Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Ako ste voljni dati neki predlog i savet:

Kupio bih monitor sa IPS panelom, do 30.000, možda nešto preko, a vrlo rado za ispod 20.000 :)

Trenutno imam jeftin Acer sa TN panelom gde su boje isprane, nijanse se ne vide (kada se smanji opacity u photoshopu npr, već na 20% više se boja i ne vidi).

1. Na prvom mestu mi je prikaz boja, pa zato ciljam IPS.

2. Veličina 23-24 inča, rezolucija 1080p. Može eventualno neki predlog za 27" sa 1440p. Ili čak ultra wide, da je visine kao 24, samo širi.

3. Refresh 75hz najmanje (grafička će biti verovatno 3060ti kad izađe, pa bih probao barem 75 fps umesto 60, ako ima smisla). Koliko sam razumeo za 144hz potrebno je 144 fps, a pošto ću sa 3060ti moći da poteram ukupno dve igre sa tim fps-om, onda je ok 75hz?

4. I da ima display port za G-sync.

Ovo sam trenutno izdvojio:

- ASUS Monitor 23.8 IPS - VA24EHE - Super cena, ako je kvalitet ok, ne bih plaćao 10k više za ove gejming monitore zbog 144 ili 165hz. Piše da ima Adaptive Sync, pa da li to radi sa nvidia kartom?

- ACER Gejming monitor 23.8 NITRO XV0 XV240Y - UM.QX0EE.P01
- ASUS Gejming monitor TUF Gaming 23.8 IPS - VG249Q
- AOC Gejming monitor 23.8 IPS - 24G2U BK

- LG LED 29" UltraWide 29UM69G-B IPS FullHD. (Ovaj mi je trenutno prvi izbor).

Karakteristike mogu i sam da pročitam (uglavnom), pitam ovde za pomoć iz razloga što vidim da i monitori od preko 50k dolaze sa mrtvim pikselima, neki su nekvalitetni itd... Na sajtovima je ogroman izbor, a najbolje je isprobati uživo, ali to je uglavnom nemoguće.
Aoc 24G2U ti je najbolji za te pare a ima sve sto trazis.Ja sam ga sebi kupio i nisam se pokajao.Inace asus vg249q sa te liste ima isti panel kao Aoc samo aoc ima bolje kalibrisane boje iz kutije i nesto boljo kontrast od Asusa tog i ima usb hub isto.Najbolji 24" 1080p ips 144hz monitor na trizstu do 250 eura.Imas masu recenzija na netu isto.Moje tople preporuke idu za njega.Kakav ce te panel zapast to ti je cista lutrija,moj recimo nema nijedan zaglavljen piksel i minimalno probijanje u donjem lijevom cosku koje se primjeti tek kad je potpuno zatamnjen ekran pri jacem osvjetljenju ekranu.Po meni ne postoji bolje za te pare.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
^ Hvala za detaljan komentar.

Trenutno sam najviše za LG UltraWide 29UM69G-B. Video sam davno kod drugara UltraWide, i to dosta manji (24" moguće), i svidelo mi se kako to deluje.

Samo još da otkrijem da li postoje problemi oko rezolucije i refresh rate-a u igrama, da li G-sync dobro funkcioniše...
 
^ Hvala za detaljan komentar.

Trenutno sam najviše za LG UltraWide 29UM69G-B. Video sam davno kod drugara UltraWide, i to dosta manji (24" moguće), i svidelo mi se kako to deluje.

Samo još da otkrijem da li postoje problemi oko rezolucije i refresh rate-a u igrama, da li G-sync dobro funkcioniše...
Da zaboravih reci da g-sync odlicno radi na ovom Aoc-u iako nije na listi podrzanih monitora.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
pojavio se kod nas Dell S2721DGFA... O cemu se radi? Koja je razlika u odnosu na S2721DGF???

Edit:
izgleda da je razlika u firmware-u i gsync compatibilnosti
 
Poslednja izmena:
S2721DGFA was introduced because of this EU regulatory which came into effect on nov 1st.
S2721DGF and S2721DGFA are technically the same, only the out of the box power consumption is different and was adjusted in the new firmware.
therefore S2721DGF is not manufactured anymore and got replaced by the S2721DGFA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
pojavio se kod nas Dell S2721DGFA... O cemu se radi? Koja je razlika u odnosu na S2721DGF???

Edit:
izgleda da je razlika u firmware-u i gsync compatibilnosti

odlican info, ja ga isto jurim nisam znao za ovo, jel imas info gde se ima ovaj updated model? Moze DM? Nasao sam ga samo na jednom mestu...
 
pa video sam u CT... Ali verujem da ga imaju svi... post dgf nigde vise ne vidim
 
Pozdrav, šta mislite koji je bolji od ova dva :
Aoc 24g2u ili
Asus vg249q?
Hvalaa, ili ako imate neki bolji pik do 200e..
 
Danas kupio Dell S2721DGFA...

Iskreno, zadovoljan sam. Kvalitetno uradjen, slika odlicna... Od defekata ima samo ips glow, koji sta znam... Ne mogu reci da je veliki, ali nije ni mali, rekao bih prosek... Primecuje se samo kad je cela crna pozadina... Zaista se vidi glatkoca pokretnih slika, kurzora, kada se stavi na 144hz refresh rate...

na 120hz prikazuje 10bit sliku, na 144hz prikazuje 8bit sliku... Jel zna neko kako podesiti 10bit i na 144hz?

Edit: Ovo je zbog grafike ja bih rekao...
 
Poslednja izmena:
Mislim da je do monitora. Tako je i sa nekim drugim monitorima. 10bit-nu paletu koriste za HDR prikaz, a sam monotor ne može da osvežava više od 120Hz na toj paleti.
 
Moja grafika ne podrzava DP 1.4 vec samo 1.2... Zbog toga nemam ni 165hz refresh rate... Na netu sam video da su ljudi setovali 165hz i 10bit...
 
Samo LG OLED 48". :p

Izvinjavam se za offtopic, ima veze sa monitorima, ja sam zadovoljan i sa LG OLED 55":d

Neverovatno je kako dobro na njemu izgleda 1440p 120Hz Gsync,ili 4k na 120Hz, i te kako je upotrebljiv kao monitor.
Da jeste velik,za monitor, ali je sigurno lakse raditi na njemu nego na Super ultra giga mega wide monitorima od 49".:)
 
Da li se na laptop (2018) sa Intel HD Graphics mogu prikljuciti veci monitori - npr. 27" 2k 144Hz?
 
Nije to laptop iz 2018-e. To je laptop iz 2013-e.

Možeš da nakačiš koji god hoćeš monitor, ali 144hz nećeš izvući.

Računaj sledeće, pa šta god imaš od priključaka...

DisplayPort 1.1 = 2560x1600 at 60 Hz
HDMI 1.4 = 1920x1200 at 60 Hz
DVI (Single-link) = 1920x1200 at 60 Hz
VGA = 2048x1536 at 75 Hz
 
Možeš da nakačiš koji god hoćeš monitor, ali 144hz nećeš izvući.

Računaj sledeće, pa šta god imaš od priključaka...

Hvala na podacima.
Znaci ne mogu 1440p monitori - vec samo 1080p.
Ima HDMi i VGA port.
Da li je bolje da onda prikacim na VGA port, ili nema veze sa obzirom da je eksterni monitor 24" 1920x1080.
Sa obzirom da ne koristim igre, da li bi mi uopste trebalo 75 Hz ili bi dodatno opterecivalo integrisanu video karticu?
 
Poslednja izmena:
Po meni je uvek bolje HDMI, gde može. VGA zna da bude voćka čudnovata, ali ne mora da znači. Ti odluči i vidi šta ti igra više ulogu. Nije bitno kolika je veličina monitora, najviše ti je bitno za protok (kabla) koja je rezolucija i osveženje slike.

75hz će verovatno (90% sam siguran) da radi i na hdmi-u sa 1080p. A što se tiče opterećenja, grafici je 75hz ništa u odnosu na 60hz.
 
Poslednja izmena:
Po meni je uvek bolje HDMI, gde može. Nije bitno kolika je veličina monitora, najviše ti je bitno za protok (kabla) koja je rezolucija i osveženje slike.

Na manjem laptopu (Celeron N3350) sa int.karticom ima Mini HDMI.
Treba mi neki konvertor na standardni HDMI?
Da li je bitno koju verziju da trazim? HDMI 1.0-1.3 ili 1.4?
 
Poslednja izmena:
10 dana posle isteka garancije 2 Philipsa 276E Frameless odoše u vječna lovišta.

Problem se manifestuje tako da kad se butuje računar pri ulasku u desktop taskbar treperi, javljaju se artifekti u tom donjem dijelu ekrana. To traje par minuta dok se ne "ugrije" posle toga može satima da radi bez problema. Do juče, kad se artifekti javljaju po cijelom ekranu, smrzne ekran bukvalno...

Isti problem, dan posle možda se javio i na drugom monitoru, haos. Ima li im spasa ili se popravka ne isplati?

PS: nije grafika, probani su i na drugom računaru.

Sent from my Mi 10T PRO using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, šta mislite koji je bolji od ova dva :
Aoc 24g2u ili
Asus vg249q?
Hvalaa, ili ako imate neki bolji pik do 200e..

Ja sam uzeo na akciji u G....za 22K dinara AOC 24g2u odličan za igrice, imam nvidia GTX 1060 po uključenju preko DP u startu radi na 120 Hz, kasnije zavisi od igre i podešavanja, ali prosto lete mnogo bolje nego na 60Hz, slika odlična.
 
Isti problem, dan posle možda se javio i na drugom monitoru, haos. Ima li im spasa ili se popravka ne isplati?

PS: nije grafika, probani su i na drugom računaru.

Da li si probao druge kablove?

Imam sličan problem sa jednim monitorom od kada koristim adapter DVI na HDMI. nakon reseta treperi Taskbar ili bilo koji prozor koji presvučem na taj monitor. Izvučem HDMI iz adaptera, vratim, sve radi OK. Nisam. Probao da vadim HDMI iz monitora.
Ne dešava se uvek, ali dovoljno često da ću morati da zamenim kabal.
 
Na kraju sam uzeo Dell S2721DGFA i sa jedne strane sam prezadovoljan kvalitetom slike (nema mrtvih piksela ili backlight bleed, IPS glow je minimalan i to samo malo u donjem levom uglu) ali zato imam neke druge probleme.

Prvo, kada monitor upalim posto se ne koristi par sati, ako pokusam da pritisnem bilo koje od dugmica nazad na monitoru za dolazak do menija za OSD ili uopste ne registriju da sam kliknuo (ne otvori OSD) ili mi iz nekog razloga ugasi monitor. Ovaj problem mi uvek nestane posto monitor radi par minuta (3-4 min uglavnom, mozda i manje) i onda dugmici za OSD rade najnormalnije.

Drugi problem je to sto je dugme za paljenje monitora nesto teze pritisnuti. Ovaj problem, isto kao i prvi, nestane posle par minuta rada, kada je power dugme daleko lakse pritisnuti, oseti se i mehanicki klik.

Da li neko zna zbog cega bi monitor mogao ovako da brljavi? Reinstalirao sam graficke drajvere, instalirao sam firmware za DP 1.4 (preko kojeg je i povezan) sa Nvidia sajta, menjao uticnice i strujne kablove... Pomenute probleme imam samo tih prvih par minuta rada posle toga mi ceo dan radi bez greske. Zao mi je da ga vratim buduci da je slika skoro savrsena za IPS panel, i vec vidim kako ce me na sledecem cekati izrazeniji IPS glow ili nesto drugo, ali sa druge strane ne bih da rizikujem da se nesto jos vise zakomplikuje.

Videcu jos, monitor sam uzeo u petak pa imam rok od 14 dana da ga vratim, i najverovatnije cu ga iskoristi, nadam se da ovi u Gig nece smarati sa reklamacijom, jer do sada nisam imao iskustva sa vracanjem robe...
 
Poslednja izmena:
vracaj to...
 
Najverovatnije cu tako i uraditi, vec sutra. Da li bi u tom slucaju trebalo odmah da mi vrate pare? Ne treba da im dajem nikakvo obrazlozenje za razlog vracanja, posto sam vratio u roku od tih 14 dana (ili oni moraju prvo da posalju na monitor u servis pa imaju rok od 30 dana da mi vrate uplaceni iznos)? Izvinjavam se na glupom pitanju (a znam da i nije ovo tema za to), ali ovo mi je prvi put da imam slucaj da moram vracati robu...

Trebao sam ici na HP Omen 27i kao sto sam prvobitno i planirao. :D
 
Poslednja izmena:
HP Omen je generalno dobar. Ima LG-jev panel, ali relativno mali kontrast.
 
Najverovatnije cu tako i uraditi, vec sutra. Da li bi u tom slucaju trebalo odmah da mi vrate pare? Ne treba da im dajem nikakvo obrazlozenje za razlog vracanja, posto sam vratio u roku od tih 14 dana (ili oni moraju prvo da posalju na monitor u servis pa imaju rok od 30 dana da mi vrate uplaceni iznos)? Izvinjavam se na glupom pitanju (a znam da i nije ovo tema za to), ali ovo mi je prvi put da imam slucaj da moram vracati robu...

Trebao sam ici na HP Omen 27i kao sto sam prvobitno i planirao. :D
Ja sam čekao 30ak dana za povraćaj novca u G. Isto sam vratio monitor u roku od 14 dana.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Na kraju sam uzeo Dell S2721DGFA i sa jedne strane sam prezadovoljan kvalitetom slike (nema mrtvih piksela ili backlight bleed, IPS glow je minimalan i to samo malo u donjem levom uglu) ali zato imam neke druge probleme.

Prvo, kada monitor upalim posto se ne koristi par sati, ako pokusam da pritisnem bilo koje od dugmica nazad na monitoru za dolazak do menija za OSD ili uopste ne registriju da sam kliknuo (ne otvori OSD) ili mi iz nekog razloga ugasi monitor. Ovaj problem mi uvek nestane posto monitor radi par minuta (3-4 min uglavnom, mozda i manje) i onda dugmici za OSD rade najnormalnije.

Drugi problem je to sto je dugme za paljenje monitora nesto teze pritisnuti. Ovaj problem, isto kao i prvi, nestane posle par minuta rada, kada je power dugme daleko lakse pritisnuti, oseti se i mehanicki klik.

Da li neko zna zbog cega bi monitor mogao ovako da brljavi? Reinstalirao sam graficke drajvere, instalirao sam firmware za DP 1.4 (preko kojeg je i povezan) sa Nvidia sajta, menjao uticnice i strujne kablove... Pomenute probleme imam samo tih prvih par minuta rada posle toga mi ceo dan radi bez greske. Zao mi je da ga vratim buduci da je slika skoro savrsena za IPS panel, i vec vidim kako ce me na sledecem cekati izrazeniji IPS glow ili nesto drugo, ali sa druge strane ne bih da rizikujem da se nesto jos vise zakomplikuje.

Videcu jos, monitor sam uzeo u petak pa imam rok od 14 dana da ga vratim, i najverovatnije cu ga iskoristi, nadam se da ovi u Gig nece smarati sa reklamacijom, jer do sada nisam imao iskustva sa vracanjem robe...

Koliko sam te razumeo, zadovoljan si sa slikom ali ne i sa kontrolama na samom ekranu?

Zasto ti je to bitno? Jel ima potrebe da se cesto ulazi u OSD menu? Zasto bi iskljucivao/ukljucivao monitor posle/pre svakog koriscenja? Pokusavam da skontam posto ja koristim nekog starijeg dela kojeg bi zamenio za tu 27-icu, a ja ovom OSD video nisam godinama i nema potrebe da ga gledam. Takodje i paljenje gasenje, sve automatski radi tako da ni za tim nema potrebe. Mozda te novije serije rade na nekom drugom principu? Srecniji bi bio sa 0 losih piksela i dobrim ips glow primerkom, nego da ponovo igram lutriju u tom pravcu zarad kontrola koje i ne koristim.
 
Nazad
Vrh Dno