Šta je novo?

MacOS - FAQ (Često Postavljana Pitanja)

Lucas

Čuven
Učlanjen(a)
24.02.2002
Poruke
2,433
Poena
680
dugacak naslov...


dakle - da li finder ima mogucnost da automatski renameuje fajlove kada se kopiraju u folder gde vec postoje fajlovi sa istim imenima (windows ima ono keep both copies)?
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa radi automatski, doda ti -1,-2,-3 itd iza imena fajla..
 
Kako ne bi smo pravili džumbus u ovoj temi i otvarali po temu za svako pitanje, od sada ako imate neko pitanja oko funkcionisanja MacOS sistema i slično, postavite ovde.
 
e i ja sam bas mislio dal da otvorim Mac OS tips and tricks temu, al reko ajd necu... :D

eto kul..


enivej - meni ne radi? imam replace - don't replace, i stop...?
 
Kad ti prevlačiš, onda nemaš tu opciju (imaš Duplicate na desni klik), a kad sistem to radi, onda automatski dodaje brojeve imenu.
 
pda to sam pitao. kako da prevucem gomilu fajlova koji se isto zovu u neki folder?

ok moze duplicate - al onda mi sve izduplira.... tj trebao bih da prebacujem iz dve ture - jedna da prebaci sta moze, i drugu da prebacim sa duplicate...? nema neko elegantnije resenje?
 
Objasni u kom scenariju će ti odgovarati da ti se poduplaju fajlovi, neki.
 
Možeš istovremeno da kopiraš ili prebacuješ fajlove sa više mesta na jedno i pri tom im menjati imena grupno korišćenjem Automatora. Sa leve strane u Files and Folders imaš skripte Copy Finder Items, Move Finder Items, Rename Finder Items.

Napravi niz sa desne strane Get Finder Items -> Move/Copy Fi... -> Rename Finder Items. U Get Finder Items stavi sve tvoje fajlove, u Move/Copy izaberi odredište, u Rename izaberi kako 'oćeš da im se izmene imena i stisni Run.

To bi trebalo da ti bude dobro rešenje.
 
ne ne ne, ivane - to je josh komplikovanije - niti mi treba. ali hvala - koristan info za ubuduce :)

dakle all i need is - "keep both" dugme iz windowsa.

voyager - pa primena toga je ogromna - kod bilo kog spajanja dva foldera sa razlicitim sadrzajem koj mozda ima ista imena...?

(npr nekoliko foldera sa slikama sa neta, ili print screenovi sa desktopa itd... beskonacno ima takvih situacija)
 
Poslednja izmena:
voyager - pa primena toga je ogromna - kod bilo kog spajanja dva foldera sa razlicitim sadrzajem koj mozda ima ista imena...?

(npr nekoliko foldera sa slikama sa neta, ili print screenovi sa desktopa itd... beskonacno ima takvih situacija)

Teško da ćeš imati dva različita screenshota istih imena. OS X im daje ime koje čak ima i sekundu nastanka.

To što ti treba je ustvari potrebno osobi koja nije dobro organizovana, što vodi deorganizaciji i menija, čemu OS X ne teži.

Sad kad nekako razmislim, stvarno čudno kako nema tako jednostavne stvari, a opet, veruj mi, da mi nikad nije za ove 3.5 godine na Macu to zatrebalo, tako da nisam ni skontao odmah u čemu je problem i šta si pitao :D Eto, znao sam da sistem automatski dodaje numeraciju kod duplanja, ali nisam znao da korisnik ne može. Šta da ti kažem, budi više organizovan :d
 
jel? posto se meni zovu Picture 1,2,3...

To što ti treba je ustvari potrebno osobi koja nije dobro organizovana, što vodi deorganizaciji i menija, čemu OS X ne teži.

lol


(realno je za lol - mada razumem sta si mislio - i podrzavam ideju da se stvari drze minimalno)


btw ne znam zasto neko mora biti neorganizovan ako npr odluci da spoji dva foldera u jedan? (npr skidao sam fotke automobila koje se zovu 1 2 3... itd. i pravio dva foldera za dve marke. sad hocu da stavim sve u jedan. kapiras? *banalizujem nije mi za to trebalo :d)

ili primer drugi - presnimavas fotke sa nekoliko cda sa nekoliko razlicitih kamera u isti folder (posto je isti dogadjaj u pitanju) fotke npr imaju i ista imena (kupili ljudi istovremeno aparate)
 
Poslednja izmena:
Koji OS X?
Na 10.6 lupa time stamp.
 
Eto odgovora na pitanje zašto ne imenuje do u sekund precizno :)
 
Može li neko da mi kaže kako pravite screenshot-ove prozora sa sve transparentnom senkom? Čini mi se da Grab to ne može. Da nije neki drugi program, kao što je Snapz Pro X?
 
Ma kakvi, sistem sve radi :)

Pritisneš
Cmd+Shift+3 za ceo ekran
Cmd+Shift+4 pa onda označiš deo ekrana
a Cmd+Shift+4, pa onda lupiš Space (pojavi se mali fotoaparat) i onda radiš screenshot celog jednog prozora, sa sve senkom. To poslednje je ono što tebi treba.
 
Uradio sam kao što si napisao (⌘+⇧+4 pa Space) i pojavio se fotoaparat, ali rezultujući dfajl na desktopu je sadržao običan prozor bez senke.

EDIT: prolavio sam zašto nema senke. Senka na screenshotovima je prisutna u Leopardu ali ne i u SL-u, jer bez senke (isključuje se terminal komandom) slike prozora izgledaju malo šuntavo. To je ispravljenu u SL-u pa je senka po default-u isključena. Pomoću terminal komande ili MacPilot-a se može uključiti.
 
Poslednja izmena:
hoces reci sa senkom izgledaju suntavo. i izgledaju zaista. (tj zavisi valjda od primene) recimo kul je ako ti treba da ga postujes na forum kao printscreen :p lol
 
Pojasniću. U Leopardu svaki screenshot jednog prozora je sa senkom. Senka može da se isključi komandom u terminalu, ali onda se dobijaju šuntavi prozori

Ovako:
Pogledajte prilog 56455

U Snow Leopardu je taj bug ispravljen pa je senka po default-u isključena i prozori su normalni

Ovako:
Pogledajte prilog 56456

Tako da se u Snow Leopardu mora namestiti da bude senke klomandom u terminalu.

EDIT: kako da namestim da se attachmenti vide kako slike u postu?
 
Poslednja izmena:
Okači slike negde (imageshack.us, tinypic.com), a onda direktni link do slike ubaciš u img tagove [omg][/omg] (samo umesto omg ide img)
 
Hvala za info, al nemam sreće, prošlo je vreme pa ne mogu post da izmenim.
 
dugacak naslov...


dakle - da li finder ima mogucnost da automatski renameuje fajlove kada se kopiraju u folder gde vec postoje fajlovi sa istim imenima (windows ima ono keep both copies)?

skini A Better Finder Rename link - to je u svakom slučaju najmoćniji File renamer koji sam u životu video ;) TotalCommander ima super renamer ali ovaj je skroz u drugoj ligi! ;)
 
Poslednja izmena:
Pitanje, imam PowerBook G4 i zelim da ga prikacim na moj desktop PC koji ima XP radi share-ovanja filmova itd.

E sad uspeva mi da skidam fajlove sa desktop-a na Mac ali ukoliko hocu nesto sa Mac-a da prebacim ne moze...tj kaze mi da moram da budem admin(koliko se secam posto nisam to dugo pokusavao, digao sam ruke od toga :d), tacnije ja sam Guest pa zbog toga ne ide!
 
Pitanje, imam PowerBook G4 i zelim da ga prikacim na moj desktop PC koji ima XP radi share-ovanja filmova itd.

E sad uspeva mi da skidam fajlove sa desktop-a na Mac ali ukoliko hocu nesto sa Mac-a da prebacim ne moze...tj kaze mi da moram da budem admin(koliko se secam posto nisam to dugo pokusavao, digao sam ruke od toga :d), tacnije ja sam Guest pa zbog toga ne ide!

folder User>Shared na Mac disku bi trebao da se vidi na Windowsu ukoliko si u System Preference>Sharing ukljucio File Sharing i podrsku za SMB.
 
folder User>Shared na Mac disku bi trebao da se vidi na Windowsu ukoliko si u System Preference>Sharing ukljucio File Sharing i podrsku za SMB.

Moze li to malo opsirnije, sta tacno na namestim na Win-u...na Mac-u sam sve namestio kako treba samo sto mi i dalje nece.

EDIT: Uspeo uz Google! :D

EDIT 2: Ali zato sada imam novi problem, prebacujem neke fajlove velicine preko 4 GB i kaze mi da nemam dovoljno disk space-a iako imam oko 20 GB!
Zato da pitam, jel uopste moguce share-ovati tako velike fajlove?
 
Poslednja izmena:
hm... 4GB po fajlu je limit na FAT32 fajl sistemu, neverujem da je vezano za mrezu...
 
Sigurnost i Mac

Naime, treba mi resenje zastite podataka na MacOS sistemu, ali naprednije (resenje tipa: stavi sifru na wake up display nije validno :)

Koristiti neki novi sw (vidim po netu oprecna misljnja o tome koliko je sw resenje kompatibilno sa macos) ili neko hw (neki token, ili neki drugi komad hw)?

Ideje, predlozi?

hvala, A
 
Nazad
Vrh Dno