Šta je novo?

DVB-T2

A kako ce sve ovo funkcionisati na kablovskoj? Da li cemo i mi morati kupovati neki STB sa DVB-C2 tjunerom?

Šta će kablovski operateri raditi kada krene digitalna TV nije uopšte jasno ni definsano. Mogu i dalje nastaviti da sve to reemituju analogno za "nezahtevne korisnike" i da to bude "besplatno, uz mesečno održavanje", a digitalno da bude moguće samo kroz njihove receivere za "zahtevnije korisnike" kojima ne smeta da to i doplate. Gunđ!

Ima još tema na forumu gde je sve to već pretreseno. Kablovski opertari će raditi ono što će da im omogući najveću zaradu.


Dalje, Đorđe, nisi u pravu. Postoji nešto što se zove standardizacija i nju, u svim državama sveta propisuje država. Tehnička roba što se zvanično uvozi ide na ateste, kod nas. Od onog momenta kada se odlučilo za T2, "atestari" bi trebalo da odbijaju televizore koji ne zadovoljavaju domaće potrebe. Ali ni njih niko nije obavestio da "to mora".

Zar zaista misiš da bi babe/dede/matorci, naši roditelji i uopšte tehnički neobrazovani trebali da znaju da li nešto što se kupuje u prodavnici uopšte može da radi u zemlji gde je prodato ili ne? Svi bi trebalo da čitaju tehničke strane u dnevnim novinama da bi shvatili šta je šta u digital video broadcasting-u?!?

Zamisli da neko uvozi sijalice od 110V, eto, našao ih jeftinije, a kupci neka se raspitaju i paze šta kupuju.

Uvoznici se prave ludi jer znaju da će više zaraditi prodajom nezavisnih receivera nego da ih prodaju kao ugrađene module (što bi poskupelo TV tek za par evra, a možda ni toliko). Bar ovi uvoznici što kontaju šta je T a šta T2. A garantujem da 90% ljudi u lancu "od Kine do naše dnevne sobe" nemaju pojna za to.
 
Ako ja tebe dobro razumem ti tvrdis da je zabranjen uvoz i prodaja sijalica na 110V?
Ako je stvarno tako, ja sam protiv toga. To implicira da kad nekome zatreba takva sijalica on do nje ne moze da dodje nikako. Jedino da je se bavi kriminalom i da je svercuje preko granice.
 
DVB-T , DVB-T2 , DVBT-C su standardi kompresije i kodiranja (dekodiranja) digitalnog signala, ali niko ne odredjuje predstojecom digitalizacijom signala da li ce biti emitovan u starom SD (576p) ili u nekom novijem HD (720p) ili Full-HD (1080p) standardu kvaliteta signala.
Dakle stanice sa NAICIONALNOM pokrivenoscu mogu da nastave emitovati signal u SD (576p) kvalitetu u 5:4 formatu i nece biti u obavezi da predju na 16:9 format i neki od visih (kvalitetnijih) standarda kvaliteta signala HD i FullHD kvalitet?
Jesu li uopste igde razmisljali o tome izuzev u RTS-u koji imaju "nekakav" full-hd (180p) experimentalni signal?
 
kod nas i u kroaciji 16:9 je npr zajebana stvar. tamo se svi emituju u 16:9 ali 80% stanovništva ima CRT televizore pa je sve nekako presitno kad se gleda u native a kad uradiš fit to screen gubiš dosta slike. btw kod njih su LCD i Plazme neuporedivo jeftiniji nego kod nas pa opet nemaju. a kod nas pogotovo nema niko para ni za STB a kamoli novi TV. s druge strane ni naše televizije se nisu nešto pretrgle da testiraju barem neke od novih tehnologija. prva emituje program u 16:9 a reklame u 4:3 ili 5:4 i totalno mi zaglupi TV pošto su tamo malo malo pa reklame. u startu su i pazili da sav materijal bude wide ali evo u zadnje vreme se može primetiti da razvlače 4:3 na 16:9. haos
 
HD ili čak FullHD (1080i, ne 1080p) kanali nacionalnih stanica, neće uopšte biti razmatrani u skorije vreme.
 
Jel imate nekih novih informacija, sta se desava sa ovim? Zainteresovao sam se za temu, jer je babi u selu crkao televizor, a kanale hvata preko obicne antene. Jel ste vidjali u prodaju jeftinije CRT televizore sa T2 prijemom?
 
Ja kod nas nigde nisam video CRT sa bilo kojim digitalnim prijemnikom. Mislim da je to prakticno nemoguce naci. Nasao sam na netu neki CRT sa DVB-T prijemnikom, kinez neki, ko ce ga znati ko ga je i na koji nacin sklepao :). Doduse, sumnjam da ce se u skorije vreme preci na digitalni signal, a i ako se predje, mislim da nece odmah ugasiti analogni signal. Mislim, Evropa je svoje gasenje analognog signala "zakazala" za 2015. godinu, pa nekako sumnjam da cemo mi biti bas toliko "napredniji" i napraviti se pametni, pa ugasiti to 3 godine ranije :).

The conference (its agreement is called Geneva 2006 agreement or GE06 for short) decided also that analog television broadcasting should cease by 2015 (each country can decide to switch off analog television transmitters earlier).

Kupi babi CRT pa kasnije dokupi prijemnik kada bude potreban ili joj, ako imas para, kupi neki LCD TV sa DVB-T2 i vozi... :). Doduse, ne znam da li ih uopste ima u prodavnicama, gde god sam gledao, stoji samo DVB-T.
 
eh da samo malo više čitate umesto što skrolujete videli bi zašto se žuri sa prelaskom na DVB-T kod nas.
Hrvatska je već prešla skroz, mađari i rumuni se spremaju ili su i oni već odmakli (ne znam tačno), kad svi oko nas pređu a to je sigurno do kraja 2012, naš analogni signal u Vojvodini neće niko moći da gleda. naravno moći će da se gleda ali će biti snega i ostalih smetnji :)

http://digitalizacija.info/кад/

sat na sajtu pokazuje par minuta do 12, što je i istina jer prelazimo u zadnjim momentima bukvalno.
 
Poslednja izmena:
Javi kakva je slika :d
 
Krenulo je na Cotu na 31 UHF kanalu!

10 kanala + RTS HD!
 
Trebalo bi da je i sa Avale, ja sam u NS-u pa ne mogu da proverim za BG, to mora neko od Beogradjana ko ima STB. :)
 
TV iz Madjarske + raptor = TV iz Srbije :D Sta oces, cena konkurentna :D
 
Ja imam Toshiba 40TL868 koji ima vec u sebi DVB-T2 tjuner, uzeo sam u Nemackoj, kod nas nisam video da ima.
 
Kakvi majstori, pustili digitalu u formatu koji niko ne može da gleda...fantastično...
Onda će neki pametnjaković da otvori firmu sa monopolom na uvoz set top box-ova. Onda će benzin da ode još po 4 din. svaka 3 dana. Zbog toga će risiveri da koštaju duplo više nego u Mađarskoj. Onda ćemo da kupujemo po "Mađarskama".
 
Poslednja izmena:
Kakvi majstori, pustili digitalu u formatu koji niko ne može da gleda...fantastično...

e svaka ti je na mestu care, pa oni misle da su ovcice pred ekranom koji su to prevaranti i foliranti ,pa jesi li video onog markovica kako se u .... kad je ukljucivao oce bre struja da ga drmne
 
Kakvi majstori, pustili digitalu u formatu koji niko ne može da gleda...fantastično...
Onda će neki pametnjaković da otvori firmu sa monopolom na uvoz set top box-ova. Onda će benzin da ode još po 4 din. svaka 3 dana. Zbog toga će risiveri da koštaju duplo više nego u Mađarskoj. Onda ćemo da kupujemo po "Mađarskama".

Pa ako oces da gledas moras set box da platis 300e po snizenoj ceni :D:D:D
 
Ljudi ne lupajte gluposti. Kada pralazis na nesto sto je novo uvek se uzima najnovija tehnologija i to je jedino logicno.
Da su uzeli staro opet bi svi rekli jel moguce da su uradili tako nesto.
Polako sve je u test fazi, treba kriviti uvoznike sto ne uvoze vec 2 godine televizore sa odgovarajucim tjunerima a znalo se koji ce se sistem koristiti!
Ili jos gore sto im drzava nije naredila sta moraju da uvoze. A na kraj krajeva koga je zanimalo taj je mogao da sazna.

Apeluje na svim mogucim forumima nas 20desetak sigurno da pazite sta kupujete i koji ce tjuner biti potreban.
Odmah da vas obradujem ako mislite da je ovo kraj nije kao sto je to uvek slucaj sa tehnologijom. Vec se najavljuje H.265 kodek i ako bi nasi jednog dana uzeli taj koji je bolji bez ikakve sumnje svi cemo moci opet da bacimo tjunere/televizore, na zalosta ali tako je u svetu tehnike...
 
Znači ja koji sam do sad imao mogućnost da pratim rtsHd preko krovne antene i svoje plazme sa dvb-t tjunerom sam upravo izgubio istu do daljnjeg ?
 
hmm jedno pitanje
posto imam ikom standardan paket da li ce oni pustiti rts Hd?
 
Nazad
Vrh Dno