Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

Nisam rekao tebi da nisi u pravu već se post odnosio na acino pitanje.

@emaremare: odličan je kvalitet, problem je što neki hoće na napakuju 1080p u 2-3GB ili 4k u 5-6 pa to ne ispadne baš kako treba. I u tome što su radili x265 ripove od x264 ripova umesto od blu-ray-a.
Na to se doda veliki broj upscale-ova, što namerno od enkodera, što od strane samog izdavača filma jer nije sniman 4k kamerom i situacija bude vesela :D

Imam negde bukmarkiran sajt koji kaže da li je film stvarni 4k ili ne, kojim kamerom je sniman itd, pa kad nađem ću okačiti.
 
Baš to me zanima, koji filmovi su baš snimani kao 4K od ovih koji se mogu skinuti u 4K. Da li se ovi novi filmovi (recimo od 2017) primarno rade kao 4K ili je to i dalje slabo zastupljeno?
 
On je dobra smernica, ali to ne garantuje da će i 4k UHD Bluray izdanje imati 4k detalje. Dešava se da izdavači zeznu stvar ili ih ne interesuje preterano kvalitet koji prebacuju sa master-a, pa finalni 4k BD nema ništa bolju sliku od regularnog 1080p Bluray-a iako je film/serija snimana u 4k.
 
Sumnjam da će kvalitetno x265 1080p ripovanje zaživeti.
 
Pažnja se preusmerava na 4k, ne verujem da će se ekipa (sa HDBits-a recimo) cimati da opet radi ripove filmova za koje su već odradili x264 1080p ...

Ali ako misliš na to da ćemo imati kvalitetne x265 1080p ripove novih (dolazećih) filmova, to je moguće, ali teško u meri kao sa x264 ...
 
Poslednja izmena:
U redu, možda si me pogrešno shvatio, akcenat je na 4k i x265, ne toliko na 1080p i x265. Zato sam pitao za veličinu, prosečan scenski x264 720p je 4-6 GB a 1080p 7-10 GB, očekivao sam sličan odnos za x265 1080p i 2160p.
 
Zar je velicina bitna? Sem ako ne pravite kolekciju. Toliko je brz internet da svuce bilo sta jako brzo. Odgledam obrisem i u krug.
 
MPC HC na tastaturi pritisnes slov D i ponuditi sve sto je dostupno. Odaberes sve titlove koje mislis da ce ti odgovarati ( srpski, hrvatski eventulano bosanski) i vrtis ih na slovo S ako neki ne pasuje toko gledanja.

Ili engleski ako odgovara kao poslednje resenje i ako vec nije u samom kontejneru.
Bio sam malo odsutan, hvala svima na odgovorima. Ako sam dobro shvatio MPC HC player je najednostavnije resenje? Treba samo da podesim da mu titlovi.org budu na prvom mestu prilikom pretrage?

Sent from my cool S1 using Tapatalk
 
Ne on koristi opensubtitles bazu. Za titlovi.com nisam uspeo da namestim evo sad probao mada se nisamnpuno cimao. Mozda i moze...
 
U redu, možda si me pogrešno shvatio, akcenat je na 4k i x265, ne toliko na 1080p i x265. Zato sam pitao za veličinu, prosečan scenski x264 720p je 4-6 GB a 1080p 7-10 GB, očekivao sam sličan odnos za x265 1080p i 2160p.
Ima malo pravog 4k sadržaja i kako se pojavljuje rip-uje se vaš u x265 4k, tako da će sve šro izađe u 4k biti tako ripovano, bili oni novi ili stari filmovi.
 
Zašto se na Netflix serijama nalaze crne trake dole i gore? Po tome djeluje da su snimane sa većom širinom od 16:9, kao i filmovi koji su takvi zbog projekcije u bioskopima, ali zašto prave i serije šire od 16:9?
 
Očigledno, ali zašto? TV serije su za gledanje kod kuće a tu malo ko ima TV ili monitor širine veće od 16:9 koja je opšti standard.
 
da bi imao taj filmski ugođaj/doživljaj... Odluka režisera.
 
Ma, skači mu ti :D Šta me boli uho, grlo i nos za Tarantina i panavision. Evo, sad pogledah, jeste taj film previše razvučen, bezveze.
 
bas bezveze! Umjesto da je snimao u 16:9, a zna dobro koliko te to nervira! :d
 
Još nisam odgledao taj film, tako da ne znam da li me baš nervira - javiću kad budem odgledao film ;)
 
Ne baš, ~ duplo su veća 2160p izdanja koliko sam na brzinu video.

Baš sam uzeo jedan da izanaliziram:

Three.Billboards.Outside.Ebbing.Missouri.2017.1080p.BluRay.x264-SPARKS 8.76 GB
Three.Billboards.Outside.Ebbing.Missouri.2017.1080p.BluRay.DD5.1.x264-DON 13.64 GB
Three.Billboards.Outside.Ebbing.Missouri.2017.2160p.UHD.BluRay.X265-IAMABLE 14.35 GB
 
I sta si zakljucio? Sem da velicine variraju zbog bitratea kod 1080p.
 
Juče sam gledao Thor: Ragnarok u 1080p sa 10 Mbps. Mislim da još nisam gledao 1080p sa toliko velikim bitrejtom. Obično oni koji se nalaze pri vrhu torent pretraga za skidanje su oko 2-3 Mbps pa sam inače skidao i gledao takve. Ali ovaj od 10 Mbps me baš impresionirao. A vidim da ima i 4K sa otprilike tolikim bitrejtom, ali da bi on imao isti nivo kvalitet, s obzirom da je 4x veća rezolucija, trebao bi da ima 40 Mbps, i skinuo sam BBC dokumentarac Blue World u 4K sa 40 Mbps, i baš impresivno izgleda. Nedavno sam kupio 4K TV pa planiram to gledati na njemu, zato skidam 4K. Ali kako ovih dana malo više eksperimentišem sa većim fajlovima vidim da je visok bitrejt i važniji od veće rezolucije, ili podjednako važan. Mada to ima svoju cijenu, ovaj 4K sa 40 Mbps je oko 15 GB po epizodi od oko 50 minuta. Takvi materijali nažalost nisu za čuvanje, to je za pogledati i obrisati jer je cijela sezona preko 100 GB. Jedino možda da uzmem namjenski neki HDD od bar 3 TB za čuvanje ovakvih stvari, mada i to bi se popunilo.

Sa kolikim bitrejtom ste inače zadovoljni i kakve preferirate i tražite kada je u pitanju 720p, 1080p i 4K?
Da li čuvate to što skidate ili brišete?

Koliko vidim ovi noviji fajlovi imaju i jako velike audio komponente, audio streamovi su baš veliki, po 3 ih bude u MKV fajlu, sa tim nekim Atmosom za koji sam viđao da zna biti i preko 4 Mbps. Skinuo sam Blade Runner 2049 i kada sam sa mkvtoolnixom izbacio suvišne audio streamove i gomilu PGS prevoda fajl je sa 23 GB pao na 13 GB.

Inače skinuo sam i neku verziju Blue World sa nešto manjim bitrejtom ali nevezano za to slika ima suviše brightnessa, kada otvorim istu scenu u par različitih verzija vidi se da ta jedna ima puno svjetline, dok ova druga koju sam već pominjao izgleda impresivno. Koliko vidim ta svjetlija u nazivu ima HDR, dok ova koja mi bolje izgleda ima SDR. Da li oni za ova HDR izdanja povećavaju brightness kod same kompresije? Na monitoru kompjutera mi ova SDR bolje izgleda a ne znam kako bi bilo na TV-u, mada znam da on nije baš za HDR, ima tek 400 nitsa, ni blizu potrebnih 1000.

Imam pitanje za Plex koji sam tek nedavno instalirao da vidim o čemu se radi, i mnogo mi se svidio i kao čisto katalog filmova i serija koje imam, dakle i bez da koristim njegove stream mogućnosti koje još nisam probao (to ću kad preselim, tamo mi je novi TV). Zanima me da li ga koristite i kako se pokazao za stream na TV? Koliko veliki bitrejt može da streamuje? Pustio sam na kompjuteru u njegovom playeru ovaj 4K sa 40 Mbps pa je dosta učitavao i mislim da je sjeckao, a CPU je na 100%, dok kada ga pustim u Pot Playeru to je tečno i CPU je manje opterećen.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno