Šta je novo?

Lithium Ionski UPS?

Poštar

Slavan
Učlanjen(a)
27.01.2005
Poruke
1,053
Poena
455
Ok ljudi, posto mi je preko glave NimH baterija u raznoraznim uradjajima,resio sam da pronadjem UPS sa Litijum Jonskim baterijama ako je moguce?
Ono sto mi fali je informacija koji i gde? :)
 
Koliko znam, ne postoji.

Za razliku od AA/AAA i ostalih standardninh baterija koje se NIKAD neće pojaviti u LiOn tehnologiji, UPS bi možda generalno i mogao, ali...

1) Uzmi u obzir da je LiOn baterija za laptop kapacitata 80Wh (na 14.4V) oko 100e, a da bi ti za recimo 700VA UPS trebalo oko duplo od toga, ispada da bi te samo baterija koštala oko 200e. Olovna istog kapaciteta košta 30-40e. Vredi li razlike?

2) Režim pražnjenja baterije UPS je strahovit. Pod punim, tj. nominalnim opterećenjem, celokupni akumulator se isprazni za oko 300 sekundi. To je ogromno optrećenje za ćelije, i ne verujem da bi LiOn akumulator izdržao a da se ne zapali ili nedaj bože eksplodira usled velike unutrašnje disipacije.
 
Poslednja izmena:
Pazi, postoje litijumski akumulatori za automobile (a ta baterija prezivi mnogo gore stvari od one baterije u UPS-u), ali glavni problem je - cena :)
 
Pa otprilike je slično, stim da u UPS-u može biti još gore, jer je u tom režimu forsiranog pražnjenja mnogo duže vreme nego u kolima...

Naravno da je najveći problem cena, 5-6x veća za iste performanse, samo što je LiOn lakši po težini. A kome je to kod UPS-a pa toliko važno da bi davao toliku razliku u parama?
 
Postoje i minijaturne baterije koje izdrzavaju ogromne struje za svoju velicinu (recimo za avio modelare) tako da struja nije nikakav problem ali zamisli koliko bi kostao UPS sa kapacitetom baterije od 7, 11, 14...Ah. Da ne govorim o tome da nigde ne bi mogao da pronadjes takvu bateriju.
Tehnika je tu jos samo da se cena spusti.
 
Ok znaci nista dok auto industrija prva ne krene izgleda. Citajuci raznorazne vesti o automobilima na Lion baterije, a znajuci da laptopovi vec odavno koriste, mislio sam da postoji i UPS o cijoj bateriji ne bih morao da razmisljam barem 5 godina.
 
Ni one u laptopovima ne sluze toliko.
 
Mislim da LiOn zbog svojih opasnosti pri prepunjavanju a i cene, neće mnogo više zaživeti nego što već jeste... Dolaze nove, bolje stvari... Npr. Zinc-Air baterije... proguglajte malo... :) Oko 3x veći kapacitet po zapremini u odnosu na LiOn, a nisu ni zapaljive kao LiOn... Cena, trebalo bi da bude i niža od LiOn. Dakle prava stvar.
 
Nazad
Vrh Dno