Šta je novo?

DVB-T2

Zato što ne živimo u komunizmu kada je država o svemu odlučivala već u tržišnoj privredi kada svako ima slobodu da odluči kakav će biti njegov proizvod ili usluga. Tržište je tu da to prihvati ili ne.

Naravno da država treba da odlučuje i minimumu kvaliteta koji neki proizvod treba da zadovolji, u svim državama koje drže do sebe se tako radi.
 
mozda vec i znas....ali ta fora sa kamerama...ima vec duze,ako pratis Formulu 1......biras koju ces krivinu da gledas.....ali sve to na Satelitu Astra,u Sky Germani paketu
Znam, gledam odavno, baš zato i pominjem tu opciju, nego se smaram sa karticom u PC-ju, veći komfor mi je daljinski od TV pa pregršt takvih kanala, drugi sportovi, pa HD slika...
 
onda...nabavljaj HD Sat risiver....vec prilicno ima HD kanala.....:)
 
Поздрав људи. Ја сам заиста лаик и слабо се разумем у ове ствари зато вам се и обраћам. Ево прелистах целу тему и што више читам све мање ми је јаснија ова прича око дигиталне телевизије код нас :D

Да пређем на конкретну ствар. Поседујемо овај телевизор и корисници смо Микс пакета СББ-а, значи Д3 плус интернет, са тим што смо узели ХД, а не обичан СД рисивер уз који су нам дали ХДМИ кабал.

Мене занима како ће се ове промене и генерално прелезак на дигиталну телевизију одразити на нас? Да ли ће бити неопходно и убудуће склапати уговор са СББ-ом око рисивера, или се исплати купвати посебан рисивер посебно невезано од оператера?

Друго, ја у својој соби имам класичан ЦРТ ТВ. Шта ја треба да радим да бих имао дигаталну слику, јер постоје шансе да пазарим неки ЛЦД у будућности? Уколико одлучим да чекам, типа до 2015. када ће се завршити процес дигитализације, колико сам схватио у том случају бих морао да купим ТВ са ДТВ- Т2 тјунером да бих хватао дигиталне канале? Уколико се одлучим да ипак купим ТВ рецимо до краја године шта онда? Да ли ми онда преостаје само нови уговор са СББ-ом око изнајмљивања њиховог рисивера?

Можда сам се неспретно изразио или с брда с дола, али надам се да ћете ме разумети и да ћете ми помоћи да се мало бље упознам са свим што се дешава. Јер коначни циљ је јасан, што боља слика уз што мање издатке :D Хвала унапред.
 
Poslednja izmena:
Korisnike kablovske televizije ne pogađaju promene u emitovanju televizije kroz etar. Sa druge strane korisnici koji su da sada korstili krovnu antenu i na taj načih "hvatali" tv kanale oni moraju razmišljati o nabavci dvb-t2 tjunera kao posebnog uređaja (set-top box) ili o nabavci TV-a sa dvb-t2 tjunerom.
 
Poslednja izmena:
dvbt1 i dvbt2 je standard signala za zemaljsko (vazdusno) emitovanje tv programa, dvbt2 je noviji, "gusci" moze da u sebi nosi i na tv da se prikaze kvalitetnija digitanlna slika...
dvbtc je standard za digitalni kablovski signal
dvbts je samo za satelitski signal
Ko ima kablovsku tv u kuci (stanu) i ima nameru da gleda digitalnu tv na svom LCD televizoru treba da ima DVBT-C tjuner, a vecina ih ima. Kod nekih operatera (sbb) moras uzeti njihovu opremu, set top box da bi mogao dekodirati digitalni signal, zbog njihovog specificnog nacina kodiranja programa... kod nekih operatera kao sto su Vektor i Ikom mozes da stavis u LCD u njegov Ci slot (ili Ci+) takozvani CAM modul i u taj modul uvuces karticu sa kod kljucem za dekodiranje i da bez drugih dodatnih kutija i daljinskih gledas digitalnu tv...
LCD televizori sa DVB-T2 tjunerom ce valjda (nadamo se) pojaviti u vecem broju konacno ove godine i od njih je korist samo ako gledas tv pomocu sobne antene i one na krovu, ako nemas ili neces da koristis kablovsku tv...
Ako nemas LCD mozes da gledas digitalnu tv tako sto od kablovskog operatera uzmes njihov set top box i platis za digitalnu tv pa to prikljucis na svoj CRT tv, ali onda imas 2 daljinska jer digitalnu tv gledas preko tog set top boxa koji ja sa tv spojem skart kablom i gleda se preko AVI kanala...
Isto tako kad zazivi digitalizacija "vazdusnog" signala (neke 2015.g. najdalje, nadamo se) moci ces te nase "digitalne" kanale na CRT TV ili LCD koji nema DVB-T2 tjuner da gledas tako sto kupis (dobijes, nabavis) externi TVB-T2 tjuner, kao set top box za digitalnu kablovsku tv i onda gledas tih nekoliko nacionalnih poneki regionalni i lokalni kanal (tv program).

Sta dobijes digitalnim signalom (digitalnom televizijom) ?
Pa dobijes samo cistiju, ostriju sliku, ima slike ili nema slike, ako ima slike onda je OK ako nema, pa nema je ...
Digitlna tv ce jos neko vreme verovatno u nas biti sa 4:3 odnosom slike i 576i kvalitetom slike... Neke ce mozda preci na 16:9 odnosom velicine slike ali ce mo jos popricekati na neki veci (jaci, bolji, "gusci" i ostriji) kvalitet slike kao sto su 720i ili 1080i (hd i full hd kvalitet) jer to vec podrazumeva mnogo ulaganja u samu tehniku u studiju (tv kuci)...
Primer: "Prva tv" vec sad emituje 16:9 format slike ali u 576i kvalitetu... (576i je kvalitet koji podrzava klasicni katodni CRT tv, LCD podrzavaju 720i i 1080i) ...

Nadam se da sam barem nesto malo razjasnio i da nisam jos vise zakomplikovao.
 
Oк, значи ова читава прича око тјунера, сет боксова, телевизора и осталог, за нас који смо на кабловској нема никакав значај? А ја ако хоћу са мојим будућим ЛЦД-ом да гледам дигиталну телевизију, или да ископчам коаксијални и да хватам ових десетак канала преко антене или да узмем додатни рисивер, тј Д3 ТВ. Ако сам добро разумео?

Још нешто ме занима. Шта тачно ради СТБ? Претвара анологни у дигитални? Омогућава да се дигитални ,,распакује'' на ТВ? Питам јер кад се заврши процес дигитализације, слаће се само дигитални сигнал колико сам разумео. Чему ће онда служити СТБ?
 
1. Oк, значи ова читава прича око тјунера, сет боксова, телевизора и осталог, за нас који смо на кабловској нема никакав значај? А ја ако хоћу са мојим будућим ЛЦД-ом да гледам дигиталну телевизију, или да ископчам коаксијални и да хватам ових десетак канала преко антене или да узмем додатни рисивер, тј Д3 ТВ. Ако сам добро разумео?

2. Још нешто ме занима. Шта тачно ради СТБ? Претвара анологни у дигитални? Омогућава да се дигитални ,,распакује'' на ТВ? Питам јер кад се заврши процес дигитализације, слаће се само дигитални сигнал колико сам разумео. Чему ће онда служити СТБ?

1. Tako je, ako iskopcas koaksialni od kablovske onda ti treba LCD da podrzava DVB-T2 pa ce sam da "cita" digitalne kanale "u zraku" ili da nabavis STB koji ce da "cita" i pusta na LCD (ili CRT tv), al' to tek tamo 2015. i neke.
Takodje mozes da uzmes od kablovske njihovu opremu (STB) za njihovu digitalnu televiziju. Problem kod digitalne televizije za sada je sto svi kodiraju program da ne bi krali ljudi signal (digitalni) jer na veliko se po zgradama krade analogni signal kablovske tv. Zbog tog kodiranja iako LCD ima DVB-C tjuner treba ti spravica ta dekodiranje signala, dakle njihov STB (ogavne kutije sa dodatnim daljinskim) ili CAM modul koji se utakne u LCD tv u njegov CI slot i u taj cam modul se umetne kartica sa kljucem za dekodiranje signala digitalne tv (pogledaj slike).
http://forum.benchmark.rs/showthrea...M-za-IKOM-digitalnu&highlight=cam+modul+conax
http://forum.benchmark.rs/showthrea...-CI-slot-u-TV/page2&highlight=cam+modul+conax
2. STB, kako koji, ima neku namenu, za DVB-T2 zemaljski signal digitalni pretvarace u analogni, kod kablovske DVB-C signal opet pretvara u analogni (za CRT tv) ili kod digitalne tv vrsi (uz pomoc kljuca sa kartice, a taj kljuc se barem jednom mesecno menja i salju ga iz kablovske kroz sistem svima koji su platili digitalnu tv a ne salju ili gase po volji svima koji ne placaju...) dekodiranje programa u vidljivi DVB-C signal ( za LCD tv ili za CRT tv prvo dekodira program (otkljuca) pa onda prevede u analogni)...

Ja opet "malo" zakomplikovao ?
 

Prilozi

  • STB.jpg
    STB.jpg
    41.4 KB · Pregleda: 133
  • cam modul - conax.jpg
    cam modul - conax.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 208
  • IMG_0007.JPG
    IMG_0007.JPG
    306.3 KB · Pregleda: 398
  • IMG_0008.JPG
    IMG_0008.JPG
    350.1 KB · Pregleda: 614
Poslednja izmena:
Прво да ти се захвалим на времену и појашњењу :)

Прва тачка ми је скроз јасна, друга баш и није скроз :D

za DVB-T2 zemaljski signal digitalni pretvarace u analogni

Ово не разумем, зашто би претварао у аналогни? Осим ако је накачен на ЦРТ, онда ми је јасно.

Значи маторци нека остану на СББ-овом Д3. Али не знам шта ја да одаберем у будућности, под претпоставком да ћу пазарити ЛЦД до краја године... Трошкови одржавања ХД рисивера који нам даје СББ су 300дин, што је прихватљиво. Не рачунајући уградну таксу од 3000дин. А основни Старт пакет је бесплатан. Пошто већ имам кабловску питање је да ли остати на каблу и јурити ТВ који не мора бити ДВБ-Т2, или јурити ТВ управо са тим тјунером, јер колико сам прочитао овде, до краја дигитализације имаћемо неких 30ак дигиталних канала (ове године 11, следеће још толико итд...)? И још нешто ме занима, тј колико има истинитости у следећем. Из СББ-а ме убеђују да је боље изабрати ХД рисивер, јер поред могућности гледања ХД канала, тврде да је слика на СД каналима преко ХД рисивера за нијансу боља јер ТВ се повезује ХДМИ каблом...
 
Осим ако је накачен на ЦРТ, онда ми је јасно.
Upravo tako. Mislim da STB za dvb-t2, signal nece pretvarati u dvb-t1 vec samo u analogni da di domace digitalne kanale mogli gledati na crt i na lcd koji nemaju bvb-t2 vec samo dvb-t1 tjuner

Kad si na "kablu" onda samo gledaj da ima (a imace verovatno svaki LCD) dvb-c tjuner i nije lose imati i CI slot na tv u slucaju da nesto sbb promeni u kodiranju pa da mozes koristiti cam modul (video si moje slike) ili jednog dana kad stigne optika pa promenis operatera pa ako njihov nacin kodiranja placenih kanala dozvoli upotrebu nekog cam modula...
 
Ок, хвала пуно на помоћи и појашњењу cheers
 
mozda neko moze da potvrdi....ima jedan risiver u kombinaciji....ali nisam siguran oko jedne stvari......na kutiji pise da je media player i da radi kao DVB-T uredjaj,ali da podrzava i Mpeg2..i Mpeg4...Full HD...nasao sam na jednom Grckom sajtu,da ga reklamiraju kao DVB-T/T2.....
evo info....
http://telecomenzi.pentagon2000.ro/index.php?route=product/product&product_id=958
Grcki link
http://www.skroutz.gr/s/432851/Synaps-THD-2850-FTA-PVR.html
jzwpsp.png
 
mozda neko moze da potvrdi....ima jedan risiver u kombinaciji....ali nisam siguran oko jedne stvari......na kutiji pise da je media player i da radi kao DVB-T uredjaj,ali da podrzava i Mpeg2..i Mpeg4...Full HD...nasao sam na jednom Grckom sajtu,da ga reklamiraju kao DVB-T/T2.....
evo info....
http://telecomenzi.pentagon2000.ro/index.php?route=product/product&product_id=958
Grcki link
http://www.skroutz.gr/s/432851/Synaps-THD-2850-FTA-PVR.html
jzwpsp.png

Grci muljaju, na Synaps-ovom sajtu nema nigdje DVB-T2
 
ok,hvala..poslao sam im mail,pa cekam odgovor......
vidim da se pominju neki HD kanali, ne znam da li samo DVB-T otvara te kanale....ovo su neki Madjarski....
M1 HD
M2 HD
Duna 1
Duna 2 (World) HD
TV2
RTL Klub
Euro News
 
stigao odgovor,od zvanicnog prodavca....Nije podrzan DVB-T2.....
 
Zna li neko da li je i Hrvatska prešla sa DVB-T na DVB-T2?

Otkako smo mi to uradili, nisam ni uključivao TV (full HD LCD... al' šta vredi kad letos, kad sam ga kupovao, nisam obraćao pažnju da nije T2), jer sam izgubio sve RTS-ove - ali sam ipak imao hrvatske kanale (vinkovačku, osiječku TV, HTV... )... a sad više nemam ni njih, pa ne znam da li je do moje krovne antene, tj. pojačala - ili su i u Hrvatskoj prešli na DVB-T2?
 
Nisu presli na T2 ali imaju valjda dva test muxa u tom standardu sa kojima ne znam sta planiraju. T im radi 100%.
 
Na Beobuld-u je jedan lik uzeo risiver iz UK-a i na sledećem linku možete videti njegove utiske, fotke i slično. Ima interesantnih stvari.
 
Da li bi neko mogao da mi kaže da li postoji neki način da sa sigurnošću mogu da utvrdim imam li DVB-T2 signala na mojoj lokaciji, živim u Pančevu i teoretski moja lokacija je pokrivena, Avala se čak ranije i po lepom vremenu videla sa terase moje kuće, sada su neke druge kuće sagrađene ali ne zaklanjaju je u potpunosti, udaljenost do Avale je maksimalno nekih 15 km ali verovatno i manje. Znam da mogu sa sigurnošću to utvrditi ako uzmem i spojim neki DVB-T2 risiver ali ne poznajem nikoga lično da ga ima a glupo je da ga ja kupujem ako nisam siguran imam li signala. Ranije sam bez problema imao DVB-T1 signal na svom TV-u ali na osnovu informacija koje imam pokrivenost sa DVB-T2 signalom je jako loša i signal sa Avale nije punog kapaciteta, negde sam pročitao da je maksimalna udaljenost za prijem signala nekih 9 km od repetitora. Risiver bih eventualno uzimao zbog praćenja Evropskog prvenstva u fudbalu i olimpijade u Londonu tako da mi poboljšanje signala za par meseci ne igra mnogo, bitno mi je kakva je situacija sada. Takođe da li je neko kupio neki od risivera koji se nude ovde i da li je zadovoljan?
 
Imaš na sledećem sajtu mnoštvo informacija - http://www.dvbtmap.eu

Pripomoći ću ti koliko mogu. :)

Mapa terena od Pančeva do Avale - odlična vidljivost (ne mora optička naravno).



A na sledećoj slici pogledaj pokrivenost predajnika sa Avale. Kao što vidiš, ne bi trebalo da bude nikakvih problema jer je sve potaman. :)

8337879.jpg


Više i samoj pilot mreži i digitalizaciji - http://etv.rs/vesti/74-pilot-mreza
 

Prilozi

  • 8337879.jpg
    8337879.jpg
    122.6 KB · Pregleda: 129
Poslednja izmena:
@dzonihsv

Hvala ti puno na veoma brzom odgovoru, logično je da imam signala ali me plaši opet kako će to u praksi izgledati jer sve ovo na slikama je kako bi trebalo da bude... :)
 
Onda moraš da čekaš nekog ko je iz Pančeva, ko ima DVB-T2 tjuner i slično... E sad, možeš se lepo načekati. :)

U svakom slučaju, ako tjuner kojeg budeš uzeo bude hardware-ski ispravan, antena nerazvaljena, kabl ne prekinut, to ima da radi samo tako. Šansa da nešto pođe po zlu postoji, kao i svim mogućim drugim stvarima u životu postoji, pa ti oko toga preporučujem da se ne opterećuješ previše. Ako si već naumio da se ''digitalizuješ'', kreni ti polako da smišljaš kako ćeš da nabaviš tjuner/risiver (a da ne bude neki krš).
 
Poslednja izmena:
Hvala na podršci, risiver svakako planiram da uzmem ali ovde je očajna i nimalo jeftina ponuda, a ja bih opet da ga uzmem do početka evropskog prvenstva...ima li ko neki predlog? :)
 
Proveriću svakako pa ću preneti i ovde šta mi je rekao, informacija će koristiti i drugima.
 
Nazad
Vrh Dno