Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Tacno sam znao da ce kolega da pazari nov monitor... Lozili smo ga onomad da ne moze to sto je kupovao bez 1440p monitora i eto dosao mecki na rupu... :S:
 
^^
Koliko sam uspeo da vidim i ti ganjaš neke 27" VA monitore, ali mnogo skuplje i kvalitetnije nego što moj džep može da izdrži.

Ja sam svoju staru GTX1060 doneo na posao (da se igram u pauzama) i čuvao sam je "za ne daj Bože" u slučaju da moja 5700Xt furuna prestane da radi. A onda sam shvatio da će vrednost tih grafičkih karata fino da padne sa pojavom 3000 serije u većim količinama pa sam je ipak, brže-bolje, prodao. Razmišljajući šta da uradim sa tim parama shvatio sam da sam monitor koji (sam) imam(o) uzeo zato što je bio najjeftiniji u tom trenutku, a da zadovoljava neke osnove i bio sam potpuno zadovoljan sa njim. Sve dok nisam, sasvim slučajno, video reklamu na kojoj stoji cena malo niža od 26.000 za monitor od 32 inča!!! Nisam pratio cene monitora, pa mi je ovo bio šok. Pa još kad sam video IPS i Freesync, a rezolucija 2560x1440 je samo plus koji mi nije prevaga ni najmanje, momentalno su me zasvrbele pare koje sam dobio za grafičku. Ortaku sam za siću od 12.000 prodao moj monitor koji ima još 2 godine i 2 meseca garancije i sad čekam da vidim jesam li se zeznuo ili ne.
Da li će igre moći da idu u 2,5K kao do sad sa, na primer, 10-15 FPS manje??? Neke da, neke ne, ali ako mi se ne sviđa, uvbek mogu RDR2 da opalim na 1920x1080. Možda neće izgledati lepo kao na 27" 1920x1080, ali će ipak biti na 32 inča!!! A ionako ću za godinu dana da kupujem novu grafičku, ne igram pucačine niti igre iz prvog lica (damn you Cyberpunk 2077!!!!) tako da će mi ovaj monitor pružiti puno zadovoljstva. Ali, zaista, 1440p rezolucija nije bila ni najmanje primarna. Iako sam na onom "komšijskom forumu" (znaš na koji mislim) pitao ljude da li je bolje 1080p na 144Hz ili 1440p na 60Hz i dobio odgovore koji me zanimaju.
A svega toga ne bi bilo da nisam prodao svoju staru grafičku kartu.
*mjau**mjau**mjau*, Srbija, i to ona van države Beogad, nije standard kao tamo.
 
Je l' uzeo neko Dell S2721DGF? Vidim da ima lep spec, i cenu... :D
 
Ne, svi su mi rekli da je bolje 1440p na 60Hz s obzirom na to koje igre preferiram.
 
A za kancelariju?

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Je l' uzeo neko Dell S2721DGF? Vidim da ima lep spec, i cenu... :D

Dell S2721DGF ima solidnu cenu kod nas. Malo je veća od Evrope ali tu je garancija. Jedini problem je firma koja ga prodaje.
 
Ok , baci neki svoj utisak.. :D

Kao neko ko nije iz Beograda i koji "veće" stvari zbog garancije nabavlja u svom gradu od "velikih" distributera na G ili W, koju god robu da sam kupovao dobijao sam u pakovanjima koja su više nego očigledno otvarana, ali me to uopšte nije doticalo, zbog garancije. Ali kad mi je danas dostavljen monitor bio sam prijatno iznenađen kad sam video pakovanje koje je izlepljeno sa AOC selotejpom, koje je oko unutrašnjeg stiropora bilo obmotano providnom trakom koja sprečava slučajno otvaranje i što sam uz isto dobio i HDMI i DP kabl.
Pošto sam koristio moj mučni TV od 24" i 1366x768 rezoluciju, prvo priključenje je bilo šok! Bez trunke problema ili podešavanja sve je radilo i na monitoru i na TV-u (toliko o problemima Radeon drajvera sa dva monitora), Freesync se automatski uključio u drajverima a slika je apsolutno fantastična. Boje su "out of the box" odlično kalibrisane, ali sam se pridržavao saveta likova sa YT testova i uradio isto što i oni. Mrtvih piksela nema, izvesnog probijanja ima, ali samo ako se baš, baš dobro zagledaš na potpuno belom ekranu. U bilo kojoj drugoj situaciji je neprimetno.
Naravno, prvo što sam probao bio je Red Dead Redemption 2 u 2560 x 1440 i očekivao sam da će one zahtevne scene u snegu na početku igre, na ultra podešavanjima biti težak slajd šou, ali frejmrejt nije padao ispod 40 samo u nekim retkim trenucima i sa prosečnih 62 FPS sam i više nego zadovoljan kako sve to radi.
Za nekoga ko, kao ja, sedi na jedno dva metra od monitora, sa godinama sve slabije vidi, ovih 32 je banja za oči.
Jednostavno, za ove pare monitor nema konkurenciju.
 
Poslednja izmena:
Dell S2721DGF ima solidnu cenu kod nas. Malo je veća od Evrope ali tu je garancija. Jedini problem je firma koja ga prodaje.

Ja se razimisljam da ga uzmem u tehnomaniji 53k 2 godine garancije. Ne uzima mi se kod njih. Ima li neko neku bolju alternativu pa i za nesto vise para?
 
Evo da ti kažem nešto iz iskustva - sa domaćim prevarantima garanciju možeš da okačiš mačku o rep. Pogotovo sa firmom na koju si se nameračio. Meni su našli fizičko oštećenje soketa na matičnoj ploči iako ni matična ni procesor ni kuler nisu pomerani od dana kupovine. I sad ja da se dokazujem sa njima ne mogu, niti imam vremena ni živaca da se tužakam sa nekima koji su očigledno toliko moćni da mogu da rade šta im se prohte.
Zato je bolje uzimati na ovaj način , jer bar tu nije grupa profesionalnih muljatora koje bar možeš da tužiš sa trunkom nade da će biti pravde, ukoliko nešto ne bude u redu.
 
Treba mi preporuka. Koji IPS monitor do 300e bi bio najbolja kupovina? Koristiću ga za kodiranje i light gaming (AMD grafička), ne bi bilo loše da bude bar 75hz i sa freesync podrškom.
Mora da bude bez PWM-a i full 8-bitna matrica bez FRC-a, dakle potpuno flicker free.
Najbitniji faktor je da osvetljenje nije previše naglašeno zbog kodiranja pa onda mora da se smanji na minimum i to se onda negativno odrazi na kompletnu sliku.
Vidjao sam IPS monitore koji imaju fantastične boje, ali je prikaz teksta koji je u beloj ili u bilo kojoj drugoj boji (osim kad je crna) jednostavno previše drečav i prži oči.
 
Je l' uzeo neko Dell S2721DGF? Vidim da ima lep spec, i cenu... :D

I mene zanima ovaj monitor, tacnije dvoumim se izmedju njega i lg 27gl850... Cena im je ista oko 60k... dell bi trebalo da ima 0 pixel policy...

Ja se razimisljam da ga uzmem u tehnomaniji 53k 2 godine garancije. Ne uzima mi se kod njih. Ima li neko neku bolju alternativu pa i za nesto vise para?

po toj ceni nema cak ni u tehnomaniji :)

imas na drugim mestima za 60-61k
 
Poslednja izmena:
Treba mi preporuka. Koji IPS monitor do 300e bi bio najbolja kupovina? Koristiću ga za kodiranje i light gaming (AMD grafička), ne bi bilo loše da bude bar 75hz i sa freesync podrškom.
Mora da bude bez PWM-a i full 8-bitna matrica bez FRC-a, dakle potpuno flicker free.

Ne znam za druge, ali AOC koji sam ja uzeo je 75Hz Freesync, flickerfree, 8+2 bitna matrica preko DP, QHD, uklapa se cenovno (još i preostane)...jedino ako ti je 32" preveliko.
 
Ne znam za druge, ali AOC koji sam ja uzeo je 75Hz Freesync, flickerfree, 8+2 bitna matrica preko DP, QHD, uklapa se cenovno (još i preostane)...jedino ako ti je 32" preveliko.

Hmm možda ga ipak uzmem, deluje fino za te pare. Samo još jedna stvar, da li je direct led osvetljenje? Nelogično bi bilo da je edge-lit za ovoliki panel.
 
Pozdrav ,sta mislite o LG 27GL850 -460eura - ILI Samsung U28R552UQU 28", LED IPS Panel, 4K UHD 3840x2160px, 16:9, 4ms, 60Hz, AMD FreeSync) -290 eura- ? Koristio bi primarno za igre ,nekada posle bi isla i ps5 konzola na monitor .. Ako imate predloge ,sugestije ,pisite.Hvala
 
samsung ne znam kakav je, ja pratim gl850 i dell s2721dgf... Blizi sam dell-u za sada... pogledaj neke testove i tog dell-a
 
Bacite pogled na Asus VG27aql1a model koji bi trebao da bude bolja verzija proslogodisnjeg Asus VG27AQ modela - sa poboljsanim overdrive-om pre svega.
Panel kod Asusa je u pogledu uniformisanosti i kontrasta bolji od LG-evog 850b modela (odnosno Dell s2721dgf) koji je blizi TN panelu...
Ako je dilema izmedju Della i LG-a, slobodno idite na Dell, bolja izrada i garancija, nesto bolje "utegnut" panel (po pitanju kalibracije boja i upotrebljivosti overdrive-a) sa neznatno boljim (ali i dalje krs) kontrastom... Uz Dell takodje ide 0 dead pixel garancija...

U suprotnom ne gine neka VA opcija... Neki dobar allrounder (mm/igre/office rad) bi bio G7 da nisu u*rali motku sa onoliko zakrivljenim ekranom.
 
Poslednja izmena:
Ali taj Asus je 200e skuplji od lg i dell :) 700e na kp... ovi su po 500 u nasim radnjama... Ali jeste dobar...
 
Poslednja izmena:
Hmm možda ga ipak uzmem, deluje fino za te pare. Samo još jedna stvar, da li je direct led osvetljenje? Nelogično bi bilo da je edge-lit za ovoliki panel.

Uf, to zaista ne znam. Možda ovde to piše - https://www.ctshop.rs/aoc-q3279vwfd8-ips-gejmerski-monitor-31-5-quot.html

Inače, pre njega sam imao Dell SE2719H i slika na ovom AOC je nemerljivo bolja! Prosto još uvek ne verujem da su i jadan i drugi IPS paneli, a razlika nebo i zemlja. Mada, ja nisam merodavan za to, na poslu imam neki jeftini Benq 24" monitor sa VA panelom (99% ostalih monitora su TFT) i baš, baš treba da se potrudim da vidim po čemu je to kontrast bolji na VA panelu, ali su boje na IPS ekranu MNOGO...hmmm....živahnije. Ne znam kako to da opišem. Imam isti wallpaper na oba monitora i po tome mogu da vidim razliku u bojama, a za kontrast zaista nisam siguran, verovatno zato što je reč o nekom jeftinom VA panelu.
 
Pozdrav,

Da li iko ima Dell S2721H ili S2721HN monitor i kakva su iskustva ?
 
predlog koji uzeti od ova dva
ASUS TUF VG27AQ ili Dell S2721DGF
 
Ja bih uvek pre Dell-a nego Asus-a kada su montori u pitanju...
 
LG (nano IPS)
 
Ja se takodje lomim oko Dell S2721DGF mogu da ga dobijem za nekih 500 e (ili da cekam mjesec dana ,da mi stigne za 430e ) i imam odmah u ponudi lg gl850-b za 450 e ....E sada sta gubim a sta dobijam ,mada u sustino je isti panel ..ko ce ga znati :d
 
Ja zagrizo za S2721DGF takodje, ali posto zbog posla bi mi vise odgovarao dual setup, bice mi trenutno veliki trosak da uzmem odmah dva komada, pa sad razmisljam dal da se uzima nesto 24 inca 1080p 144hz ili 60hz, ili 27 inca 1440p 60hz, pa za slicne novce uzmem dva monitora.. :D

Nikada do sada nisam imao dodir sa 144hz-a, verujem da je ugodjaj bolji, ali da li bi dobio neki skok u normalnom radu na racunaru, i igranju RPG igrama jer FPS ne igram ni casual..?

I preferiram IPS, zbog kvaliteta slike, uglova, jeste kontrast uzas i javlja se bleed zavisno od panela ali navikao sam. Moze i VA ako bas nudi kvalitet za ovo sto mi treba.
 
I ja nesto razmisljam uzeti drugi monitor. Trenutno sam na HP VH240, 24/ 60Hz, a vec duze vreme imam zelju preci na 27/32/144+ Hz. Oko sam bacio na Dell S2721DGF i DELL GAMING S3220DGF. Cene su im prblizne ~ 350e, prvi je IPS a drugi VA. Vidim da su dobili dobre ocene
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno