Šta je novo?

Acer Aspire 5520

zverkan

Cenjen
Učlanjen(a)
08.01.2010
Poruke
19
Poena
154
Pre otprilike dve godine sam kupio ovaj racunar i tesko da mogu reci bilo koju rec hvale na njegov racun, problema sa grafickom je bilo mali milion, od nemogucnosti igranja bilo kakvih igrica,cak i onih najnezahtjevnijih, do problema prilikom gledanja novijih HD filmova. Sta planiram? Da ubacim novu maticnu i naravno graficku jer trenutno nemam novca za kupovinu novig notebook racunara. Sta mi treba? Da me neko iskusniji posavetuje, kaze da li je to moguce, da li ce biti problema prilikom spajanja ostalih komponenti, i eventualno preporuci neku kombinaciju
maticna-graficka koja ce moci da se upari sa ostatkom opreme, procesorima itd. Spreman sam da za oboje dam nekih do 100-150e,nadam se da nije porebno vise.
Unapred hvala svima koje nece da smara da citaju ovu poruku.
 
Pre otprilike dve godine sam kupio ovaj racunar i tesko da mogu reci bilo koju rec hvale na njegov racun, problema sa grafickom je bilo mali milion, od nemogucnosti igranja bilo kakvih igrica,cak i onih najnezahtjevnijih, do problema prilikom gledanja novijih HD filmova. Sta planiram? Da ubacim novu maticnu i naravno graficku jer trenutno nemam novca za kupovinu novig notebook racunara. Sta mi treba? Da me neko iskusniji posavetuje, kaze da li je to moguce, da li ce biti problema prilikom spajanja ostalih komponenti, i eventualno preporuci neku kombinaciju
maticna-graficka koja ce moci da se upari sa ostatkom opreme, procesorima itd. Spreman sam da za oboje dam nekih do 100-150e,nadam se da nije porebno vise.
Unapred hvala svima koje nece da smara da citaju ovu poruku.

Za te pare ne mozes da kupis ni samo maticnu, graficku mozes, ali je pozeljno da ti je neko donese na primer iz Amerike.
 
Notebook nije uređaj koji se ispalti "budžiti", a kada je star, često se ne isplati ni popravljati. Ukoliko već želiš da se igraš sa tim, potraži prodavce polovnih delova, pa ako shvatiš da će to skupo da te košta, onda ponudiš tvoj komp na prodaju, pa neka ga oni raskupusaju za delove.

Zapravo, nisi rekao šta tačno ne radi trenutno i u čemu je problem?
 
Pa kako kad, dosta toga zna da ne radi. Ako pustim bilo koji kvalitetniji HD film bice jako usporen, cak sta vise nemoguc za gledanje. Igrice nisam ni pokusavao da igram ,bar neku kvalitetniju, probao sam nekad na pocetku da instaliram Warcraft III i desavalo se isto kao i kad pustim film tako da nista novije nisam ni pokusao da instaliram a iskreno i ne zanima me preterano da ga koristim za igranje samo bi da normalno funkcionise. Jos nesto, dvd uredjaj mi s vremena na vreme nestaje sto je jos jedna misterija, nema ga neko vreme, ne reaguje na bilo kakav dvd a onda se iznenada pojavi, bude ga neko vreme i opet nestane. Mislim da sve potice od graficke, bar ovo za filmove i igrice, najradije bi samo nju zamenio ali je integrisana geforce 7000m tako da sam mislio da je jedini nacin menjanje i maticne i graficke a za dvd nemam pojma zasto nestaje.
 
HD film na tom računaru mora da gura CPU, a on je kod tebe na granici....zapravo, ispod nje za 1080p.

Igre....ne igram ih, pa ne znam koje su i koliko su zahtevne te igre što ih pominjep, ali sa tom grafikom, ne očekuj čuda...

To što se CD pojavljuje i nestaje mi pre zvuči kao softwareski problem.

Jesi li probao da reinstaliraš operativni sistem?
 
A koliko para treba da dam za solidan dual core procesor, rekao sam ti vec da nisam zainteresovan za igrice ali bi stvarno volio da sremena na vreme odgledam neki kvalitetan film. Hvala unapred.
 
A koliko para treba da dam za solidan dual core procesor, rekao sam ti vec da nisam zainteresovan za igrice ali bi stvarno volio da sremena na vreme odgledam neki kvalitetan film. Hvala unapred.

Da li ti shvatas da menjanje ispravnih komponenti na notebook racunarima nije isplativo u stvari je van pameti, ovo vazi cak i za situaciju kada nesto crkne, a kamoli iz cista mira da menjas, uostalom raspitaj se za cene u raznim radnjama, servisima, pogledaj na internetu cene komponenti pa ce ti sve biti jasno, valjda?
 
Otkucaj specifikacije laptopa.

Ako je Aspire 5520 bez G u nastavku onda se nemaš čemu čuditi zašto ti je grafička karta nikakva (kad je integrisana).
 
definitivno se slazem sa Prostreet-om!!! Neisplativo je menjati komponente pogotovo one koje rade. Jednostavno tvoj lap je "pojelo vreme" pa ti najiskreniji savet da ga zavaljas nekome dodas parice koje si mislio za "nadogradnju" ;) i kupis neki jeftiniji lap koji moze da ti gura HD filmove ili warcraft. Ne bi trebalo juriti "azdaju" od laptopa jer jednostavno cak i integrisana Intel-ova X4500 grafika gura HD filmove bez problema. Bitan ti je CPU pa izaberi bilo sta od intel-ovih dual corova ( predlog serija 4200, 4300 pa navise... ) pozzzz
 
Ok, hvala svima, cak i tebi Prostreet iako mi delujes malo napeto ;) ali sa druge strane potpuno te razumem jer i sam znam koliko je to nelogicno i neisplativo pored sve ove ekonomske krize. Jedino sta sam hteo je da nadjem neko resenje na brzinu, a kako nisam u mogucnosti da na brzinu nahvatam nekih 500e :) jedino sto mi je palo na pamet je zamena neke od komponenti...Ubacio sam mu vec 2GB DDR2 jer ni to nije imao u vreme kupovine, pokusacu da ga jos malo nasminkam i za odgovarajucu nadoknadu prebacim nekoj dobroj dusi koja nema afiniteta ni prema igricama ni HD filmovima.
 
DukeofSerbia, ovo su mu specifikacije, kao sto sam i spomenuo graficka jeste integrisana.

Processor: AMD Athlon 64 X2 mobile TK-53 at 1.7GHz, 2x256kb cache
Chipset: nForce 610M
Graphics: Nvidia GeForce 7000M , 350MHz, up to 896MB shared memory
Memory: 2x1GB DDR2 at 800MHz
Screen: 15.4", 1280x800, 8ms, CrystalBrite
Hard Disk: Hitachi Travelstar SATA 160GB, 8MB cache, 5400RPM

Jos jedno pitanje, graficka je postavljena na 256 MB i pise da je prosiriva do 896MB od kojih znam da ce svaki biti skinut sa onih 2GB DDR2 koje sam mu ugradio ali me ipak zanima kako se to povecava i sta time dobijam na performansama posto mislim da ce na XP raditi zadovoljavajuce i sa manje RAM-a? Jos jednom hvala svima.
 
DukeofSerbia, ovo su mu specifikacije, kao sto sam i spomenuo graficka jeste integrisana.

Processor: AMD Athlon 64 X2 mobile TK-53 at 1.7GHz, 2x256kb cache
Chipset: nForce 610M
Graphics: Nvidia GeForce 7000M , 350MHz, up to 896MB shared memory
Memory: 2x1GB DDR2 at 800MHz
Screen: 15.4", 1280x800, 8ms, CrystalBrite
Hard Disk: Hitachi Travelstar SATA 160GB, 8MB cache, 5400RPM

Jos jedno pitanje, graficka je postavljena na 256 MB i pise da je prosiriva do 896MB od kojih znam da ce svaki biti skinut sa onih 2GB DDR2 koje sam mu ugradio ali me ipak zanima kako se to povecava i sta time dobijam na performansama posto mislim da ce na XP raditi zadovoljavajuce i sa manje RAM-a? Jos jednom hvala svima.
Graficka "zahvati" koliko joj treba preko tih 256mb u zavisnosti od toga sta radis.
 
Ok, hvala svima, cak i tebi Prostreet iako mi delujes malo napeto ;) ali sa druge strane potpuno te razumem jer i sam znam koliko je to nelogicno i neisplativo pored sve ove ekonomske krize. Jedino sta sam hteo je da nadjem neko resenje na brzinu, a kako nisam u mogucnosti da na brzinu nahvatam nekih 500e :) jedino sto mi je palo na pamet je zamena neke od komponenti...Ubacio sam mu vec 2GB DDR2 jer ni to nije imao u vreme kupovine, pokusacu da ga jos malo nasminkam i za odgovarajucu nadoknadu prebacim nekoj dobroj dusi koja nema afiniteta ni prema igricama ni HD filmovima.

I drugi put, izvini na napetosti, ali zivot u Srbiji cini svoje! :D
 
definitivno se slazem sa Prostreet-om!!! Neisplativo je menjati komponente pogotovo one koje rade. Jednostavno tvoj lap je "pojelo vreme" pa ti najiskreniji savet da ga zavaljas nekome dodas parice koje si mislio za "nadogradnju" ;) i kupis neki jeftiniji lap koji moze da ti gura HD filmove ili warcraft. Ne bi trebalo juriti "azdaju" od laptopa jer jednostavno cak i integrisana Intel-ova X4500 grafika gura HD filmove bez problema. Bitan ti je CPU pa izaberi bilo sta od intel-ovih dual corova ( predlog serija 4200, 4300 pa navise... ) pozzzz
Ma koja Intelova integruša! Bilo koji AMD sa dva jezgra i Radeon HD 3200 je bolji od Intelove kombinacije.

DukeofSerbia, ovo su mu specifikacije, kao sto sam i spomenuo graficka jeste integrisana.

Processor: AMD Athlon 64 X2 mobile TK-53 at 1.7GHz, 2x256kb cache
Chipset: nForce 610M
Graphics: Nvidia GeForce 7000M , 350MHz, up to 896MB shared memory
Memory: 2x1GB DDR2 at 800MHz
Screen: 15.4", 1280x800, 8ms, CrystalBrite
Hard Disk: Hitachi Travelstar SATA 160GB, 8MB cache, 5400RPM
Meni nije jasno kako taj TK-53 ne može da izgura HD video kad Celeroni na 2 GHz to uspevaju (istina sa 100% zauzeća) :sceptic:.
GeForce 7000M je žešći krš od grafike.
 
Ma koja Intelova integruša! Bilo koji AMD sa dva jezgra i Radeon HD 3200 je bolji od Intelove kombinacije.


Meni nije jasno kako taj TK-53 ne može da izgura HD video kad Celeroni na 2 GHz to uspevaju (istina sa 100% zauzeća) :sceptic:.
GeForce 7000M je žešći krš od grafike.


Nije do procesora, ubedjen sam da bi oni mogli da poguraju HD film ali kao sto si i sam rekao 7000m je krs, cak sam na nekom sajtu, nazalost prekasno video da u specifikacijama pise da ne moze da podrzi 1080p ili 720pH264 ali tada sam bio mlad i zelen i nisam znao ni sta ove oznake znace tako da se i nisam previse brinuo.:)
Zato mi je i prvo palo na pamet da menjam maticnu i ujedno i graficku pa makar ponovo bila integrisana ali bar za nijansu bolja ali me i od te ideje kolega Prostreet elegantno odvrati :Dtako da sam sada opet na pocetku puta dok nesto kreativno ne padne na pamet...
 
Celeron na 2Ghz uvek pušta 1080p kako treba, a za AMD je potrebno eksperimentisati sa codecima, da bi znali da koriste dva jezgra i uspešno pustili video.
Ima veze sa nekim segmentom rada CPU koji je mnogo bolji kod Intela.
 
Ok, da ne zalazim u ova prepucavanja oko grafickih i procesora, koja je bolja, ciji je rodjak jaci, ko ima curu u Beogradu i tako to postavicu jos jedno, verovatno glupo pitanje, red bi bio, nisam nekoliko dana nista rekao. Prostreet, ako budes komentarisao, prvo udahni duboko pa onda onako zestoko...:) Dakle, posto u cpec pise koju maticnu imam, a vec smo konstatovali da je problem sa filmovima i najnezahtevnijim igricama vezan samo sa nejakom 7000m, da li postoji mogucnost ubacivanja jos jedne graficke, pored one koja nece nikuda da mrdne?
 
Ok, da ne zalazim u ova prepucavanja oko grafickih i procesora, koja je bolja, ciji je rodjak jaci, ko ima curu u Beogradu i tako to postavicu jos jedno, verovatno glupo pitanje, red bi bio, nisam nekoliko dana nista rekao. Prostreet, ako budes komentarisao, prvo udahni duboko pa onda onako zestoko...:) Dakle, posto u cpec pise koju maticnu imam, a vec smo konstatovali da je problem sa filmovima i najnezahtevnijim igricama vezan samo sa nejakom 7000m, da li postoji mogucnost ubacivanja jos jedne graficke, pored one koja nece nikuda da mrdne?

:) Kuciste notebook racunara je oblikovano (iznutra) prema komponentama i njihovom hladjenju mozda postoji neka teoretska sansa ako je kuciste identicno modelima sa odvojenom grafikom, a na maticnoj ploci toj integrisanoj ostavljena mogucnost ubacivanja graficke. Ali s obzirom da za notebook racunare ako je ploca integrusa onda je ona samo to integrusa, mozda gresim, ali mislim da nemas mogucnosti za dodavanje odvojene graficke, sto zbog ploce sto zbog hladjenja koje je prilagodjeno procesoru + integrisanoj grafici, i na kraju i zbog kucista verovatno.

PS/hehehe, dobar ti je ovaj fazon "...ko ima curu u Beogradu..." :D
 
Poslednja izmena:
Ne znam ni ja kako si ti zamislio da "menjaš ploču" osim da staviš istu takvu. Ploče za laptopove su uglavnom jedinstvene za svaki model, što zbog oblika što zbog rasporeda portova, koncepta hlađenja itd. Kad kupiš laptop - to ti je što ti je, u principu nema menjanja/apgrejd-a osnovnih komponenti poput matične. Na novijim laptopovima od koji neki imaju MXM grafički interfejs eventualno se može apgrejdovati grafička pa i procesor, ali ne i matična ploča.

Na tom starijem modelu (nForce čipset, na njega sam maltene i zaboravio da postoji), ne vidim mogućnost da staviš drugu ploču. Mada nisam serviser pa možda grešim, pitaj nekog servisera, po mogućstvu nekog od ovih što "budže", popravljaju laptopove tako što ugrađuju polovne komponente iz drugih pokvarenih laptopova koje otkupljujul.
 
1. Opet ja ali mi sad treba nesto sasvim, sasvim drugacije. Naime, drugarica me zamolila da joj po mogucnosti u Gigatronu nadjem laptop za nekih oko 45 hiljada, ne vise a po mogucnosti i manje. Trazila je takodje da bude ako moze Deel-ov sto je izbor svelo na dva modela Deel inspiron 1545 T4200 i T4300 ali je razlika u sledecem a sledece se moze pogledati i na linkovima koje sam ostavio. Sta me zanima, da li je bolje uzeti 2gb rama, 250gb hard diska uz neintegrisanu ATI Radeon HD 4330 512MB ili 4gb rama, 320gb hard diska uz integrisanu Intel GMA X4500HD (MHD)? Takodje ovaj laptop sa HD4330 ima garanciju 3god a drugi 1.
Na www.notebookcheck.com se moze videti gdje je koja graficka rangirana.

http://www.gigatronshop.com/arena/show_product/17391 T4300
http://www.gigatronshop.com/arena/show_product/16917 T4200

2. Treba neko da mi razresi ovu misteriju a radi se o sledecem primerku notebook racunara:
ACER Aspire 5732ZG-433G32Mn
http://www.gigatronshop.com/arena/show_product/17042

Sta me u vezi sa njim zanima je zasto za njegovu cenu ne mogu da nadjem nijedan drugi racunar koji bi mu bar bio blizu sa performansama? Mozda gresim, ali T4300 na 2,1GHz, 3gb DDR3 i neintegrisana Ati Radeon HD4570 512MB, za koju se na gore navedenom sajtu moze videti da je za klasu bolja od bilo koje graficke koja se ugradjuje u racunare tog cenovnog ranga, je nesto sto ja ne mogu da poverujem da moze da se kupi za 43 hiljade din.
Ima li nesto sto sam prevideo ili ovaj racunar stvarno treba uzimati bar u situacijama kada postoji novcani limit od takodje spomenute 45 hiljada?
Unapred hvala svima koji odvoje dovoljno vremena da procitaju ovaj post.
 
Uvek je neuoporedivo bolje uzeti laptop sa neintegrisanom ATI grafickom, nego sa nekim integrisanim intelovim djubretom.

E, sad ako nije neka greska u cenovniku ili nesto slicno onaj Acer je najbolji izbor po pitanju onoga sto pruza, ali bolje joj uzmi Dell sa 4330 grafickom, zbog garancije od 36 meseci, Acer ima samo 12 meseci, a u danasnje vreme to nije dovoljno.
 
Nazad
Vrh Dno