Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

@Chinaski: a kakave je za gaming? Jel ima ghosting-a?

@tex707: hvala, ovo je korisna informacija. Monitor jeste skup ali po opisima vredi. A gde si cuo da nece vise da se proizvodi, valjda se ne proizvodi vise sa S-IPS panelom nego samo H-IPS ?
 
Znaci, postoji i E-IPS...do sada sam naisao samo na S-IPS i H-IPS.
 
@Chinaski: a kakave je za gaming? Jel ima ghosting-a?

@tex707: hvala, ovo je korisna informacija. Monitor jeste skup ali po opisima vredi. A gde si cuo da nece vise da se proizvodi, valjda se ne proizvodi vise sa S-IPS panelom nego samo H-IPS ?


Procitah na nekim forumima...verovatno na Hard-u.
 
@Chinaski: a kakave je za gaming? Jel ima ghosting-a?

@tex707: hvala, ovo je korisna informacija. Monitor jeste skup ali po opisima vredi. A gde si cuo da nece vise da se proizvodi, valjda se ne proizvodi vise sa S-IPS panelom nego samo H-IPS ?

nisam nista igrao jer sam presao na W7 i sistem mi je nestabilan i zakucava cim klokujem makar malo pa sada to resavam.
ali gledao sam kod drugara koji je isto kupio ZR i nisam video duhove. moguce da ce ih biti ali od ovoga ne moze brze kada je nonTN panel u pitanju. veruj mi, ghosting ce ti biti najmanji problem na ovom monitoru, ako ti uopste i bude.

ja mislim da je taj LP2475W EOL i da je ovo naslednik. nije se pojavljivao u zemlji duze vreme a kada je bio da se kupio bio je preko 600e ako se ne varam.
 
Poslednja izmena:
@Chinaski: a kakave je za gaming? Jel ima ghosting-a?

@tex707: hvala, ovo je korisna informacija. Monitor jeste skup ali po opisima vredi. A gde si cuo da nece vise da se proizvodi, valjda se ne proizvodi vise sa S-IPS panelom nego samo H-IPS ?

Da, LP je stariji model iz njihove najjace serije, sada je to ZR.;)
 
Hmm, izgleda da je tako. Ali ocegledno je napravljeno nekoliko kompromisa u odnosu na stariji LP2475W, ali dobro kapiram da za te pare tesko da moze bolje.

@Chinaski: A kakav je generalno dozivljaj u osnosu na neki standardni TN panel, recimo BenQ G2420HD ? Da li izaziva wow efekat prosecnom smrtniku koji je ceo zivot gledao u 'obican' TFT monitor? :)
 
nikada nisam koristio TN panel kuci. a na poslu ni ne zagledam, tacnije za tu namenu mi je i TN puna kapa.
neko rece kako je mislio da ce posle TN-a progledati sa njim ali se to nije desilo. ne znam sta bih ti rekao. takodje, meni je 16:10 a must have.
 
Ko jednom predje na xVA/IPS ne vraca se na TN. :D
 
Posto nisam u toku u cemu je razlika izmedju IPS panela i TN panela.
 
Posto nisam u toku u cemu je razlika izmedju IPS panela i TN panela.

majko mila :)

TN - skraceno od twisted nematic, je tehnologija koja kristalne elemente "twistuje" u zavisnosti od napona na pojedinachnom pikselu, i od nula do 90 stepeni, dobijash svetlo koje je skroz proshlo ili je blokirano. te tako dobijash sliku.

prednosti TN-a su -

brz response time (2ms danashnji)
jeftin proizvodni proces (otud cena)

IPS - tehnologija koju je izmislila toshiba, doradili je HP i LG, u pitanju je proces gde se kroz celije technog kristala na obe strane, pravi potencijal, napon - te on regulishe svetlo koje prolazi. samim time - dva tranzistora po celiji, umesto jednog, te otud skupoca, i sporiji response time od TN-a. kvalitet je daleko bolji, zato.

trenutno HP ima dosta modela u ponudi, Apple displeji su IPS (valjda svi, bem li ga za starije proizvode), dok Panasonic i LG trenutno imaju najsavrsheniju tehniku IPS panela - svaki od prefiksa,a sledeci su:

AS-IPS
E-IPS
H-IPS
P-IPS
S-IPS

su variajcije na kristalima, sve izmishljotine te i te firme.

trenutno bi najbolji trebao da bude E-IPS (enhanced IPS), od LG-ja, jer je reshen problem nagomilavanja tranzistora, pa je bio potreban jachi backlight, pa vishe struje, i tako dalje.


MVA/PVA - vertikal alajment - slichno ko TN, samo shto se ne rotiraju celije, nego se "saginju". ovo je najbolji allaround izbor, jer ima priblizno dobar response ko TN, i priblizno dobre boje ko IPS. ajd da mu zamerimo gledanje iz vertikalnog ugla.

oznake:

MVA -
prvi u nizu, izmislio ga Fujitsu.
Premium MVA -
overdrive tehnologija na njemu se trudi da smanji response time - i uspeva, ali po cenu boje, koja je loshija nego na original MVA.
PVA -
poboljshani MVA, daleko jachi kontrast.
S-PVA -
samsungova izmishljotina, navodno - sve je bolje nego na PVA, al ja tom samsungu ne bi verovo ama bash ni jednu rech. zaboga, njihov overdrive tech se zove - magic speed. :S:



zakljuchak:

ghosting - to vishe ne postoji na modernim TN panelima. TN panel jedino shto ima loshe to je - crna. crna nikad nije crna, nego je svetla, siva ako se bash zadubish, a podsvesno sigurno hocesh. kvalitetni danashnji TN paneli su idealan izbor, i nisu toliko losha kupovina, jer se proizvodjachi trude da ga poboljshaju, i da mu se najvece mane (crna) na sve moguce nachine reshe.

IPS paneli umeju da budu vrashki skupi, kad komentarishesh te stvari odavde iz srbije, jer je ovde i 10 evra vrashki dobra ushteda. amerima i shvajcarcima i skandinavcima nije.

iz nepoznatih razloga, VA paneli su u malom broju i ponudi, pitaj boga zashto.

ko koji treba da kupi:

prosechni srbi, blejachi po fejsbuku, i kaunterashi: TN

grafichki i video dizajneri, bilo ko ko zaradjuje leba od gledanja u sliku: IPS

spojeno ova dva, po dobru i po zlu od oba pomalo, a i ako imash novce za zezanje: PVA.
 
comparison_table.jpg


Test je za Viewsonic VP2365wb, ali na samom kraju su lepo objasnili prednonsti i mane pojedinacnih modela.
 
@Chinaski: a kakave je za gaming? Jel ima ghosting-a?

@tex707: hvala, ovo je korisna informacija. Monitor jeste skup ali po opisima vredi. A gde si cuo da nece vise da se proizvodi, valjda se ne proizvodi vise sa S-IPS panelom nego samo H-IPS ?

Kao što sam napisao ranije od ghosting-a bar koliko sam ja primetio nema ni traga ni glasa. Što se igara tiče odličan monitor.

E sad za taj odsjaj stvarno nemam komentar pošto isti na mom primerku nisam primetio, kao i probijanje u donjem uglu. Kako je krenulo moraću monitor pod mišku i da odem do Chinaskog da uporedimo dva primerka jedan pored drugog.
 
ljudi, ghosting je, kako sam rekao - stvar praistorije. nema toga vishe ni na TN ni na jednom drugom panelu.

elem, zaboravih da napomenem, kad sam nabrajao panele:

Ubogi Hitachi, koji inache pravi krsh u svakom drugom segmentu hardverske proizvodnje, napravio je jako zanimljiv koncept: advanced fringe field switching - AFFS panel je superioran u odnosu na IPS! nazalost, trenutno ih pravi jedino neka firma - Hydis, za koje nisam nikad chuo u zivotu.
 
dok ih skrnavi sljamsung ne pobije sve sa amoled i njegovim super varijantama , samo da namirise pare
 
Dell u2711, uzeo pre 2 meseca 3 kom, i potpisujem da je najbolji monitor s kojim sam imao kontakta, tacnije bez greske je. Inace imao sam zr24w pre toga, nije ni blizu
 
Dell u2711, uzeo pre 2 meseca 3 kom, i potpisujem da je najbolji monitor s kojim sam imao kontakta, tacnije bez greske je. Inace imao sam zr24w pre toga, nije ni blizu

Koja cena ako se sme znati, i preko koga?
 
Odgovor na pm :)
 
I sunce ti - LED + IPS. ne bi trenalo da se sumnja u LG po pitanju IPS-a konkretno, jer oni zadnjih par godina najaktivnije rade na razvoju konkretnog panela, za razliku od samsunga koji nas bombarduje suludim nazivima (super amoled i slicno, sto je zapravo obican amoled, kao primer, ili 2 milijarde boja :S: )
 
Evo ga doticni lg ispred mene - solidan monitor, ni blizu dellu - vise onako kao T220 Samsung ili nesto slicno iz te klase - nisam poklonik LED monitor pa mi valjda zato smeta
 
Taman sam poceo da se nerviram oko mog LG w2220p sto je kostao vise :d . Sad mi je lakse.
 
u odnosu na koji dell?
 
Nazad
Vrh Dno