Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

A neki gledaju i krsh ripove online. Ja sam isto u polu-automated sistemu sam skida serije, filmove ja pristavljam i sve je 264. Zauzima ali se brise posle gledanja.
 
I dosta manji bitrate od 3000kbps moze obicnom oku izgledati kao x264 6000kbps. Zato sam i "lupio" ono 3-4 puta. Videcu sutra da pronadjem neki primer. ;)

Nisam pronasao idealan primer kakav sam hteo, ali moze i ovaj da posluzi.

x265 4Mbps vs x264 12Mbps. Samo sto izgleda ovaj x264 rip ima odradjen i neki sharpen.

http://screenshotcomparison.com/comparison/131428/

Kod:
Video
ID                          : 1
Format                      : HEVC
Format/Info                 : High Efficiency Video Coding
Format profile              : Main 10@L4@Main
Codec ID                    : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration                    : 58 min 29 s
Bit rate                    : 4 283 kb/s
Width                       : 1 920 pixels
Height                      : 1 080 pixels
Display aspect ratio        : 16:9
Frame rate mode             : Constant
Frame rate                  : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space                 : YUV
Chroma subsampling          : 4:2:0
Bit depth                   : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame)          : 0.086
Stream size                 : 1.75 GiB (60%)
Writing library             : x265 2.9+15-81373aab81df:[Windows][MSVC 1916][64 bit] 10bit
Encoding settings           : cpuid=1111039 / frame-threads=4 / numa-pools=16 / wpp / no-pmode / no-pme / no-psnr / no-ssim / log-level=2 / input-csp=1 / input-res=1920x1080 / interlace=0 / total-frames=84144 / level-idc=0 / high-tier=1 / uhd-bd=0 / ref=4 / no-allow-non-conformance / no-repeat-headers / annexb / no-aud / no-hrd / info / hash=0 / no-temporal-layers / open-gop / min-keyint=23 / keyint=250 / gop-lookahead=0 / bframes=8 / b-adapt=2 / b-pyramid / bframe-bias=0 / rc-lookahead=70 / lookahead-slices=4 / scenecut=40 / radl=0 / no-splice / no-intra-refresh / ctu=64 / min-cu-size=8 / no-rect / no-amp / max-tu-size=32 / tu-inter-depth=1 / tu-intra-depth=1 / limit-tu=0 / rdoq-level=2 / dynamic-rd=0.00 / no-ssim-rd / signhide / no-tskip / nr-intra=0 / nr-inter=0 / no-constrained-intra / no-strong-intra-smoothing / max-merge=3 / limit-refs=3 / limit-modes / me=3 / subme=3 / merange=57 / temporal-mvp / weightp / no-weightb / no-analyze-src-pics / deblock=-3:-3 / no-sao / no-sao-non-deblock / rd=4 / no-early-skip / no-rskip / no-fast-intra / no-tskip-fast / no-cu-lossless / no-b-intra / no-splitrd-skip / rdpenalty=0 / psy-rd=1.10 / psy-rdoq=1.00 / no-rd-refine / no-lossless / cbqpoffs=0 / crqpoffs=0 / rc=crf / crf=21.5 / qcomp=0.60 / qpstep=4 / stats-write=0 / stats-read=0 / ipratio=1.40 / pbratio=1.30 / aq-mode=3 / aq-strength=0.80 / cutree / zone-count=0 / no-strict-cbr / qg-size=32 / no-rc-grain / qpmax=69 / qpmin=0 / no-const-vbv / sar=0 / overscan=0 / videoformat=5 / range=0 / colorprim=2 / transfer=2 / colormatrix=2 / chromaloc=0 / display-window=0 / max-cll=0,0 / min-luma=0 / max-luma=1023 / log2-max-poc-lsb=8 / vui-timing-info / vui-hrd-info / slices=1 / no-opt-qp-pps / no-opt-ref-list-length-pps / no-multi-pass-opt-rps / scenecut-bias=0.05 / no-opt-cu-delta-qp / no-aq-motion / no-hdr / no-hdr-opt / no-dhdr10-opt / no-idr-recovery-sei / analysis-reuse-level=5 / scale-factor=0 / refine-intra=0 / refine-inter=0 / refine-mv=0 / no-limit-sao / ctu-info=0 / no-lowpass-dct / refine-mv-type=0 / copy-pic=1 / max-ausize-factor=1.0 / no-dynamic-refine / no-single-sei
Language                    : English
Default                     : Yes
Forced                      : No

Kod:
Video
ID                          : 1
Format                      : AVC
Format/Info                 : Advanced Video Codec
Format profile              : [email protected]
Format settings             : CABAC / 4 Ref Frames
Format settings, CABAC      : Yes
Format settings, ReFrames   : 4 frames
Codec ID                    : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration                    : 58 min 29 s
Bit rate                    : 12.0 Mb/s
Width                       : 1 920 pixels
Height                      : 1 080 pixels
Display aspect ratio        : 16:9
Frame rate mode             : Constant
Frame rate                  : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space                 : YUV
Chroma subsampling          : 4:2:0
Bit depth                   : 8 bits
Scan type                   : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)          : 0.241
Stream size                 : 4.90 GiB (89%)
Writing library             : x264 core 130 r2273 b3065e6
Encoding settings           : cabac=1 / ref=4 / deblock=1:-3:-3 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=11 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.05 / mixed_ref=1 / me_range=32 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=0 / chroma_qp_offset=-5 / threads=12 / lookahead_threads=2 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=0 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=8 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=23 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=90 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=12000 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=69 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / aq=1:0.80
Language                    : English
Default                     : Yes
Forced                      : No
 
Nije to sharpen, već detalji koji se nisu izgubili koristeći x265 sa malim bitrate-om. Dobar je x265 ali ništa specijalno, pogotovo ne duplo efikasniji od x264. Možda i jeste, ali ne bitrate za bitrate i detalji za detalje u direktnom upoređivanju.
 
Poslednja izmena:
@dzonihsv

Jesi apsolutno siguran da nije sharpen? Hiljade je primera gde se dodaje kroz ripove, pa onda izgledaju "malo bolje" od remuxa.

Nisam mogao da nadjem 1080p Remux.

edit: Ok, nasao BR disk. Bas me zanima, ali ce malo da potraje.
 
Poslednja izmena:
Da. WiKi ne radi te gluposti sa sharpeningom. Jesu kinezi, ali nisu rang IPT grupa gde se ne zna gde ko bije...

edit: evo ti par ss-ova sa remux-a... pa uporedi.

 
Poslednja izmena:
Imam samo S02E09. :) Neka, skinuce se ovo, stavio sam samo jedan stream sa BR na download.
 
Ima li neko možda neki link sa dobrim objašnjenjima i tutorialom o kompresiji, recimo u Handbrake? Mislim na preporučena podešavanja i slično.
Koje programe za komperiju koriste te grupe koje rade filmove i mogu li se naći tutoriali o podešavanjima koje koriste?
Mada ne zanima me da radim filmove već čisto da vidim kako bi bilo najoptimalnije kompresovati svoja videa sa telefona, ništa posebno profesionalno.
Čačkao sam malo oko toga, čitao, ima različitih savjeta.

Što se kontejnera tiče neki kažu da je u Handbrake bolje odabrati MKV jer daje nešto bolji kvalitet, drugi kažu da je to samo kontejner koji ne utiče na kvalitet (ali razlikuju se u drugim stvarima, npr. MKV može da utisne i subtitle). Šta je tačno?

Pravio sam više nekih svojih verzija, HEVC je osjetno bolji od AVC-a po pitanju odnosa veličine fajla i kvalitete slike, a to su i opštepoznate stvari. Nije mi onda jasno zašto su filmovi i serije koje "nabavljamo" i dalje većinom AVC a ne HEVC. Zna li neko razlog? AVC ima bolju kompatibilnost, to je logično jer je stariji, ali koliko uređaja i playera danas može da ima problem sa HEVC koji ni sam nije od juče?

Onaj program MediaInfo koji dosta koristim da vidim bitrate i drugo, ne prikazuje bitrate za MKV, čitao sam kod njih o tome i neki su tehnički razlozi u pitanju, kao nisu dobri metapodaci za MKV fajlove (bar kreirane u Handbrake) pa MediaInfo ne može da ih prikaže, tako nešto. Ali ako je tako čudi me da to još niko nije riješio, ili ovi što rade Handbrake ili ovi što rade MediaInfo (zavisno od toga na čijoj strani je problem).
 
Kada kazes optimalno za tvoje sa telefona, onda zavisi od dalje namene. Na primer, da li ga samo arhiviras za sebe ili bi okacio na youtube ili nesto trece...

Container je bukvalno samo to - kontejner za vise video/audio/subtitle fajlova (bolje reci traka ili strimova) i jos ponesto, koji zajedno cine celinu - poseban fajl. Razlika izmedju .mkv i .mp4 eventualno moze biti u kompatibilnosti sa nekim uredjajima, nikako u kvalitetu. Mozes npr. da uzmes neki .mp4 fajl i preko MKVtoolNix ga za par sekundi prebacis u .mkv container, bez ikakvog konvertovanja. Videces da je kvalitet (ostao) identican.

HEVC jos uvek nije toliko zastupljen, niti ce biti u skorijoj buducnosti, bas zbog toga sto si naveo a i zato sto je vecina danasnjeg hardware-a "spora" za njegovo konvertovanje. Probaj na nekom videu od dva sata x264 konverziju. Nakon toga isto odradi ali x265 (HEVC), pa ces videti koliko ce duze trajati. :D

Cita MediaInfo i te podatke kod .mkv, nego si verovatno naisao na neki CRF konvertovan video. Mislim da MediaInfo ne moze uvek (npr. za bas svaki takav rip na koji naidjes) da procita video bitrate.
 
Poslednja izmena:
Za svoja videa sam mislio samo za vlastitu arhivu, ne za YouTube.

Čitao sam u Handbrake dokumentaciji, oni preporučuju da se uvijek kompresuje preko podešavanja Constant Quality a ne preko Average Bitrate. A Constant Quality se podešava zavisno od kvalitete source materijala (DVD, Bluray 720/1080).

U zadnje vrijeme čačkam video obradu u DaVinci Resolve, vidio sam da za finalni fajl neki ne preporučuju da se odmah u njemu pravi H.264 MP4 nego da se kreira kvalitetniji fajl, kao neki master, pa da se u Handbrake kompresuje. A ti neki "jači" formati su neki za koje nisam ni čuo, jedan od njih je MXF OP1A, codeci su DNxHR, DNxHD koji opet imaju neki svoj Type (npr. 1080p 100/85/80 8-bit, 1080p 444 i drugi). Šta znače ovi brojevi? I kakvi su ovo formati i codeci?
 
To bi trebalo da su neki formati i kodeci za profesionalnu upotrebu. Dakle batali, nije to za narod. :D
Samo Handbrake ili nesto slicno, standardno, x264.

Ako je za vlastitu arhivu, radis kako hoces. Kako ti odgovara - i za audio i za video bitrate. Samo stavljaj high profile 4.1 ili 4.2, pa da video bitrate zaista bude konstantan.
 
Poslednja izmena:
Nije sharpen u pitanju, već gubitak detalja uzrokovan manjim bitrate-om.
 
p.s. Ja sam od onih kojima je i "yify" bitrejt sa x264 prolazan na 23 inča (to jest mom monitoru) sa udaljenosti od metar i po, dva. Nije kvalitet, vidi se u noćnim scenama i kompleksnijim scenama sa više detalja da fali bitrejta ali je meni prolazan u datim okolnostima. A evo još jedno svetogrdje, dosta filmova sam odgledao na 6 inča.

I ja... :D Ako bi pobliže gledali i računali, ni Youtube (barem ono što sam skoro skidao) nema veći bpp od yifyja.:D
 
@dolmen

Na tom primeru nije sharpen. Ali da, moze biti bolje nego preko tv/player-a.
 
@dolmen

Na tom primeru nije sharpen. Ali da, moze biti bolje nego preko tv/player-a.

Pretpostavljam da kad kažeš da može biti bolje, to znači, isključiti sharpen na tv/plejeru pa pokušati u meri koja minimizuje halo efekat. Gledam postavke za taj filter u Shotcutu(samo amount i size) pa se pitam, ima li nekog pravila u vezi podešavanja ili je sve "po osećaju"?
 
Pa da. Ne znam kako je u Shotcut, ali na primer Unsharp Mask (Amount=70~150; Radius=1.0; Threshold=0) odlicno izgleda u Premiere.
 
Poslednja izmena:
Cita MediaInfo i te podatke kod .mkv, nego si verovatno naisao na neki CRF konvertovan video. Mislim da MediaInfo ne moze uvek (npr. za bas svaki takav rip na koji naidjes) da procita video bitrate.

Čita i njih kad se ide u debug pa odabere Complete i Detail, samo to je overall bit rate...

w4ouk6W.png

Ali pošto se ništa ne vidi o audio bit rate-u, ili bar ne umem da rastumačim/izračunam, na osnovu te cifre može samo da se nagađa koliki je za video.
 
Plejer mi ne reprodukuje zvuk, Dolby Digital Plus (Enhanced AC-3). Koji je najbolji audio konverter da ga prebacim u najbolji mogući kvalitet koji može da reprodukuje (pretpostavljam AC-3)?
 
Probao sam da konvertujem audio sa Switch audio converter, kao output sam stavio .ac3. Originalni .mkv je ~8GB, sa pet audio traka (sve u Dolby Digital Plus (Enhanced AC-3)). Nakon konvertovanja sam dobio .ac3 fajl veličine ~180MB. Probao sam da li radi, i radi bez problema, čuje se audio filma (inače, ROMA.2018.1080p.NF.WEB-DL.DDP5.1.x264-Ao.mkv), sa MPC-HC plejerom sam puštao audio.

Sledeće je bilo da sa MKVToolnixom probam da spojim ova dva fajla (.mkv i dobijeni .ac3), mislio sam da sam sve uradio kako treba, ali fajl koji dobijem merdžovanjem ova dva ipak nema AC-3 audio.
Gde grešim i šta je rešenje da dobijem konvertovani audio u .mkv fajlu ovoga filma?
 
Koji plejer koristis? Mene je zezao risiver sa dd+ ali sam nesto cacnuo o proraduo je. Mislim da sam u filteru nesto probavao menjao...
 
Plejer u smislu hardvera, na PC-u radi Dolby Digital Plus (Enhanced AC-3), ali kada prebacim na WD TV (sa LaCie fw), nakačen na TV, neće da pusti.

Ne verujem da može da pusti dd+, guglao sam i bila je zvanična potvrda na WD TV forumu da nije podržan dd+ kodek.
Sada tražim rešenje da konvertujem audio u okviru .mkv fajla, probao sam i dobio .ac3 fajl ali ne znam kako da ga ubacim u .mkv.

Inače Roma, sve verzije koje sam našao su sa dd+, tako da nema verzije sa običnim AC-3 audijom.
 
Poslednja izmena:
Nisam do sada dirao jer je manje-više sve gutao. Jedina podešavanja za audio koja sam koristio su u toku reprodukcije filma, ako postoji više audio traka, da izaberem koju da slušam. Na primer neki animirani filmovi nude i drugu sinhronizaciju sem originalne, ili češće, ima komentar reditelja dok ide film, umesto originalnog audija, što mi je posebno bilo interesantno kada sam gledao The Shining, odgledao sam još jednom uz objašnjena kadrova korak po korak.

Ovo je daljinski, uđem u OPTION u toku filma i tu imam izbor svih traka koje su na raspolaganju.

s-l1000.jpg

Hvala na savetu, probaću malo da čačnem podešavanja, ali čisto sumnjam da će da upali, jer sam guglao i bila je zvanična potvrda na WD TV forumu da nije podržan dd+ kodek.
 
Poslednja izmena:
Nisam do sada dirao jer je manje-više sve gutao. Jedina podešavanja za audio koja sam koristio su u toku reprodukcije filma, ako postoji više audio traka, da izaberem koju da slušam. Na primer neki animirani filmovi nude i drugu sinhronizaciju sem originalne, ili češće, ima komentar reditelja dok ide film, umesto originalnog audija, što mi je posebno bilo interesantno kada sam gledao The Shining, odgledao sam još jednom uz objašnjena kadrova korak po korak.

Ovo je daljinski, uđem u OPTION u toku filma i tu imam izbor svih traka koje su na raspolaganju.

s-l1000.jpg

Hvala na savetu, probaću malo da čačnem podešavanja, ali čisto sumnjam da će da upali, jer sam guglao i bila je zvanična potvrda na WD TV forumu da nije podržan dd+ kodek.
A kako funcionise taj wd tv jel moze na njega da se ubaci plex aplikacija na primer?
 
Nije mi povezan na internet, fw sam mu stavljao preko USB-a, gurao sam njegov zvanični dok nije prestala podrška, a onda sam prešao na custom LaCie fw, jer daje više opcija sa titlom (boja, veličina).
 
Nije mi povezan na internet, fw sam mu stavljao preko USB-a, gurao sam njegov zvanični dok nije prestala podrška, a onda sam prešao na custom LaCie fw, jer daje više opcija sa titlom (boja, veličina).
Plex nema veze sa netom. Plex media server skenira biblioteke filmova serija itd. sa kompa, a aplikacija na smart tv, boxu, androidu-tabletu/telefonu reprodukuje. Interfejs je zasnovan xmbc ili kako se sada zove kodi.

Izguglaj malo probaj. U plexu ima transcoding opcija. Dal ce da radi, ne znam ali treba probati.
 
Imam ga instaliranog po difoltu na Windows 10, baš ću da probam sa njim da odradim.
 
Nazad
Vrh Dno