Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

Veci frame rate ne daje bolji utisak u gledanju filma, ono sto meni najvise smeta je upravo detaljnost u pojedinim filmovima, gde se zbog ostrine slike vide i efekti zelenog platna i svasta nesto sto nesavrseniji snimak prikrije pa daje dozu filmicnosti.
Ovi UHD filmovi kad ih gledam (mislim na one stare poput Indijane Dzonsa, Aliena itd...) izgledaju fantasicno, mozda sam imao srece pa zabo odlicne rendere, ali recimo u LOTR sva tri dela mi se ostrina i detaljnost ne svidja (iako nema 4k verzija) ,a detaljnost Hobita mi je toliko isla na nerve da mi je film izgledao kao nacrtana video igrica!
Ovo su licni utisci, ali eto da ih podelim.
 
Tražim neku kolekciju Kurosavinih filmova, postoji li nešto objedinjeno?
 
Pozdrav,

Kako je najlakše upariti titlove kada verzija filma ne odgovara ponuđenim vremenima?

Često mi se desi (pogovo za ređa, alernativna izdanja) da nađem dobru 4k ili HD verziju filma, ali da titl kaska/beži 3-5sek.
Zbog toga upalim SubtitleWorkshop i podesim titlove "ručno" putem "Adjust Time" opcije (odgledam prvu scenu gde se izgovara tekst i podesim vremena).

To mi se čini pomalo nepraktično pa me zanima ima li lakši-elegantiji način da se titlovi usklade sa audio-om?
 
Ako to redje izdanje ima bilo kakav titl koji je vec sinhronizovan sa filmom, onda uzmes vreme za prvu i poslednju liniju tog titla i preko SW -> Timings -> Adjust odradis korekciju ostalih linija u titlu koji obradjues. Ovo bi u 99% slucajeva trebalo da radi kako treba ako je izdanje filma isto i nije bilo nekog prethodnog krpljenja titla/filma.

A ako nemas nikakav referentni titl onda su ti druge opcije da konvertujes frejmrejt titla koji imas u frejmrejt novog videa ili isto tako da nadjes prvu (i poslednju) izgovorenu scenu pa korigujes titl po tome, svakako nema neke elegentnije opcije i zahteva testiranje ako hoces da sve radi kako treba.

Ah da, kad sam vec u ovoj temi:

The Lord of the Rings and The Hobbit trilogies are being released on 4K Ultra HD Blu-ray

All six films have been fully remastered by Weta Digital in New Zealand in a process overseen by director Peter Jackson. For The Lord of the Rings, this includes new 4K scans of original camera negative and new 4K scans of the original VFX film outs. The Hobbit films were shot digitally in 5K.

All six films will include Dolby Vision and HDR10 High Dynamic Range. Each will also include Dolby Atmos audio.

U pitanju su i theatrical i extended i 1. decembra bi trebalo da se pojave, na onim "nezvanicnim" mestima vrlo verovatno i nedelju i dve ranije.
 
Poslednja izmena:
Ako to redje izdanje ima bilo kakav titl koji je vec sinhronizovan sa filmom, onda uzmes vreme za prvu i poslednju liniju tog titla i preko SW -> Timings -> Adjust odradis korekciju ostalih linija u titlu koji obradjues. Ovo bi u 99% slucajeva trebalo da radi kako treba ako je izdanje filma isto i nije bilo nekog prethodnog krpljenja titla/filma.

A ako nemas nikakav referentni titl onda su ti druge opcije da konvertujes frejmrejt titla koji imas u frejmrejt novog videa ili isto tako da nadjes prvu (i poslednju) izgovorenu scenu pa korigujes titl po tome, svakako nema neke elegentnije opcije i zahteva testiranje ako hoces da sve radi kako treba.

Ah da, kad sam vec u ovoj temi:

The Lord of the Rings and The Hobbit trilogies are being released on 4K Ultra HD Blu-ray



U pitanju su i theatrical i extended i 1. decembra bi trebalo da se pojave, na onim "nezvanicnim" mestima vrlo verovatno i nedelju i dve ranije.



Da, uvek ima referentni titl koji je usađen u sam film. Međutim njega bih prvo morao da ga exportujem (recimo sa BluRay kopije) pa da onda proverim vremena.
U svakom slučaju hvala, dobra je to ideja referentni titl upari sa novim.
 
Po ranim recenzijama LOTR 4k trilogija je remasterovana fenomenalno:

For this new Ultra HD remaster, Park Road Post (a New Zealand post facility owned by WingNut Films) went back and scanned the original camera negative in 4K, then scanned the VFX film-out elements (for VFX shots that were finished on film) in 4K, and upsampled the VFX shots that were finished digitally (in 2K resolution) to create a brand new 4K Digital Intermediate at the proper 2.39:1 aspect ratio. The film’s color was then completely re-graded from the ground up, a process that included new grading for High Dynamic Range (both HDR10 and Dolby Vision options are available on these discs). All of this was personally supervised and approved by director Peter Jackson.

https://thedigitalbits.com/item/lord-of-the-rings-trilogy-2020-4k-uhd
https://forum.blu-ray.com/showpost.php?p=18346440&postcount=5832

Extended izdanja idu na 2 diska sa preko 80GB po disku i sa preko 100mbit birateom: https://twitter.com/HighDefDiscNews/status/1331863498192728065
 
Poslednja izmena:
Odlično izdranje deluje.
Šteta je samo što Hobbita nisu izbacili u 48fps (navodno nije standardan format za Blu Ray, samo 24 i 60fps).
 
a jesu li radili i FHD remaster?
 
Jeste i prve impresije nisu bas kao sto su najavljivali... boje su popravljene i ponegde ima vise detalja i generalno uz HDR podrsku je solidna prezentacija, ali daleko je ovo od onog kako su recezenti najavljivali, a cak na neke momente je mozda i upitno da li je ovo uopste novi scan.

@momsab

Mislim da ce iduce godine biti i standardno BD izdanje pored 4k Ultimate izdanja.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
To poredjenje i nije bas kako treba jer je to bukvalno slikano sa projektora. :)

Inace, pojavila su se i poredjenja od internih grupa, recimo na hdbitsu ima direktno poredjenje prethodnog bluraya i ovog novog remastera pa se vidi da je i contrast malo smanjen a i nazalost nema toliko detalja koliko se ocekivalo i najavljivalo.
 
Ja sam sinoc zaposlio Nas da mi skida pa javljam sa utiscima. Najvise zbog zvuka. Kazu da je atmos uradjen extra.
 
Pogledao juče REMUX prvog dela. Mislim da su odradili solidan posao pogotovo u HDR segmentu. Najviše mi prija što su izbacili onaj "zelenkasti" filter iz prethodnih verzija. Malo su se igrali sa grain-om ali to je izgleda Jackson-ova ideja jer je hteo da LOTR liči na Hobita tj. da svih 6 filmova budu kao jedan. Šteta samo što je ipak LOTR CGI pregazilo vreme.

 
@Alek hvala.
Vidim postoje dva izdanja, razlika je sto jedno izdanje ima DV u naslovu. Sta tacno to znaci za nas obicne smrtnike?

The.Lord.of.the.Rings.The.Fellowship.of.the.Ring.2001.Extended.UHD.BluRay.2160p.TrueHD.Atmos.7.1.DV.HEVC.REMUX-FraMeSToR
The.Lord.of.the.Rings.The.Fellowship.of.the.Ring.2001.Extended.UHD.BluRay.2160p.TrueHD.Atmos.7.1.HEVC.REMUX-FraMeSToR
 
Šteta samo što je ipak LOTR CGI pregazilo vreme.

I tako "pregažen" u 99% scena deluje puno bolje i ozbiljnije od CGI Hobita i sličnih ostvarenja...

EDIT: Samo jedan hint Varge i/ili Warg raiders... LOLOOO kako to jadno izgleda u Hobitu... A nažalost pojavljuju se u 50% scena u filmu... One hjenolike iz LOTR možda nisu dizajnirane u puno duhu LOTR lore, daklem nisu vukoliki nego hjenoliki, ali izgledaju milion puta bolje od onog s ranja iz Hobita...
 
Poslednja izmena:
@Alek hvala.
Vidim postoje dva izdanja, razlika je sto jedno izdanje ima DV u naslovu. Sta tacno to znaci za nas obicne smrtnike?

The.Lord.of.the.Rings.The.Fellowship.of.the.Ring.2001.Extended.UHD.BluRay.2160p.TrueHD.Atmos.7.1.DV.HEVC.REMUX-FraMeSToR
The.Lord.of.the.Rings.The.Fellowship.of.the.Ring.2001.Extended.UHD.BluRay.2160p.TrueHD.Atmos.7.1.HEVC.REMUX-FraMeSToR

Kao što reče midlfinger oznaka za Dolby Vison tj. jedan od tipova HDR-a. Ja bih dodao da vlasnici Samsung teleizora treba da izbegavaju ovu verziju jer Samsung ne podržava Dolby Vision.

I tako "pregažen" u 99% scena deluje puno bolje i ozbiljnije od CGI Hobita i sličnih ostvarenja...
+1

Inače imam neku odbojnost prema čitavom Hobitu i kako je sve to ispalo. Pre svega mislim na pokušaj da se izmuze knjiga od 400 strana.
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna, da li se kod nas na trzistu mogu naci original UltraHD BluRay izdanja sa nasim prevodima? Tj, da li ima neka distributerska firma koja priprema i distribuira strane filmove u UHD BluRay formatu?

Znam da je za vreme DVD i BluRay formata to kod nas radio Tuck Vision (tuck.rs), ali mi se sad cini da su samo orjentisani na distribuciju filmova za potrebe bioskopa.
 
Imam Sony 55X85E, on ima podršku za HDR ali ima samo 400 nits a čitao sam da za HDR treba dosta više (ako se ne varam 1000).
Kakva su vaša iskustva sa ovim zahtjevom?
Znate li za neki film koji ima dobar HDR pa da ga potražim i možda probam, čisto da vidim na šta bi to ličilo? Ako uopšte vrijedi probavati. Ne ovaj novi LOTR već nešto manje, ne isplati mi se skidati 50+ GB nekog HDR izdanja ako to ne bi izgledalo dobro.
 
Samo skini, opusti se i uzivaj. Ako ti se ne bude svidelo nemoj vise skidati
 
Poslednja izmena:
mislim da je pominjano, ali plejeri tipa MPC-HC ne mogu da puste kompletan BluRay ili mogu? Znači kompletan BR, sa menijima i sve? :) Do sad sam samo remuxe probao, razmišljam se za Tenet da skinem cio BR, ali da nije uzalud. Takođe, za Tenet, je li izlazio 4K?

I ako je ko odgledao, IMAX ili theatrical?

Gledao sam ovo poređenje:

https://www.youtube.com/watch?v=9oK3dN8pnGc
 
I mene to zanima, baš juče sam skinuo Tenet IMAX a par dana ranije običnu verziju, pa sam isto tražio o tome i valjda kažu da je bolji IMAX, da je Nolan to i snimao imajući IMAX u vidu. Planirao sam ovih dana pogledati IMAX verziju.
 
Nazad
Vrh Dno