Šta je novo?

Kopernikus internet provajder i kablovska televizija

Ja sa ovim wifi ruterom imam punu brzinu interneta preko telefona.
6d46d2fe467f81b467de4b3bb708fa71.jpg


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ovaj blok Ip adresa što si ti naznačio je rezervisan za statičke IP adrese a ne za CGNAT.

A kakve veze ima jedno s drugim?

- statička IP - "zakucana" adresa na mrežnom interfejsu
- dinamička IP - promenljiva adresa, dodeljuje je DHCP, po definisanim pravilima s različitom dužinom trajanja (postoje i varijante da se dodeli "veštačka" statička IP, tako što na DHCP serveru poveže MAC adresa sa IP adresom, nebitno za ovu priču)


NAT - najjednostavnije može da se objasni kao prevođenje jedne IP adrese u drugu (statička, dinamička, privatna, javna - nikakve veze nema)

Kopernikus vam dodeli IP adresu iz domena privatnih IP adresa (dogovorom definisan opseg adresa koji se ne dodeljuje za javno korišćenje i koristi se na privatnim mrežama: kućne mreže, firme, ...), a zatim se ta adresa NAT-uje u neku javnu IP adresu koju vidite kad odete na npr. whatismyip. Na taj način može da za veliki broj korisnika koristi jednu javnu IP adresu. To može da dovede do niza problema, pre svega što neki servis sve pristupe korisnika koji dele istu IP adresu zapravo registruje kao pristuo jednog korisnika, pa npr. odete na rapidshare da nešto skinete, a dobijete poruke da ste za danas već probili limit, a vi rapidshare ni videli niste :)

@Markic ja koristim TP-Link Wireless N Router WR840N, za oko 20 EUR odlično radi posao
 
A kakve veze ima jedno s drugim?

- statička IP - "zakucana" adresa na mrežnom interfejsu
- dinamička IP - promenljiva adresa, dodeljuje je DHCP, po definisanim pravilima s različitom dužinom trajanja (postoje i varijante da se dodeli "veštačka" statička IP, tako što na DHCP serveru poveže MAC adresa sa IP adresom, nebitno za ovu priču)


NAT - najjednostavnije može da se objasni kao prevođenje jedne IP adrese u drugu (statička, dinamička, privatna, javna - nikakve veze nema)

Kopernikus vam dodeli IP adresu iz domena privatnih IP adresa (dogovorom definisan opseg adresa koji se ne dodeljuje za javno korišćenje i koristi se na privatnim mrežama: kućne mreže, firme, ...), a zatim se ta adresa NAT-uje u neku javnu IP adresu koju vidite kad odete na npr. whatismyip. Na taj način može da za veliki broj korisnika koristi jednu javnu IP adresu. To može da dovede do niza problema, pre svega što neki servis sve pristupe korisnika koji dele istu IP adresu zapravo registruje kao pristuo jednog korisnika, pa npr. odete na rapidshare da nešto skinete, a dobijete poruke da ste za danas već probili limit, a vi rapidshare ni videli niste :)

@Markic ja koristim TP-Link Wireless N Router WR840N, za oko 20 EUR odlično radi posao

U pravu si moja greška oni blokovi se koriste samo za lokalnu mrežu.
 
Išao bih ja preko Alija, ali to iziskuje čekanje, a meni je što hitnije potreban ruter.
Mislim da ovo jeste AC10, bar je slika identična kao na Guglu.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
Pa dobro kako god želiš, taj ac 10 ima i sa 5 antena, gde su 3x 6dbi za 2,4 GHz. a 2x6 dbi za 5GHz. Sve je bolje od 1 rutera sa 1 antenom sa 5dbi.

Imamo jednu temu baš za to pa skokni tamo :)
2707725269d845bac4d9ef2c45e168fd.jpg


Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
U pravu si moja greška oni blokovi se koriste samo za lokalnu mrežu.
Они блокови јесу опсег приватних адреса али их провајдери изгледа опет користе. Некад давно је СББ давао такве приватне адресе па је свако могао да тражи (или сам уписује па ако погоди слободну) и тако повеже више компова. Тада рутери нису били стандардни део опреме па се ишло преко свичева и сваки комп повуче неку приватну адресу.
Онда је СББ најавио огроман напредак и увођење јавних адреса па сваки корисник добије своју јавну која се понекад и мења (зато је динамичка) и онда су сви навикли на то.
Сада су змије у џепу урадиле свој део, они распродају опсеге другима или просто продају адресе као статичке а корисницима уваљују натоване адресе. Углавном су то CG-NAT али видим да се враћају и класичним локалним адресама. Није ме занимало која је разлика између те две врсте али у сваком случају је уназађена услуга за неколико година.
 
A kakve veze ima jedno s drugim?

- statička IP - "zakucana" adresa na mrežnom interfejsu
- dinamička IP - promenljiva adresa, dodeljuje je DHCP, po definisanim pravilima s različitom dužinom trajanja (postoje i varijante da se dodeli "veštačka" statička IP, tako što na DHCP serveru poveže MAC adresa sa IP adresom, nebitno za ovu priču)


NAT - najjednostavnije može da se objasni kao prevođenje jedne IP adrese u drugu (statička, dinamička, privatna, javna - nikakve veze nema)

Kopernikus vam dodeli IP adresu iz domena privatnih IP adresa (dogovorom definisan opseg adresa koji se ne dodeljuje za javno korišćenje i koristi se na privatnim mrežama: kućne mreže, firme, ...), a zatim se ta adresa NAT-uje u neku javnu IP adresu koju vidite kad odete na npr. whatismyip. Na taj način može da za veliki broj korisnika koristi jednu javnu IP adresu. To može da dovede do niza problema, pre svega što neki servis sve pristupe korisnika koji dele istu IP adresu zapravo registruje kao pristuo jednog korisnika, pa npr. odete na rapidshare da nešto skinete, a dobijete poruke da ste za danas već probili limit, a vi rapidshare ni videli niste :)

@Markic ja koristim TP-Link Wireless N Router WR840N, za oko 20 EUR odlično radi posao
Kakav je taj TP-Link?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Da li je moguce da se stb podesi tako da se gasi posle recimo sat/dva neaktivnosti? Moj otac je previse lenj da posle televizora ugasi i stb tako da ja moram svaki dan da iskljucujem stb za njim.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Ja to kod mene nisam nikad ugasio. Evo ga upaljen vec trecu godinu...

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 
Trenutno koristim net putem LAN kabla i ono što primećujem jeste da je odziv nekako loš, dosta vremena treba da krene sa prikazom stranice, traje učitavanje ponekad dugo, dok speed test prikazuje normalnu brzinu i ping oko 8-9ms.

Pretpostavljam da je problem u DNS-u, pa sam na laptopu stavio 1.1.1.1, a jel moguće promeniti DNS i na cbn-u?

Ovo je koliko sam upućen NAT? Jel on može da pravi problem lošeg odziva? I jel sigurno rešavam problem NAT-a zakupom statičke adrese? Zaista mi je bitno da posedujem normalnu adresu zbog torrenta i privatnih tracker-a
33ad58e398d1503e469e62179c0edc53.jpg


Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Ja to kod mene nisam nikad ugasio. Evo ga upaljen vec trecu godinu...

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
1+
Ugasio pre neki dan posle ko zna koliko vremena kada je grmelo, tada lako crkavaju!


Послато са E2303 помоћу Тапатока
 
Trenutno koristim net putem LAN kabla i ono što primećujem jeste da je odziv nekako loš, dosta vremena treba da krene sa prikazom stranice, traje učitavanje ponekad dugo, dok speed test prikazuje normalnu brzinu i ping oko 8-9ms.

Pretpostavljam da je problem u DNS-u, pa sam na laptopu stavio 1.1.1.1, a jel moguće promeniti DNS i na cbn-u?

Ovo je koliko sam upućen NAT? Jel on može da pravi problem lošeg odziva? I jel sigurno rešavam problem NAT-a zakupom statičke adrese? Zaista mi je bitno da posedujem normalnu adresu zbog torrenta i privatnih tracker-a
33ad58e398d1503e469e62179c0edc53.jpg


Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Ako podesiš DNS na mrežnoj kartici, koristićeš taj DNS, nebitno je ovo što je na CBN-u.

Jeste, imaš adresu koja je deo privatne mreže Kopernikusa koja se na njihovom ruteru NAT-uje u neku od javnih IP adresa.

Ako kupiš statičku IP, dobićeš javnu IP adresu, tj. adresu koja je vidljiva na Internetu i koju ne deliš s drugim korisnicima.
 
Ako podesiš DNS na mrežnoj kartici, koristićeš taj DNS, nebitno je ovo što je na CBN-u.

Jeste, imaš adresu koja je deo privatne mreže Kopernikusa koja se na njihovom ruteru NAT-uje u neku od javnih IP adresa.

Ako kupiš statičku IP, dobićeš javnu IP adresu, tj. adresu koja je vidljiva na Internetu i koju ne deliš s drugim korisnicima.

A jel postoje neki problemi sa ovom Koprenikus NAT-ovanom? Za sada ne vidim nikakve chapta, doduše nisam probao trackere. Jel plaća neko statičku?
 
Meni se desavalo da u neko doba dana zakuca Google i onda budem primoran da koristim Bing pretragu do 00:00 kada se desi neki reset i onda bude sve ok. Ali ruku na srce nije se skoro to desilo.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Они блокови јесу опсег приватних адреса али их провајдери изгледа опет користе. Некад давно је СББ давао такве приватне адресе па је свако могао да тражи (или сам уписује па ако погоди слободну) и тако повеже више компова. Тада рутери нису били стандардни део опреме па се ишло преко свичева и сваки комп повуче неку приватну адресу.
Онда је СББ најавио огроман напредак и увођење јавних адреса па сваки корисник добије своју јавну која се понекад и мења (зато је динамичка) и онда су сви навикли на то.
Сада су змије у џепу урадиле свој део, они распродају опсеге другима или просто продају адресе као статичке а корисницима уваљују натоване адресе. Углавном су то CG-NAT али видим да се враћају и класичним локалним адресама. Није ме занимало која је разлика између те две врсте али у сваком случају је уназађена услуга за неколико година.

Što se tiče privatnih IP adresa, možeš da ih koristiš u svojoj mreži i za to ti ne treba dozvola provajdera, niti da ti ih on dodeli.

Da bi koristio Internet, ruter ti nije neophodan, dovoljno je da imaš modem da bi ostvario vezu sa provajderom.

Teško da je neko u kućnim uslovima imao layer2/layer3 switch na kojem je mogao da se konfiguriše DHCP koji bi dodelio IP adresu kućnim računarima.

Iskreno, ne razumem o čemu pišeš... :)
 
Да би разумео, требало је да користиш СББ интернет до почетка 2006. године. До тада су корисници добијали модем и једну приватну адресу. Ко је хтео да користи на још неком компу, могао је да шерује са тог једног или да набави свич и тражи додатне адресе. Пролазило је и са додавањем неке сличне адресе па док се не погоди слободна.
Од почетка 2006. године су почели да додељују по једну јавну адресу и онда је требало набавити рутер да би интернет могао да се користи на више од једног компа. Или опет неко шеровање.

А сада су опет "напредовали" па су почели да додељују CG-NAT адресе а видим да неки провајдери једноставно деле и обичне приватне адресе. Напредак у прошлост.
 
A kako bi ti rešio to? Ne postoji više slobodan opseg za kupovinu, ima preko preprodavca iz Afrike, Azije i slicno. Pitanje je samo zašto se o tome nije razmišljalo na vreme, a odgovor je jednostavan - jeftinija varijanta je cg nat, skoro ništa ne košta a 1 adresu može deliti i 100 korisnika. Pa se onda došlo na ideju da svaki provajder manjima prodaje neki opseg od 10,100 adresa i njima to bude dovoljno da pokriju 1000/ 10 000 korisnika. Lepo, korisno, jeftino. E sad, ima mana, ali koga briga ako hoćeš da ti sve radi plati. I tako je kod svih. Nekada si u Telekomu u ugovoru dobio pismeno "Korisnik dobija jednu javnu dinamičku, ip adresu" . Izbacili su ovo "javno" i rešili problem.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
О томе се и ради, уместо да се размишља на време (а сигурно су размишљали па на крају дошли до оваквог закључка) иде се на већу зараду. А сви имају довољно статичких адреса које наплаћују. Знам за провајдере који су докупили IPv4 да своје коринике не би натовали, ем су се потрошили ем не наплаћују фиксне, што значи да се може.
Велики као што је СББ гаје змије у џеповима и неће да троше, само да зарађују.
 
Trenutno koristim net putem LAN kabla i ono što primećujem jeste da je odziv nekako loš, dosta vremena treba da krene sa prikazom stranice, traje učitavanje ponekad dugo, dok speed test prikazuje normalnu brzinu i ping oko 8-9ms.

Pretpostavljam da je problem u DNS-u, pa sam na laptopu stavio 1.1.1.1, a jel moguće promeniti DNS i na cbn-u?

Ovo je koliko sam upućen NAT? Jel on može da pravi problem lošeg odziva? I jel sigurno rešavam problem NAT-a zakupom statičke adrese? Zaista mi je bitno da posedujem normalnu adresu zbog torrenta i privatnih tracker-a
33ad58e398d1503e469e62179c0edc53.jpg


Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Taj problem sa odzivom verovatno jeste zbog njihovog DNS-a. Gomila ljudi mi se zbog toga žalila, pa sam im svima menjao (problemi odmah nestali hehe). Opštepoznata činjenica da nikad nije valjao. CBN ne dozvoljava da se na njemu promeni, pa moraš na svakoj mrežnoj kartici posebno. :/
 
Sta su ovo sad promenili kad ne mogu da platim racun sa e-bankinga. unesem podatke i dobijem gresku *poziv na broj ne odgovara izabranom modelu*, model kao i uvek 97 a poziv valjda samo prepisem sa racuna?! WTF zna li neko
 
Ne upisuju 97, već ostavi prazno.

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
 
Samo izbrisi model 97 i prolazi. Izgleda da ce sad poziv na broj da se menja svakog meseca, kao kod telenora npr...

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 
Tako su i meni rekli kad sam ih pozvao da se požalim da ne mogu da platim preko e-bankinga. Samo da obrišem 97 iz polja model a da ostavim poziv na broj i da uplate tako prolaze.
 
Hvala svima, definitivno je model 97 zezao. Radi sve kao sat kad se izbrise taj broj.
 
Da... 4 komada valjda kod mene.
 
Pozdrav drustvo.Treba mi pomoc.Danas su mi zamenili stari cisco za novi ecp 3925, koji ima i ruter u sebi i wifi.Problem je u loginu.Stalno izbacuje invalid username or pasdword.sta god da ukucam ili ostavim prazno, nece da se loguje u modem.na netu kazu da ga resetujem na fabricki, ali nisam siguran da necu nesto sjebati u vezi neta, mada se kacim preko mac adrese.Stagod da sam ukucavao, ne prihvata za login, i user/password i admin/admin i.....
 
Pa posaljite kolegi crnoprahu po jedan, sramota je da za sebe uzimate tolike racune a nejmu ni jedan... :d
 
Meni bilo ovo sinoć kad sam upalio TV. Tako da eto potvrde da treba da se obriše model 97 ako neko ima problema.

supernova.jpg
 
Nazad
Vrh Dno