Šta je novo?

Modovanje Microlab zvučnika i pojačala

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
379
Na više mesta na forumu je pisano o pobošljanju kvaliteta Microlab zvučnika kroz sitne modove.

Otvaram ovu temu kako bi napravili jedan sveobuhvatni vodič šta se sve može doraditi na Microlab zvučnicima i pojačalima, kako bi se uz mala ulaganja dobio daleko bolji zvuk.

Neki predlozi od ranije:
- Zamena interkonekt kabla (koji povezuje zvučnu i zvučnike) za neki kvalitetniji
- Zamena zvučničkih kablova kvalitetnijim
- Dampiranje zvučnika jer fabrički stižu goli iznutra
- Zamena kondenzatora u skretnici kvalitetnijim

To su generalni saveti, pa bi mogli da ih konkretizujemo i razradimo u više detalja, sa konkretnim predlozima marka-model za određeni elemenat.

Ideja za modovanje samog pojačala nije bilo, a skoro sva Microlab pojačala su na isti kalup (bazirana na D2030A kolu), pa i o tome moglo da se prodiskutuje.

Za početak, evo ga jedan zanimljiv link na temu modovanja Microlab pojačala.
 
Добра идеја, поготово ако би неко са бољим познавањем електронике открио неке начине за побољшање појачала, типа где убости још кондензатора или тако нешто.

Ја сам на свом а-6201 и фц330 урадио све горе поменуто и стварно се исплатило.
 
Pa što ne pišete?

Možete barem preporučiti neke kablove, konkretno marku.

Evo ja ću da citiram nikk18adsl-a koji mi je dao uputstvo za dampiranje. Čim nabavim materijal slijedi rad.

nikk18adsl:
Pitao si za dampiranje kutija...Pa evo, posto sam to radio na mojim, znam koliko to menja zvuk. Menja dosta. Kako, zasto?
Sve solo kutije su iznutra skroz gole, ni trunka nekog damping materijala. Svaka kutija kada je kupis, iznutra je vec kako-tako dampirana raznim materijalima (poliester, vuna, filc, bitumen trake,...). Ove solo kutije u fabrickoj verziji prosto odzvanjaju iznutra (prisloni uvo na bass-reflex otvor i cuces sta se desava unutra).
Ja sam to uradio tako sto sam skinuo mid/bass driver sa prednje ploce (ti mozes dva, taman ces imati i bolji prilaz i mesta za manevrisanje unutra), i na bocnim stranicama, na donjoj bazi i zadnjoj stranici izlepio super lepkom HT35: http://www.elementa.co.yu/yu/roba_se...E I OBLOGE (meni trenutno ne izbacuje sliku tog tekstila levo od opisa, ali u pitanju je nesto slicno mesavini prirodne vune i vate recimo). Proizvodi se u beloj boji. Za debljinu su izmlatili, nema 35mm, ima nepunih 2,5cm. Sirina i duzina su tacni. Ne znam da li to mozes da nabavis, ali i ne mora da bude bas taj materijal. Moze neki deblji filc ili nesto slicno. Neke kutije se skroz ispunjavaju damping materijalom, neke su dampirane samo na stranicama (svim), a na nekim se dampiraju samo naspramne stranice (sve zavisi od konstrukcije kutije i njenih akusticnih i rezonantnih svojstva). Ponekad previse materijala moze da umrtvi bass ili dovede do neke druge nezeljene posledice preterivanja.
Ja sam jednog popodneva u dokolici sredio jednu kutiju i onda sam ih uporedo slusao, jednu sredjenu i drugu u fabrickoj varijanti. Uocio sam da je na levoj (sredjenoj) dosta utegnutiji i precizniji bass, brzi je i ne mulja nekontrolisano pri vecoj glasnoci (pogotovo ako je do zida, sto u mom slucaju nije bio problem). Srednji tonovi su se procistili, jer ih ranije, da kazem manje kontrolisan bass, nije preklopio i zamutio. Visoki su ostali kakvi su i bili. Sledeceg dana sam isto to uradio i na drugoj kutiji i vratio opet obe tako sredjene na stalke, na oko 40-50cm od zadnjeg zida i podosta vise od bocnih. Rezultat je bio i vise nego ocigledan, zvucnici su postali mirniji, bass precizniji i definisaniji nego ikada ranije, a sve sto do tada nije moglo da se slusa malo glasnije (jer su kutije pocinjale da se bune pri vecoj ekskurziji membrana), sada je moglo dosta glasnije da se slusa, a bez nezeljene distorzije i dosta mirnije, ali i dalje sa dubokim i agilnim bass-om.
Sve u svemu, jeftin i jednostavan zahvat (za jednu kutiju ti ne treba ni pola sata), a donosi bas dosta poboljsanja.
E, a evo ti jednog primera kako dampiranje izgleda pri pravljenju malo ozbiljnijih kutija: http://www.troelsgravesen.dk/TJL_2W.htm
 
Aj da dodam za kablove...Od zvucnickih sam probao dva dodatna, jedan bakarni od 2,5mm koji je i sada na njima i Oehlbach Silver takodje od 2,5mm2 koji je posrebren bakar. Sa silverom je leva kutija zvucala pomalo ostrije i suvlje, a visoki su bili malo istureniji. Primecivala se zvucna razlika, tj. nesklad leve i desne kutije. Nakon vracanja bakra od 2,5mm2, obe kutije su se ujednacile.
Savet: za zvucnicki prepocujum bakarni licnasti kabl. Dovoljna je debljina od 1,5mm, ne mora vise.

Od interkonekt kablova, njihov fabricki sam imao prilike da kacim samo par puta, jer mi je zvucna sa 2 RCA konektora i nema 3,5mm bananice. Proban je uglavnom na laptopovima i prenosnim player-ima. Od mojih kablova, proban je Oehlbach NF-14 Master Set (http://4audio.rs/oehlbach/analogniaudio.php), zatim jedan jeftiniji koji je kvalitetniji od pijacarskih najtanjih kablova (ima kvalitetnije konektore i bolju izolaciju) i Music Boy (Professional High Definition OFC Audio Cable -USA) koji je nabavljen u Silkenu po smesnoj ceni, a nadsvirao je dosta skuplje egzoterije od kablova. Sa Oehlbach-om je zvuk bio najsvetliji (srebro opet u pitanju), sve utegnuto i precizno, ali mozda nekome i ne prija. Sa kombinacijama bakra (srednji pomenuti i Music Boy) dobija se takodje precizan zvuk, bez ikakvih ekstrema u spektru. Dosta uravnotezena zvucna slika sa svojstvenom tezinom. Uobliceno bas kako valja.
U sustini, nije to neka prevelika razlika kada se promeni interkonekt kabl (mnogi ne bi ni primetili naravno), ali ako ste u mogucnosti probajte sa nekim boljim, pa sami ocenite da li ima promene na bolje. Eksperimentisite malo, ne moze nista na tacnu.:)
 
Dampirao sam jednu kutiju (pasivnu) Microlab Solo 7C zvučnika. Koristio sam materijal za oblaganje kutija HT35 i ostalo po pomenutom uputstvu od nikk18adsl-a.

Slušao sam nasumično lijevu pa desnu kutiju i razlika je ogromna.
Pošto nisam imao prije bolje zvučnike i možda nemam "utrenirano" uho potrebna mi je pomoć.
Ponavljam, razliku bi čuo i nagluv čovjek. Prelaz između basa i visokog tona kod nedampirane kutije ispunjen je zvukom koji liči na onaj iz bureta, dok na damprianoj kutiji je to precizno i nema nekog nedefinisanog zvuka. To se čuje kada je mnogo pojačano a kada je onako malo laganije puštano onda mi se čini da bolje zvuči nedampirana kutija, ovoj dampiranoj kao da fali basa.

Dakle, prvo što se primjeti jeste da se dampirana kutija manje čuje i to je ono što me zanima. Da li to tako treba?
Ne znam tačno opisati ali kažem kao da ova nedampirana "zvoni" iznutra pa je možda zato glasnija.

Da li je to ono što se dobije?
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    108.3 KB · Pregleda: 1,266
  • 2.jpg
    2.jpg
    286.2 KB · Pregleda: 1,146
Da možda dampiram i drugu pa da držim pojačan bas ako baš hoću da je glasnije?

Odgovarajte, čekam da znam da li da dampiram drugu ili ne!
 
Можеж покушати на том другом звучнику да издампираш само једну доњу и једну са стране па види како се понаша тако пошто би тако звоњава исто требала бити заустављена ефективно.

А и можда си могао купити онај пирамидални дампинг материјал, он би требао да створи већу запремину кутије.
 
Poslednja izmena:
Super, skontao sam u čemu je caka!

Ovaj desni nedampirani zvučnik se nalazi u ćošku sobe pa se dobija utisak da je jači bas. Kada sam zamjenio mjesto kutijama jasno se uočila razlika i prednost dampirane kutije koja ne "zvoni" na većem basu.

Odlično, a bio sam se malo razočarao!

Idem dampirati i drugu!
 
Cepaj slobodno i drugu. Normalno je to sto si prvo napisao da je nedampirana glasnija, jer naravno vise i zvoni. Kad ih budes izjednacio, preporodices se. :) Ako primetis da ti je zvuk previse monoton i umrtvljen, oduzmi malo HT35 na nekim mestima.
 
Kao što nikk reče, najbolje da eksperimentišeš malo, ako imaš vremena i strpljenja. Pogledaj i teme na hifi forumu, a ima ih dosta koje se bave dampiranjem...
 
Gde u BG-u moze da se uzme ovaj piramidalni materijal?

Jel ima uopste poente dampirati kutije na fc330?
 
Završio sam i drugu kutiju.

Ma sada sve super zvuči, nema potrebe uklanjati dijelove dampinga.
Prezadovoljan sam, osjeti se napredak pravo!

Uskoro ću dobiti polovan receiver, malo stariji.
Interesuje me hoće li se osetiti razlika u zvuku, hoće li zvučati bolje kada prikačim Solo 7C?
 
Kako planiras da nakacis taj risiver? O kom risiveru je rec? Neki stereo pretpostavljam, sa ugradjenim tjunerom?
 
Gde u BG-u moze da se uzme ovaj piramidalni materijal?

Jel ima uopste poente dampirati kutije na fc330?

Има итекако поготово вуфер, а и измена каблова не шкоди. Мало га је теже дампирати и једна табла пирамидалног сундјера је доста за готово читав комплет.
 
Nemoj to da radiš jer je pojačalo u tom Telefunkenu isto, a pre bih rekao lošije od Microlaba. Pravi primerak gastarbajterskog hi-fi od pre 30 godina.
 
Baci pogled na sliku gde se vide konektori pozadi. http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220503504261
Reci mi kako ces da ga ubodes na solo7? Koliko vidim sa slike, na njega mozes da povezes gramofon (samo preko phono ulaza), dek ili nesto drugo, a nisam siguran da li je ovaj treci par cinceva za ulaz ili izlaz za snimanje sa deka. Ako je izlaz, onda bi moglo da se poveze na solo7, i radilo bi bez diranja zvucnika. Ako je ipak to samo ulaz, onda jedino mozes da pocupas aktivnu kutiju i da napravis pasivnu, pa da preko stipaljki risivera povezes obe solo kutije kao pasivne. Mislim da to nema smisla raditi...
 
@Dule13 Sta mi je bolje da uzmem ovaj piramidalni ili obicni ht35?
 
Mnogo je tanji piramidalni, tako da tesko da ce vecu zapreminu da zauzme. Probaj koji hoces, poboljsace i jedan i drugi u svakom slucaju. Ja kad sam video kako uzivo izgleda piramidalni sundjer, uzeo sam ht35 bez razmisljanja. Vlaknastiji je, mekaniji i deblji, ima dobre predispozicije da ubija stojece talase unutar kutije.
 
Не већу запремину да заузме него прави већу површину упијања звука зато што је нераван, и самим тим прави већу укупну површину кутије.
 
Uskoro ću dobiti polovan receiver, malo stariji.
Interesuje me hoće li se osetiti razlika u zvuku, hoće li zvučati bolje kada prikačim Solo 7C?

Ne bih povezivao risiver i Solo zvučnike. Ako ga umetneš između računara i Solo pojačala, samo možeš da pokvatiš zvuk zbog više konektora, kablova, prelaza, poboljšati ti ga nećeš sigurno.

Druga, još gora, varijanta je da napraviš pasivne kutije od Solo zvučnika. Solo pojačalo, zahvaljujući integralcima D2030 koji su u njemu, zvuči bolje od mnogih daleko skupljih uređaja. Prava stvar bi bila ako imaš u blizini nekog dobrog majstora, pa da ti samo izmeđa neke delove, tj. D2030 zameni za TDA ili LM integralcima koji imaju još bolje karakteristike, one jeftine kondenzatora nekim kvalitetnijim, unutrašnje ožičenje itd., tim izmenama bi dobio na kvalitetu zvuk, tj. verujem sigurno daleko bolji zvuk nego što daje taj stari risiver, čak verujem da već i sada (bez modifikacija) Microlab pojačalo daje lepši zvuk.
 
Ne bih povezivao risiver i Solo zvučnike. Ako ga umetneš između računara i Solo pojačala, samo možeš da pokvatiš zvuk zbog više konektora, kablova, prelaza, poboljšati ti ga nećeš sigurno.

Druga, još gora, varijanta je da napraviš pasivne kutije od Solo zvučnika. Solo pojačalo, zahvaljujući integralcima D2030 koji su u njemu, zvuči bolje od mnogih daleko skupljih uređaja. Prava stvar bi bila ako imaš u blizini nekog dobrog majstora, pa da ti samo izmeđa neke delove, tj. D2030 zameni za TDA ili LM integralcima koji imaju još bolje karakteristike, one jeftine kondenzatora nekim kvalitetnijim, unutrašnje ožičenje itd., tim izmenama bi dobio na kvalitetu zvuk, tj. verujem sigurno daleko bolji zvuk nego što daje taj stari risiver, čak verujem da već i sada (bez modifikacija) Microlab pojačalo daje lepši zvuk.

Нове СОЛО серије имају транзисторска појачала, интегрисана имају 1, 2 и 3 серије.
 
Kao da sam negde pročitao obrnuto, da su 1, 2 i 3 tranzistorska, a 4, 5, 6 i 7 integrisana. I u slučaju da je tranzistorsko pojačalo, opet je moguće zameniti tranzisore nekim koji imaju bolje karakteristike jer su ovi fabrički verovatno najjeftinije varijante. U svakom slučaju moj savet mu je da ne ubacuje taj risiver u kombinaciju sa Solo zvučnicima, a ostalo je opciono.
 
Za sve koji bi da dampiraju, a ne mogu da se snadju za original kupovni materijal za dampiranje - odlična zamena je vatelin iz nekog jastuka, samo ga treba malo razvući da bude rastresitiji. Imao sam prilike da otvaram B&W, Mission, Wharfedale i još neke kutije i sve su u sebi imale sličnu ispunu.

Evo kako izgleda presek PMC Transmision Line kutije od nekih 1500-2000 eur za par (slikano na prolećnom HI-FI Show-u).
 

Prilozi

  • PMC.jpg
    PMC.jpg
    252.2 KB · Pregleda: 598
Poslednja izmena:
Ponovo sam eksperimentisao sa dapmpiranjem i ovog puta sam ostavio HT35 samo sa jedne od 2 naspramne stranice (a naspramnih stranica ima 3 po komori ;) ). Nekako mi se čini da je tako bolje, mada ću još eksperimentisati.

Zvučnike sam postavio jedan pored drugog i primjetio sam da je kod aktivnog visokotonac značajno izraženiji od pasivnog. Prvo sam pomislio da je zbog damping materijala ali kada sam izjedančio kutije opet se čulo isto.
Pomoću ekvilajzera sam smanjio sve niske tonove a ostavio samo visoke kako bih tačnije čuo i bez dileme se više čuje aktivni kada su visoki tonovi u pitanju.

Da li se signal gubi na putu od aktivnog do pasivnog; da li bi se to poboljšalo da stavim bolji kabl?
 
Nazad
Vrh Dno