Šta je novo?

LC POWER Metatron Prophecy LC8750 750W

Ja nisam u toj ekipi hejtera LCja, samo mi se ne svidja sto cesto naduvaju specifikacije. ;) Ajde za slabije serije, ali nisam to ocekivao u Metatron seriji. Na kutiji pise 750W a na nalepnici pise 12V 48A, sto za bilo koga upucenijeg znaci da nema 750W vec ~600W (moje napajanje je deklarisano na 620W i ima 50A na 12V).
Tu verovatno i nije potreban neki test da bi se potvrdilo da nema 750W, mada bih voleo da vidim neki dobar test tog napajanja, pogotovu sto nije CWT kao neka druga iz Metatron serije.
:wave:

Imao si dobar test na sajtu serbian xtreme team-a,nazalost link neradi kad ga vucem iz bukmarka,ako hoces daj neki kontakt pa cu ti poslati sacuvan sa mog kompa
 
Imao si dobar test na sajtu serbian xtreme team-a,nazalost link neradi kad ga vucem iz bukmarka,ako hoces daj neki kontakt pa cu ti poslati sacuvan sa mog kompa
Pomenuo sam u prethodnom postu da mi SX Team test nista bitno nije rekao, cak ni ko je OEM. ;) Nije da se zalim na test, ali za dobar test je potrebna oprema koje kod nas slabo ima ili je uopste nema.
 
. . ..chitam u ovom threadu, i u nekim slichnim njima, da se pominje koliko napajanje isporuchuje Ampera na 12V grani kao neka referenca za poredjenje, tj. za odredjivanje okvirne snage napajanja.. uzimate li u obzir platformu i kako je odradjena "optimizacija" power output-a po granama i naponima.. tj. nisu sve platforme isprojektovane da daju isti procenat snage na 12V, mada se sve novije platforme upravo baziraju na opskrbljivanje upravo tog napona, zbog chinjenice da najveci potroshachi rezidiraju na njemu..
 
Poslednja izmena:
Naravno

. . ..chitam u ovom threadu, i u nekim slichnim njima, da se pominje koliko napajanje isporuchuje Ampera na 12V grani kao neka referenca za poredjenje, tj. za odredjivanje okvirne snage napajanja.. uzimate li u obzir platformu i kako je odradjena "optimizacija" power output-a po granama i naponima.. tj. nisu sve platforme isprojektovane da daju isti procenat snage na 12V, mada se sve novije platforme upravo baziraju na opskrbljivanje upravo tog napona, zbog chinjenice da najveci potroshachi rezidiraju na njemu..

Ovde na forumu je zavladalo pravilo koliko +12V snage tolika je i snaga napajanja. Istina je ipak malo drugacija. Iskreno cini mi se da je sve pocelo sa propagiranjem corsair napajanja ( pri tome ne zeleci uopste da sporim kvalitet njihovih napajanja), potpuno zaobilazeci cinjenicu da je snaga +12V koja je navedena u specifikaciji realno neiskoristiva, Naime ako se pazljivo pogleda testiranje videce se da u full rezimu ni jedno od tih napajanja ne dostize navedenu specifikaciju za +12V. Konkretan primer: http://www.bit-tech.net/hardware/2007/05/10/700w_to_850w_psu_group_test/1 Ako se pogleda "pobednik testa" http://www.bit-tech.net/hardware/2007/05/10/700w_to_850w_psu_group_test/11 videce se da maksimalna snagu koju u full rezimu moze da isporuci na 12V iznosi samo 4x132W=528W. A ima deklarisanih 700W odnosno 672W na +12V. A pogotovo kako se u ovo uklapaju "novija" napajanja koja 3 i 5 dobijaju iz 12V. Pri tome naravno proizvodjac ipak navodi maksimalnu snagu koju je dobio na 12V, ali pre konverzije drugih napona. Nije li i to neka prevara?
 
Naime ako se pazljivo pogleda testiranje videce se da u full rezimu ni jedno od tih napajanja ne dostize navedenu specifikaciju za +12V. Konkretan primer: http://www.bit-tech.net/hardware/2007/05/10/700w_to_850w_psu_group_test/1 Ako se pogleda "pobednik testa" http://www.bit-tech.net/hardware/2007/05/10/700w_to_850w_psu_group_test/11 videce se da maksimalna snagu koju u full rezimu moze da isporuci na 12V iznosi samo 4x132W=528W. A ima deklarisanih 700W odnosno 672W na +12V.

Pa po mom nekom laickom razmisljanju, pobjednik na tom testu nije isporucio deklarisanu snagu na granama 12V prvenstveno zbog toga jer je bio opterecen i na drugim granama (zbirno je izgurao deklarisanih 700W), zar ne!?
 
TAcno tako

Pa po mom nekom laickom razmisljanju, pobjednik na tom testu nije isporucio deklarisanu snagu na granama 12V prvenstveno zbog toga jer je bio opterecen i na drugim granama (zbirno je izgurao deklarisanih 700W), zar ne!?

Zbirno je izgurao 700W, kao sto je i deklarisan, ali na full opterecenju kad ima i opterecenje na 3v i 5v ( sto je sasvim normalno u standardnom radu ) on na 12V isporucuje maksimalnih 528W umesto 672W koliko stoji na specifikaciji.
Ajd sa malo novijim primerom i ovde najpopularnijim napajanjem Corsair TX750
http://www.overclockersclub.com/reviews/corsair_tx750w_r/
Corsair u specifikaciji navodi 750W ali i 720W na +12V. I na ovom forumu vlada fama da on to moze i da isporuci. Moze al samo ako nema opterecneja na 3v i 5v. jer pod full opeterecnjem ono na testu daje daleko manjih 618W. Ovo je kod corsaira potpuno ocekivano jer nema klasicane izlaze za 3V i 5V nego se ti naponi dobijaju iz 12V. Pri tome je potpuno normalno da mu snaga na 12V bude bliska ukupnoj snazi, ali je skriveno da je to i ukupna snaga za 3,5 i 12V...
 
Zbirno je izgurao 700W, kao sto je i deklarisan, ali na full opterecenju kad ima i opterecenje na 3v i 5v ( sto je sasvim normalno u standardnom radu ) on na 12V isporucuje maksimalnih 528W umesto 672W koliko stoji na specifikaciji.

Razumijem sta hoces da kazes, medjutim, ako bi napajanje izguralo deklarisanu snagu na 12V (u ovom slucaju 672W), pri opterecenju i na 3V i 5V granama, onda bi ukupna snaga (koja se najvise gleda pri kupovini napajanja) prilicno premasila deklarisanu vrijednost, sto i postoji kod nekih vrhunskih napajanja, ali kod vecine to je vrlo rijetko...
A taj podatak za snagu na 12V granama je u neku ruku marketinski trik...
 
Zbirno je izgurao 700W, kao sto je i deklarisan, ali na full opterecenju kad ima i opterecenje na 3v i 5v ( sto je sasvim normalno u standardnom radu ) on na 12V isporucuje maksimalnih 528W umesto 672W koliko stoji na specifikaciji.
Ajd sa malo novijim primerom i ovde najpopularnijim napajanjem Corsair TX750
http://www.overclockersclub.com/reviews/corsair_tx750w_r/
Corsair u specifikaciji navodi 750W ali i 720W na +12V. I na ovom forumu vlada fama da on to moze i da isporuci. Moze al samo ako nema opterecneja na 3v i 5v. jer pod full opeterecnjem ono na testu daje daleko manjih 618W. Ovo je kod corsaira potpuno ocekivano jer nema klasicane izlaze za 3V i 5V nego se ti naponi dobijaju iz 12V. Pri tome je potpuno normalno da mu snaga na 12V bude bliska ukupnoj snazi, ali je skriveno da je to i ukupna snaga za 3,5 i 12V...
Evo ti test Corsair TX750 koji je deklarisan 60A na 12V, evo kako gura 60A na 12V.:)
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story2&reid=73
3.3V 5V 12V DC Watts Eff.
1A 1A 60A 745.9W 82%
3.29V 5.05V 12.03V
Znaci moze da isporuci deklarisanih 60A. :)
A sto se ostatka testa tice, ne treba slepo posmatrati to sto je negde opterecen sa manje od 60A jer tu ima svakakvih kombinacija opterecenja 3.3, 5V i 12 grana.
Sto se TX750 tice, on je CWT PSH i on koliko znam nije DC to DC tipa, dok novi CWT DSG jeste, i kao takav moze da da ~98% snage na 12V. Starija napajanja kao sto je TX750 daju oko 90% na 12V.
Mada iako je 12V najbitnija grana, ostaje da ukupna snaga ne predstavlja zbir maks. snaga na svim granama.
 
Pa da

Evo ti test Corsair TX750 koji je deklarisan 60A na 12V, evo kako gura 60A na 12V.:)
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story2&reid=73
3.3V 5V 12V DC Watts Eff.
1A 1A 60A 745.9W 82%
3.29V 5.05V 12.03V
Znaci moze da isporuci deklarisanih 60A. :)
A sto se ostatka testa tice, ne treba slepo posmatrati to sto je negde opterecen sa manje od 60A jer tu ima svakakvih kombinacija opterecenja 3.3, 5V i 12 grana.
Sto se TX750 tice, on je CWT PSH i on koliko znam nije DC to DC tipa, dok novi CWT DSG jeste, i kao takav moze da da ~98% snage na 12V. Starija napajanja kao sto je TX750 daju oko 90% na 12V.
Mada iako je 12V najbitnija grana, ostaje da ukupna snaga ne predstavlja zbir maks. snaga na svim granama.

Upravo navedeni test pokazuje kakvim se marketiskim trikovima sluze svi. Naime treba pazljivo analizirati datu tabelu ( naravno ako se zeli videti istina). Naime testovi 6 i 7 su potpuno sinteticki testovi koji se u realnom radu NIKAD ne mogu postici. A zasto? Jednostavno koji komp u normalnom radu trosi 18A 25A 2A na 3,5 i 12V ili to sto si ti naveo 1A 1A 60A za 3, 5 i 12V Realni pokazatelj maksimalnog opterecenja je test 5 gde lepo kaze da je 16A 17A 50A za 3,5 i 12V i dostignuta i veca snaga od deklarisane, ali je ipak i ovde snaga na 12 samo 50*12=600W sto je 120W manje od one na specifikaciji. Da se razumemo nije mi uopste cilj da dokazujem da su neka napajanja losa ( Corsair ponajmanje ), ali jednostavno ako se "nekima" pripisuje konstantno da prikazuje lazne specifikacije, zasto se to javno ne kaze i za druge. Ili neki mogu da se sluze marketiskim trikovima, a drugi ne...
 
Upravo navedeni test pokazuje kakvim se marketiskim trikovima sluze svi. Naime treba pazljivo analizirati datu tabelu ( naravno ako se zeli videti istina). Naime testovi 6 i 7 su potpuno sinteticki testovi koji se u realnom radu NIKAD ne mogu postici. A zasto? Jednostavno koji komp u normalnom radu trosi 18A 25A 2A na 3,5 i 12V ili to sto si ti naveo 1A 1A 60A za 3, 5 i 12V Realni pokazatelj maksimalnog opterecenja je test 5 gde lepo kaze da je 16A 17A 50A za 3,5 i 12V i dostignuta i veca snaga od deklarisane, ali je ipak i ovde snaga na 12 samo 50*12=600W sto je 120W manje od one na specifikaciji. Da se razumemo nije mi uopste cilj da dokazujem da su neka napajanja losa ( Corsair ponajmanje ), ali jednostavno ako se "nekima" pripisuje konstantno da prikazuje lazne specifikacije, zasto se to javno ne kaze i za druge. Ili neki mogu da se sluze marketiskim trikovima, a drugi ne...
Trik? Sta je tu trik? Kao sto sam rekao na onom ko testira je da odabere kako ce koju granu opteretiti. Ovo opterecenje maksimalnom strujom na 12V je crossload test (drugi deo je opterecenje minimalnom strujom), i niko nije rekao da je to normalna upotreba.
Mada u realnosti moze da se desi da napajanje bude na 3.3 i 5V optereceno sa svega par ampera sto bi znacilo da 12V moze da povuce blizu svog maksimuma.
Cinjenica je da je danas 12V najbitnija, tako je po ATX 2.x standardu, to sto neko matoro 1.3 napajanje daje pola snage na 3.3 i 5V nije previse bitno.
:wave:
 
Poslednja izmena:
http://www.hardwaresecrets.com/article/505/8

Pominjani TX750 može daleko više nego što neki mogu da svare. Najbolja stvar kod Corsaira nisu kondezatori, sleeve kablovi, boja, ventilatori, naljepnica. Jednostavno, to je što daje minimum onoliko koliko je napisano. Sprovodi se specifikacija inžinjera, a oni uvijek predimenzionišu 15-30%. Drugim rječima, ne štedi se na pogrešnim mjestima.

LC je, ovdje na forumu, predstavljen kao zvjezda u usponu. Manja kompanija, manji troškovi marketinga... = jeftiniji proizvodi. Proizvodi sličnog kvaliteta kao kod izvikanijih brendova.
Ubrzo su počela poređenja. Argumenti sa jedne i sa druge strane. Nažalost, po meni, LC je izgubio. Pokazao se sa orjentacijom svog marketinga ka obmani. Ovakav utisak su “korseraši” :) doživjeli kao autogol LCja. Počelo je pokopavanje reputacije LCja. Ipak, problem su napomenuli korisnici LCja i neki manje-više poznati sajtovi koji su ih testirali. Sam problem je stvorio LC, tj. njegov marketing. Sad su svi ostali krivi.
Hvaljenje LCja uz argument “najbolji omjer uloženo – dobijeno” je zamjenjen parolom “Nismo jedini koji obmanjuju!”. Ko duže prati “prepirke” između LC branioca i ostalih – zna o čemu se radi. Ova tema je samo produžetak.

Uopšte, LC je ok. Ima svoju primjenu i ima svoje zadovoljne kupce. Imaju grešaka, ali i vremena da ih isprave ako žele. Samo neka poslušaju svoje kupce i pročitaju eventualne dosadašnje kritike ljudi koji testiraju napajanja.
Međutim, advokat LCja na ovom forumu, umjesto da se koristi argumentima u prilog LCja, je odabrao diskreditovanje neistomišljenika, upiranje prstom u druge proizvođače, ignorisanje činjenica itd. Kada pogledam LC kroz njegovu “odbranu”, ne bih nikada kupio ništa od njih. A jesam i dobro radi – hvala na pitanju.
 
E sto mrzim kad se sve svede na fanboyeve(intel vs amd,nv vs. ati(amd),..)

A toga ovde ima mnogo,dajte ljudi oladite malo,bez prepirke.

LC laze u specifikacijama ,a to rade i ostali,naravno jedan LC ne treba porediti s odredjenim napajanjima(nezavisno od brenda),kao sto ni neko kung fu napajanje ne treba porediti s LCom.JA sam ponosni vlasnik i poznanik posnosnih vlasnika LCa i imam samo reci hvale,jer mi je uvek davalo ono sto sam trazio za manje para i bilo je uvek kvalitetno i prezivela su mi napajanja ono sto neka brendirana nekim ortacima nisu,ali to je samo sreca ili primerak ili sta li vec.

Npr kad sam uzimao 4870 trebalo mi je napajanje,tad sam uzeo prophecy za 100e ,dok su "brendirana" napajanja bila daleko skuplja i slabije i skuplje varijante(a uzeo sam ga jer sam video da je sxteam iz njega izvukao ~700w) sto je bilo dosta za moju konfu.Naravno pri sledecem upgradeu cu ciljati neko jacce napajanje i videti da dam za neki brend.

Sto se tice tih prepirki,nekad je ovde(a i uopsteno u Srbiji) TT vazio za No1 napajanje a onda se ispostavilo d aniej nista narocito i da je vise ime nego sto daje,LC iz naziva teme je hvaljen kad se pojavio kao Adyson napajanje a sad ga zbog iste stvari pljujete :S ,a onda su dosli na red corsair i slicni.

Jednostavno svaka firma ima felericne serije i laze na specifikacijama,ali nemaju svi para za bacanje ili samo za komp,pa moraju da sastave konfu od onoga sto imaju,i tu LC kod vecine ljudi koji nisu zaludjenici ispunjava kriterijume jer nije ni kungfu s*it a nije ni preskupo markirano napajanje.I mislim da diskusija tu treba da stane sto se tice da neko napajanje ne valja,jer sve su to ok napajanja i ni jedno nije savrseno,jednostavno za entuzijaste mora jako brendirano i skupo napajanje i tu je tacka.LC po meni ne ispunjava uslov za entuzijski,OC ili extra gejmerski komp cak ni sa najjacimm napajanjima koja su sad cenovno vec u rangu s brendiranim i definitivno boljim napajanjima.Tako da iako sam ponosni vlasnik LC vec par godina i kroz par napajanja za extra kompove niej niti ce biti trenutnom politikom,i tu treba gledati da se uzme neko jako brend napajanje.
 
Mada u realnosti moze da se desi da napajanje bude na 3.3 i 5V optereceno sa svega par ampera sto bi znacilo da 12V moze da povuce blizu svog maksimuma.

O kojoj realnosti pričamo? "Kućnom" korisniku?
 
Jel može da se iznese neki prosek, koliko kućna mašina troši po granama? Pod opterećenem (igre?), naravno.
 
Recimo da u potpunosti delim D-Devilovo misljenje sto se tice LC-a.

Kad bih imao high end masinu uvek bih gledao odgovarajuce napajanje top brenda sa beskompromisnim kvalitetom kao sto su Corsair, Seasonic, PC P&C, Enermax.

Za neku mid range masinu bih gledao price/performance odnos i ne bi tu nesto patio od imena tipa TT, OCZ, CM, CHIEFTEC ili LC. Sta mi se vise isplati to bih kupio.

Za slabije konfiguracije bilo koji LC je bolji od bilo kog drugog kineza tipa jnc, kme, ans,... Isto vazi i za bilo koji TT, CM, CHIEFTEC jedino sto u tim nizim cenovnim kategorijama LC obicno nudi vise od ostalihe price/performance gledajuci.

A posto su ovde na forumu izjednacavali TT i Corsair moram samo da navedem citat iz testa za TX 750 na hardwaresecrets (link koji je dao nadreallista):
"As soon as we opened the power supply we had a déjà vu feeling. The layout was very similar to the one used by Thermaltake Toughpower 750 W, which is also manufactured by CWT. However, after a closer inspection on the printed circuit board we could find enough differences to say for sure that even though they have the same labeled power and are manufactured by the same company, they are definitely different products"
cisto da se vidi da iako je ista platforma itekako ima veze za koga se proizvodi i da ipak nisu isti standardi Corsaira i TT-a.

Mada u realnosti moze da se desi da napajanje bude na 3.3 i 5V optereceno sa svega par ampera sto bi znacilo da 12V moze da povuce blizu svog maksimuma.
Po meni je ta situacija da vuce po 1A sa 3,3 i 5v a 60A sa 12V nemoguca koju god konfiguraciju da stavis.

Jel može da se iznese neki prosek, koliko kućna mašina troši po granama? Pod opterećenem (igre?), naravno.

Evo ti nekoliko linkova pa ti vidi da li su od pomoci

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3413

http://www.silentpcreview.com/article265-page1.html

http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-radeon-power,2122-7.html
 
Jel može da se iznese neki prosek, koliko kućna mašina troši po granama? Pod opterećenem (igre?), naravno.
I ja bih voleo to da znam.
Po meni je ta situacija da vuce po 1A sa 3,3 i 5v a 60A sa 12V nemoguca koju god konfiguraciju da stavis.
Naravno, mada nekoliko A na 3.3 i 5V nije nemoguce.
Da, ali nema podatka koja grana je koliko opterecena.;)
 
Poslednja izmena:
@nadrealista
Bravo za link. Citao sam clanak letos ali sam u medjuvremenu zaboravio gde.

Preporucio bih moderatoru da ga stavi u sticky bar dok su ove konfiguracije aktuelne, kako se ne bi ovde po forumu frljali sa preporukama napajanja od po 1KW.

Mada bih vise voleo da nam je ovaj link dao Garson, umesto sto je nas pitao, jer ima dosta obozavalaca na forumu.;)
Garson zna vise o napajanjima od bilo koga od nas na forumu i verujem da je upravu.:type:
 
Bravo nadrealista, ispade ovo sjajna tema! :D
Lično mislim da tek sada stvarno ima smisla pričati o testovima na JG, SPCR, HWS i sličnim sajtovima. Ja tek sada znam šta je merodavno. ;)
 
ma daj, pa o čemu će paljevine sad da mantraju, zajebani ih ubi u "cpu bottleneck" teoriju, sad ovaj link oko napajanja, pa šta sad ostaje, tajminzi memorije :beat:
 
Bravo nadrealista.,)
Znaci bio sam blizu, 3.3V i 5V vuku svega nekoliko ampera.:p
 
@nadrealista
Bravo za link. Citao sam clanak letos ali sam u medjuvremenu zaboravio gde.

Preporucio bih moderatoru da ga stavi u sticky bar dok su ove konfiguracije aktuelne, kako se ne bi ovde po forumu frljali sa preporukama napajanja od po 1KW.

Mada bih vise voleo da nam je ovaj link dao Garson, umesto sto je nas pitao, jer ima dosta obozavalaca na forumu.;)

Da li mozes da budes toliko ljubazan da prestanes sa pokusajima da me ismejavas ?:smackbum:
 
Poslednja izmena:
Chieftec CFT 650W bi to sigurno izdrzao bez problema.:smoke:

Ovo napajanje ima samo 2 pcie konektora. Nesto sumnjam da je i ono namenjeno za crosfire 2 high end trosljive graficke, kakva je 4870 ;).
 
Nazad
Vrh Dno