Šta je novo?

Nvidia PureVideo (DXVA)

A koji je CPU neophodan za 1080p@60fps uz CoreAVC 2.0? Quad ili je dovoljan neki triple-core? Da li Core AVC fino rasporedjuje opterecenje po jezgrima na triple-core varijantama?
 
I jos jedno pitanje (ne mogu da editujem post):

Posto se zna da integrisane grafe nemaju dovoljno shadera da bi mogle da se ukljuce opcije za peglanje slike (deblocking u prvom redu), da li to znaci da je kvalitet slike isti kao kada se u Core AVC iskljuci deblocking?
 
1. Za 1080p60 i CoreAVC 2.0 neki baš minimum je Athlon X2 [email protected] ili Intel E5200. Triple Core dekodira bez problema jer CoreAVC dobro koristi treće jezgro.
2. Internal deblocking o kome govoriš ne rade šejderi već VP/UVD čipovi koji dekodiraju video pa je snaga grafičke nebitna. Znači, slika je ista kao i sa CoreAVC sa UKLJUČENIM deblocking-om.
 
Hvala, jos uvek ucim u vezi HD-a, mislio sam da za deblocking vazi isto sto i za npr. edge enhancement i ostale mogucnosti. :wave:
 
Inloop deblocking je interni deo H.264 kodeka. Deblocking o kome ti govoriš je, kao i edge enhancement, denoise, sharpen itd., deo postprocessing opcije i nema veze sa H.264 standardom jer se mogu primeniti i na WMV, Divx, MPEG1/2 itd. To je zasebna funkcija kao ona u FFDShow, samo što je izvršavaju šejderi a ne CPU kao kod FFDShow.
I da, za to treba jača kartica.
 
Aha, vidis, nisam znao da postoji "unutrasnji" i "spoljasnji" deblocking. :)
Kazi mi, da li znas iz iskustva koje su grafe potrebne da bi u MPC-HC mogle opusteno da se ukljuce te postprocessing opcije, a da bude sigurno da ce 1080p materijal teci savrseno glatko? Da li je u pitanju samo broj sejdera ili jos nesto? Da li je npr. 9600GSO sa svojih 96 sejdera bolji izbor za to od recimo 9600GT koja ih ima 64?
Izvini ako smaram ovim pitanjima, ali me bas zanima ova tematika. :)
 
Aha, vidis, nisam znao da postoji "unutrasnji" i "spoljasnji" deblocking. :)
Kazi mi, da li znas iz iskustva koje su grafe potrebne da bi u MPC-HC mogle opusteno da se ukljuce te postprocessing opcije, a da bude sigurno da ce 1080p materijal teci savrseno glatko? Da li je u pitanju samo broj sejdera ili jos nesto? Da li je npr. 9600GSO sa svojih 96 sejdera bolji izbor za to od recimo 9600GT koja ih ima 64?
Izvini ako smaram ovim pitanjima, ali me bas zanima ova tematika. :)



Potpisujem i mene ovo zanima mogu i externi linkovi da se ne mucite :wave:
 
Pa ovako.. U jednoj masini gde imam 9600GT, Star Wars u 1080 dekoduje se kroz DXVA. Zauzece procesora je 0% a graficka se ne smara puno.. Odradicu neki benchmark kroz CUDA api cisto da vidim koliki decoding fps moze da izvuce. U drugoj masini 8800GT izvlaci 55fps full HD, dok 720p ide preko 150 fps.

Sto se post processing filtera tice, kada se slika dekompresuje u grafickoj karti, veoma je neprakticno vracati je nazad u sysmem da bi se odradio neki post filter. Zato fitering treba da odradi renderer. Koliko je meni poznati VMR9 ne podrzava dodatna filtriranja osim prostog deinterlace.
 
Još nisam naišao na podatak da 8100 podržava DXVA. 8200 i 8300 imaju DXVA podršku.
Ako će na ploču neki slabašan procesor, slabiji od Athlon X2 na 2,1 GHz ili Intel Dual Core 2140, obavezno uzmi 8200. Ako ide jači procesor, DXVA nije presudan jer će i procesor imati dovoljno snage za dekodiranje 1080p do 30fps. 1080p@60fps je već problem za gore navedene procesore.
http://www.nvidia.com/object/product_geforce_8100_mgpu_us.html na oficijelnom sajtu kaze da podrzava PrueVideo, e sada koju verziju boga putaj, s obzirom da se 8100 chip pojavio posle 8200 ne verujem da je sakatiji u odnosu na 8200 po ovoj funkcijonalnosti
 
@yooyo:

OK, mada se uglavnom koristi EVR renderer (na Visti i Sedmici), pa ogranicenja VMR9 nisu toliko vazna.
E sad, ovako kontam, ako se prilikom dekodiranja CUDA api samo koristi za pristup VP-u, a ne i za samo dekodiranje (pricao je ilidan o tome ranije), onda ne bi trebalo da bude neke razlike izmedju 9600GT i 9800GT kada se pusta materijal bez postprocessinga, s obzirom da je VP isti?
A da li si ukljucivao neki postprocessing prilikom gledanja Star Wars-a? Posto je upravo to kljucno i sigurno pravi osetnu razliku izmedju 9600GT i 9800GT.

@shon3i:

Da, ali je kod 8200 jasno naglaseno da podrzava PureVideo HD.
Ne verujem da bi nV to precutala kod 8100.
 
Poslednja izmena:
PA napisao sam na prvoj strani u raspravi sa VOOdoom ... Naravno da je teoretski moguce da CUDA sama vrsi decoding ali to jos niko nije napisao niti ce ikada niti bi bilo prioblizno korisno/dobro kao VP...
Znaci CUDA je iskoricena samo kao API da se pristupi cipu ...


Kod DXVA slika se direktno salje sa video decodera na render znaci ne vraca se u main memory ... znaci ne moze da radi hardware akseleracija a da izmedju decodera i rendera ubacite postprocesing filter tipa ffdshow postproceisng filteri ili vobsub ... naravno hardware postprocesing je moguc


KOd cude je druga prica
300px-CUDA_processing_flow_(En).PNG

lepo se vidi na slici da vraca u main memory

i zato su na cudi moguci svi post procesing filteri ali zato je i CUDA malo i "sporija" od DXVA


Sad hardwersku zahtevnost nisam niti trneutno imam prilike da isprobam ali evo ovi koji imaju bolje graficke oni mogu to da probaju
 
Poslednja izmena:
CUDA dekodovani frejm drzi u VRAM-u. Postoji mogucnost saradnje izmedju CUDA i OpenGL/D3D, te se takav frejm moze ubaciti u texturu na dalju obradu.

@peja:
Obzirom da ne korisim Win7/Vista, nemam pojma kako EVR radi i sta sve moze.
 
@shon3i Da ja kupujem, ne bih rizikovao sa 8100.
@peja Ako su čipovi iste generacije, npr. VP2, ne bi trebalo da bude razlike u brzini dekodiranja.
Što se tiče postprocessing-a preko šejdera u MPC-HC, snaga kartice je vrlo bitna.
Primera radi, 9500GT može da pusti 1080p30 sa jednim zahtevnim filterom,denoise ili sharpen complex 2, i dva lakša, 16-255>0-255 i Chroma Upsampling. Denoise + Sharpen Complex 2 dovode do seckanja u VMR9 ili EVR CP na XP
 
Mene ovo interesuje. Da li Intel inegrisana u laptopovima moze da pusta 1080p ripove? Ogranicenja koja pominjes, koliko su cesta u praksi? Ako ne ko zna, koliki procenat ripova koji su u opticaju Intel ne bi mogao da dekoduje?

intelz.jpg



Promenite u registry

HKEY_CURRENT_USER\Software\Gabest\Filters\MPC Video Decoder
- Key name : CompatibilityMode
- type : DWORD
- value : 16 (Hex value)

Ovo bi trebalod a omoguci pustanje nekih vide-a koji nisu kompitabilni sa DXVA odnosno l4.1 koje intel inace ne bi ttrebalo da moze da pusti ....

Ovaj hax ce raditi za neke filmove, dok za neke nema pomoci ...


trebalo bi da rade veliki broj ripova sa ovim naravno ne svi ...
 
Aha, vidis, nisam znao da postoji "unutrasnji" i "spoljasnji" deblocking. :)
Kazi mi, da li znas iz iskustva koje su grafe potrebne da bi u MPC-HC mogle opusteno da se ukljuce te postprocessing opcije, a da bude sigurno da ce 1080p materijal teci savrseno glatko? Da li je u pitanju samo broj sejdera ili jos nesto? Da li je npr. 9600GSO sa svojih 96 sejdera bolji izbor za to od recimo 9600GT koja ih ima 64?
Izvini ako smaram ovim pitanjima, ali me bas zanima ova tematika. :)

Bitan je i klok shejdera, kao i mem. protok same kartice. Mislim da su i GT i GSO dovoljno sposobne za tu namenu. Nemam podatke za nevidije, ali znam da je kod ATi kartica preporuka korisnika sa iskustvom bar 80 strim procesora, i takt memorije od bar 1000MHz na 64bit kartici, tj bar 500MHz@128bit da bi svi ti ulepshivachi slike radili glatko, i tu se kao minimum namece 3650/4550, pod uslovom da ova druga ima brzu memoriju. Nisam probao jer imam 4850, ali da javim da int. hd3200 nije sposobna da izgura sve to, a poseduje 40 strim procesora.
 
Ne razumem zasto bi neko u opste primenjivao ikakve filtere na HD sliku, i da primenjuje to ne bi trebao biti neki prevelik lanac svega 1-2 filtera.
 
Zato shto ljudi skidaju svakakve ripove, pa onda udri po peglanju slike. Ali i bez filtera, sa 40 SP zna da secne, dok na jachim kartama nema nikakvih problema sa tim, chak sam se prijatno iznenadio kako 3650 256MB DDR3 (120 SP) gura sve i svashta uz odlichan kvalitet slike.
 
Ne razumem zasto bi neko u opste primenjivao ikakve filtere na HD sliku, i da primenjuje to ne bi trebao biti neki prevelik lanac svega 1-2 filtera.

Isto sam hteo da napisem no rekoh ukusi su razliciti...

al opet tesko razumevam toliku potrebu za postprocesing filterima ..
 
Nema nikakvog razloga da video secka na HD3200 ako se ne koriste nikakvi shader filteri ili madVR jer stream procesori ne rade nikakvu obradu slike. Dekodiranje rade CPU ili UVD a većina rendera koristi CPU ili šejdere samo za Resize.
Od filtera za HD video, logičan mi je samo sharpening ili edge enhancemet.
 
Pa imao sam neki mikro-sec, konstantan i jedva primetan, ne znam kako bih to opisao. I koristio sam Haali matroshka spliter, daje lepshu sliku nego MPC-HC interni. A za filtere ste u pravu, ja upalim poneki (samo jedan) ako vidim da slika zaista izgleda lepshe, ali retko. A sve shto sam napisao bili su odgovori na pitanja, nek koristi ko shta voli, neko voli blurovanu i mekshu sliku, neko preoshtre detalje, sve je stvar ukusa. Ovde prichamo o mogucnostima hardvera.
 
Spliter nema ama bas nikakvog uticaja na kvalitet slike.
Ta mikroseckanja mogu da nastanu zbog razlike u FPS-u filma i TV/monitora.
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam shta je bio problem, sa 4800+ i hd3200 je bilo to mikroseckanje, sada sa X4 620 i hd4850 radi ko podmazano. U oba sluchaja sa DXVA i MPC-HC. Pre ce biti da je HT1.0 usko grlo u kombinaciji sa integrushom.
@Y Spliter nema, ali renderer ima, i daje bolju sliku nego ffdshow, na to sam mislio.
 
Poslednja izmena:
FFDShow je dekoder a ne render pa ne možeš da uporedjuješ Haali render vs FFDShow dekoder.
To seckanje je posledica nečeg drugog, drajvera, loše kombinacije dekodera i rendera, neadekvatnog rendera ili neadekvatno podešenog istog itd. HD3200 je sasvim sposobna za DXVA, a 4800+ može i sam da dekodira 1080p.
 
Ma problem je 100% bio na nivou HT1.0 i hd3200, prichalo se o tome i ha drugim mestima. A za ovu zbrku "spliter-render-dekoder" odoh na Wiki da se ne blamiram vishe. Hvala svima na razjashnjenju. PozZ
 
Vidim da je tema KOJA GRAFIČKA ZA HTPC zatvorena pa moram ovde da postavim pitanje da ne otvaram novu temu....
Dakle pitanje je da li mogu da koristim zajedno integrisanu grafiku nV8400 kao podršku za gledanje HD sadržaja a ATI4850 za sve ostalo?Nešto sam negde čitao o tome ali ne sećam se više...pošto će mi ostati viška grafike hteo bih da ubacim 4850 u HTPC ali nikako ne mogu da je podesim da bez problema tera HD...dok uboga 8400 fercera sve u 16!!!
 
Vidim da je tema KOJA GRAFIČKA ZA HTPC zatvorena pa moram ovde da postavim pitanje da ne otvaram novu temu....
Dakle pitanje je da li mogu da koristim zajedno integrisanu grafiku nV8400 kao podršku za gledanje HD sadržaja a ATI4850 za sve ostalo?Nešto sam negde čitao o tome ali ne sećam se više...pošto će mi ostati viška grafike hteo bih da ubacim 4850 u HTPC ali nikako ne mogu da je podesim da bez problema tera HD...dok uboga 8400 fercera sve u 16!!!

Poslusaj rijeci mudrog srpskog knjizevnika:

"You can not mix frogs and grandmothers" :d
 
Poslusaj rijeci mudrog srpskog knjizevnika:

"You can not mix frogs and grandmothers" :d

Da znam :D sad sam skapirao glupost ... so stupid,tek sam se probudio pa nisam postavio dobro pitanje...

A pitanje glasi da li postoji šansa da se 4850 PRIVOLI na saradnju sa HD materijalom :)
 
Da znam :D sad sam skapirao glupost ... so stupid,tek sam se probudio pa nisam postavio dobro pitanje...

A pitanje glasi da li postoji šansa da se 4850 PRIVOLI na saradnju sa HD materijalom :)

Naravno da moze, ako koristis MPC HC. Ne rece ni koji ti je operativni sistem ni bilo kakve druge informacije.
 
Naravno da moze, ako koristis MPC HC. Ne rece ni koji ti je operativni sistem ni bilo kakve druge informacije.

Koristim MPC ali i tad se dešava seckanje,gubljenje sinhronizacije slike i zvuka...A sve to worka na win7 32 bita :)
Moguće da nisam nešto podesio kako treba...pa ako ima neko da mi pomogne... :)
 
Nazad
Vrh Dno