Šta je novo?

DVB-T2

ja npr nisam u malom mestu pa neću nikad imati mogućnosti za kablovsku. KDS na papiru drži Veternik iako neće da postavi kablove a SBB neće da im se meša u teren. U KDS-u sam platio uvođenje 150€ pre 6-7 godina i nakon 2 godine od toga, nakon što sam ih tužio, vratili su mi novac u 20 rata jedva.
A iz Telekoma mi poručuju da IPTV-a na mojoj centrali neće biti još oko 2 godine. I da sve to ne bi išlo samo analogni signal naših televizija uopšte ne mogu da uhvatim pošto mi u blizini ulice prolazi neki dalekovod i totalno blokira sve signale. Jedini logičan izbor mi je bio Total TV, ali nimalo nisam zadovoljan onim što dobijam od njih za 10€. osim sa slikom koja je vrhunska
 
Poslednja izmena:
kakav ce se signal emitovati preko antena tj. u kojoj rezoluciji?
da li ce biti kao sadasnja digitalna kablovska ili bolji.
koja je rezolucija obicne kablovske a koja digitalne, bese 576i?
 
Pa biće to obični SD signal.
 
A da li ce moci DVB T2 signal da prenese barem HD 720p materijal kada neka od stanica bude spremna da ga emituje?
 
Tako i pratimo RTS HD, barem sportske događaje kad se smiluju da ih prenose u HD...
 
Ovu državu vode prevaranti, lopovi i kleptomani.

Jedini razlog zašto su krenuli sa T2 je da se neko debelo ugradi i zaradi, naravno, na štetu ogromne većine građana.

Sad smo mi pametniji od ostatka Evrope što prelazimo na DVB-T2. He he, ko još veruje u takve bajke :mad:?

Nov televizor obavezan u Srbiji od 2012. godine
|||| - 17.05.2010. - 12:21
Ona je precizirala da bi cena digitalizacije mogla da iznosi između 20 i 70 miliona evra i da se sastoji od nekoliko elemenata.
...
Za ostale građane to neće biti naročito veliki iznos i pretpostavlja se da će iznositi 20 do 30 evra za osnovnu verziju, a za verzije adaptera, koji u sebi imaju i funkcije di-vi-di rekordera na primer, biće nešto više, ali neće biti obavezne, već izbor građana, najavila je ministarka.
...
http://www.24sata.rs/vesti.php?id=72484
50 milki gore, dole :bottle:...
Ali najviše volim kada vrli ministri krenu da baratuju sa malim ciframa "kako to nije udar na budžet" :wc:. Ovde 20-30 €, tamo, amo i odoše novci na njihovu pljačku.


A Rumunija je odložila digitalizaciju jer im je država bankrotirala, a koliko vidim i Rusija.
 
Ma odložiće i kod nas... kad' su nešto završili na vreme?!?
 
Ja imam navigaciju sa dvb tjunerom i ljudi su hvatali signal sa njom sa externom antenom na krovu automobila

aaaaaaaaa meni nije jasno kako to sa obicnim metalnim stapom moze da se gleda digitalna TV... pa ko ce pnda u Srbiji te 2012 plaćati pretplatu kad moze za dz? ili će da plase narod smakom sveta... Zar nece za dvb t2 biti neophodan neki resiver box koji ce narodu da uvale uz osmeh i da naplate pretplatu uz jos jedano :-devil-:smeh
 
Pretplatu za sta? Hvataces samo lokalne kanale, isto kao u vreme kada nije postojala kablovska kod nas. Niko ti ne brani da to uradis odmah, ortak preko puta je otisao i prekinuo ugovor za kablovsku jer mu je bilo previse da placa. Opet je stavio loga antenu na prozor i gleda nase kanale.

Kupices DVB-T2 risiver jednom i neces placas nista.

Ako imas kablovsku, oni ce prelazak na DVB-T2 resiti na svoj nacin, nece se nista dodatno placati.
 
Ovu državu vode prevaranti, lopovi i kleptomani.

Jedini razlog zašto su krenuli sa T2 je da se neko debelo ugradi i zaradi, naravno, na štetu ogromne većine građana.

Sad smo mi pametniji od ostatka Evrope što prelazimo na DVB-T2. He he, ko još veruje u takve bajke :mad:?


http://www.24sata.rs/vesti.php?id=72484
50 milki gore, dole :bottle:...
Ali najviše volim kada vrli ministri krenu da baratuju sa malim ciframa "kako to nije udar na budžet" :wc:. Ovde 20-30 €, tamo, amo i odoše novci na njihovu pljačku.


A Rumunija je odložila digitalizaciju jer im je država bankrotirala, a koliko vidim i Rusija.

Odlična je stvar što ćemo odma krenuti sa DVB-T2, pošto je u pitanju bolji/noviji standard (bolja kompresija/efikasnost, kvalitet signala...), recimo 3d emitovanje je nemoguće preko T2...

Da nije tako ne bi ga već uveli u Britaniji, Švedskoj, Italiji. Uskoro prelaze u Finskoj, a Nemačka, Španija i Austrija su u fazi testiranja.

Kasniji prelazak sa t na t2 bi bilo daleko veće bacanje para za državu...
 
Poslednja izmena:
Pretplatu za sta? Hvataces samo lokalne kanale, isto kao u vreme kada nije postojala kablovska kod nas. Niko ti ne brani da to uradis odmah, ortak preko puta je otisao i prekinuo ugovor za kablovsku jer mu je bilo previse da placa. Opet je stavio loga antenu na prozor i gleda nase kanale.

Kupices DVB-T2 risiver jednom i neces placas nista.

Ako imas kablovsku, oni ce prelazak na DVB-T2 resiti na svoj nacin, nece se nista dodatno placati.

ostavimo kablovsku za momenat pitam za one koji nemaju kablovsku takvih je najvise verujem, objasni ti meni kako signal dolazi do resivera... nije valjda da koaks. kabl ubodes u resiver i drugi kraj u loga antenu i hvatas dvb t2 signal?
znaci to moze i na viljusku da se uvati? :bottle:
 
objasni ti meni kako signal dolazi do resivera... nije valjda da koaks. kabl ubodes u resiver i drugi kraj u loga antenu i hvatas dvb t2 signal?

A š'a s' ti mislio :) Naravno da je tako. Cak ne mora ni loga da bude. Meni bre 'vata DVB-T sa Avale na metar obične žice kad je malo bolje namestiš :)
 
A Rumunija je odložila digitalizaciju jer im je država bankrotirala, a koliko vidim i Rusija.

Predlažeš da ostanemo na analognoj televiziji?!
Na digitalizaciju nas obavezuju međunarodne konvencije a to što kasnimo sa tim poslom nam omogućava da u startu krenemo sa novijim standardom u odnosu na zemlje koje su taj posao već završile.
Mi svejedno moramo da pređemo na digitalno emitovanje a prelazak direktno na DVB-T2 umesto prelaska prvo na DVB-T jeste u startu malo skuplji ali će se isplatiti na duže staze...

I nisu ministri izmislili digitalizaciju već nju nameće razvoj tehnike i telekomunikacija jer postoji ogromna potreba za frekvencijama koje sada neracionalno zauzima analogna televizija.

Sva ova priča se uopšte ne dotiče onih koji TV signal dobijaju iz drugih izvora (kablovska, IPTV, satelitska) jer se ovo odnosi samo na zemaljsko emitovanje tj. na one koji još uvek koriste obične antene. Oni će morati da kupe prijemnik u koji će ubosti koaksijalni kabl iz antene i povezati ga zatim sa TV-om.
Inače se može očekivati da će signal biti dovoljno jak da će iz dobrog dela Srbije moći da se gleda samo sa sobnom antenom...
 
aaaaaaaaa meni nije jasno kako to sa obicnim metalnim stapom moze da se gleda digitalna TV... pa ko ce pnda u Srbiji te 2012 plaćati pretplatu kad moze za dz?

Dosta ljudi će i da batali kablovsku, naročito stariji ljudi, koji ionako ne gledaju MTV, FashionTV, ..., zato i ja mislim da će SBB podmazati nadležne iz Emisione tehnike, da nekako otežaju prijem kod građanstva. Smisliće oni već nešto ;)
 
Predlažeš da ostanemo na analognoj televiziji?!
Na digitalizaciju nas obavezuju međunarodne konvencije a to što kasnimo sa tim poslom nam omogućava da u startu krenemo sa novijim standardom u odnosu na zemlje koje su taj posao već završile.
Mi svejedno moramo da pređemo na digitalno emitovanje a prelazak direktno na DVB-T2 umesto prelaska prvo na DVB-T jeste u startu malo skuplji ali će se isplatiti na duže staze...

I nisu ministri izmislili digitalizaciju već nju nameće razvoj tehnike i telekomunikacija jer postoji ogromna potreba za frekvencijama koje sada neracionalno zauzima analogna televizija.

Sva ova priča se uopšte ne dotiče onih koji TV signal dobijaju iz drugih izvora (kablovska, IPTV, satelitska) jer se ovo odnosi samo na zemaljsko emitovanje tj. na one koji još uvek koriste obične antene
. Oni će morati da kupe prijemnik u koji će ubosti koaksijalni kabl iz antene i povezati ga zatim sa TV-om.
Inače se može očekivati da će signal biti dovoljno jak da će iz dobrog dela Srbije moći da se gleda samo sa sobnom antenom...

- ja mislim da će se to itekako ticati i ljudi na kablovskoj, jer će morati da iznajme stb od provajdera da bi gledali tv i to po 1 za svaki tv koji imaju, znači još 300 din po prijemniku http://forum.benchmark.rs/images/attach/gif.gif osim ako sbb ne odluči da konvertuje taj digitalni signal u analogni i nastavi da radi kao i ranije a sami procenite koliko je to realna opcija

Dosta ljudi će i da batali kablovsku, naročito stariji ljudi, koji ionako ne gledaju MTV, FashionTV, ..., zato i ja mislim da će SBB podmazati nadležne iz Emisione tehnike, da nekako otežaju prijem kod građanstva. Smisliće oni već nešto
- zavisi kako gde, koliko sam čitao na wiki. i digitalni signal je podložan istim smetnjama kao i analogni kada se prenosi kroz vazduh, tako da digitalizacija u mom kraju ništa nebi promenila, pošta (tj signal kojim ona zagađuje etar) bi nas onemogućila da primimo 2/3 bg stanica, a i ono što smo mogli da hvatamo je bilo sa snegom i drugim smetnjama, što bi u digitalnom signalu bio ekvivalent totalnom gubitku signala ili pixelizaciji ako sam dobro razumeo
- tako da je kablovska, total tv ili iptv i dalje jedina opcija za neke
 

Prilozi

  • 8.gif
    8.gif
    26 KB · Pregleda: 802
Mnogi ovde pričaju napamet. Aj' da bench napravi neki lep veliki članak u kojem će stručni da objasne šta je šta, šta je DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, i da odgovore na neka pitanja na koja se odgovor već zna, samo ga je teško naći. Ima ih i ovde na forumu, razbacanih po dubinama različitih tema.

:)

Šta je čudno da se štap antenom hvata DVB?!? Kroz telefonsku paricu je nekada išla jedna tel. linija, jedan razgovor. A sada ide HDTV (IPTV) ADSL pa i ISDN plus još i razgovor, istovremeno
 
Poslednja izmena:
- odlična ideja, red je da se stvari malo razjasne posebno npr ovaj aspekt dtv koji se uopšte ne pominje na forumu

Effects of poor reception

Changes in signal reception from factors such as degrading antenna connections or changing weather conditions may gradually reduce the quality of analog TV. The nature of digital TV results in a perfectly-decodable video initially, until the receiving equipment starts picking up interference that overpowers the desired signal or if the signal is too weak to decode. Some equipment will show a garbled picture with significant damage, while other devices may go directly from perfectly-decodable video to no video at all or lock up. This phenomenon is known as the digital cliff effect.

For remote locations, distant channels that, as analog signals, were previously usable in a snowy and degraded state may, as digital signals, be perfectly decodable or may become completely unavailable. In areas where transmitting antennas are located on mountains, viewers who are too close to the transmitter may find reception difficult or impossible because the strongest part of the broadcast signal passes above them. The use of higher frequencies will add to these problems, especially in cases where a clear line-of-sight from the receiving antenna to the transmitter is not available.

Multi-path interference is a much more significant problem for DTV than for analog TV and affects reception, particularly when using simple antennas such as rabbit ears. This is perceived as ghosting with analog broadcasts, but this same problem manifests itself in a different way with DTV. Multi-path can be worse for DTV under high signal conditions. If the problem is severe enough, multi-path can be perceived by the viewer as a spotty loss of audio or picture freezing and pixelation.

Dynamic multipath interference, in which the delay and magnitude of reflections are rapidly changing, is particularly problematic for digital reception. While this just produces moving and changing ghost images for analog TV, it can render a digital signal impossible to decode.
 
- ja mislim da će se to itekako ticati i ljudi na kablovskoj, jer će morati da iznajme stb od provajdera da bi gledali tv i to po 1 za svaki tv koji imaju, znači još 300 din po prijemniku osim ako sbb ne odluči da konvertuje taj digitalni signal u analogni i nastavi da radi kao i ranije a sami procenite koliko je to realna opcija

Opet mešamo babe i žabe. SBB i sada konvertuje digitalni signal u analogni kablovski signal i tako ga šalje do svojih korisnika koji nemaju D3 ali taj signal nije slika etra ovakvog kakav jeste već se formira zasebno u head-end-ovima i to od onog signala koji im stiže optikom ili sa satelita (a koji je potpuno digitalan) i od lokalnih TV stanica koje se jedine koje se tu ubacaju u analognom obliku.
To što će od sada zemaljski signali biti digitalni uopšte ne utiče na to šta će nadalje SBB puštati kroz svoj kabl. Može nastaviti da pušta analogni signal još sto godina samo je pitanje da li će tada na tržištu biti prijemnika sa analognim TV tjunerom.
Verujem da će još duži niz godina biti analognog kablovskog signala ali će se ponuda u tom paketu smanjivati na uštrb digitalnih kanala tako da će svi malo zahtevniji korisnici preći na D3 a samo socijala ostati na analognoj...

Nemoguće je da primaš 2/3 kanala a ostale ne jer će u jednom digitalnom multipleksu (to je sadašnji jedan analogni kanal) ići recimo svih 15 nacionalnih kanala i to u SFN-u (više bliskih predajnika radi na istom kanalu i njihovi signali se praktično nadopunjuju) tako da će signal za veliku većinu ljudi biti dosta bolji...

Naravno treba sačekati i videti kako će se sve odvijati u praksi ali je indikativno da se javljaju ljudi koji imaju dobar prijem sadašnjih vrlo slabih probnih signala sa Avale i Čota i na vrlo velikim udaljenostima od predajnika a pune snage ovih predajnika će biti znatno veće...
 
Analogna (obicna) kablovska ce ostati takva kakva jeste sada, opet ce se nasi digitalni kanali slati analognim putem.

Nasi kanali kada postanu digitalni, bice u paketu digitalne kablovske, u digitalnom obliku kao sto treba da budu.

Nase digitalne kanale ce te moci hvatati DVB-T2 risiverom bez dodatne naknade.
 
bilo bi lepo kad bi neko mogao da izvesti kad se pojavi tv-kartica koja dekodira dvb-t2 :d
 
Analogna (obicna) kablovska ce ostati takva kakva jeste sada, opet ce se nasi digitalni kanali slati analognim putem.

Nasi kanali kada postanu digitalni, bice u paketu digitalne kablovske, u digitalnom obliku kao sto treba da budu.

Nase digitalne kanale ce te moci hvatati DVB-T2 risiverom bez dodatne naknade.

- jasno je da sbb pretvara digitalni signal naših tv stanica koje imaju nac. frek. (već se na forumu moglo pročitati da oni imaju optiku do svih većih tv studija i da takav signal šalju preko satelita za potrebe total tv i kablovske širom srbije) znači da i danas korisnici d3 usluge praktično imaju signal koji neće biti ništa bolji i nakon uvođenja digitalizacije 2012.
- a šta ako neka od tih 5 televizija odluči da emituje u 720p (ili se zahebu pa puste 1080i, o 1080p ne vredi još ni sanjati :d) da li će onda sbb da:
a. degradira taj signal na 576i korisnicima na običnoj analognoj (poput svinjarije sa odsecanjem leve i desne strane slike na eurosport-u koja onemogućava da se u prenosima bundes lige vidi vreme i rezultat :mad:) a onima sa d3 paketom pusti originalni format
b. degradira taj signal na 576i svim korisnicima, osim onima koji plaćaju d3 hd uslugu
c. ili će ih ratel naterati da svim korisnicima puste tu tv stanicu u originalnom formatu, kakav bi mogli hvatati sa običnom antenom i odgovarajućim dvb t2 risiverom

- ako ipak ostane 576i format, što je realna pretpostavka, barem u narednih 5 godina imo, da li će ratel obavezati sve tv stanice sa nac. fre. da signal emituju u Anamorphic widescreen formatu
is a videographic process that horizontally squeezes a widescreen image so that it can be stored into a standard 4:3 aspect ratio DVD image frame. Compatible playback equipment can then re-expand the horizontal dimension to show the original widescreen image. In its current definition as a video term, it was originally devised for widescreen 16:9 aspect ratio television sets.
i tako omoguće normalnu sliku i na 4:3 kao i na 16:9 tv prijemnicima kao što to sada rade prva tv i sport klub

- nevezano za sbb, da li će ratel dozvoliti tv stanicama (sa nac. fre.) da posebno naplaćuju svoj program u hd rezoluciji (u saradnji sa distributerima kablovske ili iptv itd), a da besolatno emituju 576i signal u digitalnom formatu
- ima još nedoumica a pitanje je da li se u ratel-u o tome uopšte razmišlja ili se samo jednom mesečno upravni odbor okupi na kafici i isplati honorara :d
 
a) preko analognog PAL sistema ne mogu pustiti 720p (zauzeo bi previse mesta) pa ce svi kanali biti u PAL stndardu 576i
b) za HD signal potreban je uredjaj koji omogucuje HD signal, mozda nece biti potreban zasebni HD paket ali HD risiver da
c) bilo koji kablovski operater pusta u dvb-c a ne t(2) formatu tako da bi mogli da puste u izvornom (HD) formatu ali samo uz odgovarajuci uredjaj
 
ok sada je jasnije :)
- znači da se ne isplati sada uzeti d3 mix uslugu jer taj risiver ne može da prikazuje program u hd rez. već bi se odmah moralo ići na d3 hd varijantu risivera ako se želi hd slika
- znači oni sada emituju hd signale u dvb-c formatu koji može da prikaže bilo koji lcd ili plazma proizveden u poslednjih 5 god, tako da za ljude koji imaju takve tv danas nema prepreke da dobiju neki osnovni paket tih hd kanala a sbb bi mogao da kao i do sada posebno naplaćuje sportske, filmske itd pakete
- sve je stvar njihove dobre volje kao i recimo ne prikazivanje experimentalnog rts hd kanala (ili im to brani sam rts) na kojem idu prenosi lš i mečeva reprezentacije, koji bi praktično mogao da se vidi širom srbije već danas, mnogo pre nego što će rts osposobiti mrežu repetitora za n+1 godina gde n → ∞
 
Potreban je hdmi (do 1080p) ili komponentni prikljucak (do 1080i), sve ostalo je stvar kako SBB odluci dali ce nesto biti free ili se dodatno naplacivati. To sto SBB salje u dvb-c formatu je apsolutno sve jedno jer signal obradjuje njihov risiver i salje signal u tv preko hdmi npr, isto kao sto to radi komp, blu ray player i sl.
 
- pa zašto su onda uopšte ugrađivali dvb-c dekodere u lcd televizore?
- taj signal svakako do tv-a ili risivera dolazi koaksijalnim kablom kojim dolazi i običan analogni signal, sve to putuje kroz istu bakarnu žicu, dakle ako već ne koriste optičke kablove ne vidim zašto je tim tv-ima koji imaju ugrađen dvb-c potreban externi risiver da bi prikazali 1080p sliku?
- znam da je do pre par meseci na ikom-u valjda mogao da se prati program u digitalnom formatu bez posebnih risivera (u sd rezoluciji), pisalo se o tome na forumu, znači za te novije tv nije potreban risiver za prikaz digitalnih kanala, ili je možda nemoguće pratiti samo hd tv, što opet vraća na gornje pitanje zašto su ih onda proizvođači uopšte stavljali ako time ne može da se gleda makar 720p signal, bilo teres. bilo satelitki ili preko kabla...
 
Pazi, glavni problem kablovskim kompanijama kod analognog signala je to mozes da se nelegalno prikljucis, podelis sa komsijom i sl i tako nelegalno pratis program. Njima to znaci manje para. Stuacija bi bila ista sa slobodnim dvb-c kanalima. Zato i koriste kodiranje da samo oni koji su pretplaceni mogu da gledaju program. Kasnije sa potpunom digitalizacijom siganala moze ko hoce da se prikljuci i poveze ali bez njihovog risivera nece videti nista. Znam da i na Zapadu ako hoces kablovski moras njihov uredjaj da imas. Ne znam jedino da li ima nekih free kanala. Kod iptv je isto, ne mozes da povezes lan na komp ili nesto slicno i da pratis program na svoju ruku. Hoces da gledas moras da im platis.
 
Nije sve ovo toliko komplikovano koliko mislite :)

- DVB-C u televizoru je koristan da se zaobidje externi risiver.
- Sve to putuje kroz istu zicu ali kanali kod SBB-a imaju sistem zastite NDS Videoguard, iz razloga da ih ne bi svako sa DVB-C tunerom mogao pratiti besplatno.
-Upravo tako, Ikom nije zastitio njihov osnovni paket digitalnih kanala, tako da svako sa DVB-C tunerom u svom televizoru moze da ih gleda za dzabe.

Glavna prica oko toga je zastita kanala. Zastita se moze zaobici pomocu CI slota sa strane televizora ako je moguce. Kod SBB-a na primer nije moguce jer se koriste Smart kartice koje ne mozes da ubacis u CI jer nije kompatibilno.

Ono sto jeste kompatibilno jeste CAM modul. Ikom za svoje dodatne pakete kod digitalnih kanala koristi Conax zastitu. Kupis ovako nesto i zaobilazis risiver i dodatni daljinac:

Conax.jpg


Kod Radijus vektora je isto NDS Videoguard, tako je ista situacija kao sa SBB-om.
 
Gizmore, jesi imao ti D3 u Srbiji? Reci mi sa tv koji ima dvb-c (na SBB) mozes li bez D3 risivera uhvatiti bilo sta sto ce dati naznaku da se tu nalazi kanal, mozda samo ton i sl?
 
Nazalost nisam. Gajbi imam IPTV i Ikomovu kablovsku.

Sta znam, pretpostavljam da se zapravo hvataju kanali kada se skeniraju na televizoru koji ima DVB-C, ali verujem da jednostavno stoji crna slika i poruka da je encrypted, ili neki drugi simbol da je kanal zakljucan , nesto slicno kao na satelitskoj.

Ton obicno ima kod analognih kanala kada su skremblovani, ovde je drugacija situacija :)
 
Nazad
Vrh Dno