Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

evo sad prvo što mi pada je The Wire, koji je cijeli snimljen u 4:3, odluka autora, iako su svi već prešli na 16:9. Pa je naknadno izašao widescreen edition, koji oni nisu baš aminovali, tvrdeći da je originalni zamišljeni odnos 4:3 :)

ili Grand Budapest Hotel, prvi segment je (skoro pa) 4:3

I originally thought that the changing of aspect ratios was done to cue the viewer to the different narratives. Three different aspect ratios (1.33, 1.85, 2.35:1) for three different timelines (1930s, 1960s, 1980s).

However, there is more at play. According to an interview, Wes Anderson filmed the movie in three different aspect ratios to reflect the history of cinema during those periods.

For the 1930s, everything is filmed in 1.33:1 (4:3). Or more precisely, 1.37:1. Wes Anderson mentions this,

1.37 might be the exact number. That’s pretty good. 1.33 is what I always thought it was, but then the German camera guys are very precise. You have to stop saying that (laughter). I was always told 1.33, but it’s not, apparently. It’s a tiny bit wider, I guess.


1932 is the year that this Academy Ratio was formally established. It is also the year in which Zero Moustafa's story starts and when he met Gustave H.

For the 1960s, everything is filmed in 2.35:1. This is a widescreen format that was introduced to distinguish film against the rise of 4:3 aspect ratios in television.

For the 1980s, everything is filmed in 1.85:1 (16:9), today's standard format.

What was your inspiration for changing ratios during the movie?

ANDERSON: It was, at first, just to do it all academy. And then, I thought, how are we gonna do it? Are we gonna do some of it in black and white? What choices are we gonna make to separate this time period from that time period? The thing we did with Dara is we used these technical anamorphic lenses, that were really old and strange... So, I thought, maybe we could use these lenses again, and we could make them different parts, like they’re different movies.


Aspect ratios for U.S. films rarely change. In this case, though, Wes Anderson used them to his advantage not only in distinguishing the different narratives from each other but also poke fun at how aspect ratios have changed in the past century.
 
Zar ne bi bilo bolje da se televizori proizvode sa istim odnosom stranica kao bioskopska platna?
TV kanali su na 16:9 pa su i televizori primarno takvi.
Filmovi su "širi" pa su bioskopska platna takva.

Ono što je meni čudno je kada izbace TV seriju koja nije u 16:9 već je i ona u "širem" (filmskom) formatu, pa imamo linije gore i dole.
 
Vecinom gotovo 100% DP odlucuje koji ce format, reziseri se uvek sloze, sto se tice formata u kom dolaze filmovi i serije koji se emituju kod nas, to iskljucivo zavisi do distributera.
Problem nastaje kad distributer hoce da prodje jeftinije i onda uzme neprilagodjenu verziju za tv, npr. dizajner zvuka odradi zvuk za bioskop, taj isti zvuk bi trebao da se premontira za tv, jer zvucna slika nije prilagodjena tv emitovanju, ali oni jednostavno kupe prava, kompresuju takav medij i gurnu u emitovanje.
 
pa i u bioskopu ne ide film preko cijelog platna. Režiser može da odabere odnos stranica koji najviše odgovara njegovoj viziji. Neko će raditi i 4:3, neko Ultra Panavision 70
https://en.wikipedia.org/wiki/Ultra_Panavision_70


Jasno je meni to, ali nw razumem kakva je to vizija da zrtvujes dobar deo platna ili ekrana. Zar nije normalnonda ide slika preko celog ekrana. Meni je to najlepse za gledanje.

TV kanali su na 16:9 pa su i televizori primarno takvi.
Filmovi su "širi" pa su bioskopska platna takva.

Ono što je meni čudno je kada izbace TV seriju koja nije u 16:9 već je i ona u "širem" (filmskom) formatu, pa imamo linije gore i dole.

Ne razumem zasto se onda tv industrija ne prilagodi i pocne da se emituje signal koji bi priblizio odnose stranica izmedju platna i tv-a. Televizor moze da se proizvede jos siri, nama koji vole da gledaju filmove to bi mnogo znacilo u vizuelnom dozivljaju. Ili da se bar ponude linije tv-ova koji imaju odnos kao platna, pa da kupac ima izbor. Ja bih recimo radije da imam skracenu sliku sa strana kada gledam tv program koji ionako nijw nekog kvaliteta a da mi filmovi, dokumentarci i serije koje gledam iskljucivo u full blue ray kvalitetu budu preko celog ekrana.
 
Pa odavno postoje 21:9 monitori i televizori. :D Monitori su veoma rasprostranjeni, a televizori veoma retki.
 
Poslednja izmena:
Jasno je meni to, ali nw razumem kakva je to vizija da zrtvujes dobar deo platna ili ekrana. Zar nije normalnonda ide slika preko celog ekrana. Meni je to najlepse za gledanje.



Ne razumem zasto se onda tv industrija ne prilagodi i pocne da se emituje signal koji bi priblizio odnose stranica izmedju platna i tv-a. Televizor moze da se proizvede jos siri, nama koji vole da gledaju filmove to bi mnogo znacilo u vizuelnom dozivljaju. Ili da se bar ponude linije tv-ova koji imaju odnos kao platna, pa da kupac ima izbor. Ja bih recimo radije da imam skracenu sliku sa strana kada gledam tv program koji ionako nijw nekog kvaliteta a da mi filmovi, dokumentarci i serije koje gledam iskljucivo u full blue ray kvalitetu budu preko celog ekrana.

kad bi postojao samo jedan format, tvoja priča bi imala smisla. Evo i telefoni se više ne rade striktno u 16:9 odnosu, nego su sve širi, dok recimo tableti i laptopovi sve češće imaju 3:2. Itd itd itd, ako te zanima, imaš hiljade objašnjenja, evo jedno kratko i dobro:

 
Jedno možda glupo pitanje, ovaj Džoker što se pojavio, da li je source stvarno 1080p(ili više) ili je neki upscale?
 
Jeste upscale sa 720p/1080i ili jeste native 1080p? [emoji16]
 
Hvala, da ne kupujem bzvz.
 
Može li mala pomoć. Kakav je format .ts i može li on da se pušta na Samsung Q7 televizoru? Hvala puno
 
Može li mala pomoć. Kakav je format .ts i može li on da se pušta na Samsung Q7 televizoru? Hvala puno

Nije format, nego container. Kao i mkv, mp4, avi,... :)

Ako ti slucajno ne bude radilo, pomocu mkvtoolnix jednim klikom mozes prebaciti njegove audio/video streamove u novi .mkv fajl. Pa probati.
 
Poslednja izmena:
To su mi egzibicije malo već.
 
Mislim da ce ti raditi bez problema.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Malo sam ispao iz price, nisam dugo pratio ovu scenu...

Jel i dalje standardno dobar za pustanje HD filmova onaj program MPC u kombinaciji sa LAV filterima i madvr-om?
 
Ppstoji li nesto slicno za android? Konkrrtno za android TV box-eve?
 
na svakih par verzija potpuno prepisu meni i opcije,i iziskuje sate i sate proucavanja i stelovanja,iskreno nemam vise zivaca i palim dxva i eventualno lanzos 4tap za stari low res sadrzaj.ko ima volje svaka cast,a i generalno nemam vise toliko potrebe za peglanjem,manje vise mogu sve da nadjem u solidnom izdanju,hevc kad nisam pri dobrom internetu ili kad mi je zurba.

veljkoka:

meni je generalno lanzos optimized ili spline36 optimized na kodiju dovoljno resenje za low res,ali nisam isao dalje u istrazivanju od toga (ne koristim toliko android plejere i boksove).
 
Poslednja izmena:
na svakih par verzija potpuno prepisu meni i opcije,i iziskuje sate i sate proucavanja i stelovanja,iskreno nemam vise zivaca i palim dxva i eventualno lanzos 4tap za stari low res sadrzaj.ko ima volje svaka cast,a i generalno nemam vise toliko potrebe za peglanjem,manje vise mogu sve da nadjem u solidnom izdanju,hevc kad nisam pri dobrom internetu ili kad mi je zurba.

veljkoka:

meni je generalno lanzos optimized ili spline36 optimized na kodiju dovoljno resenje za low res,ali nisam isao dalje u istrazivanju od toga (ne koristim toliko android plejere i boksove).
Ja nisam primetio da se updateuje uopste, poslednji put sam ga nastelovao ima 2-3 godine. Doduse kada mi deluje da se nesto poremetilo proverim, mada uglavnom neko od ukucana promeni na tv neko stelovanje...
 
e jos sad da bekapujem konfig i madvr folder ili ganjam verziju koju sam izucio stvarno mi ne pada na pamet,mada kad i ako se udubim opet i nadjem sta mi se dopada def prebacam na onedrive.
 
izvinjavam se na dablpostu,ali sad mi je trebao malo ozbiljniji plejer sa peglanjem za neki prastari SD video,madVR sam podesio za nesto drugo i verovali ili ne,powerDVD radi sjajno,skoro cuda pravi sa SD.
 
Nazad
Vrh Dno