Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Negde sam mogao da pretpostavim da mora da postoji kompromis za monitor ovih karakteristika i ove cene.

Te linijice neko ne bi ni primetio, meni za surf sakate mozak(samo buljim u njih), tako da je moje rešenje za surf 60hz a za gaming 75hz.

Ne planiram da vraćam monitor, iako sam ga kupio online i imam prava za to. Takvi su paneli, ne verujem da je problem do nekih primeraka.
 
Koliko je izrazen glow na tom modelu,moze li slika crne pozadine (slike) u mracnoj sobi?
 
@ramma Moze, potrudicu se da uslikam sutra uvece pa cu okaciti da vidis.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
20170518_215443.jpg

Da li je ovo previše glow-a?

Da li bi Vi ovo vratili, uzeo sam ga online, imam još par dana da ga vratim...
 
Jeste. Vrati ako još možeš.
 
Hvala na slici,to je to,ja sam definitivno odustao od ips monitora.
 
Na toj slici se ne vidi kako je realno, previse je izrazeno.

I ja kad pokusam kamerom da slikam monitor iz potpisa vidi se mnogo(ne toliko kao kod tebe), a u realnosti je dosta manje.

Vrati ako primecujes u normalnom koriscenju.
 
Na toj slici se ne vidi kako je realno, previse je izrazeno.

I ja kad pokusam kamerom da slikam monitor iz potpisa vidi se mnogo(ne toliko kao kod tebe), a u realnosti je dosta manje.

Vrati ako primecujes u normalnom koriscenju.
Da izrazeno jeste,upravo treba biti crna slika (jos bolje u zamracenoj prostoriji) sa glow na coskovima,ali mora centralno da slika izbliza jer glow nestane sa neke daljine.
Uglavnom i ovako se vidi koliko ima na coskovima,na lg23MP68VQ bilo je glow-a samo na donjem desnom uglu kod mene,ali na tom bas izrazeno...
 
Poslednja izmena:
Telefon u poziciji mojih očiju koji sa svojom kamerom od 5MP slika moj P2414H.

EDIT:

@DukeOfSerbia

Tražim uporedni prikaz monitora sa "Glossy with low haze enhancement" i "light matte anti-glare" gdje se vidi razlika između njih, ali ga ne mogu naći. Da li si ti nailazio na njih?


EDIT2:
Tamo gdje je na slici crna, u stvarnosti je jako tamno plava da ne bude zabune.
 

Prilozi

  • 20170519_222905.jpg
    20170519_222905.jpg
    819.6 KB · Pregleda: 247
Poslednja izmena:
Ovo sto je postavio proxy25 ne deluje normalno (bar ne za novije IPS, mozda je u rangu sa prvom generacijom), ako i uzivo vidi ovoliku kolicinu glow-a onda definitivno treba da zameni.
To kazem jer i od same kamere zavisi kako ce prikazati glow, sto je kamera losija, i vise dizo ISO, onda ce i prikaz glow-a na fotografiji biti izrazeniji (da ne kazem katastrofalniji).

Ovaj AOC
ima podnosljiv glow, naravno mislim da prikaz crne u mraku kada direktno gledam monitor ili iz manjih uglova. Ako se gleda iz nekog veceg ugla onda je i glow izrazeniji ali to mi ne smeta jer ne gledam u prikaz crnog/tamnog sadrzaja iz coska sobe, logicno.

U PCM testu se nalazi video primer kako to izgleda: https://youtu.be/U5L-gNtIymg?t=1m11s

Meni je to skroz podnosljivo. E sad, polako se pojavljuju sve bolji (AM)VA modeli sa jos boljim karakteristikama pa cu verovatno preci na takav 2k panel za 2-3 godine, ako zaista budu superiorni u odnosu na ostale tehnologije :)
 
Poslednja izmena:
Telefoni,malo vise isticu glow,ja ga nesto preterano ne primecujem.
Interesuje me gama kako se podesava,ili je ne dirati,LG 23MP48HQ-P.


IMG_20170521_222740.jpg
 
Meni ne smeta u radu, iskreno nisam ni znao da je ovako izrazeno dok me niste zamolili da slikam i okacim. Iskreno, veoma se i lomim da li da vracam monitor, za taj novac je odlican za ono sto meni treba. Gejming dva sata dnevno i ps. Ono sto me najvise buni su linijice na 75hz koje mi lome lobanju kada surfujem, na zutoj mi pomeraju mali mozak. U gejmingu ih ni ne primecujem. Takodje ono sto je veoma cudno je to sto je cudan ugao vidljivosti. Pre ovog monirora kratko sam imao asus vx279h koji sam prodao na forumu jer sam hteo ultra wide monitor, ali sam ipak uzeo ovaj (Nema poente ali tako je) i kod njega je ugao vidljivosti bio potpuno drugaciji, iz bilo kog ugla slika je bila ista, ovde mi ne deluje da je tako. Ono sto mi se dopada kod ovog lg-ja je boja. Boje su dosta zasicene, podsecaju me boje na amoled, mozda je zbog takvog podesavanja i ovako izrazen glow.

Da li vracati ili ne, pitanje je sada a Vas molim za pomoc. Imam samo jos jedan dan, tj sutra.

Za ovaj monitor sam se odlucio jer sam isao logikom da mi se na kraju ne isplati davati jos para za neki fhd, ovaj monitor planiram da koristim godinu dana, taman tada ce pasti i cene nekih krstenih 2k monitora.



Sent from my LG-D855 using Tapatalk


P.S. izvinjavam se ako ima gresaka i ako zvucim konfuzno. Pisem sa telefona na brzinu bas bas. [emoji1]
 
Poslednja izmena:
Zasto nas pitas za pomoc?

Ti moras da odlucis da li ti smeta dovoljno da bi vracao.
Takodje ne bih ni primetio glow i probijanje na svom monitoru, da nisam trazio kad sam video da ljudi pisu da postoji.

Ja bih verovatno vratio da me nesto nervira kao sto tebe nerviraju te linije.
 
Ponovo se pojavio, 20-21k din je neka prosecna cena: http://aoc-europe.com/en/products/i2481fxh

Najbolji review, za sada: https://pcmonitors.info/reviews/aoc-i2481fxh/

U sustini sam prilicno zadovoljan monitorom, za ovih 6-7 meseci upotrebe. Naravno nema tu razloga za neko veliko odusevljenje.
Panel je sasvim solidan, opsirno imate sve u testu iznad. Fabricka kalibracija je korektna (warm preset ili sRGB, user default 50/50/50 RGB, svi imaju WB oko 6500K, samo se osvetljenje razlikuje, ja sam podesio na 60%) ali je fabricko gamma1 podesavanje = 2.0 umesto 2.2, gamma 2 = 1.6 (prikaz je ispran) dok je gamma 3 = 2.5 sa prilicno ''napucanim'' prikazom.

Resenje je koriscenje ICC profila koji je odlicno podesen, sve je opisano u testu koji sam postavio i potrebno je bukvalno manje od 2 minuta :)

U tom slucaju gamma je 2.2, WB oko 6500K, kontrast 1270:1 i definitivno preporucujem koriscenje tog ICC profila. Testirao sam monitor sa nekim osnovnim programima i uz http://www.lagom.nl/lcd-test/ i rezultati su sasvim solidni za ovaj novac i moj nacin upotrebe.

Naravno panel lutrija je i ovde prisutna pa niko ne moze da garantuje da ce bas svako dobiti normalan primerak.

Uniformnost je dobra i nema izrazenog probijanja svetla, IPS glow je u granicama normale. Ko npr. nocu gleda filmove ''iz ugla'' jednostavno nema drugo resenje osim kupovine kvalitetnog VA (AMVA/+) monitora jer svi IPS/PLS pate od glow-a, prilikom direktnog gledanja i iz manjih uglova nema vecih problema sa glow-om. Nocu cesto koristim internet ili text mod (dosta slabije osvetljenje i topliji WB), posebno ako citam nesto.

Veoma retko igram bilo sta ali sam probao CS:GO, Crysis i Grid Autosport, nisam primetio nikakve probleme mada je jasno da ovo nije gaming model.

Postolje je odlicnog kvaliteta, ostatak monitora je dobar-solidan ali nisu sve plasticne ivice isto obradjene, ima i onih ostrijih. Tasteri su ok kvaliteta, malo su bucniji ali rade normalno.

I na kraju dizajn - meni je ovo zanimljiv monitor, malo me nervira asimetricnost ali se lepo uklopio u ''okruzenje''.
Na kraju sve to je subjektivno i ovaj model sam izabrao pre svega zbog dobrog AH-IPS panela/kalibracije i odnosa cena-kvalitet, jednostavno nisam hteo da izdvojim vise novca za 24'' dijagonalu a 27'' ipak nisam mogao da uzmem sa fhd, sacekacu da se kvalitetni 2k (IPS/VA) paneli spuste u nizi cenovni rang.
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna nešto više o monitoru Asus VC279H? Dvoumim se između njega i Philips 276E7QDSW. Oba mi ispunjavaju sve uslove, znam da je Phillips noviji, ali mi je stalak mnogo ružan na njemu. Takođe, cena im je otprilike ista kod nas, ali za Asus se dobija 5 godina garancije, naspram samo 2 za Phillips. Panel i estetika naginje na stranu Phillips-a, a garancija, zvučnici i stalak na stranu Asusa. Šta bi ste vi odabrali između ova dva?
 
Jedno pitanje za ove ultrawide monitore kao LG 34UB67-B i 34UM68-P

Ako upalim 16:9 sadrzaj da li postoji mod koji sliku baca skroz levo ili desno? Odnosno da black bar imam samo sa jedne strane ekrana?

I u cemu je konkretna razlika pa je 67 30e skuplji od 68 a 68 pritom ima freesync?

A pored toga, vezano za AOC monitore... Ima li ih u Ugarskoj?

Sent from my HUAWEI U9508 using Tapatalk
 
Da dodam svoja dva centa.

Narucio sam ASUS VZ249Q po preporuci Kanadjanina NCX cijim se listama i Duke vodio, navodno je model prilicno dobro prosao na testu kod koreanaca. Stoji kao recommended model u sekciji 24"/25" 1080p. Tako da videcu da li je vredelo ili je prazno mlacenje slame- uzeci u obzir da se radi o novijimm panelima koji su se pojavili krajem 2016 tj pocetkom 2017.

Imao sam kratak izlet sa AMVA+ panelom od 27" -> Benq EW2775ZH ali sam ga vratio zbog velicine (ne lezi mi 27"). Model je prilicno dobar, crne su odlicne (i mogu reci da sam po tom pitanju bio odusevljen), nije bilo probijanja, ali je reprodukcija boja nesto "losija" u odnosu na IPS (cak starijeg modela lapa koji koristim). Takodje ja nisam primetio famozni "black crush" prilikom igranja.

Isprobacu ovaj Asus sa IPS-om, posto je navodno poprilicno dobar panel novije generacije (dobra uniformisanost, ne bi trebalo previse IPS glow-a da ima i SRGB je ~97%). Ako bude imao previse probijanja ili QC problema (po cemu je Asus poznat) vraticu ga i verovatno uzeti Samsung C24F390FH (VA panel, isao bih na Benq VZ2470h ali ne mogu da svarim belu boju kucista).

U svakom slucaju podelicu iskustva.

+Edit:

Steta sto Duke ne zeli da se javi i iznese svoje misljenje i jos koju preporuku za neke nove modele jer je trenutno nalet na trzistu monitora sa novom generacijom boljih panela (2016/2017) i verujem da ce situacija oko kupovine biti vrlo interesantna.
 
Poslednja izmena:
Pitao bih nesto poznavaoce, AH-IPS bi trebalo da su novija generacija panela u odnosu na IPS, a u skupljim modelima su IPS dok u jeftinijim modelima su AH-IPS, zasto je tako?
 
Poslednja izmena:
Kakvo je vaše mišljenje o Dell UltraSharp U2412M modelu?
 
Poslednja izmena:
monitor.PNG

Na sta se odnosi,

Display area

sRGB - valjda na zasicenosti boja, da li su boje ispranije ili zasicenije odnosno prezasicenije?

Brightness - ako moze neki primer?

Static contrast - ovo mislim da se odnosi na ostrinu, recimo tekst je ostriji ako je vrednost veca, da li je tako?
 
Pogledajte prilog 233775

Na sta se odnosi,

Display area

sRGB - valjda na zasicenosti boja, da li su boje ispranije ili zasicenije odnosno prezasicenije?

Brightness - ako moze neki primer?

Static contrast - ovo mislim da se odnosi na ostrinu, recimo tekst je ostriji ako je vrednost veca, da li je tako?

Display area - najvjerovatnije površina panela kroz ukupna površina prednje strane, slično kao kod telefona screen-to-body

sRGB - procenat pokrivenosti sRGB boja

Brightness - maksimalno osvjetljenje izraženo u kandelama kroz metar kvadratni (cd / m2), https://en.wikipedia.org/wiki/Candela_per_square_metre

Static contrast ili ti samo contrast - odnos crne i bijele boje ugrubo rečeno, https://en.wikipedia.org/wiki/Contrast_(vision)
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_p2414h.htm#contrast_stability
 
Poslednja izmena:
Kakvo je vaše mišljenje o Dell UltraSharp U2412M modelu?

mator model i dan-danas u ponudi
nije savršen ali radi posao (kupih krajem leta 2013. i još uvek nemam namru da ga menjam)
ima posebna tema o njemu, da ne ponavljam mane

ako se ne varam, AH-IPS je bolji od eIPS (koji je kod ovog modela)
 
Uzeo Dana's Lenovo l27q-10 2k. Javljam utiske sutra. Vise Sam ga uzeo is radoznalosti, a I bas ne verujem da moze da bude mnogo Los. Plus Sam ga platio 35k umesto 40k. Sto je ja mislim za sad best buy, bar dok ga ne istestiram.
 
Za one koji razmatraju kupovinu Dell-ovog P2417H modela, zaobiđite ga. U zavisnosti od podešavanja, inverse ghosting je i dalje prisutan. (Revizija probanog modela je A00, man. date Apr. 2017.)
 
Da li neko koristi HP 27ea ? Interesuje me kakav je sto se tice gejminga ?
 
Nazad
Vrh Dno