Šta je novo?

Modovanje Microlab zvučnika i pojačala

chrome, translate i gotovo :p
 
Brate mili, braća Rusi su razvalili ovo. :zgran: :)
 
Jel moze obican sundjer? Neko staro cebe, ili slicno? Nemam ja neke kutije skupe pa da ulazem mnogo u njih. U principu materijal treba da upija zvuk?
 
Da li je neko do sada možda menjao kondezatore na skretnici ili nešto drugo kod elektronike samog zvučnika ili unutrašnje ožičenje kutija ? Koliki je dobitak na kvalitetu zvuka time i da li se isplati raditi to uopšte ? Ovih dana nameravam i ja konačno da poboljšam kvalitet zvuka na svojim Solo 6 zvučnicima pa me zanima da li se isplati upuštati u dodatne modifikacije pored standardnog menjanja zvučničkih i interkonekt kablova i dampiranja zvučnika.

Takođe kad sam kod kablova i dampiranja jel neko zna možda negde da se uzme u Novom Sadu HT35 obloga ili se mora poručiti iz Beograda i da li bi neko mogao da iznese konkretnu preporuku za kablove i mesto gde se mogu uzeti (isto poželjno u Novom Sadu a ako ne onda odakle poručiti iz Beograda) ?
 
Poslednja izmena:
Za kablove Tehnotronik, Braće Ribnikar 5.
 
Ako nekog još nekog zanima našao sam u Novom Sadu HT35 materijal za dampiranje zvučnika u audiopower radnji u futoškoj ulici.

Ivane, posto si razuman konzument muzike, mogu da ti predlozim jednu odlicnu varijantu koja ce da zvuci mnogo vise nego sto ce da te kosta. Sad ce neki da se slogiraju, ali nisu probali verovatno, tako da nemaju razlog da se bune dok ne cuju. Prvo, prodas audigy. Drugo, dadas malo para i kupis polovnu M-Audio Audiophile 2496 karticu (nalazis je za 60-80e, zavisno od situacije) ili EMU 0404 za slicne pare. Trece, kupis Microlab Solo2.
Cetvrta faza je tjuniranje zvucnika. Zamenis zvucnicki kabl za levi zvucnik (stavis dobar precnika do 2,5mm2). Promenis interkonekt kabl kojim povezujes zvucnu sa desnom kutijom. Stavis takodje kvalitetniji RCA kabl. Otvoris kutije (odsrafis mid/bass-ove napred) i ubacis HT35 (http://www.elementa.co.yu/yu/roba_se...E I OBLOGE) na bocnim stranama, dnu kutija i na zadnjoj koliko ti prostor dozvoli s obzirom da imaju precke koje ih ukrucuju po sredini i bass reflex cev. Ako si vican elektronici, mozes i na skretnicama malo da cacnes i zamenis neki kondenzator, eventualno i da zamenis unutrasnje ozicenje kutija, ali to mozes i da preskocis. Sve to zatvoris i povezes na stereo zvucnu.
Zavisi gde planiras da drzis kutije, ako si mislio na stolu, odmaknes ih bar 30cm od zadnjeg zida (ako ti je sto do zida) zbog bass-reflexa. Podignes ih obavezno od povrsine stola ne necemu sto ce maksimalno da apsorbuje i ublazava vibracije kutija (nesto u vidu mini stalaka), tako da ti visokotonci budu u visini usiju kad sedis za stolom. Razmak izmedju kutija bar metar ako imas prostora, i malo ih zaokrenes prema unutra, tj. prema sebi. Dobijes neku vrstu nearfield monitora.
Ako ih ne stavljas na sto, napravis stalke (imas ovde slike i uputstvo za pravljenje istih za 1200din http://www.benchmark.rs/forum/showth...=137910&page=4), i stavis ih na propisnu hi-fi poziciju (isto udaljis od zadnjeg zida, razmaknes na 1,5m-2,x m (zavisno od prostora, ali je bitno i da ti ne budu zalepljeni za bocen zidove, vec i da tu imaju prazno jedno pola metra bar, a pozeljno je i vise). Imas sve objasnjeno u toj temi koju sam linkovao.

Ako se odlucis za ovu varijantu, bilo na stolu ili na stalke (bolji su naravno stalci, ali su i na stolu u ovakvom setup-u iznanadjujuci), dobices zvuk koji ce kostati malo preko tvog trenutnog budzeta, ali zvucace za... recicu samo mnogo vise. Ako slusas kvalitetnu muziku, trazi je vise u FLAC formatu i cuces neke stvari koje na drugim PC zvucnicima nikad neces moci.
Mozda ces se pitati zasto da menjas audigy...Veruj mi, slusao sam sve te kombinacije i audigy nije najbolje resenje za ove kutije. Sve je ovo mozda za neke zamlacivanje i blesava ideja, ali itekako vredi (zvucno). Eto, toliko od mene, cisto sumnjam da ces uraditi ovo sto sam gore napisao, ali eto, nije na odmet da znas i nesto vise od klasicne PC price. Ako te nesto jos interesuje u vezi ovoga, pitaj. Pozdrav

E sad imajući ovaj post u vidu jel može neko ko je već dampirao kutije slične veličine kao solo 6 koliko HT35 materijala je potrebno za postupak i da li je ovo najbolji način da se dampiraju, čitao sam u ovoj temi kako ih je dampirao i gordan84 ali moram priznati da nisam shvatio kako je to na kraju urađeno tj. koje su stranice na kraju obložene :)

Što se tiče kablova da li bi trebao da tražim neke posebne(fabrički imaju jednu srebrnu i jednu bakarnu žicu?) ili će bilo kakvi malo kvalitetniji sa odgovarajućim priključcima završiti posao, pitam jel ne znam kolika bi zaista bila razlika u tom slučaju u odnosu na ove što su stigli sa zvučnicima.

I na posletku da ponovim, da li ima neko ko je menjao unutrašnje ožičenje i nešto od komponenti na pojačalu i skretnici da može da kaže jel razlika vredna truda ili su razlike akademske? Nije da nisam dovoljlno stručan ali se ne bi upuštao u ceo posao oko naručivanja i svega ostalog ako nema preke potrebe pogotovo što se bez toga ostatak modifikacija može završiti još danas :).

Zahvaljujem
 
Poslednja izmena:
Nikk je odradio licno to sto je rekao i ima odlicne rezultate. Takodje sam ja radio nesto slicno i rezultati su odlicni. Sto se tice zvucne ta 2496 je solidna za tih 50-60e.
 
Ja sam na svojim menjao samo interkonekt i zvucnicki kabl, unutrasnje ozicenje nisam. Nisam nista modifikovao ni na pojacalu i skretnici. A za solo6 i bilo koje slicne kutije ce ti trebati bar 2 cela HT35 sundjera, mada uzmi za svaki slucaj 3 komada. Lepis ga na bocnim stranicama, dnu i plafonu kutije, i zadnjoj stranici. U principu skoro svuda osim bas blizu trafoa i elektronike (zbog grejanja).
Samo da razjasnimo efekat dampiranja... Mnogi misle da se time dobiju bolji, jaci bass-ovi. Zapravo, ne dobiju se jaci, vec kontrolisaniji, precizniji i mirniji, bez tutnjanja i muljanja.
Oko zvucne stvari stoje isto kao i u vremenu ovog mog gornjeg posta, samo sto Audiophile 2496 nemas skoro nikad polovnu na oglasima, a nova je skoro 10000 kad sam zadnji put gledao. Pala joj je cena zadnjih 2-3 godine, bila je oko 130e dugo vremena. Ja sam je isto nasao po toj tadasnjoj ceni.

EDIT: E da, sta je jos mana solo serije generalno... Losa napajanja i filtracija napona i neadekvatna kartonska bass-reflex cev.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče zvučne kartice za sada ću zadržati ovaj xonar ds sa ad823 iz potpisa. Polovnu audiophile 2496 jurimo sada baš ja i drugar za hifi sistem što smo mu sastavljali iz druge teme i mogu se naći ali ljudi ne pišu u oglasima da im fale kablovi, neće da šalju pouzećem i slične zavrzlame.

Znači neće biti problem ako su novi zvučnički kablovi skroz bakarni npr.? Da li bi čak uravnotežilo malo stvari u mom slučaju jer će visoki tako biti manje izraženi nego kod srebra npr. što bi mi koristilo jer ih xonar ds sa ad823 opampom istakne u prvi plan?

Takodje kako se manifestuju pomenute mane kod solo serije sa lošim napajanjem i filtracijom napona i ne adekvatnom kartonskom bass-reflex cevi ? Da li je to kod napajanja i filtracije napona brujanje sa kojim se Bax mučio jer ako jeste ja nisam primetio kod mene?
 
Bila je pre par dana EMU 0202 USB za 60e al ode juce/danas.
 
Ja sam na svojim menjao samo interkonekt i zvucnicki kabl, unutrasnje ozicenje nisam. Nisam nista modifikovao ni na pojacalu i skretnici.

Koliko sam te skapirao menjao si to sto si rekao i ubacivao HT35, ali i da si promenio zice. Ja sam na Kenwood zvucnicima zamenio i unutrasnje zice i dobio malo bolji zvuk. Prijatnije za slusanje ali daleko od skoka u veci rang.
 
Što se tiče zvučne kartice za sada ću zadržati ovaj xonar ds sa ad823 iz potpisa. Polovnu audiophile 2496 jurimo sada baš ja i drugar za hifi sistem što smo mu sastavljali iz druge teme i mogu se naći ali ljudi ne pišu u oglasima da im fale kablovi, neće da šalju pouzećem i slične zavrzlame.

Znači neće biti problem ako su novi zvučnički kablovi skroz bakarni npr.? Da li bi čak uravnotežilo malo stvari u mom slučaju jer će visoki tako biti manje izraženi nego kod srebra npr. što bi mi koristilo jer ih xonar ds sa ad823 opampom istakne u prvi plan?

Takodje kako se manifestuju pomenute mane kod solo serije sa lošim napajanjem i filtracijom napona i ne adekvatnom kartonskom bass-reflex cevi ? Da li je to kod napajanja i filtracije napona brujanje sa kojim se Bax mučio jer ako jeste ja nisam primetio kod mene?

U principu ako planirate 2496 za neki hi-fi, onda ti nikakvi njeni kablovi iz kompleta nece ni trebati, vec samo jedan dobar analogni interkonekt do pojacala. Ili ako planirate kasnije neki eksterni DAC, onda bi ste koristili njen S/PDIF izlaz kao kvalitetniju varijantu umesto izlaza sa integruse, pa bi tu trebao onaj adapter koji dolazi u pakovanju.
Sto se tice zvucnickih kablova, ja sam probao Oehlbach Silver koji je sve samo ne srebro u pravom smislu, i tu se cula razlika leve i desne kutije. Leva na kojoj je bio taj Silver je zvucala dosta suvlje i tanje, a visoki su katkad umeli i da sikcu. Sve u svemu, vratio sam obican licnasti bakar da bih izbalansirao levu i desnu stranu.
Lose napajanje i filtracija se manifestuje u tome sto imaju tihi brum koji ne smeta, ali postoji. Isto tako mi se desavalo da na losim strujnim instalacijama imam efekat cvrcanja i sustanja iz zvucnika, bilo da su na ler ili sviraju. A mogao je tu da se stavi i malo jaci trafo, da ne bi blago zmirkala zelena dioda iza kada zelite da odvrnete. Mada dobro, za 40-60e vredne zvucnike to i nije neka mana. Sadasnje pljacke prodavaca ne bih da komentarisem, ali za onu cenu (3900din koliko je kostao solo2 u trenutku moje kupovine), ja sam se cudio kako uopste svira onako kako svira za te sitne pare. Bass-reflex cev je tek malo deblja od onog kartona sa toalet papira, tako da i tu ima mesta za poboljsanjem.

@Gvlada
Ne, nisi me onda razumeo, samo sam izmenjao spoljasnje kablove i dampirao kutije. Ozicenje unutra nisam dirao jer ne bi vredelo puno.
 
Juče sam bio u tehnotronik i audiopower radnjama i pazario sam tri ht35 300x700cm veličine po ceni od 390din i ovaj zvučnički kabel i ovaj interkonekt pa ću se danas baciti na oblaganje kutija i potom zameniti kablove pre nego što se javim sa utiscima.

Da li su kablovi dovoljno dobri ili sam možda trebao ići na nešto još bolje ? Bio je još jedan duplo skuplji interkonekt sa istim činčevima ali deblji malo sa boljom izolacijom verovatno, izgleda kao navedeni i u drugoj radnji za nekih 100din više ovakav od 2,5m isto ?
 
Poslednja izmena:
Kakvo bi bilo poboljšanje sa ovom reflex 55 cevi u odnosu na onu što stiže sa zvučnicima i da li je izmena izvodljiva uopšte ?

Takodje ako neko može da kaže da li su dovoljno dobri kupljeni kablovi neću još da ih otpakujem ako nisu kako bi mogao da ih zamenim :)
 
Nažalost desila mi se ozbiljna nezgoda prilikom vadjenja drajvera slučajno sam oštetio visokotonac, ulubio sam ga. :S: Da li se može sanirati šteta i koliko će uticati na zvuk u budućnosti?
 
Mislis ulubio si kapicu ? Ako nije probijena probaj da je nekako "izvuces", mozda usisivacem ili necim slicnim ? Mozda nece izgledati savrseno i bez tragova, ali nece ni nista uticati na zvuk, kapica je tu da stiti od prasine.
 
Da, kapicu, izvinjavam se. Kako će izgledati me ne brine previše jer ionako držim mrežicu preko bitno mi je da neće uticati na zvuk.

E sad moram da napomenem da mi napajanje nije u sjajnom stanju i da pišti i cvrči konstantno, nameravam da ga menjam danas. E ovo pričam zato što sam zamenio kablove bez dampiranja još uvek i primetio sam da se svo cvrčanje napajanja i pištanje koje se čuje iz istog čuje i preko zvučnika. Jel to normalno ?
 
Ako nije probijena nema nikakvih problema, mozes cak tako i da ostavis. A ako hoces da izvuces, kao sto rekoh mozda usisivacem ili nekom lepljivom trakom koju bi zalepio malo na kapicu pa povukao itd. Koristi mastu, ima resenja :)

Inace meni onaj interkonekt deluje sasvim OK, mislim da nema potrebe ni za cim boljim. Za ovo ostalo nisam kompetentan da ista sa sigurnoscu kazem, a sto se tice tog pistanja krivac bi trebalo da bude napajanje u kutijama, mislim da tu kablovi (ozicenje od kutija, spolja, ne iznutra ?) ne mogu da igraju neku ulogu.
 
Poslednja izmena:
Nabavio sam microlab b-73 i imam utisak da te kutijice mogu da sviraju i bolje.
Odmah sam promenio kabl izmedju zvučnika, a interkonekt ću.

Zanima me koja debljina damping materijala bi bila optimalna za b-73, nisam siguran da 35mm može da stane?
 
Moze, to je vuna... stavljao sam i u satelite Microlab 2.1 sistema samo iseci po dimenzijama.
 
Ima li smisla i jel može da se stavi sundjer?
 
Nabavio sam neki sundjer debljine 24mm dosta fine strukture pa ću probati s njim.
Sve se radi tako što se bas izvadi pa se sa te strane uvodi materijal?
 
Da, i kablovi se tako mogu zameniti. Gledaj da kada postavljas unutra da lepo stoji tj da ne moze lako spasti ili se okrenuti.
 
Upravo sam ih "tapacirao" sundjerom, koji je ispalo da ima idealnu debljinu i da nema potrebe ni za kakvim lepljenjem, što bi rizik cele operacije znatno podiglo u smislu da se nešto zabrlja lepkom.
Prostora za rad ima malo, male su to kutije a velike šake, pa sam morao da budem obazriv da ne odvalim neki kabl.
Konačni rezultat je po meni vrlo dobar, znatno se dobilo u artikulaciji niskih tonova, tako da sam ja zadovoljan.
 
U zdravlje da se sluzis! Nema vise odjeka unutar prazne kutije pa je i zvuk mirniji a bass cvrsci, glas je prirodniji. Javi utiske i kablove kada zamenis.
 
Hvala!
Kablove neću menjati jer nisam vičan sa lemilicom. Ionako mi je ovo sekundarni set, u istoj sobi imam i ozbiljnije zvučnike sa pojačalom.
 
Poslednja izmena:
I ja mislim da se sa dampiranjem najvise dobija kod B73.
 
Nazad
Vrh Dno