakone od reda bez ikakvih posledica...
U roku od 14 dana.
 
Nemoj uopste da razmisljas o kupovini bez racuna i prave garancije. Imalo bi smisla da je velika razlika u ceni, ali u ovom slucaju nemoj ni da razmisljas. Pogotovo sto hoces taj model, ja sam dva vratio i na kraju odustao od njega, jer je svaki imao falinku.
Sto se tice vracanja monitora, nije mi namera da reklamiram firmu, ali ja sam konkretno kupio u BC GR***, i ljudi su maksimalno profesionalni. Nema apsolutno nikakvog cekanja, cim im stigne monitor(obicno sutradan), odmah salju drugi, znaci za 2 dana se sve resava.
Eto, nadam se da sam malo pomogao.
 
Sve jasno k'o dan, definitivno uzimam kod nas. Hvala lepo! :wave:
 
Isto extra pozitivno iskustvo sa vracanjem monitora u roku od 14 dana kod doticne firme, maksimalno me ispostovali, tako da preporuka da uzmes kod nas.
 
Sta je bio problem sa monitorima kod doticne firme kad ste ih vracali?
 
Veliki plus za firmu, a veliki minus za monitore koje prodaju, izgleda :D
 
Zaglavljeni pikseli, ocajni uglovi gledanja, neko cudno plavo isijavanje sa leve i desne strane, roze boja na beloj pozadini... Nije to do firme, vec do losih panela koji se ugradjuju u te AOC modele.
 
Da li je dobra kupovina Asus 23.8 VA24EHE? Ili mozda LG 24MK430H-B?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da li bi bila osetna razlika u kvalitetu slike i da ostanem na 24" samo da predjem na IPS monitor, imam Benq XL2420T TN panel? Da li bi mi se isplatilo uopste ili IPS + veca rezolucija, ima li rezona menjati samo panel a ostati na istoj rezoluciji?
 
Poslednja izmena:
Da li bi bila osetna razlika u kvalitetu slike i da ostanem na 24" samo da predjem na IPS monitor, imam Benq XL2420T TN panel? Da li bi mi se isplatilo uopste ili IPS + veca rezolucija, ima li rezona menjati samo panel a ostati na istoj rezoluciji?

To od tebe zavisi. Šta ti je prioritet, i šta očekuješ? Taj benq osvežava na 120hz. 120hz na IPS-u nije isto kao 120hz na TN-u. Pixel response time je veći na IPS-u što kao posledicu ima ghosting kod brzih scena. Input lag je takođe veći. Ali sa IPS-om dobijaš daleko bolje uglove gledanja. Veći kontrast, bolje boje. Monitori sa IPS panelom imaju problem sa probijanjem pozadinskog osvetljenja. Da stvar bude još gora, koliko će probijati svetlost zavisi od primerka do primerka. Uzmi 10 istih IPS monitora (isti model isti proizvođač) i svih 10 će se različito ponašati. Negde neće biti probijanja svetlosti uopšte, negde jako malo, a negde ćeš bukvalno imati sive fleke na crnoj pozadini. Ista ti je priča i sa VA panelima koji su navodno neka zlatna sredina. Ako si gamer i ako ti je prioritet brzina, ne menjaj ništa. Ako hoćeš bolju sliku, onda gledaj neki IPS ili VA sa što većim refresh-om.
 
Hvala ti na odgovoru i mogu ti reci da si mi objasnio bas ono sto me zanima posto nemam bas nikakva iskustva sa ips panelima. Sta znam, racunao sam da predjem na ips u ocekivanju da bude dosta kvalitetnija slika ali posto jos uvek sam u nekim gaming vodama morao bih da zrtvujem refresh rate ( ili da iskesiram malo vise para za brz ips monitor ) sto mi nije bas neko moranje. Ostacu za sada na ovom monitoru i posto treba da mi stigne rtx 3070 pa bih presao na 27" pa cu videti do kraja godine sta i kako
 
Hvala ti na odgovoru i mogu ti reci da si mi objasnio bas ono sto me zanima posto nemam bas nikakva iskustva sa ips panelima. Sta znam, racunao sam da predjem na ips u ocekivanju da bude dosta kvalitetnija slika ali posto jos uvek sam u nekim gaming vodama morao bih da zrtvujem refresh rate ( ili da iskesiram malo vise para za brz ips monitor ) sto mi nije bas neko moranje. Ostacu za sada na ovom monitoru i posto treba da mi stigne rtx 3070 pa bih presao na 27" pa cu videti do kraja godine sta i kako

Kad budeš kupovao monitor, obavezno gledaj stavku input lag. Svi koji ozbiljno testiraju monitore su počeli da mere i input lag i da objavljuju taj podatak što je jako bitno. Ako si ozbiljan gamer, i ako ti je kao i meni brzina apsolutni prioritet, TN paneli trenutno nemaju alternativu. Bez obzira što postoje 165hz IPS i VA paneli, oni jednostavno ne mogu da se nose sa brzinom TN panela, pogotovo ako se uporede sa novom generacijom TN panela, i generalno IPS i VA imaju veći input lag i veći pixel response time.

Za gaming, ja preferiram što veći FPS i što veće osvežavanje dok mi je kvalitet totalno nebitan. Svojevremeno sam koristio razne config fajlove koji skrljaju grafiku daleko ispod low detalja koje je moguće podesiti ručno u igri. Ali zato FPS ide u nebesa, i na serveru si nezaustavljiv ako imaš odličan net. ;)

Nekome je kvalitet slike prioritet. Neko ne vidi razliku između 60 i 120hz. Sve zavisi od tebe.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav!

Imate li preporuku za neki IPS monitor, cena maksimalno do nekih 26.000 -27.000 din?
Koristio bih ga s vremena na vreme za Adobe Photoshop, Adobe Premiere, kucanje dugih tekstova (100-k strana i više) u Word-u, gledanje filmova.
Ne igram igrice:)

Da li za te pare juriti monitor od 27 ili 24 inča?

Hvala.:)
 
Pozdrav!

Imate li preporuku za neki IPS monitor, cena maksimalno do nekih 26.000 -27.000 din?
Koristio bih ga s vremena na vreme za Adobe Photoshop, Adobe Premiere, kucanje dugih tekstova (100-k strana i više) u Word-u, gledanje filmova.
Ne igram igrice:)

Dell P2421 Professional Odličan 24 inča IPS monitor za to što tebi treba. Najlepše od svega, ima 16:10 aspect ratio i jednu od najboljih rezolucija 1920x1200. Za Word, Premiere i kucanje teksta nemaš ništa bolje, i uklapa se u tvoj budžet od 27k din.

Da li za te pare juriti monitor od 27 ili 24 inča?

24 inča. Jer sa 27 bi morao da praviš kompromis. 1920x1080 je premala rezolucija za 27 inča. Videćeš piksele što utiče na kvalitet i oštrinu slike. Za 27 inča bi morao da ideš na barem 1440p rezoluciju, ali onda ništa od vrhunskog IPS-a koji se uklapa u tvoj budžet. A 16:10 monitori od 27 inča ne postoje koliko je meni poznato što je za posao kojim se baviš veliki minus.
 
Prvo da razjasnim da li mi treba novi monitor...
Na mom trenutnom starom kada se upali PC, monitor ostaje crn, ali se u mraku kada ga obasjam lampom vidi da je deo crn kao ugašen a drugi crni ceo je sastavljen od "senke" koja liči na mrežu tačkica i linija koje se pomeraju uvek različito i nestaju polako kada se ugasi...

Završio je jel da?

Ako jeste, šta je dobra kupovina sada do nekih 15k, poslednji put kad sam ja kupovao monitor tada je bilo još onih starih formata...
 
Prvo da razjasnim da li mi treba novi monitor...
Na mom trenutnom starom kada se upali PC, monitor ostaje crn, ali se u mraku kada ga obasjam lampom vidi da je deo crn kao ugašen a drugi crni ceo je sastavljen od "senke" koja liči na mrežu tačkica i linija koje se pomeraju uvek različito i nestaju polako kada se ugasi...

Završio je jel da?

Ako jeste, šta je dobra kupovina sada do nekih 15k, poslednji put kad sam ja kupovao monitor tada je bilo još onih starih formata...

Da li si probao taj monitor na drugoj mašini?
Da li je taj monitor pod garancijom?
Za šta bi koristio novi monitor?
 
Na dva računara ista stvar... 10+ godina mu je.
Bazična desktop konfiguracija je u pitanju, najviše služi za multimediju i internet...

Vidim da Asus ima dva jeftina popularna modela VS197DE i VP228DE... Ovaj drugi je nešto veći i Full HD a razlika u ceni nije velika pa mi deluje ok.
 
Na dva računara ista stvar... 10+ godina mu je.
Bazična desktop konfiguracija je u pitanju, najviše služi za multimediju i internet...

Vidim da Asus ima dva jeftina popularna modela VS197DE i VP228DE... Ovaj drugi je nešto veći i Full HD a razlika u ceni nije velika pa mi deluje ok.

Ja bi ovaj uzeo Asus VS197DE zbog toga što ima 75hz. Prijatnije za oči.
 
Ipak sam pazario VP228DE... Pogledao sam oba i više mi se svidela veličina od 21.5 a i primeti se razlika u rezoluciji.

Za ove pare i za osnovne potrebe rekao bih odličan monitor.
 
Ok, jedno pitanje vezano za "utisak" novog monitora...
Pošto mi se oči privikavaju s obzirom da je dosta svetlija i oštrija slika u odnosu na 10 godina star prethodni, večeras primetim nešto:
Kada pogledam monitor odozdo, dakle čučuo sam da namestim neke kablove i pogledam iz "žablje" perspektive, vidim treperenje slike, kao da vidim refreshovanje.
Jel to normalno?

Inače je vidljivo samo kada je statična slika i lakše se vidi na svetlim čistim pozadinama, kada se nešto reprodukuje onda nije, nije vidljivo nikako ni ako uključim blue light filter recimo, a iz normalnog ugla gledanja takođe nije vidljivo, sem blago treperućeg odsjaja na stolu.

Dakle, nešto podrazumevano ili ne?
 
Ok, jedno pitanje vezano za "utisak" novog monitora...
Pošto mi se oči privikavaju s obzirom da je dosta svetlija i oštrija slika u odnosu na 10 godina star prethodni, večeras primetim nešto:
Kada pogledam monitor odozdo, dakle čučuo sam da namestim neke kablove i pogledam iz "žablje" perspektive, vidim treperenje slike, kao da vidim refreshovanje.
Jel to normalno?

Inače je vidljivo samo kada je statična slika i lakše se vidi na svetlim čistim pozadinama, kada se nešto reprodukuje onda nije, nije vidljivo nikako ni ako uključim blue light filter recimo, a iz normalnog ugla gledanja takođe nije vidljivo, sem blago treperućeg odsjaja na stolu.

Dakle, nešto podrazumevano ili ne?

Analogna veza kao što je D-Sub može da prouzrokuje takav problem. Ako je problem vidljiv samo kada se gleda iz određenih uglova, onda je to nešto sa čime ćeš morati da se pomiriš. Ako ti kojim slučajem smeta, ostaje ti samo da probaš nekim kvalitetnijim D-Sub kablom, ali ne polaži mnogo nade. To je to za te pare.
 
Nazad
Vrh Dno