Šta je novo?

Razlika Izmedju BluRay,HDDVD,HDTV,WebDL ...

Pitanja su ti OK, ne brini.:)
Taj od 35GB je "original" blu-ray, kopiran disk onakav kakav se nalazi u prodaji ili tzv. remux, odnosno varijanta sa nekim izmenama, obično se radi o izbacivanju blu-ray menija, izmeni audio streamova (jezika) i sl.
1080p "rip" je kompresovana verzija filma, rađena tako da ima minimalne gubitke u odnosu na full blu-ray, a uz znatno manji gabarit fajla. Za to se koristi x264 kodek koji danas važi za najbolji. Neko ne primećuje razliku između te dve verzije, neko je vidi ... To zavisi od same osobe, od opreme na kojoj gleda, od kvaliteta ripa itd.
DVD koristi stari kodek za kompresiju (MPEG2) koji je danas uveliko prevaziđen kao totalno neefikasan, sam DVD standard propisuje nisku rezoluciju ... Jednostavno, to pripada nekim prošlim vremenima i danas nema svrhe gledati takav materijal.
720p HD rip je nastao kompresijom full blu-ray diska x264 kodekom kome je smanjena rezolucija u odnosu na blu-ray (1920x1080 vs 1280x720, nisu uvek ove rezolucije ali ti je jasan odnos) i takav fajl i dalje izgleda daleko bolje od original DVD-a.
Kvalitet HD ripova zavisi od onih koji rade kompresiju. Postoje tzv. scenske grupe kojima je najbitnije da što pre izbace rip nekog novog filma i nije im toliko važan kvalitet, tu spadaju recimo SPARKS, AMIABLE i još dosta drugih. Sa druge strane imaš one koji izbacuju ripove nešto kasnije i kojima je kvalitet najvažniji, tu spadaju DON, ESir, CtrlHD, EbP, HiDt, HDManiacs, ThD, NTb i još dosta njih (sa hdbits.org i hd-torrents.org uglavnom). Poznate su i kao "internal" grupe. Između njih i scenskih se nalaze grupe CHD, WiKi i HDwinG koje su po kvalitetu uglavnom bliže navedenim internal grupama nego scenskim, a izbacuju ripove nešto ranije u odnosu na internal.

Nadam se da ti je sada malo jasnije, ako treba još nešto pitaj.:)
 
Ovaj Pejin post u sticky :)
 
Hvala puno Pejo na objasnjenjima :)
Jasna mi je rezolucija, u glavnom se svodi na 16:9 odnos, koliko sam ja racunao odnos stranica, tj matematickim skracivanjem razmere u pixelima. Ranije sam gledao da mkv fajl zauzme sto manje da stane na obican DVD-R, a sada kad imam BD-RW i kada su dostupni mediji idem na visi kvalitet. Jednostavno sam odusevljen slikom, posebno ako film ima vise efekata, animacije isl...
Takodje imam neke filmove sa ruskih sajtova, razlicitog kapaciteta, medjutim nemaju one poznate oznake koje sam vidjao -DON, -Amiable, -CtrlHD isl. I slika je sasvim korektna, za moje oko iako se ne razumem previse u kvalitet.
I mogu primetiti znacajnu razliku izmedju filma 1080p (od ~5GB) i 1080p (od ~15GB), a imaju identicnu rezoluciju
Ono sto me jos interesuje, jeste koliko je bitna vrednost FPS-a. Znam da FPS znaci frames per second, tj broj slika u sekundi. Meni ovo jedino znaci prilikom uskladjivanja prevoda. A koja je sustinska razlika u kvalitetu izmedju recimo 25fps i 23,976fps?
I koja je razlika u kvalitetu izmedju HDrip (negde sam vidjao i HDTV) i BDrip?
 
Takodje imam neke filmove sa ruskih sajtova, razlicitog kapaciteta, medjutim nemaju one poznate oznake koje sam vidjao -DON, -Amiable, -CtrlHD isl. I slika je sasvim korektna, za moje oko iako se ne razumem previse u kvalitet.
I mogu primetiti znacajnu razliku izmedju filma 1080p (od ~5GB) i 1080p (od ~15GB), a imaju identicnu rezoluciju
Ono sto me jos interesuje, jeste koliko je bitna vrednost FPS-a. Znam da FPS znaci frames per second, tj broj slika u sekundi. Meni ovo jedino znaci prilikom uskladjivanja prevoda. A koja je sustinska razlika u kvalitetu izmedju recimo 25fps i 23,976fps?
I koja je razlika u kvalitetu izmedju HDrip (negde sam vidjao i HDTV) i BDrip?
Kada skidaš sa ruskih sajtova (rutrackera konkretno) pogledaj da li postoji stavka "Рип от:", tu obično piše ko je radio i/ili u MediaInfo delu koji se otvara kad klikneš na njega, ako ne piše ništa to je onda scenski rip.
Imaj u vidu da su i scenski ripovi za veliki procenat ljudi sasvim dobri/odlični, ne gleda baš svako od nas svaki piksel niti ima LCD/plazme od 1+ metra ili projektor.:) Ali suština jeste da izabereš najbolje ako je dostupno, pogotovo ako je to za kolekciju, ako je neki tralala film koji odgledaš kad nemaš šta pametnije da radiš i onda ga šutneš sa harda nije mnogo bitno da juriš naj kvalitet.
Normalna je velika razlika 1080p ripova u kvalitetu slike, ~5GB je dovoljno tek za 720p i to ne uvek, tj. često i nije. Ako biraš između 720p filma od ~5GB i 1080p verzije slične veličine prvi će sasvim sigurno biti bolji.
24fps je usvojeno kao neki standard odavno, još u vreme nastanka filma kao medija, razlika između 24 i 25fps realno i ne može da se uoči. Ako te zanima više o tome:

https://en.wikipedia.org/wiki/Frame_rate

Koliko sam primetio HDrip je obično malo slabijeg kvaliteta, verovatno zato što je i source (originalni fajl) nešto slabijeg kvaliteta, ali ne mora da bude pravilo, tako mi se čini nakon gledanja određenog broja tih HDripova.
BDrip je skraćenica od BluerayDisc rip, odnosno to su fajlovi koji su nastali direktnom kompresijom originala.
Pored ovih postoje i BRripovi, oni nastaju rekompresijom BDripova, odnosno kompresija se vrši 2x i to utiče na kvalitet, nešto je slabiji ali su i ti ripovi nešto manji, pa kome je to bitno ...
Verovatno si primetio da ima Xvid BDripova i BRripova u 720p, to može da posluži ako skidaš neki levi film ili ako skidaš za nekoga kome kvalitet nije preterano bitan, ali u globalu su za izbegavanje, Xvid kodek je ipak za penziju.
HDTVrip je rip dobijen kompresijom emitovanog TV programa, može biti 720p ili 1080i, tako je za serije kada izađe nova epizoda, prvo se pojavi 720p HDTV rip neke scenske grupe (DIMENSION, EVOLVE, 2HD itd ...), a posle dan-dva usledi tzv. WEB-DL izdanje (720p i 1080p) koje je kvalitetnije.

Još jedna napomena, serije jesu u 16:9 odnosu, tj. punih 1920x1080 ili 1280x720, dok filmovi najčešće imaju nižu vertikalnu rezoluciju (1920x~900 ili 1280x~540), takav odnos je usvojen, čisto da znaš da te ne buni, mada postoje i neki filmovi koji su u 16:9.
 
Poslednja izmena:
E extra si objasnio, dalje ne moram da gledam. Hvala puno druze. :)
XVID sam zadnji put video kad sam gledao zadnji avi tj divix film, a to je bilo davno. U glavnom baratam sa BDRip-ovima i HDrip-ovima. Sto se tice 1080p materijala, svi filmovi su mi u rezoluciji 1920x800, na pune 1920x1080 nisam ni nailazio.
Punokrvni BluRay nikada u zivotu nisam video, a mislim da pored ovako kvalitetnih ripova nema ni potrebe.
 
I jos jedno pitanje, koliko je bitan bitrate samog videa u mkv kntejneru?
Uocljiva je razlika izmedju filmova koji su 2-3mbit/s i 30 mbit/s. Sta je preporucljivo gledati, koji opseg velicina?
 
Bitan je itekako, ali je važno i umeće onoga ko radi enkodiranje.
Neka najopštija preporuka je da za 720p bdripove ne bude ispod 4Mb/s, za 1080p duplo više, za web-dl su vrednosti obično nešto niže.
Ali to je kao što rekoh najširi slučaj, za neke filmove je dovoljno i manje od toga, za neke je potrebno više.
 
Znaci meni su skoro svi 720p malo jace od 5mbit/s
Hvala jos jednom druze.
 
Da li možemo da očekujemo od autora teme ili nekog drugog člana (ako ima vremena, želje, znanja...) nešto više o 3D-u (upoređivanje slike, sbs vs ou, više o samim programima za rippovanje, podešavanjima u media playerima)?
 
Pitanja su ti OK, ne brini.:)
Kvalitet HD ripova zavisi od onih koji rade kompresiju. Postoje tzv. scenske grupe kojima je najbitnije da što pre izbace rip nekog novog filma i nije im toliko važan kvalitet, tu spadaju recimo SPARKS, AMIABLE i još dosta drugih. Sa druge strane imaš one koji izbacuju ripove nešto kasnije i kojima je kvalitet najvažniji, tu spadaju DON, ESir, CtrlHD, EbP, HiDt, HDManiacs, ThD, NTb i još dosta njih (sa hdbits.org i hd-torrents.org uglavnom). Poznate su i kao "internal" grupe. Između njih i scenskih se nalaze grupe CHD, WiKi i HDwinG koje su po kvalitetu uglavnom bliže navedenim internal grupama nego scenskim, a izbacuju ripove nešto ranije u odnosu na internal.

HDTVrip je rip dobijen kompresijom emitovanog TV programa, može biti 720p ili 1080i, tako je za serije kada izađe nova epizoda, prvo se pojavi 720p HDTV rip neke scenske grupe (DIMENSION, EVOLVE, 2HD itd ...), a posle dan-dva usledi tzv. WEB-DL izdanje (720p i 1080p) koje je kvalitetnije.


Kako danas stoje stvari ovde? Koje grupe pružaju najbolji kvalitet, a koje su najbrže kod filmova i serija?
 
Za pravi dozivljaj stari dobri bidza!
Za ove koji torentuju, kad skidate filmove gledajte velicnu fajla, nije isto kompresovan fil od 5 i od 1gb, drugo pogledajte info, tu se nalazi i informacija o rezoluciji ,bitrate i framerate.
Nije ni sve u velicini fajla, film , serija moze da bude nafilovana sa dosta audio jezickih fajlova pa tako ima filmova velicine i po 80gb sa prevodima na 20-30 jezika.
U sustini treba gledati bitrate, moze film 720p da bude znatno kvalitetnije kompresovan od 1080p.
Izbegavajte bolo sta sto na kraju ima slovo I, primer video sa oznakom 1080i, toje interlejsovan video i kvalitet je obicno locikav.
Inace vecina video provajdera kod nas u Srbiji kao sto su SBB ili MTS upravo koriste 1080i pa se mnogi zale na kvalitet slike, inace nisam objasnio da je interlejsovan video poluslika, evo neki link pa vidite sami kako to u stavri izgleda:
https://www.youtube.com/watch?v=H_o5h5SK_70
 
Kupio sam eksterni hard za skladistenje kultnih 4k/BR filmova i u planu je Oled tv.
Prvi na listi filmova mi je LOTR, ali koji format da gledam? Ima od 40gb i od +100gb(nisam verovao kad sam video koliko zauzima samo jedan deo trilogije).
Sta biste preporucili za potpuno uzivanje u Gandalfovim avanturama? 😊
 
taj od 100+ je UHD Bluray (iliti 4K), taj od 40 je verovatno običan Bluray (iliti Full HD). nešto više o konkretnim izdanjima ćeš verovatno naći u ovoj temi
 
sve 5 samo je razlika izmedju 24 i 25 frejma itekako vidljiva , pogotovo na panelu koji je u stanju da izbaci pravih 24 fps bez interpolacije
 
Da ne otvaram novu temu, zanima me kad skinem na SSD blu rej film full HD u pravom obliku, preko kog programa ga mogu pustati ono da ima menije?
 
Nazad
Vrh Dno