Šta je novo?

MacOS - FAQ (Često Postavljana Pitanja)

Ma ja sam probao sve programe za pregledanje fotki i ni sa jednim ne mogu ono shto mogu sa Total Commanderom i ACDSee, a to je da udjem u folder sa 3.000 fotki koje sam sveze doneo sa terena, brzo mogu da ih pregledam i jednim tasterom brishem one koje su vishak. Druga stvar je da taj program treba brzo da zumira na 100% da vidim da li je fotka oshtra, i usput da vidim exif. Za to sve ja nemam reshenje u OSXu, a efikasniji nachin za brisanje vishka fotki ja ne znam. Ne postoji program koji ce mi jednim dugmetom brisati fotku a sledecim napredovati dalje, ili ja ne znam koji je :) E da, i u pitanju su RAW fotke koje quickview ne prepoznaje :), tako da mi ostaje aperture kao najbolje reshenje...

Xfolders koristim iz jednog razloga, a to je da mogu tastaturom da browseujem po fajlovima, u svim drugim file managerima enter je rename, a ovde se sa enter ulazi u direktorijume, a ja bez toga ne znam kako drugachije da browseujem po hardu :)
 
Poslednja izmena:
Ma ja sam probao sve programe za pregledanje fotki i ni sa jednim ne mogu ono shto mogu sa Total Commanderom i ACDSee, a to je da udjem u folder sa 3.000 fotki koje sam sveze doneo sa terena, brzo mogu da ih pregledam i jednim tasterom brishem one koje su vishak. Druga stvar je da taj program treba brzo da zumira na 100% da vidim da li je fotka oshtra, i usput da vidim exif. Za to sve ja nemam reshenje u OSXu, a efikasniji nachin za brisanje vishka fotki ja ne znam. Ne postoji program koji ce mi jednim dugmetom brisati fotku a sledecim napredovati dalje, ili ja ne znam koji je :) E da, i u pitanju su RAW fotke koje quickview ne prepoznaje :), tako da mi ostaje aperture kao najbolje reshenje...

Xfolders koristim iz jednog razloga, a to je da mogu tastaturom da browseujem po fajlovima, u svim drugim file managerima enter je rename, a ovde se sa enter ulazi u direktorijume, a ja bez toga ne znam kako drugachije da browseujem po hardu :)


imas resenje za mnogo vise od toga. zove se aperture.

import direktno u aperture - samo prikacis on sam importuje - i brise / ne brise sa kartice

rating fotki

labels

Z (je 100%zoom)

recepti za raw fotke (namestis jednu - i kopi pejst recepta)

brise jelte jednim dugmetom :)



apsolutno jako jako jako dobar program. (btw acdsee mnogo sporije cita raw nego aperture... a cudno da ti quickpreview ne cita raw - (tj krastavac ne cita tvoj format) posto meni lepo radi sa 40d - cak otvara trenutno)
 
Da, quickview radi sa 40D, ali josh uvek nisu uradili update za 7D RAW format, jel uopshte neko zna na kom principu quickview radi shto se tiche filetype-ova, da li je to na nivou sistema pa ce nove formate otvoriti sa updateom OSa, ili je to povezano sa nechim drugim na shta mogu sam da utichem i podesim.

Aperture znam da sve to radi, moracu da se navikavam na to, nisam josh imao puno fotki da obradim pa nisam stigao da se naviknem :)
 
Xfolders koristim iz jednog razloga, a to je da mogu tastaturom da browseujem po fajlovima, u svim drugim file managerima enter je rename, a ovde se sa enter ulazi u direktorijume, a ja bez toga ne znam kako drugachije da browseujem po hardu :)

acdsee zamenu neces naci za mek, tj. ima ali kod mene ne radi. najbrze sto sam nasao je ovaj justooliking i on ima da se tastaturom browse kroz folder i to brzo, na kurzorima. delete nisam probao, jer ih ja samo svucem u PS.
 
Ma znam da necu, dok se ne pojavi ACDsee, najavljen je. Samo shto cu ja do tada potpuno da predjem na Aperture pa mi nece trebati :)

Sad sam probao ovaj justlooking i neshto nije u redu, kao da mi hardver padne na 200Mhz :) Sve se uspori sto puta, treba mu nekoliko sekundi da otvori jpeg :)
 
Da, quickview radi sa 40D, ali josh uvek nisu uradili update za 7D RAW format, jel uopshte neko zna na kom principu quickview radi shto se tiche filetype-ova, da li je to na nivou sistema pa ce nove formate otvoriti sa updateom OSa, ili je to povezano sa nechim drugim na shta mogu sam da utichem i podesim.

Aperture znam da sve to radi, moracu da se navikavam na to, nisam josh imao puno fotki da obradim pa nisam stigao da se naviknem :)

Radi na nivou sistema - tj dobices ga upateom - a takodje postoji i folder u kom on drzi svoje ekstenzije - tako da mozes i da snimis addon u taj folder (tako se aplikacujr tj filetyprovi koji native nemaju quickview podrsku integrisu... ) stim da ti nemas plugin koji ti treba za quickview - a kad ga bude bilo apple ce ga poslati updateom... :)
 
Ma ja sam probao sve programe za pregledanje fotki i ni sa jednim ne mogu ono shto mogu sa Total Commanderom i ACDSee, a to je da udjem u folder sa 3.000 fotki koje sam sveze doneo sa terena, brzo mogu da ih pregledam i jednim tasterom brishem one koje su vishak. Druga stvar je da taj program treba brzo da zumira na 100% da vidim da li je fotka oshtra, i usput da vidim exif.

Phoenix Slides radi to: "brzo mogu da ih pregledam i jednim tasterom brishem one koje su vishak. Druga stvar je da taj program treba brzo da zumira na 100% da vidim da li je fotka oshtra, i usput da vidim exif." - brise se sa jabuka+backspace.

Xfolders koristim iz jednog razloga, a to je da mogu tastaturom da browseujem po fajlovima, u svim drugim file managerima enter je rename, a ovde se sa enter ulazi u direktorijume, a ja bez toga ne znam kako drugachije da browseujem po hardu :)

skini MenuMaster - on moze da ti prepravi shortcutove u svakoj aplikaciji.

---
i skoro je izasao neki Patch za Mac OS X bas vezano za raw formate... moguce da je to ono sto ti treba alit i si jos uvek na 10.6.1?
 
Phoenix Slides radi to: "brzo mogu da ih pregledam i jednim tasterom brishem one koje su vishak. Druga stvar je da taj program treba brzo da zumira na 100% da vidim da li je fotka oshtra, i usput da vidim exif." - brise se sa jabuka+backspace.



skini MenuMaster - on moze da ti prepravi shortcutove u svakoj aplikaciji.

---
i skoro je izasao neki Patch za Mac OS X bas vezano za raw formate... moguce da je to ono sto ti treba alit i si jos uvek na 10.6.1?
Ljudi ako koristite mek - koristite ga onakvog kakav jeste. Nema nikakvog smisla da pravite windows od njega. Na meku se surfuje direktorijumima kompletno preko strelica (normalno kao i na winu levo desno gore dole) stim da se u foldere ulazi sa command + dole, a up je command + gore.

I josh nesto - taster command na meku znaci komanda - a manje vise sve su koma de mapirane na tastaturi - samo treba probati. Dalje - taster option znaci opcija - sto opet stvari raslojava na dva pola. I na kraju control - je uglavnom system wide kontrola. Pa strikajte dalje sa tim. Ja sam dosta shortcutova provalio intuitivnim kliktanjem.

I koristite malo gugl (ne zbog mene - ne smara men da pisem - nego zbog vas), nevetivatno mi je kako znam vise o radu na meku od ljudi koji se u isti kunu od kad ja znam za njih..
 
Poslednja izmena:
driver je spominjao Xfolder - da njega ne moze da podesi.

"nevetivatno mi je kako znam vise o radu na meku od ljudi koji se u isti kunu od kad ja znam za njih.. " - na koga mislis?
 
driver je spominjao Xfolder - da njega ne moze da podesi.

"nevetivatno mi je kako znam vise o radu na meku od ljudi koji se u isti kunu od kad ja znam za njih.. " - na koga mislis?

nisam na tebe u svakom slucaju :) tj nisam ni na koga, neki generalni utisak je da ima mnogo ljudi koji mnogo pricaju svasta, a u stvari isto tako mnogo ne znaju... mda to je uvek i svuda, zar ne? ;)

btw - zar u x folderu ne vaze isti shortcutovi kao i na nivou sistema? to je malo glupo ako ne vaze...
 
Poslednja izmena:
nemam pojma kako radi Xfolder - samo kazem da MenuMaster moze da remapira sve shortcutove, ako treba i system wide.

Xgestures daje gestures system wide.

a ovo je FAQ tema - i treba da se pita sve i svasta :)

btw @Lucas - jel znas zasto postoji Command taster na Mac-u?
 
nemam pojma kako radi Xfolder - samo kazem da MenuMaster moze da remapira sve shortcutove, ako treba i system wide.

Xgestures daje gestures system wide.

a ovo je FAQ tema - i treba da se pita sve i svasta :)

btw @Lucas - jel znas zasto postoji Command taster na Mac-u?

nisam rekao da smara sa ptanjima, tj da ne treba da pita ovde - upravo naprotiv treba. moj komentar se odnosi na gugl i cinjenicu da svega ima tamo....

btw... da command se pojavio kad su presli na GUI. Zapravo - control dugme je imalo funkciju danasnjeg command - u doba konzole. sluzilo je za sistemske komande. kad je napravljen gui - dodali su dugme, koje radi isto to, ali pod guiom. vremenom je control izgubilo svaki smisao - pa se sad retko koristi, i uglavnom za system wide stvari (kao sto je recimo switch sa 1 spacea na drugi)
 
Poslednja izmena:
Ma znam da necu, dok se ne pojavi ACDsee, najavljen je. Samo shto cu ja do tada potpuno da predjem na Aperture pa mi nece trebati :)

Sad sam probao ovaj justlooking i neshto nije u redu, kao da mi hardver padne na 200Mhz :) Sve se uspori sto puta, treba mu nekoliko sekundi da otvori jpeg :)

klasika, nikad sve u jednom. :) mislim da kod mene radi OK nisam primetio da mi nesto sporo radi, ali ja ne otvaram raw.
 
Radi na nivou sistema - tj dobices ga upateom - a takodje postoji i folder u kom on drzi svoje ekstenzije - tako da mozes i da snimis addon u taj folder (tako se aplikacujr tj filetyprovi koji native nemaju quickview podrsku integrisu... ) stim da ti nemas plugin koji ti treba za quickview - a kad ga bude bilo apple ce ga poslati updateom... :)

Jel si siguran u to poshto mi sada radi RAW sa 7D, a i dalje sam na 10.6 :) Sad ne znam shta sam u medjuvremenu instalirao, mozda Aperture 3 i josh par nekih programa koji mogu da imaju veze sa tim...
 
Imaš ACDSee za Mac, samo...sve je to...sviranje muškom polnom organu, jer ništa okretniji nije od iPhotoa :)
 
Au, sad sam provalio strashnu foru za brzo pregledanje fotki. Obelezim fotke, space za quickview, option+cmd+y za full screen, cmd+enter za grid view, samo kliknem na koju hocu ili enter, levo-desno za pregledanje. Jedino shto ne znam kako da obrishem selektovanu fotku, ako stisnem cmd+backspace, odose sve selektovane fotke u finderu, a selektovane su sve :)
 
lol. uradi isto ali stisni enter umesto spejsa. i moci ces da brises fotke... josh bolje - nemoj ni da ulazis u folder - nego ga prevuci na preview ikonicu u docku, i otvorice ti sve, cak zajedno i sa subfolderima (meni fenomenalan feature). naravno ako neces subfoldere, onda udji u folder :p

e imam ja jedno pitanje. sta je na meku ekvivalent * (zvezdice) u searchu?

(u windowsu * znaci sve, dok na meku znaci zvezdica. sta je na meku sve? palo mi je na pamet . (tacka), posto to ima svaki fajl, a onda se setih da u stvari nema (jer na meku, from some reason, ekstenzije nisu neophodne...)

probao sam da izguglam neka pravila pri trazenju fajlova, pa ako neko zna gde toga ima nek pusti link
 
Šta dobiješ kad stisneš enter dok ti je selektovano više fajlova? Ništa :)
 
da......... but i miss the point? (bilo bi kul da se otvori neki multi rename tool btw :))

ja sam pitao za search? treba mi u stvari da znam sta sve imam u nekom folderu - zanemarujuci subfolder structure...?

pozd :)
 
Pa tačka ti radi posao. Otkucaj tačku u polju za pretragu i naći će ti sve fajlove koji imaju ekstenziju, proverio.

EDIT: Imaju svi relevantni fajlovi ekstenziju samo se ne vidi na svim fajlovima. Možeš da je skrivaš ili otkrivaš za svaki fajl ili grupu fajlova pojedinačno ili za ceo sistem u Finder Preferances.
 
Poslednja izmena:
aha. e pa kul, ako je tako. ja sam nesto bio istripovao da nije tako... btw, a za foldere? mislim, sigurno postoji neki univerzalni karakter - to imaju svi search mehanizmi.. negde je upitnik negde ovo ono... ?
 
Ne trebaju ti neki specijalni karakteri, kad imaš one odrednice "contains", "begins with" i sl.
Klikneš na plusić iza Save dugmeta u Spotlight prozoru i onda definišeš da recimo ime sadrži neka slova i naći će ti kao da si stavio i zvezdicu ili upitnik.

22jay1.png
 
hvala na slikovitom (bukvalno :p) odgovoru, mada mislim da me nisi razumeo. meni u stvari treba da mi izlista sve fajlove - pa zbog toga ta zvezdica... ali mozda lose pitam.

dakle kako da vidim sav sadrzaj nekog direktorijuma bez subfolder strukture
 
Poslednja izmena:
@Lucas - interesantno pitanje ;)

ja koristim EasyFind.
 
Aha, onda samo staviš "" (samo to) i izlistaće ti sve fajlove, pa i iz podfoldera :)

Edit: Sad si me zbunio...što bez subfolder strukture?
 
Poslednja izmena:
Jedna stvar me, ne mogu reći nervira (pošto mene nikakav softver ne može da pogodi u srce), ali upada u oči dovoljno da potražim na netu rešenje.

Naime, postoji li mogućnost da se izmeni način na koji Finder prikazuje imena fajlova koja su suviše dugačka da stanu ispod ikonice sa trenutnim razmakom između njih. Finder obično stvari tri tačke negde između i u većini slučajeva mi zakloni najvažniji deo imena fajla (recimo imam u nekom folderu grupu fajlova koji se zovu slično), a taj deo je mogao da se vidi da su tri tačke bile na kraju. Ali kada kliknem na fajl ime ostaje takvo kakvo je. I zato držim uvek prikazanu traku sa stazom do fajla koja uvek prikazuje puno ime.

Znači, ima li načina da se nešto preduzme, ne da mi je preko potrebno, ali što da ne pitam.
 
Nazad
Vrh Dno