Šta je novo?

Nvidia PureVideo (DXVA)

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poruke
12,241
Poena
985
KOju graficku kuptii za pustnje HD filmova ili koja graficka za HTPC ...
Prvo i osnovno NVidia ne ATI - objasnio sam 200 puta zasto

OK koju nvidia ?
To zavisi od vasih potvrda ali generalno min je VP2
Nadam se da ce vam ovaj text pomoci u tome.

O ovome ne morate da razmisljate ako ne zelite da koristite DXVA odnosno zelite da vam CPU vrsi decodiing a ne GPU.
Razlika u kvalitetu slike nema ( ima malo pri i->p konverzije izmedju generacija)


PureVIdeo sluzi da prebaci video decoding i postprocesing sa CPU na NVIDIA graficke karte.Postoje 4 generizije pure videa

prvo slike da bi razumeli sta je to ustvari i kako radi.

 
Poslednja izmena:
Generacija 1

Realtime decoding za H.264 high-profile L4.1 ripove , VC-1 Advanced Profile L3, i MPEG-2 MP@HL (1080p30) decoding @ 40 Mbps
Decoding jos niej podzrao bitne elemente i nikako nije isti kao VP2 odnosno dobrim delom i dalje se mora koristiti CPU

i3syhe.jpg


Generacija 2
Naziva se jos i "PureVideo HD 2 ili VP2
Doneo je najvise unapredjenja odnosno decodovanje hardwerom je postalo puno a ne delimicno kao kod VP-1
Dodat je dedicated bitstream processor (BSP) and enhanced video processor i time je omoguceno da graficka potpuno preuzme posao od procesora a ne samo delimicno kao kod generaicje 1
VC-1 aksleleracija je takodje unapredjenja.Ubacen je inverse discrete cosine transform (iDCT) i motion compensation stages.Time je vise oslobodjen procesor kod backend dok je frontend i dalje ostao u poslu CPU-a.
I mozda najbitnije : sa verzijom nvdia drivera : 178.24 omoguceno je decodiranje i encodova level 5.1 High@L5.

29o1j7m.jpg


Generacija 3
Naziva se jos i "PureVideo HD 3 ili VP3
VP3 je doda entropy hardware za decodovanje VC-1 cime je vecinu oslobodio procesor.Doneo je sitna pobosljanja za MPEG-2 decoding.
H264 decoding je ostao potpuno nepromenjen.
Znaci VP3 nudi potpuno decodovanje sva 3 video standarda koja se koriste na blu ray: H264/AVC ; VC-1 ; MPEG-2
Bitno jos : VP3 ne moze da decoduje fajlove sa sledecim horizontalim rezolucijama : 769-784, 849-864, 929-944, 1009-1024, 1793-1808, 1873-1888, 1953-1968 and 2033-2048 pixel

qqx4zp.jpg


Generacija 4
Naziva se jos i "PureVideo HD 4 ili VP4
Najbitnije sto je doneo jeste podrska za decoding MPEG-4 ASP (Advanced) Simple Profile-a odnosno MPEG-4_Part_2( H264 je MPEG-4_Part_10). ASP je ustvari standard cije su implementaicje xvid divx koje su sivma poznate.
H264 decoding je ostao nepromenjen ali nema onih restrikcija koje su bile u VP3.

qqx4zp.jpg
+ FULL MPEG-4 ASP podrska
 
Poslednja izmena:
A jel' su za generacije samo softver u pitanju ili je za gen4 potrebno imati GF200 seriju?
 
Nije software vec hardware pa samim tim jeste noephono za Gen4 imati gf200 seriju
 
Ali ne bilo koju GT200. Recimo, GTX260 ima VP2 čip. VP4 imaju kartice za laptopove (M na kraju) i GT220/G210, GT220 i GT240. Ne znam, doduše, da li svaka jer možda neki modeli imaju drugi čip kao osnovu. Raniji primer, 8400GS sa G84/86 čipom ima VP2 a 8400GS sa G98 čipom ima VP3. Nvidia obično ume da zakomplikuje stvari više nego što treba.
 
Pa ne bilo koji .samo oni koji u tabelama pise vp4 ti i imaju :)
Bas to sa pojavom novog čipa i novi purevideo je dolazio
 
Poslednja izmena:
@weasel:

Hvala za ovo detaljno objasnjenje, samo imam jedno pitanje:

da li karte sa G80 cipom mogu da rade dekodiranje preko CUDA-e uz CoreAVC 2.0? Cini mi se da ranije nisu mogle da rade, vec je svakako bilo potrebno imati kartu sa VP2.
 
Ne moze g80 i coreavc

coreavc sa g80 kartama ne radi CUDA

g80 ima cuda ali nema NVCUVID za video decoding

Minimum je VP2
 
Poslednja izmena:
Jel to znachi da na OSXu to vec postoji po defaultu u drajverima, poshto sve shto secka u Windowsu, na OSXu leti :)
 
Optrilike i indeticno je sa dxva ima full podrsku kod kad se pojavio a ne ko dxva sto je moralo cetri generacije da izlazi ..

Samo na osxu nije DirectX Video Acceleration (DXVA) nego je X-Video Motion Compensation (XvMC) i X-Video Bitstream Acceleration (XvBA)
i ima full ( za iDCT MCo i Db ) i za MPEG-2 i za Mpeg-4 ASP i za Mpeg-4 p10 (H264/AVC)


Inace ako se podesi kako treba nema razloga zasto bi seckalo na windowsu
 
Poslednja izmena:
Čekaj, zašto uopšte dekoder koji ide preko CUDA-e zavisi od elektronike za dekodiranje videa u GPU-u, kad je suština CUDA-e da se posao sa CPU-a prebaci na GPU i ništa više?
Mislim, ako softverski dekoder koji radi na svakom CPU-u neće da radi na GPU-u ako fali neka dodatna elektronika koja, na prvom mestu, nije ni postojala u čisto softverskoj priči, a postoji mogućnost da se GPU preko CUDA-e isprogramira da radi bilo šta, pa to je onda totalno suludo i nelogično.
 
Ja sam pricao o pure video i dxva njegova sustina je da se posao prebaci motion-compensated prediction(MCP) ;nverse discrete-cosine transform(IDCT) i and the variable-length decoding(VLD) ma sa CPU-a na GPU
i dalje je softwerski decoder obavezan naravno ali taj decoder ne koristi vise CPU za gore navedene operacije vec GPU...
 
Poslednja izmena:
Pa ne, rekao si "coreavc sa g80 kartama ne radi CUDA".
Zašto ne radi, ako su G80 čipovi koji su CUDA kompatibilni? Odnosno zašto ne prilagode CoreAVC dekoder da radi na svakom OpenCL-kompatibilnom GPU-u, to jest ako GPU već može da se iskoristi za programiranje maltene bilo čega?
 
ne mogu jer nema potrebne elemente za hadrdwersku akseleraciju.

Ovako :

100% je sigurno da COreavc CUDa ne radi sa Vp1 odnsono g80 niti ce ikada raditi ...

Te kartice imaju podrsku za CUda i globlu ali nemaju neophodne stvari za H264 decoding ... tako da nikada nisu ni ubacene u CoreAVC niti u jedan slican program za deocing...

znaci ima podrsku za CUDA ali ne za CUDA video decoding

Dxva je moguc sa g80 ali to je bedno i jadno i procesor ce se mozda 20% manje opteretiti nego inace jer nema ni IdcT ni VLc a to su ipak 2 najbitnije stvari .Glavno rasterecenje za h264 dolazi sa Vp2 dok za MPeg-4 p2 ASP i Mpeg-2 sa vp3
Znaci dxva sa g80 odnosno VP1 je vise marketing nego realno ubrzanje.

i za cuda decoding radi iskljucivo na : vp2+ generacijama
 
Poslednja izmena:
Pazi, ne postoji such thing kao što je "CUDA video dekodind".

CUDA je način GPGPU programiranja, gde GP znači General Purpose. Dakle mogućnost da ti svoj GPU isprogramiraš da ti radi bilo šta. Dekodiranje videa se suštinski svodi na rad sa brojevima, nizovima i matricama, maltene čista obrada numeričkih podataka. I ako već može da se isprogramira na x86 procesoru (koji, da podsetim, nema nikakav hardver za video dekodiranje), onda mora da može i na GPU-u koji podržava OpenCL.

E sad, očigledno je problem što su ovi mamlazi svoj dekoder vezali za VP2+ elektroniku, jer neće ili ne umeju da ga naprave univerzalnim i nevezanim za ekstenzije GPU-a (a hardverski video dekoder je u ovom slučaju ta ekstenzija).

6ifcpd.jpg


Dakle, ja na primer mogu da dođem u ovakvu situaciju da imam karticu za koju mi NVidia tvrdi da je CUDA kompatibilna (recimo 8800 GTX koja je VP1), i imam softver tokom čije instalacije mi jasno stoji CUDA logo i izbacuje mi link ka sajtu gde je izlistana i ta moja 8800 GTX kartica (a izlistana je, proverio sam), dakle nigde mi ne piše da mi CUDA akceleracija ovde zapravo neće funkcionisati, i da onda preko njihovog foruma moram da saznajem da to u stvari ipak nije sve tako sjajno i univerzalno. Ovo je onda klasičan slučaj prevare :S:
 
Pa sta i sa VP1 su tvrdili da je to Full supported HD decoding a ustvari najglavnije opreacije nije radio gpu za h264 do druge verzije za vc-1 do trece ..
prevara ? ok ... nazovi kako oces... niko tebe nije terao da kupujes..

a ova gore sto kazes ne postoji : PAZI Postoji takva stvar... samo ti nisi upoznat ;) ali necu da ovde sirim temu sa nepotrebnim stvarima koje vecini ljudi ne znace nista

Mislim ne postoji tim imenom ali se taj skup tako naziva

VP1 nema potrebne elemente kao sto sam vec naveo i to su : inverse discrete-cosine transform(IDCT) i and the variable-length decoding(VLD).....

moze kartica da ima i cuda i sta god jos pozeli bez ovoga gore džaba


Pa sam si sebi dao odgovor i onda kazes kako su oni mamlazi i kako takva stvar ne postoji...

""CUDA je način GPGPU programiranja, gde GP znači General Purpose. Dakle mogućnost da ti svoj GPU isprogramiraš da ti radi bilo šta.""

pa bas tako ... al ne mozes da isprogramiras da radi nesto sto nema na pure video-u... a to su IcDT VLD i jos par stvari ..

Tako da su ovi iz COreAVc-a mogli da ubace da ti svetli ikonica CUDA dok pustas H264 ili ASP ili Mpeg-2 ali nikakvog pravog ubrzanja ne bi osetio....

Pa sad ako su mamlazi zbog toga onda ...

A sta ti mislis hardwerska akllereacija bez Pure Videa-a uopste ?gde to ima ? Pa daj neko ko je to uspeo da napravi da vidimo kako to funckionise ? i mene iskreno to zanima daj neki decoder koji to radi . CoreAVc to nije niti ce biti jer je oduvek govorio da ih Pure CUDA niti OpenCL ne zanima i da ga nece biti ni u dugo cekanoj verziji 2.0 .
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako da ti objasnim da ti sve pogresno gledas na stvari i oces nesto sto ne postji i jos neke osnovne pojmove govoris da pazim i da ne postoje...


CUDA kod CoreAVCa i jos par decodera ima ulogu slicnu DXVA odnsono API koji samo sluzi da bi se pristupio VP2/3 pure video decoderu...
Cuda je isto sto i DXVA sluze da se pristupe hardweru na grafickoj pure video 2 3 4 . Dxva odma izbacuje output i zato je malo brza , CUda svaki frame prvo smesta u ram i to omogucuje dodatne filtere i zato je malo sporije
CUDA NE MOZE BEZ PURE VIDEA ... AKo mislis da moze napravi tako nesto pa dokazi ...


A ti oces decoder koji je napisan u cistoj i samo u CUDA ? to ne postoji i nece postojati i ako slucajno neko ko ima slicne zelje ko ti napravi nece biti ni upola efikasno kao VP decoder... to ti garantujem... dobro ne garantujem ali videces vec ..
 
Poslednja izmena:
Zašto nVidia a ne ATI? Jednostavno, nVidia grafičke serije 8xxx i novije mogu da dekodiraju bilo koji H.264 video. Pošto to mogu i najjeftiniji i integrisani modeli, može se uzeti i najjeftiniji procesor koji sam ne bi mogao da dekodira zahtevniji H.264 video i tako dobiješ izuzetno jeftin i tih HTPC.
Ako uzmeš jači procesor, recimo Athlon X2 5000+ ili Intel C2D 2160 ili jači, ili gledaš originale, svejedno je da li je ATI ili nVidia.
 
Zašto nVidia a ne ATI? Jednostavno, nVidia grafičke serije 8xxx i novije mogu da dekodiraju bilo koji H.264 video. Pošto to mogu i najjeftiniji i integrisani modeli, može se uzeti i najjeftiniji procesor koji sam ne bi mogao da dekodira zahtevniji H.264 video i tako dobiješ izuzetno jeftin i tih HTPC.
Ako uzmeš jači procesor, recimo Athlon X2 5000+ ili Intel C2D 2160 ili jači, ili gledaš originale, svejedno je da li je ATI ili nVidia.
Да ли ATi има било коју ману осим тога што не може да декодира L5.1 ripове, а и ово је ствар софтвера?
 
Nema. To što ne može da dekodira ripove koji prelaze L4.1 mu je jedina, nazovi, mana.
U stvari, većina današnjih ripova su L4.1 pa to više nije problem.
 
Ali mnooogo starijih 1080p ripova je l5.1 :)
Danas su ko sto ilidan rece 99% l4.1 ali pozelite da gledate na primer neki stariji encode i na atiju nece....

Nije nvidida 20 x bolja od atija... daleko od toga ... niti ikog teram da je kupi ali za htpc je ipak malkice bolje.ja razmisljam jednostanvo kad moze da se bira i ta graficka ce se korsiotiti samo za decoding onda ne razumem zasto bi neko izabrao ati ?

plus sto na istoj konfiguraciji sa nvidiom proceosr je mnooogo manje opterecen kad se pusta mpeg-2 1080i dok sa ati procesor je skoro na maxu...

plus sto nvidia ima dodatnu mogucnost odnosno CUDA...

Za sada kolko su testirali Nvidida se bolje ponasala sa MadVR-om --- koji je turnutno najvkvalitetniji i najzahtevniji render koji se bazira iskljucivo na gpu....
 
Poslednja izmena:
AMD ima jednu mega prednost kod HD5xxx, HDMI 1.3 standard i HD audio bitstream, naravno tu su i DD, DTS, 7.1 LPCM i stereo. Kad li ce N to dodati....
 
A shta je sa Intelovim GPU reshenjima? Konkretno, moze li na G41 da radi DXVA?
 
Poslednja izmena:
Znachi da je best buy neka ultra jeftina G98 8400gs? Ove nove G2xx su bar duplo skuplje, a ne vidim da su bog-zna-shta bolje. Chak je i vecina G98 baziranih 8400-ki pasivno hladjena.
 
Slabo bas znam cene

al zar nije 210 30-33 evra ?

8400 je duplo jeftinije od toga ?
 
Pa polovna 8400gs malo-malo pa ode za 1800din, a koliko sam ja video 3525din je najjeftinija 210-ka. Ako to nije duplo, ne znam shta je. Nove 8400-ke su 2200din, pasivni Gainward. Samo ne pishe da li su sve te g98, ali bi trebalo da je tako. Najlakshi pokazatelj je GPU klok, kod g86 je 450MHz, a kod g98 je 567MHz. A, koliko vidim, vecina 210-ki su sa aktivnim hladjenjem...
 
reko sam da ne znam cene i lepo sam pitao da li je duplo jeftinije .
nisam reko da nije ali sad vidim da nije nikako

i glupo je porediti cenu nove i polovne .

210 je 33 evra
8400 je 23 evra ..
razlika nije ni problizno dupla

razlika nije dupla ,210 nema restrickije kao 8400 u rezolucijama, ima punu ASP podrsu ...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno