Šta je novo?

Modovanje Microlab zvučnika i pojačala

Potrebna mi je ideja/savet.

Microlab pojačalo ima činč priključke za zvučnike. Čime bih mogao da ih zamenim, a da to ne uključuje bušenje samog kućišta pojačala, dakle priključak sličnog prečnika na koji bih mogao da kačim kablove slično kao na zvučnički terminal (ne mora isto, ali taj princip). Već par puta sam menjao raspored i dužinu kablova i svaki put sam morao da lemim činč utikače na zvučnički kabl, skroz je nepraktično.
 
Poslednja izmena:
Posto cu ja da kupim Solo 7 uskoro a ova prica me zainteresovala, zanima me gde ima da se kupi u Beograd ovaj HT35 damping materijal?
 
U izgledu i materijalu ima razlika. Ovaj piramidalni je obican sundjer, i to dosta prozracan (tanak). HT35 je gusce strukture, vlaknast je (nalik na vatu, samo grublji) i deblji je od prvog. Kako koji utice na zvuk, besmisleno je pricati dok se ne proba.
 
Sta ga znam...onaj HT2340 ima bolju deskripciju i skuplji je 100din. a to mene, prosecnog Srbina, navodi na to da je bolji :D

@gordan84, koliko su iskoristio materijala za obe 7C kutije ?
 
Za obje kutije potrošio sam nepunih 6 komada ht35.
 
Pogledajte koje kondenzatore imate na skretnicama...ako su bipolarni elektroliti zamenite ih polipropilenima, primetice se, prvenstveno kod visokih tonova.
 
Pozdrav svima! Da li je neko mozda ugradio naknadno visokotonce u kutije od FC330? Naisao sam na jedan komnetar gde vlasnik kaze da je naknadno ugradio visikotonce SAL DTF20 i da je dobio odlican rezultat. Ovi visokotonci nisu uopste skupi, i izgledaju mi kao vredan update ovih kutija. Ako neko ima neko slicno iskustvo mogao bi da kaze nesto vise o ovakvoj vrsti prepravke.
 
off
vec sam pomislio da je dule postavio kako zbudziti 6201 pojacalo :D
 
ceka se ko ozeblo sunce :D nije da sam nezadovoljan out of the box stanjem, samo me jaako zanima koliko (i kako uopste!) moze bolje od ovoga :)
 
Може може доста боље :D ево само да позавршавам нека посла па ћу направити тред а и тек треба да наручим и уградим трафо али то би све требало ове недеље.
 
dampirao sam i ja moje solo7c i zapravo razlika je bila veca nego kad sam stavio zvucna , dampirao sam po tri strane sa obican sundjar 2 cm , i se strasno oseca na 30 + podeljka
 
Kod bilo kog zvucnika bitni su:
1) odgovarajuci prostor, tj. soba sa svojom akustikom;
2) dobra postavka u tom prostoru;
3) dobar damping i ukrucenje ako su kutije pravljene ili nedovrsene poput Microlab-a;
4) celokupna elektronika pre zvucnika;
5) kablovi.
 
ok sve pomenuto sam uradio sada sam resio da solo 7c ofarbam bele i usput probam drugi damping materijal ali kad sve to radim moze li neko da mi objasni kako da smenim kondenzatori i dali vredi da se to uradi
 
Uzeo sam skoro Solo 1 zvucnike, i iznenadjen sam onim sto nude.
Zanimljivo da su moje kutije bile vec fabricki dampirane materijalom nalik vati, ali posto su neke frekvencije kad se pojaca, izazivale blage vibracije, resim ja da ih full napunim sundjerom, i tako uspesno resim problem sa vubracijama u potpunosti.

Druga stvar koja me jedino nervira, je blago brujanje na leru, nije vezano za sam racunar, jer bruji i kad zvucnici nisu prikaceni, probao sam i drugi steker.
Stari zvucnici nisu brujali...

Ima li resenja ovome da budem u potpunosti zadovoljan ?
 
Vec sam napisao u ovoj drugoj temi za brujanje. Uzgred, jel ih nisi previse umrtvio sa punom ispunom unutra?
 
Hvala za odgovor sto se tice brujanja, mada me zanima da li bi bila bolja varijanta da se zamene kondenzatori koji peglaju napon posle greca za neke jace i kvalitetnije, taj sum nastaje usled nekih oscilacija, i neobicno mi je sto se sa pojacavanjem volumena iste ne pojacavuju vec su na istom nivou....

Licno me nervira taj brum, rado bi se oprostio od garancije, ukoliko bi to moglo da se ukloni sa nekim kvalitetnijim komponentama.

Sto se tice full ispune, moji su vec dosli sa ispunom od onog vata materijala, i nisam bio zadovoljan, jer tacno znam na kojim pesmama mi probijaju razni zvucnici.
Cak imam utisak da vibrira stampna plocica i ostale komponente koje su u njemu.

Sa jednim komadom sundjera, odokativno kao velicine kao sundjer za skolsku tablu, ta vibriranja su nestala. Sto se tice basa Solo 1 je malo manji od Solo 2, i ja sam samo primetio boljitak, zvuk je postao jasniji i odsecniji, smanjilo se muljanje.
 
Posle visednevnog testiranja, preslusavanja i cackanja samo par reci, mozda ce nekome koristiti :)

Zvucnici Solo 1, za 65 evra, odlicna kupivina, uzivanje je slusati muziku.

Bez sredjuvanja situacija nije tako ruzicasta, i mnogo vrekvencija pravi razne vibraciju, iako fabricki sada vec dolaze dampirani...

Uradio sam dodatna dampiranja sa sundjerima, debljine nekih 2 -3 cm i tako ususkao sve delove koji deluju da proizvode vibracije.

Ono sto me sad brine, je problem sa hladjenje unutrasnjih komponenti prvenstveno trafoa. Ali ni dosad nije imao neko specijalno luftiranje..

BTW poslednja stvar koja me je mucila je vibracija sa zadnje strane gde su konektori prilikom basa.

NA kraju sam provalio da je u pitanju terminal za inter zvucnicki kabl.

Rasklopio i tu stranu i zalio terminal sa plastikom iz pistolja.

Sad napokon mogu da kazem da sam ih umrtvio.

Sto se tice broma, nisam nasao resenje, trafo je sa dva napona + i - 18v, ili nesto priblizno tome, oko 70w.

Zanimljivo da na plocama nisam nasao izlazne elektrolite na pojacalu za zvucnike, mozda su na skretnicama?

Eto toliko Poz.
 
Zanimljivo da na plocama nisam nasao izlazne elektrolite na pojacalu za zvucnike, mozda su na skretnicama?

Evo slika dela unutrasnjosti dvojke i sestice gde se vide elektroliti. Za jedinicu nisam uspeo da nadjem sliku iz dobrog ugla, a za sedmicu se jedva nesto nazire. Evo ga takodje i trafo kod sestice.
 

Prilozi

  • Solo2.jpg
    Solo2.jpg
    20.7 KB · Pregleda: 259
  • Solo6 (2).jpg
    Solo6 (2).jpg
    60.3 KB · Pregleda: 185
  • Solo6- trafo.jpg
    Solo6- trafo.jpg
    31.6 KB · Pregleda: 641
  • Solo6.jpg
    Solo6.jpg
    128.8 KB · Pregleda: 204
Hmmm, to bi trebalo da su elektroliti koji peglaju napon posle greca iza trafoa. Oni peglaju talasasti jednosmerni napon.

Obicno se na pojacalcima nalazi jos jedan par malo jacih kondisa ispred zvucnika, njih nigde ne vidim.

Hvala na slikama, moja unutrasnjost je identicna kao ta od Solo 2ke.

Mana ove konstrukcije je pojacalo u kutiji, koje narusava kvalitet zvuka iz te kutije. Tj jako je tesko na jacim snagama prigusiti vibracije sa zadnje strane. Bojim se da je veci zvucnik, izvor samo jos vecih problema, sa vibracijama, tj to mi je bila i pretpostavka i kad sam Solo1 kupovao.
BTW visioki na lineranom signalu su prejaki za moj ukus, i drzim cak ispod cetvrtine, da bi dosao do zeljenog zvuka..

A za onaj brum nije tolika mana obzirom na lovu, ali ipak kad mi uleti neka ideja, jos cu se malo igrati sa time.

Takodje rasklapajuci video sam razne detaljeo oko kojih su se bas potrudili, recimo razne dihtunge koji prigusuju vibracije,
 
Heh, sta bi tek rekao onda za studijske monitore koji su isto aktivni (svaki ima po jedno pojacalo u kabinetu) i kostaju po nekoliko hiljada evra? :) I oni pate od vibracija...:smoke:
 
Izvinjavam se sto moje pitanje nije direktno vezano za Solo zvucnike, ali je vezano za dampiranje.

Da li bih dobio ista dampiranjem Logi x-540, tj. bass kutije, jer na vecoj jacini se cuje lupanje basa kao da udarate nekim drvetom u praznu kantu...?:D
 
Obicno se na pojacalcima nalazi jos jedan par malo jacih kondisa ispred zvucnika, njih nigde ne vidim.

I ne treba da ih ima, s obzirom da se koristi simetricno napajanje i da je izlazni stepen u AB klasi.

Izlazni kondenzator za zvucnike se koristi samo kod pojacala koja koriste asimetricno napajanje.
 
@nesha_70

Jel imas ideju kako se resiti broooma?
KArakteristicno je da se ne pojacava sa potenciometrom.

@richa

Mozes da probas, ja sam dobio bas veliku razliku posle dampiranja, za test je dovoljno da je full napunis sundjerom, a posle ako budes zadovoljan, mozes da uzimas neki drugi materijal i da probas razne varijante...
 
DA krenem od uzemljenja, masu vuce preko racunara, koji je uzemljen gledao sam sa instrumentom.

Sto se tice izvora signala, i tu je probano sa vise varijanti izvora, a broom se cuje i kad je izvor otkacen, tj kad je ulaz u vazduhu.

E sad sto se filtracije napajanja tice, tu su 2 elektrolita od 4700microF 25v, da li vezivanje parelnih elektrolita za test, moglo da testira problem? I da li smem da vezem plus na plus, minus na minus?

Ovo pitam da ne bih skidao postojece kondenzatore, zbog garancije?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno