Šta je novo?

Okupljanje Delphi programera

Shane

Slavan
Učlanjen(a)
12.01.2006
Poruke
97
Poena
309
Voleo bih da se ovde jave Delphi programeri. Razlog: sagledati brojnost Delphi zajednice u Srbiji, organizovati okupljanja, razmenu znanja, seminare i sl.
:wave:
 
javljam se |)
 
:banana::bottle:
 
Poslednji Delphi u kojem sam programirao je bio 4, prilično odavno, ima sigurno 10 godina. :)

Sada se držim Jave i .NET-a (kad mora), ali mi je Delphi ostao u jako lepom sećanju. Iskren da budem, nisam pratio koliko se napredovalo u poslednjih 10ak godina. Ono što mi je prva pomisao, da li je u Delphiju moguće pisati moderne web aplikacije, da li postoje frejmvorci koji mogu da pariraju Javinim na tom polju?
 
Poslednja izmena:
Poslednji Delphi u kojem sam programirao je bio 4, prilično odavno, ima sigurno 10 godina. :)

Sada se držim Jave i .NET-a (kad mora), ali mi je Delphi ostao u jako lepom sećanju.
Otprilike tako i sa mnom stoje stvari. Mnogo puta sam imao mali problem koji je idealan za Delphi; ali se nikad nije isplatilo da nabavljam instalaciju, instaliram i priucavam se na novu verziju, samo zbog tog jednog problema...

Ako i ovakve penzose primate - interesent sam...
 
Imas turbo delphi, besplatan, na nivou d2006, uz ogranicenje da ne mogu custom komponente da se koriste... sto se privikavanja tice, cak prvi put da vidis delphi, a da si pre toga bilo kakav RAD koristio trebalo bi da li legne, tako da znas za sledeci put |))
 
taman se organizujte sa lektorima za latinski, pa se nadjite. :-devil-:

mala sala, ne zamerite. :wave:
mada me fakat zanimaju statistike ako ih imate...
koliko programa pisanih u delfiju se koristi, koliko novih se pravi, da li se i gde uci, da li i koliko klijenti insistiraju na delfiju...
 
Nisam otvorio Delphi ima dve godine sigurno :( a do tad sam ga razvaljivao.
 
Imas turbo delphi, besplatan, na nivou d2006, uz ogranicenje da ne mogu custom komponente da se koriste... sto se privikavanja tice, cak prvi put da vidis delphi, a da si pre toga bilo kakav RAD koristio trebalo bi da li legne, tako da znas za sledeci put |))
Nisam mislio na interfejs, sa njim sam dovoljno familijaran. Mislio sam na raznorazna "include sranja" koja se moraju ukjuciti u projekt. Ovi "masivniji" jezici (C++, Java...) bar su posteni - sve moras sam, rukom. A RAD alati...
Nove generacije kontrola nekad pravolinijski rade, a nekad moras da gledas u pasulj kakve eksterne biblioteke ti trebaju i na koji nacin moras da ih ukljucis...
Jednom recju, nemas garanciju da ce ti za "dva dana posla" problem, stvarno biti dovoljna 2-3 dana. Da ne govorim o trudu za trazenje instalacije...

Btw, koliko stara (citaj slaba) moze da bude masina, a da taj turbo delphi normalno radi?
 
U turbu si ogranicen iskljucivo na komponente koje su isporucene sa njim i nema includova... help mu je los, tj od delphija 7 naovamo je u svakoj verziji sve gori help (sporiji, manje primera itd itd), tako da malo malo pa izdaju neki fix za help |))

delphi od 2006 je .net aplikacija i voli dosta rama...
imas onaj speedup, ali se ne secam da li radi sa turbom.
Meni inace delphi radi na laptopu sa 1.2ghz celeronom i 3gb ddr3 rama, doduse ni na ssd se ne zali... e sad za debugovanje bas nije srecan jer je single core procesor...
 
taman se organizujte sa lektorima za latinski, pa se nadjite. :-devil-:

mala sala, ne zamerite. :wave:
mada me fakat zanimaju statistike ako ih imate...
koliko programa pisanih u delfiju se koristi, koliko novih se pravi, da li se i gde uci, da li i koliko klijenti insistiraju na delfiju...

Haha, dobra fora ovo za latinski :D.
Vidjao sam neke sitne aplikacije radjene u Delphiju (cak i ona default Delphi ikonica jos na njima :D) koje se koriste u drzavnim institucijama kao sto su skole, opstine...
Gde se uci odgovor je prost, ja sam ga ucio u gimnaziji a verujem i ostale gimnazije.
 
Radim uglavnom php/c++/java, ali delphi mi je ostao u jakom lepom secanju. I evo trebao bi caletu da napravim mali programcic za pracenje lagera, tako da cu da skinem delphi i da se podestim, sta gde kako..
 
Delphi-eh kad se setim :D
Dobro mi došao ko osnova neka za C :D
 
Prvi programerski jezik koji sam nauchio jeste Pascal, odlicna osnova :)
 
Nazad
Vrh Dno