Šta je novo?

DVB-T2

S obzirom da je prosao dozvolu RRA da se i zvanicno ubaci u emitovanje nadam se da ce svi kablovski operateri uvrstiti RTS HD.
 
God damnit, brat ima neki cheap LG 32" HDTV i danas su mu nestala ona 2-3 "digitalna" kanala. Posle scan-a nije nasao nijedan DVB kanal. Ocigleno nema DVB-T2, ili gresim?
 
Neverovatno, znači ja sada o svom trošku moram da kupujem risiver kojeg još ni nema resprostranjeno u prodaji kako bi gledao i ovo malo sporta što prenose u HD-u zbog toga što nije bila regulisana prodaja televizora, pa zbog čega plaćam tv pretplatu ako neću imati mogućnosti više da primam signal osim ako ne zavučem ruku u svoj džep ?
 
Eeee, o tome si trebao na vreme da misliš, sad je dockan.:d:d
 
Ljudi ne lupajte gluposti. Kada pralazis na nesto sto je novo uvek se uzima najnovija tehnologija i to je jedino logicno.
Pre nego što kažeš nekome da lupeta, razmisli o onome šta je taj hteo da kaže, a pogotovo o onome šta ti hoćeš da kažeš, ili kako bi ti to rekao, da lupiš. Naravno da treba da se ide sa novom tehnologijom, ali onda kada postoji u državi oprema za tu tehnologiju. Ovako, evo nacrtaću ti, troši se uludo struja na emisiju programa koji niko ne može da gleda i tako će da bude još dugo, a pri tome je ugašena emisija u dvb-t mpeg2 tehnologiji, tako da ni nju ne možeš da gledaš od danas. Je l` ti sada jasnije?
 
Ja imam tjuner ako nisi pratio od pocetka i mogu da gledam. Imam jer sam pratio pricu od pocetka i to traje vise od godinu dana, zna se da ce se emitovati u ovom standardu i takav TV sam i kupio.
To sto svi lete da kupe TV pre nego sto se malo raspitaju je nesto drugo, a trece sto je drzava kriva sto nije zabranila uvoz neceg sto se nece koristiti.

Hvala bogu da su ovaj standard uzeli jer da su radili po starom danas bi samo u snovima mogli da gledamo HD kanal koji iovako ima mali bitrate.
Sa ovih 10 kanala koji zakonski moraju da idu po muksu HD kanal ne bi ni postojao verovatno, sa DVB-T2 standardom taj problem je donekle resen.
Da ne spominjem koliko bi nas kasnije kostalo opet da predjemo na najnoviji(ovaj koji sad imamo) standard kada opet neka EU to "naredi".

Takodje sa ovim sto su izabrali DVB-T2 postoje velike sanse da po prvi put na ovim prostorima Olimpijske igde budu prenosene u 3D tehnologiji sa starom opet mogli bi samo da sanjamo.

Mislim da sam dovoljno rekao, nisam nikog hteo da uvredim ali da, lupaju se gluposti jer niko ne razmislja unapred.
 
Poslednja izmena:
@IGY, moze neki snimak, da vidimo kako to cudo izgleda, niko danas da postavi neki snimak, kao da nije krenulo emitovanje...
 
Imam problem sa RAM-om i puca mi render kada pokusam da renderujem snimak koji sam napravio.
Sutra bi trebao da otklonim problem tako da u toku dana sutra ocekujte snimak...

Inace nema neka razlike sto se kvaliteta slike tice, sve je isto kao i do sada samo sto smo dobili eto sve kanale sa nacionalnom frekvencijom.
 
Poslednja izmena:
Danas sam se raspitao za cene DVB-T2 boxova. Samo sa skartom 32 - 35 €, sa HDMI konektorom oko 55 €, neki kinezi. Imaju USB port sa kojeg pušta i mkv fajlove. Nisam isprobao, pričao sam telefonom.
 
Ne treba zurit sa nabavkom... za 12 meseci bice daleko bolja ponuda, dotle se strpite... early adopteri uvek plate ceh kod ovakvih stvari. Realno trebao je da postoji prelazni period, neka su kupili opremu za emitovanje DVB-T2, ali je trebalo do 2020 da isforsiraju emitovanje u T, a dotle da regulisu trziste i omoguce ljudima nabavku T2 isl. Ovako je toliko usiljeno.

Zamislite da sutra objave, od danas se prodaje samo metan, najekolosije i najekonomicnije gorivo... ovo je skroz isto... + sto ce taj set top box da kosta vise od 90% televizora (koji su 21" CRT sa raznih akcija ili iz doba 1980-1990)
 
Heh, a ja rekao da nema teorije da predju do aprila na DVB-T2 emitovanje. I guess they showed me...

Elem, ono sto je kod cele ove price zaista negativno i sto je od svega najlosije organizovano je upravo ta mogucnost nabavke opreme. Trebalo je ranije da se isplanira i isforsira oprema za DVB-T2. Ovako ima ljudi koji su pokupovali silne televizore, cak i one najskuplje, koji nemaju DVB-T2. I sad na, lupam, 600, 700, 800 evra, treba da dodas jos da bi uzeo box. Phah.

Nego, ima li neki info kada ce kompletno ukinuti analogni signal?
 
treba sacekati ovo je tek pocelo,ja nisam ni razmisljao o DVB-T2 kada sma uzimao tv. tv mi sluzi za wd tv live i dreambox hd a domaca televizija na kraju xD
 
Zar ne postoji prelazni period? Analogna i dalje radi i pocece da se gasi u etapama od sledece godine.
To sto je prva test mreza bila DVB-T nista ne znaci. Kao da nije ni postojala jer se vec dugo zna da ce T2 ici za konacnu upotrebu.
 
Kad sam prošle godine kupovao tv, u prodavnicama nije ni bilo televizora sa DVB-T2 tjunerom, nijednog, a tražio sam. Znte kakvi su naši prodavci, odmah te ubeđuju kako ti to neće trebati jer će kablovska ići kao i dosad i sl. Takve stvari me strašno nerviraju, kada pitaš nešto a prodavci krenu da ti objašnjavaju osnovne stvari, kao da si baba od 80 godina pa ništa ne znaš. U svakom slučaju, sad ne mogu više da gledam sportske prenose koje je RTS ponekad emitovao u HD rezoluciji. Mogu da kupim taj box ali to znači još jedan daljinski koji moraš da koristš a to je prilično glupo. Slažem se sa prethodnim mišljenjima da je država na neki način trebala da natera uvoznike da uvoze televizore sa odgovarajućim tjunerima pa makar zbog toga i koštali 10-20 evra više, ali je očigledno da će neko tu dobro zaraditi. Biće verovatno ''tender'' za DVB -T2 box-ove koje će država kupiti i davati pretplatnicima po povlašćenim uslovima, što znači da su poprilični milioni (evrića normalno) u pitanju.
 
Naravno, na DVB-T2 risiverima će se zgrnuti ogromna lova, a od DVB-T2 tjunera u samim televizorima ne bi dobili ništa. Lopovska država, kao i obično.
 
Da li ovaj moj TV - Samsung LCD LE-40C650 podrzava DVB-T2 standard.
Ovo pise u dekleraciji System DTV Reception (DVB-T/T2/C/S2): DVB-T/C, MPEG4 i sta ovo znaci.
 
Не. Пише ти шта подржава: dvb t/c.

Sgs2 via tt2
 
Ček, a korisnici kablovske televizije? Na njih ovo ne utiče? T je terrestrial?
 
Кабловска, иптв, тотал тв и остали ће својим корисницима уз, надам се што мању накнаду, продавати/изнајмљивати рисивере...

Sgs2 via tt2
 
Naravno, na DVB-T2 risiverima će se zgrnuti ogromna lova, a od DVB-T2 tjunera u samim televizorima ne bi dobili ništa. Lopovska država, kao i obično.

Slazem se. Svo ovo odlaganje je i bilo dok domaci WEG(ne znam ko ga drzi) se nije osposobio da proizvodi i sad ce oni praviti STBove, a drzava ce od njih po nekoj "povoljnoj" ceni kupovati i davati ljudima uz subvenciju.
Za godinu dana gase analognu sa avale i čota, a jos uvek nisu trazili da se uvoze dvb-t2 televizori i da se obeleze kako bi se razlikovali.


Ček, a korisnici kablovske televizije? Na njih ovo ne utiče? T je terrestrial?

Nikako ne utice. Kao sto si napisao T je terrestrial.
 
Poslednja izmena:
Ako na kablovsku ne utiče, iptv i total tv već dobijaju stb, znači da utiče samo na one koji koriste klasičnu antenu? U tom slučaju meni ne znači ništa t2, uzeću tv bez obraćanja pažnje na to. Bilo bi lepo da ima to, ali ako nema... krastavac
 
Zna li neko uopšte neki televizor na nasem trzistu koji moze da se kupi a da podrzava DVB-T2 standard? Molim ko zna nek napiše.
 
Sve je već prežvakano na ovom forumu ali u dubini raznih tema.

Dakle, u radio difuziji se emituje sada DVB-T2. Koliko će u tom free paketu biti HD kanala, niko još ne zna. Digitalno emitovanje znači da je radio signal digitalan, ali televizije mogu da ture i VHS kasetu pa to emituju digitalno.

Izabran je DVB-T2 standard (što je dobro) ali niko nikoga nije obavezao da se standardizuje oprema koja se uvozi (što je loše) i sve je prepušteno "dobroj volji" uvoznika. Kada uvozite TV od proizvođača kažete mu koje standarde treba da podržava. Nijedan TV nema T2 po default-u već se to specificira po potrebi tržišta na koje se izvozi. T2 u bilo kom televizoru masovno uvezenom mu ne bi podigao cenu. Ali koga od uvoznika to briga kada im je bolje da posle još valjaju posebne set-top box-ove. T2 je odabran pre 2 godine. Trebali su tada da propišu da svi uvezeni TV-ji moraju biti T2.

Dovoljno bi bilo da su tehničkim radnjama propisali (k'o menjačnicama ili restoranima ono za fiskalne račune) da moraju istaći papir gde piše: "Od XX godine, samo TV sa DVB-T2 će moći da normalno hvata TV program". Ali jasno je da bi tada trgovci i uvoznici imali problema da prodaju preostale primerke a znamo da su ti naši "privrednici" najvažniji beli medvedi i pande ove države. :mad:

Cela priča je bitna onima koji program hvataju TV antenama. Kako će se u celoj priči ponašati kablovski operateri, to ne zna niko. Ponašaće se tako da maksimizuju zaradu osim ako ih neko ne obaveže da sve što je digitalno u etru mora biti digitalno i u kabelu u osnovnom paketu. Za sada nemaju tu obavezu. Dakle, očekujem da će ti digitalni signali ići obično analogno za "nezahtevne korisnike" a ako hoćeš digitalno, doplati...
 
Samsung 3D televizor LED UE-40D8000
cena u tehnomaniji 154.999 din.
Isto pise kao i na mom TV 40LE-C650
DTV Reception(DVB-T/T2/C/S2): DVB-T/C/S2
 
Nazad
Vrh Dno