Šta je novo?

MacOS - FAQ (Često Postavljana Pitanja)

na M$ sam prvo i pomislio kad sam procitao... steta, bio je dobar OS... mislim na macOS.
 
Znači, i oni kreću u svoju verziju retard metro keramike aka ploŠČica.

Ne mogu da verujem da su naseli na to.

Neverovatno.
 
Poslednja izmena:
verovatno nece biti toliko keramike jer je i sam macOS postao iOS-olik tako da vizuelno lice ali ce samo sve da zakomplikuju, da ne kazem nesto gore...

odavno za njih ne vazi staro pravilo jednostavnosti i vidi se da u zadnje vreme ne znaju gde biju.

iskreno mi je macOS kul jos uvek ali sam u zadnje vreme batalio sve njihove servise a kako stvari napreduju letece i macOS...

mislim da ce najveci problem da mi pravi objedinjavanje app store-ova pa naprave kupus Mac i iOS aplikacija koje me ne zanimaju kao korisnika androida.
 
Poslednja izmena:
Imao sam neki Macbook Pro 2012 sa i7, hard disk zezao pa morao reinstall sistema. Kroz Recovery instalira Lion 10.7.5 a da bi stavio High Sierra treba 10.8. To sam zavrsio ali me interesuje, da li postoji High Sierra dmg da radi, sve sto sam skinuo nije htelo da butuje sa flasha, ono clean install sa Option tasterom? Nasao sam 10.8 i napravio ga sa TransMac-om i sve radi al ovaj zadnji nikako. Moze i na PM ako zabranjeno.
 
Ne, osim ako nećeš da skeniraš Windows mašine u mreži :)
 
Zna li neko koji je Shortcut za karakter jednako ili equal kada se uključi Serbian Latin? MacBook Air je u pitanju u UK layout.
 
Ja imam MacBook Air sa US tastaturom i '=' je na shift+0 kada se uključi srpska latinica.
 
Zna li neko koji je Shortcut za karakter jednako ili equal kada se uključi Serbian Latin? MacBook Air je u pitanju u UK layout.
Možeš da uključiš prikaz tastature, pa ti možeš da vidiš poziciju svih karaktera uživo.
 
Imam iMac late 2012, da li moze da se prikaci neki externi ssd i na taj ssd instalira osx ? i koristi normalno kao system?
 
Imam iMac late 2012, da li moze da se prikaci neki externi ssd i na taj ssd instalira osx ? i koristi normalno kao system?
Može. Mada, uslovljen ćeš biti brzinom USB-a, pa ti je bolje dati iMac na servis da ti ugrade taj SSD u sam iMac.
 
Hvala.
Ne znam koliko mi se isplati nositi za BGD u servis.

Valjda ce bit brze nego ovaj sada hdd
 
Poslednja izmena:
Da li neko ima problem na safari da prilikom gledanja youtube videa , izbaci gresku, "An error occurred.Please try again later. Playback ID:....... "
vec par dana ovako, adds rade, tj ide video za njih a kad treba video onda ne.
na chrome sve radi normalno.
 
Pisao sam u hackintosh temi ali niko nije odgovorio pa da pitam ovde: Šta stavljate na Exclude kada radite backup sa Time Machine?

Planiram dugoročan backup ali bilo da prelazim sa hackintosh-a na drugi hack ili pravu Mac mašinu želim da isključim backup kext-ova i ako treba još nešto da se poisključuje jer će vremenom dolaziti do menjanja hardvera i želja je da samo uradim restore TM na novu mašinu bez ikakvog razmišljanja šta ako, kako da... a da se ništa sa stare mašine ne prebaci na novu.

Znači:

1. Nova mašina,
2. Novi OS,
3. Restore sa TM,

a da sve radi kako treba od starta.
 
Da li neko ima problem na safari da prilikom gledanja youtube videa , izbaci gresku, "An error occurred.Please try again later. Playback ID:....... "
vec par dana ovako, adds rade, tj ide video za njih a kad treba video onda ne.
na chrome sve radi normalno.
Ne, sve radi normalno kod mene...
 
Da li neko zna kako da sliku/slike iz shared photos library-ja prebacim u svoj lokalni library? Moze li nesto brze ili moram prvo sve slike da kopiram kod mene lokalno, pa onda da ih prebacujem


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Iz mog dosadašnjeg iskustva adware je ono što korisnici često zapate, a za to je rešenje bio Malwarebytes.
Antivirus mi je bio koristan samo ako skeniram neki NAS ili ext disk koji se kačio na Win mašinu.
 
Iz mog dosadašnjeg iskustva adware je ono što korisnici često zapate, a za to je rešenje bio Malwarebytes.
Antivirus mi je bio koristan samo ako skeniram neki NAS ili ext disk koji se kačio na Win mašinu.

Potpisujem!

Mada ni za Malwarebytes nema vise potrebe.
Imam ga,vrlo rijetko ga koristim. A i kad upalim ko zna iz kojih razloga, ne nadje nista.

Te se postavlja pitanje, cemu li sluzi?

Antivirus nikad ne koristim. Imam Nas i nikad mi nije palo na um da ga skeniram.
 
Imam NAS, koristim McAfee Antivirus (QNAP App sa licencom), prvenstveno zbog ransomware-a.
Inače, za macOS nikad ništa već poslednjih 15 godina otkako sam u Apple vodama, do sada sve ok.
 
pozz , ima li negde neki tutorial kako pokrenuti mac os na amd procesoru i vmware emulatoru >?
 
Zezam se sa ovim vec dva dana, stalno izbacuje ovu gresku sa slike. Probao sa USB flash-a i Internet Recovery, isto je.
Podesio vreme i datum, isto.
Odradio komandu csrutil i restart, isto.
Probao 4 razlicita net-a, Supernova, ADSL, A1 i Yettel, isto.
Win10 se instalira bez problema naravno.
Ako neko ima neku ideju nek da predlog.
Macbook Pro Early 2011 je.
 

Prilozi

  • IMG_20230902_194836~2.jpg
    IMG_20230902_194836~2.jpg
    317.3 KB · Pregleda: 39
pozz , ima li negde neki tutorial kako pokrenuti mac os na amd procesoru i vmware emulatoru >?
To sam radio, medjutim, nije mi se svideo rezultat, u virtualci, je spor, ne znam koja svrha?
Ne verujem da ovi novi mogu, ali fora je da u vbox se ispotpisuje kao intel, nista tesko...
Zezam se sa ovim vec dva dana, stalno izbacuje ovu gresku sa slike. Probao sa USB flash-a i Internet Recovery, isto je.
Podesio vreme i datum, isto.
Odradio komandu csrutil i restart, isto.
Probao 4 razlicita net-a, Supernova, ADSL, A1 i Yettel, isto.
Win10 se instalira bez problema naravno.
Ako neko ima neku ideju nek da predlog.
Macbook Pro Early 2011 je.
Treba da nabavis usb flash sa instalacijom, to se vise ne odrzava...
 
Zezam se sa ovim vec dva dana, stalno izbacuje ovu gresku sa slike. Probao sa USB flash-a i Internet Recovery, isto je.
Podesio vreme i datum, isto.
Odradio komandu csrutil i restart, isto.
Probao 4 razlicita net-a, Supernova, ADSL, A1 i Yettel, isto.
Win10 se instalira bez problema naravno.
Ako neko ima neku ideju nek da predlog.
Macbook Pro Early 2011 je.
To se i meni desavalo, na kraju napravio USB instalacioni i to je to. Poludeo sam i ja bio bas! Instalacija ti je na USB, sto uopste kontaktira server? Moj neki stari za bratanicu sto sam namestio je 2009. Meti ti na njega bar katalinu preko OpenCore i uzivaj. Ja sam na ovaj 2009 stavio BigSure i lepo radi ali posto ga ja ne koristim, vratio na High Sierru:)
 
Imao sam ja USB napravljen ali opet nece cistu instalaciju, opet kontaktira Apple server i ne prolazi dalje. Upgrade je sa istim USB-om odradio bez problema, isto je kontaktirao server ali je prosao bez problema.
 
Apple ID is not active jel neko resio ovaj problem? Ako neko ima resenje?
 
Nazad
Vrh Dno