Šta je novo?

ATI Catalyst/AMD Crimson - diskusija, pitanja, linkovi

Posto si vec koristio Driver Cleaner, cisto da vidimo da nisi zaneredio
reistry i da ujedno vidimo da ti sami 9.11 ne uzrokuju problem,
pokusaj da instaliras 9.12beta (samo drajvere i CCC).
 
Ја користим ово упутство већ пар година и никад нисам имао проблема са инсталацијом нових драјвера :wave:
Old Catalyst Removal

Now we move on to the simplest, and yet most commonly mishandled part of using graphics drivers - the removal of previous Catalyst drivers. To do this successfully, you need to follow some simple steps which will help guarantee that your installation of the drivers is 'clean', and leads to trouble-free performance. I particularly recommend this procedure if you are installing the ATI Catalyst Control Center for the first time. To completely remove your existing Catalysts, and all traces of them from your system manually do the following:

1. Uninstall any existing Catalysts. To do this, go to Control Panel>Add or Remove Programs in XP or Control Panel>Programs and Features in Vista. Select the 'ATI - Software Uninstall Utility' option (or similar) if available, and click the Change/Remove button. Follow the prompts from there to uninstall your existing Catalysts, and reboot as prompted. If you cannot find any ATI entries, you are probably using the default Windows drivers, which means you can skip to the Catalyst Installation section further below.

2. When you reboot, you will find Windows will detect your graphics card as one (or more) new devices. It will then attempt to find appropriate drivers for your card. Cancel out of all such attempts. If you can't then don't worry about it, but it is preferable if you prevent this from occurring.

3. This step is optional, however it is strongly recommended if you are either (a) downgrading your Catalyst drivers to an older version, or (b) experiencing problems and want to ensure you have a complete 'clean' install of the Catalyst drivers/Control Center. Basically the aim is to find all the individual ATI graphics driver files and remove them manually. The instructions differ based on your OS:

Windows XP: Go to your C:\Windows\System32 and C:\Windows\System32\Drivers directories, and find and delete all files beginning with 'ATI...'. You may notice that some of these files keep recreating themselves - don't worry, these are just the default XP ATI drivers which are protected and can't be permanently deleted. Just delete all the ATI driver files and let XP decide which default files the system should keep. Alternatively you can use the Windows Search function (Start>Search), with the search string ATI*.* to make searching and deletion faster. Importantly however, do not delete the files under the \ServicePackFiles or \Lastgood directories, or under any game or application-specific directories. Just stick to files found under the two directories mentioned earlier. Finally, make sure you delete the entire program folder(s) where you installed the Catalysts. The default install location is C:\ATI and/or C:\ATI Technologies but if you chose another location when installing, go there and delete the folder and all its contents. Also delete the \Documents and Settings\[username]\Application Data\ATI and \Documents and Settings\[username]\Local Settings\Application Data\ATI directories if you have previously installed the ATI Catalyst Control Center at any point.

Windows Vista: See the 'Viewing, Updating or Uninstalling Drivers' section of the Windows Drivers chapter of the TweakGuides Tweaking Companion for Windows Vista. It is trickier to manually remove driver traces in Vista, so you must read the instructions carefully to see how it's done.

Finally, make sure you delete the entire program folder(s) where you installed the Catalyst drivers. The default install location is Program Files\ATI Technologies but if you chose another location when installing, go there and delete the folder and all its contents. Note, while I recommend learning to use the manual method, if you are worried about accidentally deleting the wrong file, use the free Driver Sweeper utility.

4. This step is optional, but again it is recommended if you want to ensure a "clean install". It involves removing any ATI registry entries left over. To do this, I recommend using either RegSupreme, or its earlier (and completely free) cousin, RegCleaner 4.3. To use RegSupreme, start the program and once it has cached your files, start a 'Deep' scan, then wait and choose the 'All' item under the Select menu to highlight all the 'invalid entries' found, and click the Fix button to remove them all, making sure to save a backup under a descriptive name. To use RegCleaner, open the program and on the front page put a tick next to all the 'ATI'-related entries, and then click the 'Remove Selected' button. If you want to use the Windows XP Registry Editor instead, go to Start>Run and type "RegEdit" (without quotes). Then go to the HKEY_LOCAL_MACHINE key, select the 'Software' subkey, and scroll down to the 'ATI', 'ATI Technologies' and 'ATI Technologies Inc.' entries. Right-Click on each of these keys and select Delete to remove them. Note that this method is not as thorough as using RegSupreme or RegCleaner, which find other hidden ATI entries.
 
1. korak iz ovog uputstva je upravo taj koji zna
da napravi problem, ali da bi se to totalno izbeglo
upravo treba da se ide putem kojim sam naveo:

1.CCC
2.drajver
3.ATI Catalyst Install Manager

Jer upravo "ATI Catalyst Install Manager" pri deinstalaciji
zna da napravi brljavu ili sa CCC-om ili sa drajverima,
a na ovaj nacin koji sam naveo taj problem je totalno zaobidjen.


3.i 4. koraci nisu neophodni kao sto covek i kaze ili
jedino ako je clean install bas neophodan, ali tek
kao sledeci korak posto utvrdi da li sami 9.11 prave problem.
 
Clean install је најбољи начин за избегавање било каквих проблема са инсталацијом нових/старих драјвера. Одузме ти 5~10мин. времена али зато ако нешто није уреду одмах си елиминисао проблем са инсталацијом и знаш да је проблем до самих драјвера....мојих 5¢ :wave:
 
meni ovo izbaci kad krenem da uninstal ATI Catalyst Install Manager
ScreenShot1.jpg
 
Isti problem sam imao sa 3450 reset u toku instalacije.
 
Uspeo sam istalirat betu 9.12, dosta komplikovano se namesta clone monitor+tv, igre nisam ni probavao ,samo malo u Borderlands mozda 3-4 fps-a vise sa dinamic shadow 40-60,bez isto kao i pre zapucano na 62 fps-a ,rez. 1680/1050
 
Poslednja izmena:
Clean install је најбољи начин за избегавање било каквих проблема са инсталацијом нових/старих драјвера. Одузме ти 5~10мин. времена али зато ако нешто није уреду одмах си елиминисао проблем са инсталацијом и знаш да је проблем до самих драјвера....мојих 5¢ :wave:

Clean install je najbolji nacin ako zabrljas. I ne mozes ti da predvidis
na kojoj konfiguraciji i do kakvog problema ce doci, ako uradis
clean install a Catalyst je lose napisan.

Moja poenta je bila da redosled u tom uputstvu je pogresan
i da zbog toga moze doci do problema.
Taj redosled (iz 1. koraka) deluje logican, sto je lik naveo,
ali nazalost ne radi kako uvek treba.

Ima ljudi koji svaki put bez deinstalacije instaliraju drajvere jedne preko drugih
pa nemaju probleme, ja sam za deinstall zato sto sam tako navikao i uvek
je blio uspesno.

A clean install nije neophodan za totalno normaln rad drajvera i treba
da se koristi jedino ako nastupi problem, inace gubljenje vremena.
 
Uspeo sam istalirat betu 9.12, dosta komplikovano se namesta clone monitor+tv, igre nisam ni probavao ,samo malo u Borderlands mozda 3-4 fps-a vise sa dinamic shadow 40-60,bez isto kao i pre zapucano na 62 fps-a ,rez. 1680/1050

Ipak si instalirao 9.12beta, trebao si odma, ako pocnu texture i vegetacija da nestaju
u Borderlands samo upali Catalyst A.I. :wave:
 
Ipak si instalirao 9.12beta, trebao si odma, ako pocnu texture i vegetacija da nestaju
u Borderlands samo upali Catalyst A.I. :wave:

OK. A.I mi je stalno i upaljen. Negde sam procito da je to opcija kad CPU pomaze GPU u savladavanju textura:wave:
 
I dalje ne radi dxva (ni u verziji 9.10 nije radila akceleracija). Prosto je neverovatno da tako izbacuju drajvere, a ne radi sve kako treba, odnosno od verzije do verzije, cas radi, cas ne radi. Glavna novina im je podrska za akceleraciju H.264 videa preko Adobe Flash Player-a 10.1, a to ustvari ne radi :)
 
I dalje ne radi dxva (ni u verziji 9.10 nije radila akceleracija). Prosto je neverovatno da tako izbacuju drajvere, a ne radi sve kako treba, odnosno od verzije do verzije, cas radi, cas ne radi. Glavna novina im je podrska za akceleraciju H.264 videa preko Adobe Flash Player-a 10.1, a to ustvari ne radi :)

Ako nije problem , mozes malo pojasniti to akceleracija , posto mi je ovo prva ati karta , a imam velikih problema sa gta4, zapucan mi je fps na 25. sa 9.12 cak i na 20Fps. Koju god rezoluciju da stavim isto(800/600 20fps, 1680/1050 20fps)
 
Ja cu da ispljujem i pohvalim 9.11 verziju.Znaci prvi drajveri(verzija) (Vista je u pitanju) koji na mom racunaru nisu trazili restart kompa da bi proradili i to bi bilo to sto se tice hvale.Borderlands bagovi CoDMw2 20 fps manje tj. mnogo veci drop frejmova nego na 9.10 dalje nisam testirao ali verujem da nije neka sjajna situacija u prevodu vracam 9.10.
 
Daj link 9.12beta za 7-icu i Vistu.
 
Poslednja izmena:
Clean install je najbolji nacin ako zabrljas. I ne mozes ti da predvidis
na kojoj konfiguraciji i do kakvog problema ce doci, ako uradis
clean install a Catalyst je lose napisan.

Moja poenta je bila da redosled u tom uputstvu je pogresan
i da zbog toga moze doci do problema.
Taj redosled (iz 1. koraka) deluje logican, sto je lik naveo,
ali nazalost ne radi kako uvek treba.

Ima ljudi koji svaki put bez deinstalacije instaliraju drajvere jedne preko drugih
pa nemaju probleme, ja sam za deinstall zato sto sam tako navikao i uvek
je blio uspesno.

A clean install nije neophodan za totalno normaln rad drajvera i treba
da se koristi jedino ako nastupi problem, inace gubljenje vremena.
Па сlean install радиш да не би забрљао а ако неког мрзи да издвоји ~5мин. времена за то нека онда разбија главу због чега графичка 'брљави'.
 
Па сlean install радиш да не би забрљао а ако неког мрзи да издвоји ~5мин. времена за то нека онда разбија главу због чега графичка 'брљави'.

Clean install je najbolji nacin, nije neophodan, ali ne redosledom kojim si ti naveo.
 
Evo juce sam pazario sapphire hd 5850 pa sam hteo da pitam sa kojim driverima za sada ova kartica radi najstabilnije.Trenutno sam na driveru koji je dosao uz karticu.Mislim da je to 8.01 ako sam dobro video.Inace koristim vistu 64 bit.Skinuo sam verziju 9.11 ali citajuci ovde na forumu izgleda da nije bas nesto dobar pa ga nisam ni instalirao.
Jos nesto sam hteo da pitam sa kojim programom mogu da klokujem karticu i da vidim kolika je temperatura kartice posto mi everest ne ocitava temperaturu od 5850.
Eto cekam vasu preporuku.
 
Pa Nvidia-nim progamom naravno :D, Riva Tuner :).

Mada najlogicnije bi to bilo da radis preko Catalyst Control Panela (CCC), u njemu imas mogucnost klokovanja (ali do odredjene granice, tih ogranicenja u Riva-i nema), kao i da kontrolises brzinu obrtaja kulera na grafickoj.

A ti pretpostavljam CCC nisi ni instalirao, nego samo drajver.
Uninstaliraj drajver, pa skini sa Ati-jevog sajta paket CCC + driver + ... (ima jos neke zahebancije pride) ~100MB.
 
Poslednja izmena:
Pa Nvidia-nim progamom naravno :D, Riva Tuner :).

Mada najlogicnije bi to bilo da radis preko Catalyst Control Panela (CCC), u njemu imas mogucnost klokovanja (ali do odredjene granice, tih ogranicenja u Riva-i nema), kao i da kontrolises brzinu obrtaja kulera na grafickoj.

A ti pretpostavljam CCC nisi ni instalirao, nego samo drajver.
Uninstaliraj drajver, pa skini sa Ati-jevog sajta paket CCC + driver + ... (ima jos neke zahebancije pride) ~100MB.
Ok ali koju verziju drivera i ccc da skinem.Koja radi stabilno?
 
E pa to moras sam da malo procunjas :), em imam razlicitu graficku, em razlicit OS.
Ja imam 4870 na WinXP 32bit, i koristim 8.6.
 
Ok.Da vidimo sta kazu oni koji vec imaju hd 5850.Sa kojom verzijom drivera im najbolje radi 5850?
 
Skini najnoviju. Pošto je to nova serija grafičkih karti uvek će najviše ispravki i poboljšanja biti za nju.
Mislim da čak samo poslednje dve-tri verzije drajvera podržavaju 5000 seriju.
 
Ok hvala na brzom odgovoru.Vidim da je najnovija verzija za vistu 64 bit 9.11 pa cu je probati,mada sam citao ovde na ovom forumu i ljudi nisu nesto zadovoljni ovom verzijom drivera.
 
Ja sam uzeo juce 5870, stavio nove drajvere 9.11, losije mi crysis warhead radi nego sa 4870 512mb, cini mi se da imam manje fps-a, imam win.7 64bit. Da li je moguce da toliko lose sljaka i da li je do drajvera to?
 
Ma def se drajveri tuchu :D sa OS-om.
Stavi prethodnu verziju drajvera...
 
Poslednja izmena:
Ma def se drajveri tuchu :D sa OS-om.
Stavi prethodnu verziju drajvera...

izgleda da su iz ATI-ja najpravili zesci zez sa zadnjim 9.11
sudeci po stranim forumima, mnogi ljudi su nezadovoljni... kako performansama u igrama, tako i stabilnoscu, a najgore su prosli oni koji ne mogu ni da ga instaliraju posteno (moj sluchaj)... ako ATI misli ovako da nastavi i da uposljava diletante da im pise drajvere, nece daleko dogurati.. Dzabe mocan hardwer kad mozes da se slikas sa njim uz bagovit softwer... Nadam se da ce tim za izradu drajvera konacno dobiti otkaz, i da ce uposliti nekog ko to zaista zna da radi...

kad sam pokusao da instaliram 9.11, prvo sto sam video je da su promenili celokupan installer (ili su ga radili drugi "strucniji" ljudi)... Taj novi installer isprva nije ni hteo da se startuje osim sto mi zaglupi masinu... Citajuci forume, saznajem da treba instalirati najnoviji vcredist (vc 2005+ ).. Odradim ja i to, i instalacija krene... i zavrsi se, zatim restart, i docheka me novi 9.11 driver ALI BEZ CCC (odabran da se instalira, i instaliran je, ali nece da se startuje, samo zaigra strelica par puta i to je to) Pokusao sam dosta toga, chitao forume i , osim sto sam saznao da nisam jedini sa tim problemom, nista nisam uradio.. Sad vozim 9.12 beta rc2, takodje bez CCC ! :mad:ATI:smash:
 
Nazad
Vrh Dno