Šta je novo?

MacOS - FAQ (Često Postavljana Pitanja)

Imaš nekoliko opcija.

1. Cmd+J pa se poigraj sa veličinom slova i grid spejsingom.
2. Cmd+2 pa promeni način prikaza u Finderu (Takođe i Cmd+3 i 4)
3. Klikneš na zagonetno ime fajla, pa lupiš Enter. Tako ulaziš u Edit mode i vidiš celo ime
4. Otvori Finder pa Cmd+, a onda u Preferences pod Advanced sakrij prikazivanje ekstenzije fajlova. Tako ćeš uštedeti 4 karaktera.


A drži taj Path bar upaljenim, jer je vrlo koristan za brzo skakanje u po hijerarhiji starije foldere ili za prevlačenje (move i copy) fajlova u njih.

E sad, onih par opcija gore nije ni jedna idealno rešenje kad radiš u Cmd+1 prikazu (Icon view), jer ćeš ili smanjiti veličinu fonta ili se prešaltavati u drugi prikaz i sl. Ali će ti raditi posao ako ponekad u nekom folderu sa gomilom sličnih fajlova moraš da vidiš na brzinu razliku.
 
Jedna stvar me, ne mogu reći nervira (pošto mene nikakav softver ne može da pogodi u srce), ali upada u oči dovoljno da potražim na netu rešenje.

Naime, postoji li mogućnost da se izmeni način na koji Finder prikazuje imena fajlova koja su suviše dugačka da stanu ispod ikonice sa trenutnim razmakom između njih. Finder obično stvari tri tačke negde između i u većini slučajeva mi zakloni najvažniji deo imena fajla (recimo imam u nekom folderu grupu fajlova koji se zovu slično), a taj deo je mogao da se vidi da su tri tačke bile na kraju. Ali kada kliknem na fajl ime ostaje takvo kakvo je. I zato držim uvek prikazanu traku sa stazom do fajla koja uvek prikazuje puno ime.

Znači, ima li načina da se nešto preduzme, ne da mi je preko potrebno, ali što da ne pitam.

ima u neko od utility programcica ova opcija!

probaj MacPilot...
 
Kako da stavim widget na desktop u SL 10.6.2 ? Imam neki SuperDocker gde postoji Dashboard developer mode i tako bi kao trebalo da moze, ali meni nece :)
 
Opicis ovo u terminalu:

defaults write com.apple.dashboard devmode YES

uradis log out/log in i udjes u dashboard, uhvatis nekakav widget i drzis ga levim klikom i zatvoris dashboard (f12)
 
Nisam ukapirao da treba da ga drzim pa F12, evo sad mi tako radi :)

Nego kako da on ne bude 'on top', pre 'on bottom', ako to uopshte moze :)
 
Probao sam to i rekao bih da ne može da se stavi widget na dno, bar ne u okviru sistemskih podešavanja.

A za šta ti treba widget na desktopu?
 
Pa recimo da stavim vremensku prognozu. Nije toliko ni bitno, na F12 uvek mogu da vidim, ali reko ako moze :)
 
Imaš GeekTool možeš sa njim da se igraš
l


http://projects.tynsoe.org/en/geektool/
 
Driver, ako logički razmišljaš isto ti se 'vata da je na desktopu ili u Dashboard-u. Ako imaš neke prozore na desktopu moraš da ih ukloniš (F11) da bi video widget, a to je isto ko da si stisnuo F12 za Dashboard. Ako nemaš ni jedan prozor otvoren možeš da držiš Dashboard stalno uključen da bi video widget.

E sad, ova dva slučaja ne uključuju treći, a to je da moraš konstantno da gledaš u widget dok radiš nešto drugo u nekom prozoru (možda pratiš akcije na berzi).

Ali čisto sumnjam da vremenska prognoza zadovoljava treći slučaj. Tako da mislim da nema razloga da tražiš rešenja za problem koji baš nešto i ne postoji.
 
U pravu si, nisam tako razmishljao, nego navika od zna-se-odakle :d
 
instalirao sam chameleon i kako sad da udjem u safe mode, f8 ne vredi?
 
@Driver Kako ti zzarE reče, probaj GeekTool :)

Možeš imati ovakav desktop..



ili

 
Znaš koliko sam dugo držao takav desktop?! :D
Ali sam posle reinstalacije totalno zaboravio gde sam stavio sva podešavanja, a i mrzelo me nešto da se ponovo igram:).
 
E, ja sam svoja uredno nekapovao, pa ih lako pozovem :)
Nego, sad trenutno imam samo sličicu za vrem. prognozu i trenutnu temeperaturu. Skinuo sam one logove i trodnevnu prognozu :)
 
Probao sam geektool i super su mu uboli ime, ja bre nishta ono ne razumem, a mrzi me da citam neko uputstvo :d Jel to postoji jednostavan nachin da se tako neshto uradi ili morash da znash programiranje u Cobolu :d
 
Da, logovi su počeli posle nekog vremena da smetaju.
Al' ja se sad mučim da ponovo namestim sličicu:p

Ma imaš uputstva svuda maltene.
Svako ko je postovao negde svoj "Desktop", postovao je i uputstvo.
Evo ti par linkova pa vidi kako je ko uradio. Kad kreneš da se sa tim zezaš, nema kraja :)
Link1
Link2
Link3
 
Poslednja izmena:
Evo ti komande za dobavljanje sličice..
Kod:
curl --silent "http://weather.yahoo.com/forecast/YIXX0005.html" | grep "forecast-icon" | sed "s/.*background\:url(\'\(.*\)\')\;\ _background.*/\1/" | xargs curl --silent -o /weatherBG.png

A onda napraviš novi bubble i njemu zadaš komandu da prikaže sličicu...

Kod:
file://localhost/weatherBG.png
 
Otkrio sam još neke zanimjive, a i korisne tastaturne prečice na Mac OS X-u. (i to ne slučajno već sam hteo da probam da bih video šta će se desiti)

Moguće je upotrebljavati modifikacione tastere (Command, Option, Ctrl) zajedno sa prečicama na vrhu tastature (osvetljenje, expose, dashboard, zvuk), znači ne sa F1, F2, F3,... već sa sličicama na njima.

Opt+osvetljenje otvara podešavanja ekrana
Opt+Dashboard otvara podešavanja Expose-a
Opt+zvuk otvara podešavanja zvuka

Opt+Expose otvara podešavanja Expose-a (opet)
Ali zato:
Ctrl+Expose uključuje Expose trenutne aplikacije
Cmd+Expose pokazuje desktop

Ove dve zadnje su verujem, najkorisnije onima koji imaju MacBook (Pro) bez multitouch trackpad-a ili ako vas mrzi da posežete za mišem (ako imate mapirane ove komande na dodatne tastere ili imate Magic Mouse) i onima koji ne koriste funkcijske tastere već Apple prečice (da ne bi sa dve ruke pritiskali Fn+F10,F11).
 
Poslednja izmena:
Meni je uvek mapirano jedno ćoše ekrana za Show Desktop, a drugo za Show Windows, tako da nikad ne moram da gledam koje je dugme Expose, a koje Dashboard, jer ću ih uvek mešati ili ću jednostavno uvek morati poglkedati tačno koje je gde...kao što to radim sa komandama za iTunes.
 
Pa kod OS X-a svaki komandni taster utiče na funkciju na ovaj ili onaj način :)
 
pa znam sve to ali mi jednostavno nije palo na pamet da probam to sa Expose tasterom - prvo sam mapirao expose na desni command taster ali mi je to pravilo problem, pa sam onda koristio ugao ekrana i na kraju kupio MacBookPro :D ali u svakom slucaju odlicna stvar za starije MacBookove...!
 
EXTRA! jesi li to nasao probavanjem ili... ?

Aha, napisao sam u postu. Probao sam da vidim da li modifikacioni tasteri utiču na Apple prečice na funkcijskim tasterima i ispostavilo se da je moj predosećaj tačan. ,)

Ajd sad da sumiram koje prečice znam: (a većinu i koristim često)

cmd+q, cmd+w, cmd+s, cmd+t, cmd+r, cmd+x, cmd+c, cmd+v, cmd+f, cmd+i, cmd+o, cmd+<-, cmd+->, cmd+tab, cmd+backspace, cmd+expose, cmd+opt+space, cmd+space, cmd+opt+u, cmd+opt+i, cmd+opt+f

Ima tu još raznih opt, shift + tab-ova i ctrl+funkcijski. A na Windows-u nisam koristio ništa osim cut/copy/paste nekada win+d i alt+tab. Čudo kako jedan softver može korisniku da napravi navike, a da nisu uopšte neophodne za rad.
 
odlican komentar za windows. bas sam hteo da kazem: ajd sad probaj za windows da nabrojis precice koje koristis... :D

pored copy&paste: alt+f4 i ctrl+s... nista. nula. a o multitouch trackpadu mogu samo da sanjaju.

ali krastavac, Mac je samo jos jedan x86 PC :D - yea, right... ,)
 
F3: Find all files

ja mislio da je Windows + F :D

valjda ljudi i koriste precice na windowsu jer su skroz ergonomske i logicne :D - ti nemas pojma jer nisi ni koristio Mac OS X ;) i za tebe je sigurno Mac samo jos jedan x86 PC :d
 
A u stvari je otelotvorenje katarze rada na računaru.
Ti si bre definicija internet trola.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno