Šta je novo?

99designs.com iskustva i predlozi

mr_gee_fox

Slavan
Učlanjen(a)
22.01.2009
Poruke
578
Poena
319
Da li je neko imao priliku da radi na freelance servisu kao sto je 99designs.com ?
Mene je iskreno bas zainteresovao ali nisam bas najbolje upucen kako idu stvari [how it works].....
Jel imao neko iskustva sa tim?

p.s. jesam li promasio podfoum?
 
Super je stvar, imas diskusij
 
Poslednja izmena od urednika:
99designs.com


How it works:

Hint: CH - content holder (onaj koji je postavio konkurs i koji daje novcanu nagradu za pobednicki dizajn)

Ovaj sajt tj. sistem funkcionise tako sto se postavljaju contesti i dizajneri apliciraju na njih sa svojim radovima i bore se da dobiju novcanu nagradu tj. da pobede na takmičenju.

Onaj ko hoce da postavi konkurs mora unapred da uplati sumu koju ce dati za nagradni dizajn, tako da je dizajner ciji je rad izabran sa te strane zasticen.

Dizajneri postavljaju svoje radove i u razgovoru sa "CH" (onaj koji je postavio contest) pokusavaju da naprave sto bolji dizajn koji ce se svideti CH-u.

Sa druge strane neko kaze da ima dosta konkursa gde dizajner posalje privatnu poruku "CH-u" i saopsti da ce za mnogo manji iznos da uradi dizajn, tako da CH na kraju odustane i nikom ne da nagradu (ima na to pravo), a onda angazuje tog dizajnera da mu za manji iznos uradi dizajn. O ovome ne znam mnogo ali ce se neko sigurno javiti da isprica svoje iskustvo.

Ovo se moze izbeci ukoliko se konkurise na "guaranteed content" tu se content holder obavezuje da izabere pobednicki dizajn i da nagradu za isti, pa je iskljucena mogucnost internog dogovaranja i obaranja cene nagrade. Naravno na ovim contestima je konkurencija mnogo veca.

Nacini isplate:

# aypal (free, 2-3 day payment turnaround)
# Moneybookers (charges apply, 5-10 day payment turnaround)
# AlertPay (charges apply, 5-10 day payment turnaround)
# Western Union (charges apply, 10 day payment turnaround)

Po meni je najvažnije na 99designs:

1. Procitati u briefu dobro sta content holder trazi

2. Truditi se da usaglasis svoj dizajn sa trazenim (ukoliko u briefu imaju navedeni neki sajtovi ili dizajn koji se svidjaju CH-u radi prema tome, bez obzira ukoliko mislis da bi mogao lepse i bolje da napravis, jer cilj je zadovoljiti CH da bi mogao da pobedis na takmicenju, a ne napraviti sto bolji dizajn)

3. Birati contest koji mozda nije interesantan drugim dizajnerima (cena, tema i sl.) - i tako povecavas sansu da osvojis nagradu


4. Nemoj nikad da radis vise radova odjednom jer ne mozes da dobijes kvalitet radova.

5. Uvek udji u contest na vreme, nemoj nikad da ulazis ukoliko je jos malo ostalo do kraja contesta jer ce CH uvek traziti da se dizajn doradjuje, a neces imati vremena i zbog toga ga nece ni izabrati. Takodje postoji mogucnost da CH vec ima dva tri resenja koje mu se svidjaju i male su sanse da odabere tvoj iako je cak i bolji od tih.

6. Uvek pogledaj i istoriju CH, da li je vec imao neke conteste, da li odustajao od contesta, koji mu je prosek feedbacka i sl.

Eto toliko od mene...

Nadam se da ce jos neko preneti svoja iskustva pa da ce ova tema moci da ide u sticky :)
 
Poslednja izmena:
99designs.com
Onaj ko hoce da postavi konkurs mora unapred da uplati sumu koju ce dati za nagradni dizajn, tako da je dizajner ciji je rad izabran sa te strane zasticen.

Pa nije baš tako. Ako je contest guaranteed, onda možeš biti siguran da će izabrani rad i biti nagrađen, tj. da će dizajner biti plaćen za svoj trud. U suprotnom može da se desi da ili niko ne bude proglašen za pobednika contesta ili da se sam CH povuče ili da jednostavno ne plati.

Sa druge strane neko kaze da ima dosta konkursa gde dizajner posalje privatnu poruku "CH-u" i saopsti da ce za mnogo manji iznos da uradi dizajn, tako da CH na kraju odustane i nikom ne da nagradu (ima na to pravo), a onda angazuje tog dizajnera da mu za manji iznos uradi dizajn. O ovome ne znam mnogo ali ce se neko sigurno javiti da isprica svoje iskustvo.
To je tačno. Pogotovo u sekciji web dizajna. Javiš se putem pp ili maila CH-u, kažeš da ćeš mu odraditi dizajn za manje novca ili da ćeš za ponuđenu sumu da odradiš i dizajn i kodiranje i velika je verovatnoća da ćeš dobiti konkurs tj. posao. Mnogi, pogotovo ovi stariji dizajneri rade po tom principu tako da ćeš imati prilike da vidiš kako neki dizajn iz 90-tih, template ili lošiji rad odnosi pobedu nad mnogo mnogo boljim radovima ili kako CH jednostavno forsira i gura određenog dizajnera i samo njemu daje smernice na čemu još treba da se poradi kako bi dizajn prilagodio svojim potrebama, dok su svi ostali radovi zanemareni.

Ovo se moze izbeci ukoliko se konkurise na "guaranteed content" tu se content holder obavezuje da izabere pobednicki dizajn i da nagradu za isti, pa je iskljucena mogucnost internog dogovaranja i obaranja cene nagrade. Naravno na ovim contestima je konkurencija mnogo veca.
Ne može se izbeći. :D
Gore sam napisao zašto i kako. Jednostavno, interni dogovor i CH gura tebe kao dizajnera i bira te kao pobednika. Posle toga tek kreće "prava" saradnja. A da je konkurencija veća, to jeste. Mada, konkurencija je svugde velika i zna da se desi da, taman kada pomisliš da si siguran pobednik na konkursu dan ili dva pred kraj, dođe pakistanac ili japanac i svojim radom oduva sve ostale. :D

Nacini isplate:

# Paypal (free, 2-3 day payment turnaround)
# Moneybookers (charges apply, 5-10 day payment turnaround)
# AlertPay (charges apply, 5-10 day payment turnaround)
# Western Union (charges apply, 10 day payment turnaround)
Na ovo treba posebno da obratiš pažnju. Pogotovo ako nemaš Paypal ili MB nalog jer se dobar deo contesta isplaćuje upravo preko ova dva sistema.

Po meni je najvažnije na 99designs:

1. Procitati u briefu dobro sta content holder trazi

2. Truditi se da usaglasis svoj dizajn sa trazenim (ukoliko u briefu imaju navedeni neki sajtovi ili dizajn koji se svidjaju CH-u radi prema tome, bez obzira ukoliko mislis da bi mogao lepse i bolje da napravis, jer cilj je zadovoljiti CH da bi mogao da pobedis na takmicenju, a ne napraviti sto bolji dizajn)
Između ostalog, ako misliš da koristiš neke slike sa stock-a, pitati CH da li je spreman iste da plati, da li ima poseban budget kojim će finansirati ovakve stvari (obično bude tako) i da li je dozvoljeno da se koriste takve slike.
Treba da se trudiš da usaglasiš dizajn sa onim što zahteva CH, tzv. briefom i ako su dati neki primeri da ti oni budu vodilja. Isto tako, treba da obraćaš pažnju kakav dizajn dobija visoke ocene od CH i da radiš u tom pravcu (ne da kopiraš :d).
Uvek napravi i postavi 2-3 predloga/rada/varijacije istog kako bi povećao svoje šanse i kako bi video šta se CH sviđa.

I budi spreman da odvojiš dosta dosta vremena za ovo. Radovi napravljeni za "par minuta" nemaju nikakve šanse. Radićeš gomilu i gomilu revizija i ispravki jednog te istog rada dok ne dođeš do onoga što CH želi ili mu se sviđa.

Pozdrav
 
Jos bih dodao da su 99designs konkursi dobri za vezbu izrade dobrih layouta, i vezbu radjenja dizajna tacno po zadatku, po meni to je veoma bitno.

Ne treba ocekivati da mozes da imas konstantne prihode jer vecina ljudi nije osvojila ni 10% konkursa na kojima je ucestvovala.

Ali verovatno mozes steci klijente od kojih sebi godisnje mozes da obezbedis do 10ak poslova i tako imas extra primanja pored dizajna koji redovno radis.


Offtopic:

Ja bih mozda na 99designs.com preporucio uvođenje da nema interne komunikacije i PM izmedju CH i dizajnera u toku trajanja contesta, već PM za vreme aktivnog contesta koji drži taj CH mogu funkcionisati samo izmedju dizajnera. Mozda bi to smanjilo mogucnost dogovora da se radi za nizu cenu i dase tako validnost takmičenja dovodi u pitanje.
 
Jos bih dodao da su 99designs konkursi dobri za vezbu izrade dobrih layouta, i vezbu radjenja dizajna tacno po zadatku, po meni to je veoma bitno.

Slažem se, definitivno su dobri za bilo kakav oblik usavršavanja jer imaš gomilu dizajnera koji te praktično teraju da se konstantno usavršavaš i učiš, pratiš trendove.

Ne treba ocekivati da mozes da imas konstantne prihode jer vecina ljudi nije osvojila ni 10% konkursa na kojima je ucestvovala.
Nikako. Pogotovo ako si početnik. U proseku, prođe ti tek svaki 10-ti dizajn, i to ako si dobar u onome što radiš. A kao početnik, možeš očekivati da učestvuješ i na 30-40-50 i više, a da ti ne prođe ni jedan jedini dizajn. Samo ne treba da se obeshrabriš odmah na početku.

Ali verovatno mozes steci klijente od kojih sebi godisnje mozes da obezbedis do 10ak poslova i tako imas extra primanja pored dizajna koji redovno radis.
Klijente, bogat portfolio, iskustvo i znanje.

Offtopic:

Ja bih mozda na 99designs.com preporucio uvođenje da nema interne komunikacije i PM izmedju CH i dizajnera u toku trajanja contesta, već PM za vreme aktivnog contesta koji drži taj CH mogu funkcionisati samo izmedju dizajnera. Mozda bi to smanjilo mogucnost dogovora da se radi za nizu cenu i dase tako validnost takmičenja dovodi u pitanje.
Pa sad... kao što rekoh, određen deo poslova se sklapa upravo putem PMa i interne komunikacije i CH to znaju. A obzirom da 99desings ne živi od dizajnera, već upravo od CH, mislim da bi takav potez bio "pucanj u čelo"! :D

Pozdrav
 
Kakva su ti iskustva i saznanja, jesi li odmah na PM saopstavao CH da ce mu odraditi to za manje para ili si trazio email pa ga tamo kontaktirao sa predlogom. Mislim da ukoliko ti sa 99designs.com procitaju tako neku poruku gde pozivas CH na interni dogovor, mogu da ti suspenduju nalog.


Ispravi me ako gresim.
 
A i uglavnom su svi contesti prepaid...
 
Jesu svi contesti prepaid, al CH moze da se povuce.



Ne znam da li mu 99designs uzima neku proviziju ukoliko objavi contest pa se povuce?
 
Verovatno ovo:

"Holding a design contest on 99designs is extremely cost effective. There’s a minimum prize which must be offered to the winning designer, and then there is a listing fee of $39 plus 10% of the prize being offered."

U principu, za neke manje iznose 250-400$ contest holderu se i ne isplati da odustaje ukoliko postoji interni dogovor, vec moze samo da pristane da izgura pojedinog dizajnera, a ovaj da mu vrati razliku izmedju dogovorene i sume koja se isplacuje za pobedu na contestu.

Za vece sume je sasvim drugacije, svejedno mu je da li ce izgubiti neku "siću" dolara ukoliko mu dizajner odradi dizajn za 300-500$ manje. Ali mislim da velike sume daju ozbiljne firme, kojima i treba ozbiljan dizajner i mnogo kvalitetan rad, pa ne znam koliko su bas spremne interno da pregovaraju. Jedino kada je contest pri kraju pa od 3-4 kvalitetnih radova izberu jedan i dogovore se sa dizajnerom, napuste takmicenje i posle istog kontaktiraju na mail da im dostavi radove a oni njemu novac :)

Sta se desava ukoliko contest holder ne izabere pobednika za onih 14 predvidjenih dana? Jel mu se automatski vracaju pare, ili mora do isteka tog roka da objavi da se povlaci sa contesta?
 
Poslednja izmena od urednika:
Sta se desava ukoliko contest holder ne izabere pobednika za onih 14 predvidjenih dana? Jel mu se automatski vracaju pare, ili mora do isteka tog roka da objavi da se povlaci sa contesta?

Mislim da mu se vracaju pare, sem provizije sto je 99designs uzeo.

99designs je ok za pocetnike i ljude koji zele da izgrade portfolio, ili imaju finansijske probleme a trenutno su bez posla. Medjutim dugorocno gledano mislim da se jako ne isplati, raditi 20-30 dizajnova da bi jedan mozda pobedio, i to jaaaaako dugo traje tako da cak i 1000$ dollara je malo kad se razmisli koliko je vremena odvojeno za prethodnih 20 dizajnova (sigurno minimum 3-4 meseca u najboljem slucaju, jer svaki skoro dizajn treba doradjivati, raditi revizije, po nedelju dana cimanja, da ne govorim o nerviranju kada neko sa "dizajnom nacrtanim u paintu" odnese sve nagrade:D ...)
Tako da je 99designs po meni mach sa dve ostrice, sa jedne strane je ok za ljude koji ulaze u posao, a sa druge strane je rad za jaaaako male pare kad se saberu ukupni sati rada i jedna pobeda. :type:
 
Novina na 99designs.com je to da contest holder moze da onemoguci dizajnerima da gledaju radove svojih kolega na tom contestu ("blind contest"), veoma korisno jer je bilo dosta prituzbi da se radovi uglavnom kopiraju.

S druge strane povecava se obaveza contest holdera da da podrsku i komunicira sa dizajnerima da bi dobio sto bolji rad (tj. ono sto je zamislio), mada ima dosta CH koji i ranije nisu shvatali da je dobar feedback kljuc da dobiju ono sto zele, ali su dizajneri do nadoknadili tako sto su gledali komentare koje je CH dao za druge radove (naravno i te druge radove) mozda ce sada biti malo teze ukoliko podrska bude izostala :)
 
Aj nek neko napise jos neke sajtove na ovu foru,ali koji su vise za pocetnike.Ovaj 99 designs je vise za strucnjake ovog posla ;)
 
Posta hocu da probam sa 99designs imam jedno pitanje, koliko je sigurno u smislu da nece doci do zloupotrebe podataka ako posaljem sliku licne karte za verifikaciju?
Hvala unapred
 
Procitaj Privacy Policy.
 
Sigurno je sto se tice zastite podataka... medjutim, moras da veoma dobar u tome sto radis jer ima zilion korisnika i svi rade sasvim solidno....
 
Da li neko može da mi odgovori na sledeće pitanje? Registrovao sam se na sajtu 99designs i verifikovao nalog, ali ne mogu da postavim svoj rad na konkursima jer mi nedostaje opcija submit design. Da li neko zna o čemu se radi? Takođe dobio sam ovu poruku, ali je ne shvatam: Why is my contest participation being limited?
At 99designs, quality and trust within our design community are of the utmost importance. As a way to motivate new and beginner designers to improve their skill sets, we have set limits on contest participation.

This limitation will be based on how well designers perform on the following criteria:

Conceptual thought
Technical execution
Knowledge of design principles
Professionalism
Proper use of stock images
New designers are limited by default until we assess their quality.

Beginner designers have been reviewed and show a basic level of our criteria mentioned above (i.e. conceptual thought, technical execution, etc.). Note: Time is not a factor.

Although we keep in mind things like wins and repeat clients, this is ultimately based on designers' overall design quality and how well you adhere to 99designs’ site policies including concept originality, code of conduct and stock image/clip art.

The current limit for new and beginner designers is 14 contests in any 28 day period. Each of these 14 contests are on rolling counter, meaning they don't all "reset" at once. It may help to think in terms of 14 open "slots". 28 days after you have used one of those slots it will become available again. This method is used to avoid a rush at the end of a calendar month.

We hope this will encourage designers to spend more time and thought on each of their designs, work more comprehensively with clients and take more pride in the work they submit. As their designs improve over time (think: being a finalist, wins, repeat clients, likes, etc), we will increase the amount of contests designers are able to enter.

Admins will review all designs a designer has ever uploaded, (including designs from private contests) and the designer’s account history when determining whether to remove the 14 contest limit.

Please review our Contest Limitation Information page in our Resource Center for more information on how to apply to have your contest limitation removed.
 
Zdravo svima,

Hteo bih se samo nadovezati:
- pozitvina iskustva sa 99desing konkursima
- isplata u roku
- da uzima se provizija (npr od 125 USD dobio sam 114 USD)
- nemojte raditi "otvorene" konkurse jer ce vecina ljudi kopirati vas rad
 
Nazad
Vrh Dno