Šta je novo?

Knjige za preporuku

silverglider

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
30.07.2000
Poruke
5,577
Poena
770
Otvaram još jednu "zalepljenu" temu, jer za nju uvek ima interesovanja. Svi mogu da preporuče literaturu - ne mora se slati mail moderatoru. No neka pravila bi trebalo istaći: ukoliko već želite nekome da preporučite knjigu, onda dostavite punu informaciju - tačan naziv knjge, ime autora i nivo su obavezni. Nivoe ćemo deliti na uobičajena tri: početni, srednji i napredni. Svaka dodatna informacija o knjizi (izdavač, ISBN, link ka fotografiji, itd) su naravno plus.
 
Naziv knjige: C++: The complete reference
Autor: Herb Schildt
Izdavac: Osborne McGraw-Hill (ISBN: 0072226803)
Nivo: pocetni-srednji
Strana: 1056
Slika; Sadrzaj

Kratki opis:
Knjiga pocinje kratkim opisom tipova podataka C-a, kao i osnovnih sintaksnih elemenata (petlje, itd). Ovaj deo moze da se primeni na C, C++, C#, Javu i ostale jezike bazirane na C sintaksi. Nakon kratkog i jednostavnog uvoda, gde sintaska biva jasna, autor prelazi na C++, objasnjavajuci osnove objektnog programiranja C++a (polimorfizam, nasledjivanje, itd). Sve znacajnije ANSI C++ teme su pokrivene na koncizan i razumljiv nacin. Iako je u par primera bila po koja greska (drugo izdanje, valjda je od treceg izdanja i to ocisceno), knjiga predstavlja solidan uvod u programiranje C++om. Posto se bavi esencijom, ANSI C++om, zadovoljava i potrebe citalaca koji jos uvek ne znaju da li ce se okrenuti Microsoftu, Borlandu, GNU-u ili necem trecem u buducnosti.
 
Evo i moja preporuka...
Nije strogo vezano za programiranje, ali itekako ima veze u fazi projektovanja i pripreme izrade web sajta...
Esencijalno stivo, svjetskog No1 po pitanju upotrebljivosti/korisnosti web strana, Jakoba Nielsena (www.useit.com)...


Dizajn funkcionalnih Web strana
Jakob Nielsen
Izdavac: Cet (www.cet.co.yu)

Podaci o knjizi
ISBN: 86-7991-139-9
Obim: 419 strana
Nivo knjige: opšti
Izdavač originala: New Riders
Sadrži CD
 
Naziv: Programming Distributed Applications with COM+ And Visual Basic 6.0 - Second Edition
Autor: Ted Pattison
Izdavac: Microsoft Press, ISBN: 0-7356-1010-X
Novi: Srenji - Napredni
Broj strana: 472
Dobija se CD sa E-knjigom i kodom
Link ka amazonu (slika itd)

Knjiga pocinje uvodom u COM(+) i COM+ servise, osvrtom na osnove OOP-a, interfejse, svrhama IDL-a i CLSID. Potom autor objasnjava metode pri projektovanju servera (EXE i DLL) i ukazije na ceste greske koje se javljaju; sledi poglavlje o odrzavanju komponenti, "versioning"-u i pisanju korisnickih interfejsa i Type Library distribuciji. Dalje, prica o COM+ aplikacijama, COM+ objektnom modelu, out-of-process i remote aktivaciji, proksijima, kontekstima, testiranju i debuggingu. Dalje se jasno objasnjavaju koncepti deobe resursa: niti, memorije, konekcija ka bazi... Sledece je objasnjenje programiranja transakcija: lokalnim, distribuiranim, deklarativnim, multiobjektnim i prica o dizajnu istih. Takodje autor izlaze metode projektovanja komponenti za IIS i ASP, sto je propraceno pricom o tim platformama, skalabilnosti i cache-iranju. Zatim - uvod u messaging i asinhronu komunikaciju, MSMQ, programiranju tzv. queued komponenti. Next poglavlje je o vaznim bezbednosnim temama u Windowsu (2000), COM+-u i IIS-u. Na kraju knjige dolazi izlaganje o pisanju skalabilnih aplikacija sa savetima pri projektovanju.
Knjiga generalno ne sadrzi puno sample koda, vec je on sveden na efikasni minimum (u proseku do 10 redova) i mnogo vise je akcenat stavljen na samu materiju i teoriju. Objasnjenja su zaista jasna i predstavljaju jedan "dugorocni" izvor informacija - svakako knjiga koja se ne procita samo jedanput.
 
Koga zanima XML - HTML - XHTML

XML -Osnove

Edicija: Osnove
Autor: Natanya Pitts
Strana: 548
Serija izdavača originala:
In Record Time
Sadrži propratni medij: Ne
Nivo: Osnovni/srednji
ISBN: 86-7310-074-7

Naučite sami osnovne XML veštine

Učite na primerima

Znanje iz realnog sveta

XML osnove

Naučite XML brzo i efikasno.

XML osnove pruža jasan, praktičan pregled proširivog jezika za označavanje (Extensible Markup Language – XML), novog standarda za prezentacije na Webu specifičnih sadržaja. XML ekspert Natanya Pitts vas podučava svemu što trebate da znate da bi ste se pridružili prvom talasu primene XML-a- od ključnih koncepata do dizajniranja sopstvenih DTD-ova i izdavačkih dokumenata. Njeno pronicljivo vođstvo, predstavljeno nizom priručnih uputstava, će vas učiniti vrsnim poznavaocem i efikasnim XML programerom za rekordno vreme.

Knjiga sadrži:

Razumevanje osnova XML-a i označavanja

Kreiranje dobro oformljenih i validnih dokumenata

Pravljenje elemenata za DTD-ove

Pridruživanje atributa elementima

Definisanje modela sadržaja za elemente

korišćenje entitete u DTD-ovima i dokumentima

Povezivanje pomoću XLink-a i XPointer-a

Obrada XML dokumenata

Korišćenje CSS i XSL stranica sa stilovima u XML-u

Prevođenje HTML-a u XML

Kreiranje dokumenata za XML aplikacije

Korišćenje trenutnih XML rečnika za multimediju, kanalisanje, instaliranje i izdavaštvo

Posetite Sybex-ov Web sajt i stranicu posvećenu ovoj knjizi (XML in Record Time), gde će te naći linkove ka važnim izvorima vezanim za XML i dobro ažuriranim stranicama vezanim za XSL. Takođe, na ovoj stranici možete naći i nove sadržaje o XML, koji će vas držati na vrhu XML evolucije.

U rekordnom vremenu: Brz i lak pristup ključnim vladajućim veštinama i tehnologijama

Neophodne informacije za sve Web dizajnere

Prevaziđite trenutna ograničenja vezana za način na koji se Web sadržaji prikazuju

Modularna, prema nivou znanja koncipirana poglavlja koja vam omogućavaju da napravite sopstveni kurs za učenje

Korisnički nivo
Početnički/Srednji

Tip knjige
Kako-da/Referenca

Kategorija
Internet programiranje

O autoru

Natanya Pitts je autor nekoliko knjiga na temu Weba koje pokrivaju teme poput stranice sa stilovima, Dinamički HTML i XML.Kao iskustan Webmaster, ona je nekoliko godina predavala Web dizajn na Ostinskom Državnom koledžu. Pitts-ova radi kao pisac i pridruženi predavač za softversku kompaniju iz Ostina, Teksas.
 
HTML 4
TREĆE IZDANJE

Edicija: Potpun brz vodič
Autor: Paul McFedries
ISBN: 86-7310-019-4
Autorizovani prevod sa engleskog jezika edicije u izdanju Macmillan Computer Publishing, Copyright 1998


Da li ste surfovali Web sajtovima, razmišljajući kako biste vi mogli i bolje?
Da li imate sadržaj - neku top ten, šoping listu, ili omaž Franz Lisztu, koji biste rado podelili sa "povezanim" svetom? Da li Vam je šef već rekao da "smesta postavite našu kompaniju na Web pre nego što bude kasno!", a Vi želite da naučite HTML pre nego što bude kasno za Vas? Da li biste želeli da iskoristite svoje znanje na Web tržištu, radeći ne samo svoje Web strane, već i za druge koji bi Vam za to i platili.
Ako ste odgovorili "Taj sam, čoveče!" na bilo koje od ovih pitanja, u tom slučaju imam pravu knjigu za vas. U ovom Potpuno brzom vodiču za izradu HTML 4 Web strana, Treće izdanje, naučiću Vas kako da napravite prelepe Web strane za tili čas. HTML zvuči pomalo zastrašujuće, ali moj cilj u ovoj knjizi je da pokažem da je on, zapravo, veoma lak i da svako može sam da napravi jednu stranu.
Zvuči super! Ali zašto me zoveš *****? ("***** guide")
Pa, zato što kad se govori o pravljenju sadržaja za World Wide Web, "potpuni *****" ("complete *****") je onaj koji, uprkos posedovanju optimalnog broja sivih materija, ne bi mogao da nauči ništa o HTML-u od H.G. Wellsa. To je, naravno, potpuno normalno. Ma šta Vam mnogi takozvani Internet gurui rekli, to se ne donosi nikako na bilo kakav Vaš nedostatak.
Tako bih ja na samom početku raščistio jednu stvar, a to je činjenica da, čitajući Potpuno brzog vodiča za izradu HTML 4 Web strana (zvuči moćno, zar ne?), Vi niste nikakav *****. Naprotiv, to pokazuje da:

Imate sofisticirani ukus i da prihvatate samo najbolje (kao i da nemate ništa protiv neskromnih autora)

Imate dar za skromno samoizražavanje (što je samo drugi izraz za to što ne uzimate ni sebe ni neku od Internet misterija preozbiljno)

Rešili ste da naučite ovaj HTML, ali ne želite da Vas zamaraju neki tehnički detalji

Shvatate da nema smisla učiti sve o HTML-u. Potrebno Vam je samo da znate dovoljno da biste inicirali i pokrenuli Vaše Web strane

Dovoljno ste bistri da ne provodite dane čitajući kilometarske tekstove bitnih (a uglavnom beskorisnih) informacija. Na kraju, Vi ipak, treba da živite.

Ovo je knjiga za one koji nisu (i ne žele da budu) Web čarobnjaci. Za one čiji posao, ili hobi podrazumeva izradu Web strana, a pri tom to žele da urade što brže i bezbolnije. Ova knjiga nije od onih bolesno pedantnih, trezvenih i preterano ozbiljnih. Naprotiv, čak ćemo se usuditi i da se malo našalimo usput.
Takođe će Vam odgovarati što ova knjiga ne zahteva nikakvo prethodno iskustvo u izradi Web strana.To znači da ćete početi od samog početka i polako graditi vaše znanje o HTML-u, sve dok, i nesvesno, ne postanete nosilac ogromnog Web znanja. Sve informacije su date u kratkim i preglednim odeljcima, koji Vam pružaju baš one informacije koje ste želeli.
Kakva je organizacija ove knjige
Uzevši u obzir da Vi vodite život i kada isključite monitor Vašeg računara, Potpun brzi vodič za izradu HTML 4 Web strana sam organizovao tako da nije obavezno čitati ga od korice do korice. Ako želite da naučite kako da postavite sliku na Vašu Web stranu, recimo, okrenite samo poglavlje koje obrađuje rad sa slikama. (Mada smo već rekli da će početnici verovatno želeti da pročitaju bar Drugo poglavlje, "Postavljanje osnove: Osnovna struktura Web strane", pre nego što pređu na malo složenije teme).
Da bih olakšao pronalaženje, organizovao sam knjigu na tri dela:
Prvi deo: Izrada Vaše prve Web strane
Nakon što ste zakoračili u svet Web izdavaštva, uz nešto uvodnog materijala iz Prvog poglavlja, možete da skočite pravo u bujicu HTML-a. Sledećih pet poglavlja u Prvom delu Vas vode, korak-po-korak, deo-po-deo, kroz proces građenja novih Web strana. Oni grade Vaše znanje o osnovama HTML-a, postepeno i uz pregršt primera. Zatim, sedmo poglavlje pokazuje kako da uspešno savladate veliki trenutak: lansiranje Vaše strane na Web da joj se dive svi.

XVIII
Drugi deo: Web čuda iz vreće sreće
Drugi deo Vas vodi malo dublje, predstavljajući Vam smešu raznih HTML tema, uključujući i postavljanje slika kao linkova (osmo poglavlje), neke interesantne trikove koje omogućavaju Netscape i Internet Explorer Web browser-i (deveto poglavlje), i tako jednostavne instrukcije o Web sitnicama, kao što su tabele (deseto poglavlje), multimedia (jedanaesto poglavlje), forme (dvanaesto poglavlje), okviri (trinaesto poglavlje) i stilski katalozi (četrnaesto poglavlje). Dobićete takođe i uputstva u vezi odgovarajućeg Web stila (sedamnaesto poglavlje), neke Internet izvore koji će Vam pomoći da kreirate superstrane (osamnaesto poglavlje), kao i instrukcije o postavljenju sopstvenog Web servera (devetnaesto poglavlje).
Treći deo: Bezbolna izrada: Lakši putevi do HTML-a
Nakon što se izborite sa svim tim HTML-om u prvom i drugom delu, treći deo će Vam pokazati nekoliko načina kako da ìuprostite stvariî. Naime, da budem određeniji, pokazaću Vam kako da manuelno upotrebite neke alate, koji će preuzeti na sebe taj dosadni posao sklapanja Web strane, uključujući Netscape Composer, Office 97 HTML alate, FrontPage Express i, čak, neke Web strane korisne pri izradi Vaše sopstvene!
Tražili ste više - dobićete!
Na svu sreću,ova knjiga sadrži mnogo više od mog mudrovanja. Da biste zaokružili Vaše znanje o HTML-u i malo olakšali Vaš izdavački poduhvat, ja sam Vam pripremio još nekoliko korisnih stvari:
Referentne strana Ova strana (koja se nalazi na unutrašnjoj strani korice) sadrži najbitnije podatke o HTML-u
Dodatak A: Izgleda kao jedan stručni rečnik Pronaći ćete ovaj deo skoro na samom kraju knjige. To je jedan obimni rečnik Internet, World Wide Web i HTML termina, koji služi da Vam olakša razumevanje neke reči ili fraze, čije značenje vam nije baš najjasnije.
Dodatak B: Osnove browser-a: Surfovanje pomoću Navigator-a i
Explorer-a Ovaj deo Vam pruža brz o tome kako da upotrebite Veliku dvojicu iz carstva Browser-a : Netscape Navigator i Internet
Explorer - za lagano koračanje kroz svet Web-a
Dodatak C: HTML šifre za kul likove Ovaj deo sadrži mnoge HTML šifre, koje možete da upotrebite za ubacivanje karaktera kao što su ¢, ili © na Vašu Web stranu. (Sve ovo je detaljnije objašnjeno u trećem poglavlju, "Od Pepeljuge do princeze: Ulepšavanje Vaše strane")

XIX
Dodatak D: CD: Alat za Web majstore Glavni bonus ove knjige je CD-ROM, priplepljen za zadnju stranu. Ovaj mali plastični frizbi sadrži kompletan alat za Web majstore, sa primesama korisnih saveta u vezi HTML-a, uključujući sve primere HTML-a u ovoj knjizi, neke primere Web strana, HTML programe, puno grafika i zvučnih fajlova koje možete da ubacite na Vašu Web stranu, i još mnogo štošta.
Dok razvlačite stranice ove knjige, potražite sledeće karakteristike koje ističu važne detalje:
Šta je novo u ovom izdanju
Slanje knjige na tržište je pomalo kao gledanje kako Vaša deca odlaze od kuće. Da li će biti dobro? Da li će ih ljudi prihvatiti? Da li će biti uspešni u izabranoj karijeri? Da li će biti izloženi u prvom planu u izlogu prodavnice? (Dobro, ne želimo baš da nam deca budu izložena u prvom planu u izlogu prodavnice.) Raduje me da mogu da Vas obavestim da je Potpun brzi vodič za izradu Vaše Web strane uz pomoć HTML 4 imao neverovatno dobar uspeh pri svoja prva dva izlaska u taj hladni okrutni svet. Ljudi su mi se javljali sa svim pohvalama da im se knjiga svidela, a da su u pristupu potpuno uživali.
Zahvaljujem!
Jedine primedbe koje sam čuo su od onih koji su tražili više! E, pa, dobili ste! Ovo treće izdanje sadrži iste vrlo jednostavne metode za postavljanje vaše Web strane, ali i sledeće:
Ažurirani sadržaj osnovnih HTML šifara, koji sadrže najnovija i najbolja dostignuća

Ovlašćenje za upotrebu onog ìstilskog katalogaî o kojem svi govore

Više informacija o HTML šiframa koje podržavaju Netscape

Navigator i Internet Explorer

Instrukcije za ubacivanje Java Applets i JavaScripts-a na Vaše strane

Kako postaviti i koristiti lični Web server

Više o HTML karakteristikama iz Office-a 97

Još mnogo štošta na CD-ROM-u za Web majstore, što možete ubaciti na sopstvene Web strane. Pronaći ćete mnoštvo grafika, zvučnih fajlova, primera, formi, CGI scripts-a, kao i Java programa.

XX
CD-ROM takođe sadrži i komletan alat za Web izdavaštvo, koji ima mnoštvo korisnih programa za Web majstore. Naći ćete aplikacije za rad sa grafikom, kreiranje mapiranih slika, kompresovanih i nekompresovaniih fajlova, slanje HTML fajlova na Vašu Web stranu, i još mnogo štošta.
Online resursi za čitaoce
Sve stvari spakovane u ovu knjigu su samo početak. Postavio sam takođe, i nekoliko online resursa, koje možete iskoristiti za informisanje i nastavak vašeg HTML obrazovanja. HOMEPAGE (DOMAŠA STRANA) OVE KNJIGE
Za početnike, WWW lokaciju Potpuno brzog vodiča za izaradu HTML 4 Web strane (prikazanoj na sledećoj slici) možete pronaći na adresi:
http://www.mcfedries.com/books/cightml/
Ovde ćete naći sve informacije o knjizi, dodatni materijal koga nema u knizi, HTML ažurirane strane, nove i izmenjene HTML resurse i još mnogo štošta.

XXI
Linkovi na Web strane čitaoca
Veoma dubok utisak su na mene ostavile strane koje su čitaoci prvog izdanja zajedno napravili. Zato sam odlučio da i druge ljude upoznam sa tim.
Postavio sam stranu koja pokazuje linkove na Web strane čitaoca (pogledajte sledeću sliku). Adresa je: http://www.mcfedries.com/books/cightml/links.html
Kad budete napravili i prijavili Vašu stranu na Web-u, gledajte da se pridružite listi!
CIGHTML uputna lista
Uputna lista nije dobra samo zato što omogućava ljudima da nauče nešto više o nekoj temi, već širi i izvesni osećaj zajedništva među ljudima koji dele neki zajednički interes. Čitaoci Potpuno brzog vodiča za izradu HTML 4 Web strane imaju zajednički interes u zajedničkim naporima za izradu Web strane, pa sam ja kreirao jednu uputnu listu upravo za njih. Da biste se pridružili našim diskusijama o dizajnu HTML i Web strana, pošaljite e-mail poruku na listmanager™mcfedries.com i ubacite sledeći tekst u zaglavlje poruke: subscribe cightml. Dobićete poruku dobrodošlice, koja Vam daje instrukcije za učešće na listi. Ako želite da proverite šta se prethodno dešavalo, idite na CIGHTML arhive uputnih lista: http://www.mcfedries.com/books/cightml/list

XXII
Potpun brzi vodič za uputne liste
Niste sigurni šta je to uputna lista? E, pa, e-mail je, verovatno znate, neka vrsta "virtuelnog razgovora". Vi nekom nešto napišete, oni odgovore, Vi opet njima, itd. Nije mnogo različito od telefonskog razgovora, samo što treba duže vremena da se izvrši, u tekstualnoj je formi, itd.
Tako da ako je e- mail kao telefonski, onda je kao konferencijski razgovor.
To jest, poruke se i dalje razmenjuju, samo što na uputnim listama imate više od dva učesnika. Na primer, ako uputna lista ima 50 korisnika, svaka poruka koja se šalje na listu, upućuje se i na svih 50 korisnika. Slično, ako odgovorite na poruku sa liste, odgovor će dobiti i svih 50 korisnika.
Javite mi kako vam ide!
Dragi čitaoci, pošto ste dobro platili ovu knjigu, potpuno je normalno i da možete da stupite u kontakt sa njenim autorom, zar ne? Naravno! E, pa, dok god imate nešto lepo da izjavite (primedbe će biti takođe uvažene, doduše nevoljno), samo mi uputite par reči o tome kako napreduje Vaša Web strana, ili, samo šta mislite o knjizi. Ukoliko je Vaša strana spremna za izlazak, pošaljite mi njenu adresu na Web-u i ja ću da navratim da je pogledam. Evo moje e-mail adrese: [email protected]
Ukoliko želite da skoknete do mog home page-a, adresa je sledeća: http://www.mcfedries.com/
Vidimo se u cyberspace-u!
Priznanja (pohvala onih koji su zaslužili)
Engleski romanopisac Joseph Addison je jednom opisao izdavača kao osobu koja "jaše na talasima i upravlja olujom". Ne znam da li je to tačno za izdavače u nekoj više zabavno sedativnoj oblasti (romani i kuvari i sl.), ali mislim da se savršeno dobro može primeniti u surovom računarskom izdavaštvu. Zašto? Pa, računarska industrija (a naročito WWW) se tako brzo širi da bilo koja vrsta izdavačkog (ili autorskog) traćenja vremena bi mogla da učini da knjiga zastarim, pre nego što se uopšte i pojavi u prodaji.

XXIII
Dobri ljudi u Que-u izbegavaju prerano zastarevanje knjige, podvrgavanjem svakog rukopisa posmatranju simultanih specijalnih izdavača (Ja to zovem "grupno izdavaštvo"). Na taj način, proces koji normalno traje mesecima, skraćen je na svega nekoliko nedelja. Ovo znači da Vi dobijate knjigu koja sadrži pravovremene i relevantne informacije, i koja je prošla komisiju najoštrijeg oka i uha za posao. Moje ime je jedino koje se pojavljuje na naslovnoj strani, ali puno ljudi je umnogome pružilo pomoć u stvaranju onog što sad držite u ruci.
Sledeći ljudi su odigrali veliku ulogu u sastavljanju ovog izdanja:
Jane Brownlow - Jane je priredila ovo izdanje i obavila pregalački posao obezbeđujući mi sve potrebne uslove za moj rad. Henly Wollin - Henly je zaslužan za razvoj ovog izadanja. Njegov posao je bio da obezbedi logičnu strukturu knjige kao i da obuzda sve moje lude ideje. Dayna Isley - Dayna je radila pripremu teksta i njen posao je bio spremanje rukopisa za proizvodni proces sa svim unetim podacima, malim ikonama i slikama, tako da svaki pojedinačni deo izgleda kao član jedne velike porodice Potpuno brzog vodiča. Patricia Kinyon - Pat je bila zadužena za korekciju teksta, tj. ono što mi zovemo gramatikom (to su one tačkice koje se stavljaju na slova). Hvala, Pat! Samo jedan vredni profesionalac može da knjigu učini lepšom u štampi. Alp Berker i John Purdum - Alp i John su bili tehnički izdavači i njihov posao je bio da proveravaju moje izjave, kao i da paze da Vas moja uputstva ne odvedu stranputicom. Osim izdavačkom timu, takođe se zahvaljujem neviđenom broju Web populacije i autorima koji su sami bili raspoloženi za svoje komentare, ideje, savete, i osmeh, naravno!. A naročito, izražavam svoju najdublju zahvalnost sledećim čitaocima koji su mi pomogli da sakupim grafike i zvučne fajlove koje ćete pronaći na CD-u: Liza Hotchkiss, John K. Mackenzie, Korey Smith, Lauren Vork i Gretchen Vork
 
XHTML 1.0

Edicija: Brzo i lako
Autori: Brian Proffitt, Brian Proffitt,
Ann Zupan, Brian Profitt
Strana: XVIII + 350
Serija izdavača originala: Fast & Easy
Sadrži propratni medij: DA
Nivo: osnovni-srednji
ISBN: 86-7310-073-9

Knjiga o XHTML-u?

Šta je uopšte XHTML?

Evo stvarno kratkog odgovora koji dajemo ljudima na zabavama: XHTML je podskup Proširivog Jezika Označavanja (Extensible Markup Language – XML) koji je projektovan da se ponaša kao HTML, samo sa boljim materijalom. XHTML je najnoviji alat za razvoj Web stranica.

I zašto bi se brinuli? Jednostavno, prijatelji moji: određen broj ljudi na Internetu će dovesti veliki broj ljudi u onlajn svet, želeći da postavi njihovu prvu Web stranicu.

Po izveštajima između 1988. i 1998., samo 10 procenata domaćinstava u SAD je imalo pristup Internetu. Od njih, 15 procenata je napravilo sopstvene Web stranice. Predviđeno je da će u desetogodišnjem periodu između 1998. i 2008., pristup Internetu u SAD imati 90 procenata domaćinstava. To znači da će broj ljudi koji će želeti da sastave svoju Web stranicu kod kuće porasti devet puta u narednih 10 godina. Ne računajući Web sajtove korporacija.

To je mnogo stranica.

XHTML i potreba da se koristi, neće proći tako skoro.

Ova knjiga Vas vodi kroz pravi kod koji je sakriven iza ljupkih malih Web stranica kojima svakodnevno surfujete, bilo da je u pitanju novi XHTML, ili stari HTML jezik. Ovo možda izgleda neobično. Na kraju krajeva, postoji veliki broj stvarno dobrih alata kao što su NetFusion, FrontPage i HotDog koji će Vam omogućiti da sastavite stranicu baš kao da pravite dokument u programu za obradu teksta. Čemu onda zbrka sa izvornim kodom?

Postoje dva razloga. Prvi, kada razumete izvorni kod, razumete mnogo detaljnije mehaniku Vaše Web stranice i možete implementirati promene sa mnogo više kontrole.

Drugi razlog je malo dalekosežniji, ali isto toliko valjan. Vidite, XHTML je jezik označavanja čije je poreklo u mnogo složenijem roditeljskom jeziku, XML-u, koji je, pak, izveden iz još kompleksnijeg jezika koji se zove SGML. Kako vreme prolazi, XHTML i njegov rođak XML postaju sve složeniji – polako se približavajući nivou detalja SGML-a. Kada se ovo desi, potpuno će se promeniti način na koji kreiramo dokumente. Bićemo u stanju da brže pratimo i koristimo dokumente na osnovu njihovog sadržaja i podići deljenje informacija na sasvim novi nivo. To znači da će kod koji se krije iza stranica postati čak i važniji, jer je direktno povezan u ovaj novi način publikovanja koji je kontekstno orijentisan.

Dakle, čak iako koristite dobar HTML editor, isplati se znati kod. Ako ne sad, onda vrlo uskoro.

Ko bi trebalo da čita ovu knjigu?

Ova knjiga je sjajna za autore koji prvi put prave Web stranice. Čak iako ste familijarni sa HTML-om, jedinstvenost HTML-a 4.0 i XHTML-a 1.0 znači da ćete morati da naučite samo nekoliko stvari.

Ova knjiga je, takođe, dobra za programere koji uče kako generisati Web stranice u letu, korišćenjem svih sjajnih alata za programiranje koji su danas na tržištu. Samo poznavanje koda možda neće biti dovoljno. @elećete da Vaše stranice izgledaju sjajno kao što funkcionišu.

Ova knjiga služi i kao izvrsna referenca. Kad god se uputite u avanturu na novoj XHTML teritoriji, moći ćete brzo da vidite kako koristiti elemente i entitete koji čine ovaj jezik označavanja.

Korisni saveti

Knjiga sadrži i druge korisne elemente, koji nude pronicljivost i ključne informacije koje se odnose na temu o kojoj se raspravlja.

NAPOMENA

Napomene će Vam saopštiti nove i brže načine da ostvarite cilj.

ZABELEŠKA

Zabeleške pretražuju pozadinske informacije povezane sa zadatom temom.

OPOMENA

Opomene Vas upozoravaju na ono šta ne treba da radite kada koristite XHTML.

HTML XHTML

Ova oznaka u detalje objašnjava razlike između XHTML-a i HTML-a.

BROWSER BROWSER

Često jedan brouzer rukuje XHTML-om drugačije od drugog. Ovom oznakom naglašavaju se razlike i daju metodi za njihovo prevazilaženje.

Prilozi pružaju kvalitetne informacije o referencama i potpunu listu elemenata i entiteta XHTML-a.

Osnovno o XHTML 1.0:

XHTML (Extensible Hypertext Markup Language)

Kao što ga konzorcijum za World Wide Web (W3C) opisuje, XHTML (Extensible Hypertext Markup Language) je “preformulacija HTML 4 jezika kao aplikacije Extensible Markup Language (XML) jezika”. Objašnjenje za čitaoce kojima nije poznat ni jedan od ovih termina: HTML je niz kodova koje korisnik smešta u dokument da bi se taj dokument mogao prikazati na World Wide Webu, HTML 4 je tekuća verzija HTML-a, a XML je strukturisani niz pravila za definisanje podataka koji se mogu razmenjivati preko Weba. Naziva se “extensible” (proširljivi) jezik simbola, zato što bilo ko može da izmisli određeni niz simbola za određenu namenu i sve dok ga svako koristi (i pisac i aplikacioni program na strani korisnika) može biti prilagođen i korišćen u mnoge svrhe, uključujući i opis izgleda web stranica. Pošto je to bio čest slučaj, izgleda da je bilo poželjno preformulisati HTML u okvirima XML-a. Rezultat je XHTML, posebna aplikacija XML jezika za predstavljanje web stranica.

XHTML je, u stvari, naredna verzija posle HTML 4. Možete ga “tretirati” kao HTML 5 - jedino što je njegov pravi naziv XHTML 1.0. U XHTML-u sve HTML 4 simboličke oznake i atributi (jezik HTML-a) će i dalje biti podržani. Za razliku od HTML-a, XHTML može proširiti svako ko ga koristi. Mogu se definisati nove oznake i atributi i dodati već postojećim - samim tim se obezbeđuju novi načini za ugrađivanje sadržaja i programiranje na web stranicama. XHTML fajl izgleda kao nešto složeniji HTML fajl.

Osnovno o knjizi:

Knjige iz edicije brzo i lako, poznatog izdavača Prima Publishing, su na našem području doživele veliki uspeh.

Osnovne tri postavke svake knjige su:

Upoznajte mogućnosti i funkcije
Brzo ih savladajte
Primenite odmah naučeno

Svaka knjiga je maksimalno vizuelno orijentisana prema korisniku. Svaka operacija je detaljno, i što je najvažnije, slikovito objašnjena. Ništa nema nejasno.
 
Evo jedna odlicna knjiga, od istog autora kao C++ koju je Silverglider naveo kao prvu ovdje:

Naziv knjige: Java 2 kompletan prirucnik (Java 2: The complete reference)
Autor: Herbert Schildt
Izdavac: Mikro knjiga, ISBN: 86-7555-170-3 (Original edition: The McGraw-Hill)
Nivo: pocetni-srednji
Strana: 906

Kratak opis: Rekao bih da vazi dosta toga kao i za gore pomenutu knjigu, takodje je na Amazonu most popular. Trenutno je aktuelno peto izdanje, dok je Mikro knjiga prevela cetvrto izdanje.
 
Ja sam skoro kupio "Mastering PHP 4.1" u izanju Mikro knjige i prezadovoljan sam. Dobro je to što u svakom poglavlju autor daje neki od konkretnih primera iz prakse, za implementaciju toga što se uči u tom poglavlju (npr. slanje emaila, e-commerce sajt, itd.). Po meni, dobra kupovina.
 
hype je napisao(la):
Da li je za preporuku neka literatura koja se bavi C#, pozeljno sa osvrtom na .NET framework-om 1.1, a koja se moze kupiti u nasim knjizarama?
Imas 'C# kroz prakticne primere' - Mikro knjiga, ja sam malo radio iz nje, nije za profesionalce, za pocetni mozda srednji nivo, oko 500 str. I u njoj neces naci nista o ASP.NET-u ili ADO.NET-u.

O .NET framework-u tu nemas maltene nista, ali ima zato knjiga koja se zove bas upravo tako: '.NET Framework' i ne znam ko je izdavac, mislim da je CET.
Ali knjiga je za malo visi nivo programiranja koliko sam uspeo da provalim listajuci je (u radnji, jer je nemam :D ). Ako si pocetnik, framework ti nece biti narocito zanimljiv.
ajt...
 
@Sasha: Knjiga nije za totalne početnike, ako znaš osnove Delphija, biće dobra:

Majstor za Delphi 7

Autor: Marco Cantu
Edicija: Majstor za
Oblast: Delphi
Korisnički Nivo: Svi nivoi
CD uz knjigu: Da
Broj strana: 1040
Kataloški broj: 1-244
ISBN broj: 86-7310-258-8
Izdavač originala: SYBEX

http://www.kombib.co.yu/knjiga_det.php?Knjiga_ID=201


Ako lakše učiš kroz gotove primere, tu je Krausova knjiga za početnike:

Programsko okruženje Delphi 7 sa rešenim zadacima

Autor: Laslo Kraus
Obim: 392 str.; ISBN 86-7555-228-9
Datum izlaska: 16.9.2003
Naslov originala: Programsko okruženje Delphi 7 sa rešenim zadacima (Mk)

http://www.mikroknjiga.co.yu/Prikazi/DRZ7_prikaz.html

Evo ti jedan link za Pascal - http://www.marcocantu.com/epascal/default.htm
 
Poslednja izmena od urednika:
manchester je napisao(la):
trenutno ucim u skoli c++ i dobrodoshla bi mi neka knjiga. Poshto nemam ama bash nikakvog pojma potrebno mi je neshto za pocetnike. Takodje bih da pitam koliko mi vremenski treba pa da mogu da kazem da solidno znam c++

To _niko_ ne moze da ti kaze. Nema norme ni granice po kojoj se kaze "dovde si los u njemu, a od nje si solidan". Kao sto nema ni formule za izracunavanje vremena - neki ljudi uce brze i lakse, a neki sporije. Put ucenja je tesko opisati, ali izgleda otprilike ovako: u prvi mah ne znas i ne vidis koje su granice, koliko je ta oblast velika i o cemu se sve radi; sve deluje lako i brzo (lazna nada). Onda krenes da ucis i polako nazires koliko je to veliko - tek tada shvatas koliko malo znas (ma koliko ucio do tada). I treca faza - imas sliku i predstavu sta je to programiranje i osvajas oblast po oblast. Kad dodjes u takvu fazu, sam ces spoznati da si spreman da kazes "solidan sam".

Samo ocenje mozes u globalu podeliti na tri oblasti:
1. ucenje C++ kao jezika (sintaxa + semantika)
2. ucenje algoritama i struktura podataka (zajednicko za sve jezike, osnova programiranja)
3. ucenje razvojnog okruzenja u kojem ces raditi (svako donosi svoj framework odnosno biblioteke koje treba prouciti da bi se koristile)


Za oblast pod 1) je vec navedeno x primera. Za oblast pod 2), kad vec radis C++, moze recimo "Algorithms in C++" od Roberta Sedgewicka (ISBN 0-201-35088-2). Autor je jedan od sefova razvoja u Adobeu i ujedno profesor predavac na Prinstonu; knjiga je i napisana tako da se moze koristiti i za nastavu. Preporucuje se i ljudima koji su stasali vec sa programiranjem, a zele da obogate svoje analiticko gledanje na probleme i algoritme. I kad dodjes do stavke 3), tu ces vec morati da biras prema onome za sta si se odlucio - da li je to MFC, .NET, VCL, CLX, glibc, opengl, itd.
 
IvanGrozni je napisao(la):
Ako neko zna sajt sa knjigama za Delphi. Od onih za pocetnike pa nadalje.
Veliki broj knjiga o Delphiju možeš da pronađeš na amazon.com, a domaća izdanja potraži na kombib.co.yu.
 
Super je ovo za knjige, al aj da mi neko kaze zashto je vazan ISBN knjige? Postoji li neki search engine na net-u za pronalazenje knjiga po nijovom ISBN-u?

P.S. Ako neko ima josh neki sajt za besplatno skidanje knjiga vezane za programiranje i upshteno vezano za kompove (za npr. Corel Draw, Illustrator, Photoshop), neke vec imam ali, nikad dosta, mogla bi da se doda josh koja u kolekciju
Pozdrav
 
ISBN je standard po kojem svaka knjiga treba da ima unique identifikacioni broj (oko 160 zemalja ucestuje u standardu). Nekada je lakse po njemu naci knjigu izmedju vise izdanja jednog te istog naslova ili zato sto je doticni izdavac promenio redosled reci u nazivu. Recimo na amazonu uneses u search polje ISBN i naci ce ti tu knjigu (posto postoji samo jedna knjiga sa tim brojem). Nekada je i lakse zapisati samo jedan podatak, nego i naziv, izdavaca, godinu izdanja, ime i prezime autora, itd - a lako se zeznes kod spelinga.
 
Evo nekih sajtova koji imaju dobre knjige i tutorijale:
www.softpanorama.org
www.oopweb.com
Podeljenji su na sekcije kao C,C++,C#,Java,Algoritmi,Operativni sistemi itd.
Sve i za programera,web dizajner ,administratore i sve one koji hoce da postanu nesto od gore navedenog.
Odlicna knjiga za windows programiranje
Programing Windows by Charles Petzold u izdanju MS Press-a
Programiranje igara -Majkl Morison-Kompjuterka Biblioteka
Java od pocetka 2.0 Ivor Horton -Cet
Thinking in Java 2.0 -Bruce Eckel
ima jos mnogo ako nekoga zanima imam gomilu knjiga u elektronskom formatu cak i ja ne znam koje sve samo sa tako skupljao da se nadje.... :type:
 
Evo jedne knjige do koje sam dosao. Ne znam da li je pravo mesto za ovaj post ovde ali posto je ovo jedini sticky za knjige na forumu (ili ja ne znam za druge) a i ima malo o programiranju u shell-u u njoj pa moze da prodje.

Ime: Unix i Linux
Autori: Borislav Djordjevic
Dragan Pleskonjic
Nemanja Macek
ISBN: 86-85081-03-3
Strana:428
cena: ja mislim da je oko 700din

Knjiga je radjena za ispit operativni sistemi na visoj elektrotehnickoj skoli i po meni je dobro uradjena za pocetnike i totalne laike vezano za ova dva os-a;
Kratak sadrzaj:

Uvod u unix i linux operativne sisteme
Blok uredjaji i administracija sistema datoteka
Korisnici i grupe
Kontrola pristupa na nivou sistema datoteka
Rad sa datotekama iz komandne linije
Shell programiranje
Mrezno okruzenje
Stampaci
Arhiviranje i backup
Administracija procesa
Podizanje i zaustavljanje sistema
Instalacija softverskin paketa
Konfigurisanje jezgra linux sistema
Sigurnost i zastita unix i linux sistema
Pregled znacajnijih linux komandi

Meni se jako svidela knjiga s obzirom da nisam znao amabas nista o linuxu (ni sad jos ne znam ali ... :) ) a i citljiva je dosta. Pa ko voli nek izvoli :)
 
Samuraj je napisao(la):
jel zna neko neku dobru knigu za PHP , posto HTML znam dobro ocu da predjem na PHP ?


"PHP i MySQL: razvoj aplikacija za Web" je najbolje ocenjena na Amazon.com-u u toj kategoriji. Procitao sam je i mogu ti je toplo preporuciti...za detalje pogledaj sajt Mikroknjige.
 
Siguran sam da ce ovaj link koristiti mnogima koji su zeljni znanja. Knjige su grupisane po izdavacima (zanimljivo nema Wrox-a), tako da sve zajedno ima preko 1300 naslova iz raznih oblasti IT-a.
Mali savet. Za surf i skidanje sa ovog sajta koristite IE.
Naime, posto koristim Operu, primetio sam da kod CHM fajlova, pri kliku na link za download, umesto prozorcheta, dobijem stranu na kojoj pocinje da se ispisuje "djubre" (razni specijalni znaci, kvadratici i sl.). Ista stvar se ne dogadja ako se koristi IE.
Uzivajte i pozdrav svima.
 
trawarijus505 je napisao(la):

Data Structures And Algorithms in Java - Sams

Veoma zanimljiva knjiga. Mogu je citati i pocetnici mada za totalne pocetnike postoje bolja resenja.

Inace, knjiga se moze naci na netu.
 
manchester je napisao(la):
trenutno ucim u skoli c++ i dobrodoshla bi mi neka knjiga. Poshto nemam ama bash nikakvog pojma potrebno mi je neshto za pocetnike. Takodje bih da pitam koliko mi vremenski treba pa da mogu da kazem da solidno znam c++

Preporucujem "C++ za 21dan" - Jesse Liberty,
znaci 21dan
:) :type:
 
Za one koji traže knjigu za programiranje u Javi na malo višem nivou onda:

Java 2 J2SE 1.4 Majstor

Potpuno prerađeno izdanje bestselera koje šire obuhvata Swing, Collections i još mnogo toga. Napredujte mnogo brže sa novim i poboljšanim mogućnostima verzije 1.4, uključujući New I/O, tvrđenja i mogućnosti za štampanje.

Verzija 1.4 Java 2 Standard Edition stavlja na raspolaganje mnogo novih mogućnosti za programiranje dok mnoge od starih zadataka čini lakšim. Ali bez pouzdanog vodiča, biće Vam teško da iskoristite makar i deo onoga što nudi novi SDK. Ispunjena detaljnim obuhvatanjem nove tehnologije, instrukcijama korak po korak i savetima priznatog konsultanta za Javu i autora, Usavršite Javu 2, J2SE 1.4 je pomoćno sredstvo koje ćete želeti da uvek imate pri ruci.

* J2SE 1.4 SDK i Bean Development Kit verzija 1.1
* Probna izdanja JBuilder 6 Enterprise Edition, Optimizeit i Jindent
* Kompletan kod primera iz knjige


Usavršite Javu 2, J2SE 1.4

Pređite na izdanje J2SE 1.4 – brže, efikasnije

Knjiga obuhvata

* Razumevanje programskog jezika Java
* Građenje formi pomoću seta Swing komponenti
* Kreiranje superiornih grafika pomoću Java 2D API
* Podržavanje naprednih struktura podataka pomoću Collections Framework
* Povećanje brzine Vaših Java aplikacija
* Iskorišćavanje podrške Swinga za prevlačenje i spuštanje
* Razumevanje koncepata OOP, uključujući UML
* Rad sa novim Javinim mogućnostima tvrđenja
* Upotreba novih Javinih I/O mogućnosti: operacije čitanja i pisanja koje se ne vrše po blokovima, podnošenje prioriteta i pravljenje beleški
* Rešavanje teških izazova štampanja
* Rad sa opcijama za instalaciju, uključujući Java Plug-in i Java Web Start
* Rad sa višestrukim nitima i zadacima tajmera

I na rasprodaji je u Kompjuter Biblioteci do 10.02.. Cena je oko 750 din.!!!

A za C# u .NET onda:
Visual C# .NET

Ovladavanje Visual C# .NET-om je najbolji izvor za dobijanje svega što se može dobiti iz novog jezika C# i .NET Frameworka. Ovladaćete suštinom C#, brzo ćete iskoristiti prednosti mnogih poboljšanja koje on nudi u odnosu na C++ i videćete ogroman broj primera koji Vam pokazuju sve načine na koji .NET može da učini Vaše programiranje efikasnijim, a Vaše aplikacije moćnijim. Videćete kako da kreirate samostalne apliakcije, kao i Web, Windows i aplikacije sa bazama podataka. Videćete čak i kako da razvijete Web servise — tehnologiju koja mnogo obećava u budućnosti distribuiranih apliakcija.

Razumljiva reportaža o programiranju u C# i .NET okruženju. Naučite osnove i napredne aspekte C# i kreirajte moćne Web, Windows i aplikacije baza podataka korišćenjem C#. Izvucite sve što možete iz C# i .NET Frameworka.

Reportaža uključuje:

* Ovladavanje osnovama i naprednim tehnikama jezika C#
* Korišćenje Visual .NET-a za povećavanje produktivnosti koda i debagovanje
* Kreiranje distribuiranih aplikacija sa daljinskim upravljanjem i Web servisima
* Razumevanje objektno-orjentisanih koncepata
* Isporuka podataka na Internetu pomoću Web servisa
* Korišćenje XML-a za komunikaciju sa drugim apliakcijama
* Pristup bazama podataka pomoću ADO.NET-a
* Kreiranje Windows apliakcija
* Kreiranje web aplikacija korišćenjem ASP.NET-a
* Čitanje i upisivanje podataka iz/u fajlove na Internetu
* Korišćenje naprednih struktura podataka za smeštanje i manipulisanje informacijama
* Korišćenje više-nitnosti za povećavanje efikasnosti apliakcije
* Korišćenje refleksije za manipulisanje kodom koji se izvršava
* Kreiranje distribuiranih apliakcija pomoću daljinskog upravljanja i Web servisa
* Obezbeđivanje koda i autentifikacija korisnika
* Korišćenje sposobnosti enkripcije
* Pripremanje apliakcije za svet
* Parsiranje stringova pomoću regularnih izraza
* Korišćenje delegata za obradu događaja u toku izvršavanja programa
* Odbrambeno programiranje pomoću obrade izuzetaka

Ovladavanje jezikom C# i Visual Studio .NET-om. Iskoristite sve karakteristike .NET Frameworka u Vašim Visual C# projektima. Kreirajte Windows i Web apliakcije i apikacije baza podataka, kao i Web servise. Kreirajte sigurnije apliakcije korišćenjem karakteristika sigurnosti koje su dostupne u .NET Frameworku. Izvrstan način da skočite na C# sa C++, Visual Basica ili Jave.

Obe knjige su odlične. Imaju poprilično koda što je veoma važno (ne dave sa nekim glupim pričama). Program ovih knjiga se koristi na mnogim teh. fakultetima.
 
Što se tiče c++, preporuka je Wrox Press C++ tutorial. Oduševio sam se kako je napisana. Baš za početnike. A za one napredne naravno The C++ programming language by Bjarne Stroustrup.
Za onu prvu ako ne nađete link na netu, bacite PP s vašom email adresom.
Prebacio sam je iz chm u Word, a ko želi mogu i u PDF, samo je potrebno da navedete koju verziju želite :D

pOz
 
Poslednja izmena:
Java - Thinking in Java (kucajte na google za link)
VBA - VBA 6 deteljan izvornik (kompjuter biblioteka) - malo je skupa
Programsko okuzenje Delphi sa resenim zadacima (Mikro knjiga) -jeftin (jer je stara), ali dobra.

Poz.
 
Nazad
Vrh Dno