Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

s2721dgf - video sam da su ljudi imali problem sa monitorom da se gasi na trenutak slika/black screen kada radi na 144Hz pa su dobijali zamene, paneli su nekad imali previse probijanja ili glow - ne mogu da se setim sad, bilo je i nekih panela sa mrtvim pikselima u startu...

Mislim to je verovatno vrlo mali procenat (ali kad citas komentare deluje da ih ima dosta) i to su boljke koje imaju svi, ali za 50e razlike uopste ne bih rizikovao i cimao se sa madjarskom garancijom (nekom mozda znaci 50e niza cena)...
 
Treba mi neka strucna pomoc vezana za monitor Asus VG249Q, posto razmatram neki HD 144hz, IPS, da budu u dual setupu?

Da li za rad na racunaru da favorizujem herce (celi zivot na 60, probao bih tih famoznih 144), ili vecu rezoluciju zbog texta, tabela, brojeva i slicnog?
 
Ja bih uvek pre gledao rezoluciju i velicinu monitora nego Hz...…..tj najbolje je kada ima sve to,ali ipak veca rezolucija i veci monitor ce ti uvek ostaviti onaj waaooo efekat kad ga vidis,a i imaces vise prostora na ekranu,dok Hz ti znace samo ako si bas hardcore gejmer (i to ne u svim igrama)...
 
Realno kako za koga, za mene nema smisla ici preko 27" ili eventualno 32" sa zakrivljenjem, rezolucija 1440p sweet spot za gaming, a osvezenje daje jedan odredjeni konfor i prednost kod fps igara.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ja ne igram FPS igre, tj. veoma retko, i svodi se na SP. Vise sam igrac RPG-a, u u zadnjih dve godine vise sam se igrao na PS4 Pro nego na kompu, a PS5 se planira u toku sledece godine, tako da je main fokus na visecasovni rad na racunaru, posao, razonoda (serije, filmovi - kad me mrzi da gledam na tvu u dnevnoj).

144hz me vuce jer mislim da ce normalan rad da ide tecnije, manje cu mozda da zamaram oci, a i red je da se proba vec jednom.. Sa vecom rezolucijom bih dobio na ostrini i vecoj povrsini za rad. Da mi treba jedan monitor, uzeo bih gore pomenuti Dell, LG i slicne za 400-500e. Meni trebaju dva ekrana trenutno, a da dam 1000e za to, ne isplati mi se trenutno. Zato rekoh mozda da se osvezi ovaj Dell P2414H sa nekim HD 144hz za jos neko vreme, pa kad cene padnu, da se uzme nesto bolje ili da se predje na 4K kad bude pristupacniji. Gore Asus nasao kao mozda neku solidnu kupovinu sa onim sto nudi i dozom kvaliteta. Zato ako ima neko ko se vise razume, neka baci savet. Da ima gde da se pogleda uzivo i testira, bilo bi dosta lakse, ali u banani tesko. :D
 
Dell upravo motiran i povezan. Nema ni 1 mrtvi pixel. Slika...nemam reci. Odusevljen sam.
 
Ja ne igram FPS igre, tj. veoma retko, i svodi se na SP. Vise sam igrac RPG-a, u u zadnjih dve godine vise sam se igrao na PS4 Pro nego na kompu, a PS5 se planira u toku sledece godine, tako da je main fokus na visecasovni rad na racunaru, posao, razonoda (serije, filmovi - kad me mrzi da gledam na tvu u dnevnoj).
144hz me vuce jer mislim da ce normalan rad da ide tecnije

Što se tiče rada u Windows-u i programima nećeš primetiti ni trunku razlike između 60 i, recimo, 2000 Mhz osvežavanja. 144Hz je važno samo za first person shootere i to toliko da moraš da budeš profesionalac da bi to primetio. Za sve ostalo je zadužen "Apple marketing" (dao sam 1000 evra za 6,1 inča telefon, mora da je bolje od svih inače sam ispao *****).
Ako više voliš SP igre ili RPG i želiš da baciš pare, onda gledaj da uzmeš veći monitor sa HDR podrškom, flicker free tehnologijom i boljim odzivom piksela, nego sa većim osvežavanjem koje nećeš ni primetiti. I, naravno, sa Display Port ulazom.
 
Ja primecujem razliku izmedju 60 i 75Hz.
 
Kazu ljudi da je 60 i 120 Hz velika razlika, a tek 144 Hz.
Ako su lagali mene i ja lazem vas :)

Al ja cu svakako juriti 27", 1440P i 144 Hz.
To je zacrtano, it is known :).
 
Ja sam vijao istu stvar al nisam uspeo naci u IPS izvedbi za normalne pare, pa sam se na kraju odrekao 1440P i porucio AOC 27G2U. Pisem utiske kad stigne, a Q3279VWFD8 ce u oglase..
 
Pa nije IPS obavezan.
I dobar VA panel moze da zadovolji gornje kriterijume.
 
Što se tiče rada u Windows-u i programima nećeš primetiti ni trunku razlike između 60 i, recimo, 2000 Mhz osvežavanja. 144Hz je važno samo za first person shootere i to toliko da moraš da budeš profesionalac da bi to primetio. Za sve ostalo je zadužen "Apple marketing" (dao sam 1000 evra za 6,1 inča telefon, mora da je bolje od svih inače sam ispao *****).
Ako više voliš SP igre ili RPG i želiš da baciš pare, onda gledaj da uzmeš veći monitor sa HDR podrškom, flicker free tehnologijom i boljim odzivom piksela, nego sa većim osvežavanjem koje nećeš ni primetiti. I, naravno, sa Display Port ulazom.

Otprilike sve što si napisao je netačno, prešao sam sa 60 na 144 Hz pre par nedelja i razlika je ogromna čak i na desktopu. Pomeranje kursora miša je glatkije, skrolovanje u browseru je tečnije, igram Ori and the Will of the Wisps i neverovatno je glatkije skrolovanje pozadine, animacije lika su detaljnije jer imaju više frejmova. Kako uopšte zamišljaš da dobije "bolji odziv piksela" osim sa većim osvezavanjem? Zašto deliš savete o nečemu što i ne koristiš ako je sudeći po monitoru iz tvog potpisa?
 
 
Totalno je izlišno uopšte pisati o razlici 60hz i 144hz u 2020. Koga zanima probaće i kraj.
 
Otprilike sve što si napisao je netačno, prešao sam sa 60 na 144 Hz pre par nedelja i razlika je ogromna čak i na desktopu. Pomeranje kursora miša je glatkije, skrolovanje u browseru je tečnije, igram Ori and the Will of the Wisps i neverovatno je glatkije skrolovanje pozadine, animacije lika su detaljnije jer imaju više frejmova. Kako uopšte zamišljaš da dobije "bolji odziv piksela" osim sa većim osvezavanjem? Zašto deliš savete o nečemu što i ne koristiš ako je sudeći po monitoru iz tvog potpisa?

Koji Windows (verziju) koristiš??
 
Otprilike sve što si napisao je netačno, prešao sam sa 60 na 144 Hz pre par nedelja i razlika je ogromna čak i na desktopu. Pomeranje kursora miša je glatkije, skrolovanje u browseru je tečnije, igram Ori and the Will of the Wisps i neverovatno je glatkije skrolovanje pozadine, animacije lika su detaljnije jer imaju više frejmova. Kako uopšte zamišljaš da dobije "bolji odziv piksela" osim sa većim osvezavanjem? Zašto deliš savete o nečemu što i ne koristiš ako je sudeći po monitoru iz tvog potpisa?

To sve zavisi od covJeka do covJeka

Nekome je ta razlika ogromna,nekome je minimalna a neko je nece ni primetiti...ja spadam u one kojima je razlika minimalna

Btw,mogu svakodnevno da poredim monitore sa 60Hz odzivom,75Hz i 144Hz......u principu,najveci benefit,po meni,ce imati hardcore igraci first person igara dok u svakodnevnom radu (i mnogim igrama koje nisu toliko "brze") razlika biti prilicno minimalna....
 
Odustao sam od 144hz, i dual setupa, idem na Ultrawide, za iste pare otprilike kao dva 24 144hz, 75hz panel, LG model za 2020. :D
 
Ja bih uzeo ultrawide jedino ako je neki 36-37"......ovi sada "standardni" ultrawide 34" su zapravo nesto produzene 27" 16x9.....tj rekao bih da im fali visine,primetno su nizi od npr 16x9 31.5".....
 
Meni ce ovaj od 34 da bude ogroman, trebace vreme da se naviknem sa 24-ke..

Da li je prednost sto je ekran ravan a ne "curved"?
 
Mislim da je dual setup mnogo bolji. Barem je meni bolji, jer na jednom monitoru mogu da imam jednu full screen aplikaciju, a na drugom drugu.
 
Win10 ver. 2004, ugašen game mode i fullscreen optimizations, i po preporukama blurbustersa u driveru upaljen gsync, vsync i low latency mode i u afterburneru fps limitiran na 140.

Evo ovako. U Windows-u šta god radio sve je zaključano na 60Hz. Tek od ove poslednje verzije (2009) može da se podešava osvežavanje monitora i u Windows-u 10. Tako da šta god da si podešavao u drajverima i kako god ti izgledalo "bolje i mekše" to je bilo u 60Hz jer sam Windows nije isporučivao veće osveženje. Igre su druga stvar, ali sam operativni sistem jednostavno nije mogao više od 60Hz.

 
O čemu ti pričaš?
 

Prilozi

  • Screenshot 2020-11-06 233252.png
    Screenshot 2020-11-06 233252.png
    88.5 KB · Pregleda: 133
  • Screenshot 2020-11-06 233148.png
    Screenshot 2020-11-06 233148.png
    102 KB · Pregleda: 117
Oduvek moze u Windowsu da se podesava refresh rate.
 
Malo se ispalo iz forme pa možda glupo pitanje.
Ne igram igre, od monitora tražim samo prirodne boje zbog povremenog pregleda fotografija, gledanja filmova, i interneta.
Da li je bolje da uzmem veći TV sa IPS panelom, ili manji monitor?

Najmanje 32' mi treba, a najviše 43'
Konkretno da li da za iste pare uzmem recimo Aol Q3279VWFD8 ili neki IPS TV 43' recimo LG?

Inače godinama koristim sjajni Dell U2412M koji mi je postao mali...

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Ja bih rekao da vecina TVa koji se mogu kupiti kod nas ne mogu da zamene monitor.....ok su oni za TV (neki cak i super) kad se gledaju sa 2,3 ,5 metara udaljnosti,ali ako ces da gledas u njega sa razdaljine od 60,70,90 cm kao sto se monitori najcesce gledaju,onda hmmm ...

Tako da moj glas definitivno ide za neki dobar 32" monitor....
 
nastavi sa Dell U serijom, U3219Q recimo
 
Pa nisam siguran kako moze da gleda 43" sa 60-90cm :) to je bas preblizu za ugodan rad...
 
Wau kako je dobar ovaj U3219Q ali na žalost ne bih toliko ulagao u monitor jer sve ređe mi treba...

Ništa, hvala na odgovorima iz kojih sam shvatio da mi treba 32' IPS monitor, a ne 43' TV.

Dok prodam stari Dell taman ću 'probistriti' šta se nudi tu negde do 500kinti...

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Pozdrav svima,

Planiram uzeti za sebe ovaj monitor: https://gigatron.rs/monitori/asus-monitor-238-ips-va24ehe-360157 pa me zanima da li je iko imao iskustva sa njim, da li vredi te novce?
Da napomenem sad imam Asus vw193s iz 2008 tako da bi bila velika promena :D Plus u zadnje vreme provedem 7-10h dnevno ispred monitori, pa sam stigao do eye strain-a.
Vidim da je monitor Eye Care pa verujem da je svakako bolji za to od ovog matorog.
 
Nazad
Vrh Dno