Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Posle dugo vaganja,od juce vlasnik LG 27' MP68VQ-P monitora,posle stvarno dugo trazenja,foruma,uporedjivanja pala je odluka IPS Panel monitor,jer bukvanlo svi TV po kuci su mi Samsung VA paneli,prvi put susret sa IPS panel ! mogu da kazem da sam prezadovoljan sa IPS Panelom,nisam zahtevan korisnik, meni je trebao monitor bukvalno za NET,Filmove ... da budem iskren,posle kalibracije savrseno !!!
 
Ja sam porucio sebi Asus VC239H monitor.
Bila je dilema oko njega i LG 23mp68vq-p ali je presudila cena i postolje od LG. Takođe sam išao na kartu zaštite za oči na štetu freesync i 75 hz kod LG.
 
Koja je razlika između LG 29UM58-P i LG 29UM68-P ?
 
Poslednja izmena:
58 nema FreeSync, a sto se panela i ostatka tice, ne bih znao.
 
Bio sam ubedjen da oba imaju FreeSync pošto ih reklamiraju kao "Gaming".

Hvala :Klanjanje
 
Poslednja izmena:
Caos,
Prelistala sam temu ,i videla sam da svi ocenjujete monitore iz ugla gaming-a. Koliko sam shvatila IPS monitori su najbolji , ali da su najbolji za sve namene? Meni monitor treba za Photoshop i Illustrator i poneki film . Ne znam sta je od specifikacija najbitnije, i da li su IPS dobri za tu namenu, ili treba da gledam neki drugi tip panela. Budzet za monitor mi je 15 hiljada dinara. Zelela bih neki od 20 ili 21 inch. Vidim da spominjete glow ili ti pplavo pozadinsko osvetljenje, pa je moje pitanje da li IPS monitori smetaju oku. Gledala sam neki Dell https://gigatronshop.com/monitori/dell_led_23_s2316h_ips_full_hd-68621 samo mi je malo skup, a takodje sam gledala i ove AOC monitore o kojima nista ne znam, a privlacna im je cena.https://gigatronshop.com/monitori/aoc_led_215_valueline_i2280swd_ips_full_hd-98637 Ili ima i nekih drugih u tom cenovnom rangu. (15hiljada) Ideja mi je da ga povezem preko hdmi kabla , jer su mi rekli da preko njega se dobija najbolja slika.
Mozda mi i nije to potrebno, sta mislite ? Molim Vas za preporuku. Hvalaaaa najlepse i pozdrav svima
 
Poslednja izmena:
Odlični su AOCi
Prporuka za tebe AOC1 ili AOC2

Ovaj AOC2 imao sam na poslu (projektni biro) i slika je fenomenalna (Lumion. 3DSMax, ACAD...). AOC1 je noviji i fizički dopadljiviji a sa istim karakteristikama ;)
Potraži megde i ovaj model AOC I2281FWH
 
Poslednja izmena:
Odlični su AOCi
Prporuka za tebe AOC1 ili AOC2

Ovaj AOC2 imao sam na poslu (projektni biro) i slika je fenomenalna (Lumion. 3DSMax, ACAD...). AOC1 je noviji i fizički dopadljiviji a sa istim karakteristikama ;)
Potraži megde i ovaj model AOC I2281FWH

Hvalaa puno. Molim te samo mi reci nesto vise o ovom sto si pomenuo AOC I2281FWH, u cemu je ralika, jer sam i njega nasla u jednoj radnji.
Hvala
 
Najnovijeg je datuma, vreme odziva mu je niže od ova dva sa linka, ergonomski je skokan... Šta više reći.
Mislim i da je skuplji, ali je svakako i vrdniji.
Good luck :)
 
Da li da se vodim cenama kada biram monitor? Potreban mi je montior za svakodnevan rad (ne igram irgice), velicine nekih 24''. Nemam osecaj za cene monitora, nikad ih nisam do sada analizirao ni kupovao.
Posto ima velikih razlika u cenama, a meni je potreban solidan monitor, u kom rasponu cena se krecu dobri modeli?
 
Ako se monitor napaja sa 19v-3,42a to onda znači da mu je potreban poseban adapter? Dobio sam Asus vx279h iz strane zemlje bez kablova pa ne znam šta da radim. Mislio sam da svratim sutra u neku računarsku radnju pa da pitam radnike, a ako nešto sad saznam još bolje. Ne razumem se u računare.
 
@Nikollo: Pa da, trebaće ti adapter za napajanje...


Ja se dvoumim između AOC I2481FXH i HP 24ES više sam za HP, ali mi treba još nečije mišljenje, koristio bih ga za AutoCAD, 3Ds max, Photoshop... pa mi je bitno da boje budu ok, igre retko igram...
 
Manje-vise je svejedno ali valjda ti je jasno oba nisu za neku ''pro'' upotrebu.
Pre 12-ak meseci sam sam birao izmedju nekoliko modela te klase i izabrao sam AOC, imas ovde u temi neke osnovne utiske koje sam napisao pa ako hoces pretrazi thread.

Ovaj review mi je dosta pomogao pri izboru: https://pcmonitors.info/reviews/aoc-i2481fxh/
Na kraju je ocenjen samo za nijansu losije od nekih daleko poznatijih i skupljih Dell modela, taj lik je detaljno objasnio kako na jednostavan nacin unaprediti kalibraciju do skoro pa optimalnih vrednosti.

Mozda ne bi bilo lose da izdvojis 25-26 hiljada za neki jos malo bolji monitor.
Koji god da odaberes trebace ti i sreca u panel lutriji.
 
To mi je jasno, ne treba mi za ''pro'' upotrebu pa mislim da bi mi neki od ova dva, uz malo sreće na lutriji, završavao posao... Pročitao sam tvoj post gore, zato sam i dodao aoc u uži izbor, manje više :)
Neki predlog za malo bolji do 25-26 hiljada?
 
Izvinjavam se što pišem post za postom, ne vidim opciju edit :)
U jednoj radnji su mi preporučili Philips 246E7QDAB Da li je to bolji izbor od ova dva koja sam gore naveo?
 
Cini mi se da je taj Philips hajpovao DukeOfSerbia, verovatno je kacio i neke linkove, testove. Treba dobro obratiti paznju na silna slova iz oznake jer nekada i jedno slovo ''razlike'' moze da znaci drugaciji panel, slabije karakteristike i sl.

Zaista ne znam da li je bolji od AOC/HP/LG, moguce da jeste ali ko zna :)

Izvinjavam se što pišem post za postom, ne vidim opciju edit :)

Postoji edit opcija ali istice posle 60 min.
 
Poslednja izmena:
Bilo je reči o PLS-based modelu, 246E7QDSW. Ukoliko njega možeš iščačkati, on bi predstavljao najbolji izbor. Ako ne, onda AOC I2481FXH.
 
Sve zavisi za koliko novca, za pomenuti AOC zaista ne bih dao vise od 22000 din, realno oko 20-ak hiljada, ne zato sto je ''los'' nego mislim da toliko vredi.
Oko 25k din bih izdvojio za neki 24'' ali samo ako ima primetno bolji panel od AOC-a, ne zato sto na njemu pise neko zvucnije ''ime''.

Steta sto su 2k 27'' sa odlicnim panelima i dalje skupi, red je da se spuste ispod 30 'iljada :)
1080p na 27'' sam vise puta video u praksi, moze da posluzi ali to je subjektivno, meni iskreno smeta ta ''iskrzanost''.

Ne znam kakva je domaca ponuda modela sa odlicno kalibrisanim VA panelima, mozda moze da se nadje neki dobar BenQ do 25k din..
 
Poslednja izmena:
Ja sam pogrešno napisao, 246E7QDSW (PLS) su mi preporučili u radnji, a vidim sad da je i DukeOfSerbia pisao o njemu i da ga preporučuje. Pročačkaću još malo ovih dana p aću da odlučim.
 
Doticni model sam imao na par dana i vratio. Obrati paznju na plavu boju i crvenu. Meni su bile previse saturisane i nepodnosljivo za gledanje na nekim sajtovima tako da je otisao nazad. Jedino sto je dobro je da nije bilo toliko probijanja i bolja crna u odnosu na druge IPS ekrane koje sam imao prilike da vidim.
 
@Yojinbo: Jel si posle uzeo neki drugi, koji i kakva je situacija sa njim?
Probijanja ima ali je prihvatljivo, crna je dobra, a što se tiče saturacije ne znam da li je kod mene malo baže pa sam se navikao, jeste crvena malo više saturisana ali mi nije nepodnošljivo.
Imam vremena da ga još malo isprobam mada ne verujem da ću da ga vraćam...
 
Neka preporuka za 27" ?
Da li ovaj vredi nešto AOC I2781FH AH-IPS ?
 
Poslednja izmena:
Ako je po svim karakteristikama i kvalitetima egal sa manjom (24'') verzijom onda mislim da vredi 24-25k din, koliko trenutno kosta u srb. Vise od 25 'iljada mislim da ne vredi, bar ja ne bih dao vise para za bilo koji 27'' 1080p, trazio bih neki 2k za 30-ak hiljada.

Imas ovde moje utiske o toj manjoj, 24'' verziji, sa linkom za trenutno najbolji test: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?221688-Monitori-sa-IPS-panelima&p=5126514&viewfull=1#post5126514

Tu je i uputstvo kako na lak nacin kalibrisati ovaj panel na prilicno tacne vrednosti. Mada ti volis super amoled prikaz pa bi ti verovatno napucani fabricki gamma3 preset najvise odgovarao :)
U tom testu imas i primer kako izgleda IPS-Glow, ukratko - ko planira gaming i gledanje filmova ''iz velikog ugla'' u zamracenoj sobi onda treba da izbegava sve IPS panele i da potrazi neki sto kvalitetniji VA/AMVA+ (u SRB je najlakse naci neki benq).
Direktno gledano nema vecih problema ali ''mracne/crne scene'' iz filmova, igara mogu da deluju ocajno (''isijavaju'') ako se sve to posmatra iz ugla (ne znam ko to radi ali ajde, najbolji primer je ako nekoliko osoba gleda film, ovi ispred monitora nece imati problem sa kvalitetom prikaza crne dok ce oni koji gledaju iz ugla videti ips-glow a to realno dosta smeta). Za gledanje ''u dvoje'' nema problema, sve dok ste ispred monitora :)

Meni je taj manji 24'' AOC sasvim solidan i zadovoljan sam kupovinom ali treba pomenuti najvecu manu IPS tehnologije a to je ips-glow u pomenutim uslovima. Meni to ne smeta jer sam uvek ispred monitora, nikada ne gledam nesto ''sa strane/iz velikog ugla'', to ne bih radio ni da imam neki najbolji OLED TV mada je cinjenica da je bolji ''osecaj'' kada znas da neki displej ima ''savrsene'' uglove gledanja i kontrast.

Sve to pod uslovom da 24'' i 27'' verzije imaju isti ili bar slican panel a verovatno imaju slican. Naravno, kao i kod ogromne vecine monitora (100e ili 1100e, svejedno) potrebno je imati srece i u panel lutriji - da nema probleme sa upokojenim ili ''stuck'' pikselima, probijanjem osvetljenja, kojekakve cudne ''tintove'', fleke, mrlje, probleme sa kalibracijom, prikazom nekih boja, npr. crvene itd.

Ovde mozes da vidis kako otprilike izgleda prikaz tog 27'' modela:


Razmisli i o AMVA+ panelima, za 24-25k din imas solidan Benq: https://www.benq.com/en/monitor/stylish/vz2770h.html
Prosle jeseni zamalo da kupim ovaj model, pogodio sam odlicnu cenu preko e-mail-a sa jednom manje poznatom prodavnicom i onda mi rekose da ne znaju kada ce im stici a pisalo je da imaju na lageru. Nisam mogao da cekam pa sam batalio benq i uzeo AOC a smetala mi je i belina plastike koja totalno odudara od black/silver ostatka hardvera i prostorije. Bio sam i malo skeptican prema samom panelu i manama (black crush, gamma shifting i mogucnost jednostavne, dodatne kalibracije) pa sam ipak odabrao AH-IPS AOC.

Ako ti je bitan sto visi kontrast i sto bolji prikaz crne (direktno gledano ili iz ugla) uz dobre (ne i odlicne) ostale karakteristike onda razmisli o tom AMVA+ Benq, mislim da bi ti vise odgovarao bas zbog kontrasta i crne jer si navikao na super amoled :) Naravno, ni VA(AMVA+) paneli nemaju crnu i kontrast kao oled/amoled niti su svi ti paneli istog kvaliteta ali je cinjenica da je kontrast visi od svih IPS a prikaz crne bolji i uz manje glow-a.
 
Poslednja izmena:
Juče gledam i cena za LG 29UM59-P je bila 32k. Zovem jutros da poručim i kažu da nemaju na stanju. Gledam sad uveče šta imaj u ponudi kad ono LG 29UM59-P opet na stanju, cena samo 39k. Znači, za jedan dan poskupeo 7000din.:S:
 
Poslednja izmena:
Pojavio se ovaj AOC u E, 19.5k din: http://eu.aoc.com/en/products/i2490vxq-bt/specs?redirected=true



Za taj novac deluje odlicno. E sad, da li je bolji od i2481fhx.. izgleda nema 2xhdmi vec hdmi + vga ali zato ima podesavanje po visini i 2x2W zvucnike mada to i nije toliko bitno.
Paneli su verovatno egal mada postoji mogucnost da je ovaj noviji fabricki malo bolje kalibrisan.

Nisam nasao neki ozbiljan test, samo ovakve utiske korisnika: https://www.pcworld.co.uk/gbuk/computing/pc-monitors/pc-monitors/aoc-i2490vxq-full-hd-23-8-ips-lcd-monitor-black-10165269-pdt.html
 
Poslednja izmena:
^ sem ako nije neko licencirano resenje (a verovatno ni tada) izbegao bih bilo kakvo integrisano audio resenje (citaj zvucnike) na monitorima, sem ako bas zaista nije nuzno.

Stand+VESA+ koji dodatni prikljucak je uvek plus. :) A za panele dobrano mora da se iskopa na netu da bi mogao da nadjes bilo kakav hint o kom modelu se radi tako da i to moze da se zanemari kod jeftinijih monitora.
Cak sta vise mislim da prakticno jednu te istu varijaciju panela koriste vecina tih od 24" (Asus/LG/HP/AOC), samo kao sto kazes malo bolje je kalibrisan kod nekih modela.
 
Momci, koji bi mi monitor preporucili izmedju ova dva, i zasto.. Cena im je priblizna oko 19k, :
Lg 23mp68vq-p
ili
Lg 24mp59g ?
Ili ako ima nesto bolje za tu cenu.
 
Da li mozete preporuciti najbolji monitor za gaming do 40, 50k? Nisam upucen mnogo a prijatelj zeli sutra da kupi neki, znam da mu je bitno da bude sto veca dijagonala i pretpostavljam da treba bar 75Hz, IPS panel, 5ms ili manje...

Takodje ako takvog nema u domacim prodavnicama bio bih zahvalan da mi posaljete na PP ko je pouzdan prodavac na KP?
 
Nazad
Vrh Dno