Šta je novo?

Modovanje Microlab zvučnika i pojačala

Uh, probao sam da stavim jos dva paralelna kondenzatora od 2200uF na ove od 4700uF, kao i da uzemljim oklop od trafoa, takodje i da spojim ulaze sa masom radi testa, nista se nije promenilo i dalje bruje...
 
attachment.php


Trafo je kao onaj na slici sa prethodne strane, stim sto je 2X 16v naizmenicne struje.
Jos je neko sugerisao da je problem do trafoa...
Ima li resenja bez zamene trafoa?

Da li mislis na lakiranje onih "cesljica" u trafou?

Imam jos jedno pitanjce, da li moguce testirati problem sa dva trafoa koja daju po 16v naizmenicne.
Posto njih imam na raspolaganju.

Dakle sa njih dobijem 4 zice, kako bi njih prebacio na 3 zice koje daje jedan originalni trafo, da li je dovoljno samo kratko spojiti 2 ?

Ovako nesto:

I X I

Originalni je ovakav:
I I I
 
Poslednja izmena:
A neko resenje?
Gore sam pominjao kacenje dva obicna trafoa sa 16v naizmenicne, ili lakiranje postojeceg, ili neko oklapanje.

Imas li neki komentar kako to da izvedem?
 
Кажем ти после промене комплетног кола за исправљање и трафоа добио сам потпуну тишину чак и до краја кад је одврнуто појачало.

Тај фабрички трафо у комплету није 2х16в. Он има само три жице у са њега иде само један напон од 16в. Има само један секундар. Зашто они пишу да има два немам појма. Тај један напон напаја две гране појачало и претпојачало, само што га за претпојачало смање зенер диодама нпр.

Ја сам малко променио дизајн, уместо трафоа са заједничким напоном од 12.5 за цело појачало сам убацио прави трафо са два секундара, посебно напон од 9в и 18в, и убацио сам стабилизацију напона за предпојачало. Значи мој трафо има 6 жица, по 3 за сваки напон.

То сам радио зато што сам напонски одвојио кола за појачало и предпојачало, свако има своје напајање.

То са два трафоа би вероватно поправила стање.

ЕДИТ: Уствари, сад сам се сетио ипак даје 2х16волти, да да , зајеб, заборавих, проблем је што коло има контакт између појачала и претпојачала.

ЕДИТ2: Те жице на трафоу су два напон једно маса, на тим са две жице су напон и маса. Тако да би требао напоне убости тамо где су и били напони а масу спојити заједно на место где је била маса од старог.
 
Poslednja izmena:
Pa za 2x neki napon ti i trebaju samo 3 žice.
Jedna je masa i dva izvoda. Izvode vezuješ na grec, a srednju izvod je masa (0).
Ako je trafo manje snage ili loše pritegnut može da izazove brujanje, kao i nedovoljan kapacitet filterskih kondenzatora, loše povezana masa, nejednaki potencijali na masi dva uređaja itd.
 
@Dule13

Sad si me zbinio, koje si ti zvucnike modovao?

Moj trafo je kao ovaj na slici samo pise na njemu 2 x 16v .

Merio sam napone, izmedju dve plave je oko 30v naizmenicne, a izmedju crne i plavih je po 15v naizmenicne. Moj unimer je neki praistorijski pa mozda on malo gresi...

@nesha_70

Da budem samo precizan, jel mogu za test da uzmem dva trafoa od 16v naizmenicne, da vezem po jedan kraj kratko i njega umesto crne zice, a druga dva slobodna umesto plavih zica sa originalnog trafoa? I da ne bude vatrometa :)

Hvala.
 
Poslednja izmena:
ЕДИТ: Уствари, сад сам се сетио ипак даје 2х16волти, да да , зајеб, заборавих, проблем је што коло има контакт између појачала и претпојачала.

ЕДИТ2: Те жице на трафоу су два напон једно маса, на тим са две жице су напон и маса. Тако да би требао напоне убости тамо где су и били напони а масу спојити заједно на место где је била маса од старог.

Ја сам изменио појачало из микролабовог а-6201 система, али погледао сам и неке друге шеме успут, све од микролаба је слично.

Прави трафо са два секундара има 6 жица. Микролабов има 3, мислим да тај трафо има један секундар са два излаза са 16в и једну нулу.
 
Ja bi rekao da je to trafo od 32v, gde je sa sredine sekundara uzet isvod na 16v.

A sto se tice spajanja dva nova, problem je sto bih ih ja spajao pre nego sto ispravim struju na njima, zato ne znam jel smem to da uradim?

Mada uzecu unimer u ruke pa cu da premerim, sta sam dobio posle spajanja ta dva nova trafoa.
 
Poslednja izmena:
Е па онда је то :), углавном није трафо са два секундара.

Баја који ми је помагао да направим модификацију кола ми каже да сваки додатни калем који се креира у колу изазива брум.

ЕДИТ: Код мене је нуле са два секундара спојена пре исправљања.

Требало би да може, јер на штампаној плочи има три места, два за 12в и један за нулу. Једино да нема неке додатне приче између два засебна трафоa?
 
Poslednja izmena:
Imam ja resenje naruci drugi trafo , trafomatic.rs
 
Jeste to resenje, ako je do trafoa...

BTW povezao sam dva torusna "Trafko" trafoa, po semi koju sam planirao, i naponi su bas oni koji mi trebaju, tako da popodne sledi testiranje.

Trafoi su po 50w, i izmedju krajeva je 32v, a od sredine do krajeva po 16v, dakle identicno prvobitnom fabrickom setovanju.
 
Napokon sladak ukus pobede :)

Prvo sam probao sa torusnim trafoima (lepsi su), i stvar se popravila donekle, ali desilo se da oni takodje bruje, bruji sam trafo.

Onda sam probao Bugarske trafoe 15v naizmenicne,45 W, klasicni, "ciglice".

I brum je nestao, jeeee :)

E sad nije bas skroz nestao, ali se povukao iza tihog sssss zvuka koji prave viskotonci, u principu sad se cuje sa nekih 5 cm, kad se nabije uvo, pre je cela soba brujala, kad se ugasi komp.

E dakle sugavi fabricki kineski trfo je definitivan uzrok.

Malo sam pojacavao odvrtao deluje sve normalno, e sad se postavlja sta uraditi dalje.

Dali se snaga ta dva trafoa vezana sad duplira, na 90w, ili su i tako spojeni i dalje 45w.

MAda i ako su 45 w, pojacalo je predvidjeno da izbaci 2 puta 25w pri +-20v, dakle svakako sam opasno blizu zeljene specifikacije.

I na kraju ima li leka fabrickom trafou, koji bi me postedeo budzenja sa dva trafoa, ipak su kabasti za kutiju.

Neko loakiranje limcica, da se slepe ili sta slicno?

Poz, i hvala svima na trudu.
 
Nocas sam cackao do pola 4, i nazalost dosao do novog saznanja.
Nije do kineskog trafoa, koji je doduse poddimenzionisan i greje se poprilicno.

Resim se ja da montiram torusne trafoe, i otkacim garanciju, i kad sam sve ubacio unutra i pritegao posle jedno par sati uklapanja, i smislajanja kako da ubacim 2 komada a da to stane i da se ne klima, pustim ja zvucnike i imam sta da cujem :(

Opet bruji !!

E kad mi nije tad pukao film.

I sad ja tako krenem da mu psujem sve po spisku, i ispostavi se da cak i Kineski trafo kad je van kutije, redukuje sum.

Malo tako ja primicem odaljavam trafo, i provalim da se brumum rapidno pogorsava kad se trafo primakne skretnicama koje su one od 12dbm (BTW koliko sam citao Ruski test Solo 2 zvucnika on je imao samo jedan BI elektrolit kao skretnicu, ovo je mnogo ozbiljnija varijanta sa prigusenjem od 12db, izgleda da nije bezveze poskupeo) dakle imaju 2 zavijnice i 2 bi.elektrolit op skretnici.

I na kraju sam vratio fabricki trafo a skretnicu prebacio u drugi deo kutije.


REZIME.

Sad oba zvucnika podjednako bruje, tj nije vise dominantan aktivni, vec su oba na tom malo manjem nivou, ali opet mnogo iznad varijante kad je trafo odvojen od napajanja.


IMA li LEKA, bez da se taj trafo izvlaci napolje???

Ja vec polako gubim nadu...
 
Nocas sam cackao do pola 4, i nazalost dosao do novog saznanja.
Nije do kineskog trafoa, koji je doduse poddimenzionisan i greje se poprilicno.

Resim se ja da montiram torusne trafoe, i otkacim garanciju, i kad sam sve ubacio unutra i pritegao posle jedno par sati uklapanja, i smislajanja kako da ubacim 2 komada a da to stane i da se ne klima, pustim ja zvucnike i imam sta da cujem :(

Opet bruji !!

E kad mi nije tad pukao film.

I sad ja tako krenem da mu psujem sve po spisku, i ispostavi se da cak i Kineski trafo kad je van kutije, redukuje sum.

Malo tako ja primicem odaljavam trafo, i provalim da se brumum rapidno pogorsava kad se trafo primakne skretnicama koje su one od 12dbm (BTW koliko sam citao Ruski test Solo 2 zvucnika on je imao samo jedan BI elektrolit kao skretnicu, ovo je mnogo ozbiljnija varijanta sa prigusenjem od 12db, izgleda da nije bezveze poskupeo) dakle imaju 2 zavijnice i 2 bi.elektrolit op skretnici.

I na kraju sam vratio fabricki trafo a skretnicu prebacio u drugi deo kutije.


REZIME.

Sad oba zvucnika podjednako bruje, tj nije vise dominantan aktivni, vec su oba na tom malo manjem nivou, ali opet mnogo iznad varijante kad je trafo odvojen od napajanja.


IMA li LEKA, bez da se taj trafo izvlaci napolje???

Ja vec polako gubim nadu...

Можда да изолујеш трафо?
 
Kako ?
Tu je malo knao sa prostorom...

:)
 
Dule care, gde naci neku zgodnu kutiju za te trafoe ?
Sve vise se razmisljam da povadim sve napolje...

Stvarno sam se nocas iscimao kao niko, razocarenju nema kraja, tolki trud za dzabe, uglavio sam dva tousa od po 50w , kao lutka su legli unutra.


Deo problema je svakao sto novi Solo 1 imaju ozbiljne 12 db skretnice u kutijama, i preko njihovih kalema se navlaci problem.

Najbolja opcija je da sve pocupam, zajedno sa pojacalom, jer ionako je taj deo kritican zbog raznih vibracija, zapecatim zvucnik, i uzivam...

Kako bi moglo to sve da se spakuje, da lici na nesto, a da je opet kompaktno.
 
Алу кућишта скупо коштају, зато сам ја то спаковао у пластичну кутију од 300 дин. :D

Имаш свакаквих кутија у Радио клубу, има доста и у Микропринцу.

Ево како то изгледа код мене.
 

Prilozi

  • 21102010024.jpg
    21102010024.jpg
    510.4 KB · Pregleda: 234
Da da, to su plastike za razvodnu kutiju, pre 15ak godina, i ja sam te koristio za razna pojacalca. :)

Medjutim sad mi se to ne uklapa da stoji na stolu, plus nemam kuda da provucem naponski vod ( sem kroz bass reflex, sto je tek znjaru :)

Razmislio sam dobro i skapirao da cu moci da vratim sve na prvobitno stanje (garancija), cak iako sve prebacim, i pojacalo i trafo u drugu drvenu kutiju, nesto kao tvoje fabricko resenje.

Materijal za kutiju bi me uzasao manje od 500 kinti na rezanoj gradji.

Sto mi sad deluje kao najkvalitetnije resenje, ali mi se ne svidja jer opet zauzimam dragoceni prostor na stolu.

Ostaje mi da razradim tu ideju, ako sta uradim novo pisem... :)
 
Napravi kutiju od drveta, izvadi celo pojacalo iz kutije i resices problem.
 
Koji materijal da uzmem za dampiranje, neki malo prostiji, jer ne verujem da kod mene ima da se kupi nesto posebno. Da li moze vata, ili sundjer? Kojim lepkom da zalepim? Sintelan?

Izvinjavam se ako je pitanje bilo.
 
Koliko je ovo dobra tema, citao sam sve iz pocetka, imas za dampiranje na prvoj stranici i koje materijale da koristis i kako. Ja cu se ozbiljno pozabaviti sa ovim sledece nedelje, kad nabavim materijal :)
 
Ja sam uglavio sundjer 2cm debeo, sa svih strana, i ne treba ti lepak, sami sebe drze....
 
Slučajno sam naleteo na jedan ruski sajt gde je u crevca prikazan Solo 6C, uključujući i modifikaciju koja podrazumeva novu kontrolnu ploču koja omogućava kontrolu zvučnika i preko računara preko USB porta. Pa koga interesuje:

Uvod i početak rasturanja: http://people.overclockers.ru/zauropod/record8
Nastavak rasturanja i šema predpojačala: http://people.overclockers.ru/zauropod/record9
Šema pojačala: http://people.overclockers.ru/zauropod/record10
Analiza daljinske komande: http://people.overclockers.ru/zauropod/record29
Pravljenje nove kontrolne ploče za vezu preko USB-a: http://people.overclockers.ru/zauropod/record31
Gotov kit nove kontrolne ploče, kompatibilno sa Solo 4/5/6/7: http://people.overclockers.ru/zauropod/record33

Meni je najzanimljivija ova custom kontrola, ali nisam se previše udubljivao, jer nisam učio Ruski u školi. :d
 
Nazad
Vrh Dno