Šta je novo?

Acer5738g-Temperatura HELP

deluxer

Cenjen
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poruke
22
Poena
154
Kupio sam nov lap top pre dve nedelje i sad skoro sam probao igrice da vidim kako ce da idu...
-Temperatura dok radim office poslove na njemu je HARD oko 50 PROC oko 50 GRAFICKA oko 50...
-E onda sam upalio jednu strategiju i temperatura je skocila PROC 71-72 GRAF 80...
-Onda sam pustio graficki zahtevniju igricu i posle 15 minuta igranja GRAFICKA 100 PROC 75....HARD je stalno oko 50-55, ajd i ovo za procesor nije toliko strasno kad je igrica zahtevnija.. ali graficka se penje na 100 i PREKO :S... Sta predlazete da zovem firmu, da reklamiram nesto ?Ili je to tako na tupavom aceru?? Ili je ta kartica graficka predvidjena za neke vece temperature?? Iznervirao sam se..:wall:
 
To nije gaming laptop, sta si ocekivao - da ce biti hladan kao led? Ako ti ne blokira pri tim temperaturama, nema razloga za reklamaciju.
laptop tesko moze da bude zamena za desktop za igre, njegova namena je da bude prenosan.
hladjenje na laptopovima je mnogo losije jer treba sve to upakovati u malo kuciste.
Temperature oko 50ak stepeni su standardne za laptopove u normalnom radu.
Oko 60-70 su temperature opterecenog CPUa, npr. moj Acer 5315 nabije nekada oko 67 stepeni i drzi ga tu - ni gore ni dole, HDD ide od 50 do 57. Graficku nemam.

Jedino resenje ti je (al' pitanje koliko prakticno) da kupis cooling pad u nadi da ces sniziti temperature za koji stepen.
 
Probaj prvo da namestis napon na procesoru. Obicno ga tera na 1.4v kad radis nesto, a ti ga smanji na bar 1.2v
 
A jesi li siguran

da su vrednosti koje pišu stvarno tačne (znaš ono piše i na tarabi). Da li ti je notebook vreo sa donje strane?
 
Vreo je i sa donje strane i kod touchpada, zvao sam radnju i kazu mi da je temperatura oko 100 normalna za tu grafiku dok se pokrecu graficki zahtevnije stvari, u sustini rekli su mi sve sto je napiso IzNoGooD u prvom postu...
 
jbga... nadam se da ces naci nacin da ga komotno koristis.
gledaj da ga uvek drzis stolu ili na nekoj debljoj ravnoj povrsini i nikako u krilu, ako planiras porodicu ;)
 
Mozda najjednostavnije resenje je da kupis postolje za lap-snizice ti temperaturu za nekoliko stepeni sigurno :)
 
Haha, necu da ga drzim na krilu :D
Dobro nema veze i onako sam ga u sustini kupio da bih "ucio" iz njega...pogledacu neki film, kad me bash mine zelja odigracu nesto pola sata:D... Postolje mi je skroz ne prakticna varijanta, zato sto cu stalno morati da ga nosam levo desno.. Hvala vam na savetima ...
 
I ja imam isti problem sa Qosmio F50- 108, grafička je 9700M GTS. Uvek je radio lepo, i sada radi isto kao prvog dana, pa mi nikad nije palo napamet da gledam temperature. Kada sam kupio eksterni hdd primetio sam da se greje pa sam pokrenuo everest da vidim koja mu je temperatura i slučajno provalio da mi grafička ide preko 90 stepeni kada igram zahtevne igre. Ali laptop radi normalno, ne gasi se, ne restartuje se, ne koči mi igra. Tako da nema sile da ga reklamiram, oteraće me u tri lepe ako im odnesem laptop. Da li j možda stvar u prašini? Pošto ne znam kakve su temperature bile kad je bio nov... Jel može neko ko ima ovaj laptop da prijavi kakve su mu temperature dok igra neku ut3 engine igru recimo? Da ne otvaram novu temu... Da dodam, laptop mi sve vreme radi na thermaltake t2000 padu.
 
Evo sad sam mu dao po detaljnom usisavanju, i izvukao sam neku prašinu iz njega, ali ništa katastrofalno... Sad mi je temperatura grafičke u loadu 85 stepeni što je desetak stepeni manje... Mada mi ne ide u glavu da mu prašina toliko smeta. A da li ima veze što igram igru sa UT3 engine-om, pa su temperature tolike zbog glupavog PhysX-a... Nemam sada vremena, ali pogledaću da li će temperature da padnu ako ugasim PhysX u drajverima za grafičku.
 
Slikaj mi donji deo lapa ;) mislim da je problem do serije, tj. nešto gde se acer malo zzzz ;). tj. slikaj mi donji poklopac ceo :wave:
 
Prasina hoce da pravi :wc:na desktop racunarima, da utice na hladjenje gragicke, procesora dakle u desktop racunaru gde ima daleko vise mesta i gde komponente nisu tako gusto zbijene jedna do druge. E sad zamisli sve to sto imas u " klasicnom" kompu nagurano u plasticno kuciste laptopa. Povremeno ciscenje od prasine moze mnogo da znaci sto se tice smanjenja tempaerature
 
Problem kod ovog modela je što ima klasičan valjčasti vent sa lopaticama. Kod takvog hlađenja neophodno je da ispod laptopa imaš dotok vazduha. U većini slučajeva to je mala plastična rešetkica, tj. donji poklopac ima šupljine u obliku rešetkice, ponoviću, između kojih vantilator uzima svež vazduh i izbacuje ga iz lap topa, tako što isti prolazi kroz lisnati sistem aluminijumskog hladnjka. Kod ovog modela rešetkice nema, naime pri obradi plastike kao da rešetka nije probušena do kraja (zato mi treba slika). Lepo se vidi da postoje kanali, ali ponoviću probijanja donjeg poklopca nema. I sad se postavlja pitanje odakle vent uzima vazduh, ako ne spolja? Pa odgovor je lak, uzima ga iz već ugrejanog kućišta, te sam skoro pa 100% siguran da ti se vent konstantno okreće kad ti je lap na punjaču. Ako malo bolje razmisliš, čemu onda i notepal, šta on hladi ako hladan-svež vazduh ne dopire do hlađenja laptopa?

Mislim da je problem do serije, i sam ga imam, ali tek većeras ću ga uzeti u ruke, pa ću javiti utiske. Video sam jedan model (prvi koji je stigao kod nas sa rešetkicama) ali posle toga ni jedan i na tom modelu je bila nalepnica sa desne strane na kojoj je pisalo da ima blu ray, ali naravno da od blu rey-a nema ni "B"...
 
Poslednja izmena:
Sada sam pogledao ispod mog novog 5738ZG i razumeo o cemu pricas...kanali su tu,ali ispod je plastika.Ne koristim nista zahtevno,bar za sada,ali ubuduce...
Imas li nekog resenja ili...?
 
Probaj da odneses vrata kod nekoga da ti izbusi rupe na nekoj presi ( kod stolara:) ). I moj se Acer 5920 do pre neki dan grejao kao nenormalan! GPU je isao i do 96C :(. "Problem" sam na neki nacin resio stavljanjem paste umesto termalne "zvake" na Chipset, CPU, GPU i GDDR. Kupio sam Thermaltake G1 (na bazi metalnih oksida), ali se mora pazljivo stavljati zbog provodljivosti! Ocistio kompletni izduvni sistem i sad mi temperatura u Everestu ne prelazi 87C pri punom opterecenju. Vrtio sam FarCry2 bench 2 sata otprilike sa lapom na ravnoj povrsini. Nije da sam mnogo spustio temp ali se barem ne opecem kad krenem da ga podignem rukama :) :). Kada je skoro godinu ipo dana radio na temperaturi od preko 93-94C valjda ce raditi i u buduce... Znaci probaj i ti stavljanjem neke paste.
 
Da li ste fleshovali bios? Nekad i noviji biosi resavaju probleme. Skoro sam uzeo Acer 5738g i nisam primetio narucito zagrevanje vise od normalnog (ne igram se). Flashovo sam najnoviji bios koji izmedju ostalog snizava TEMPERATURU AC-ADAPTERA. Nisam merio temperaturu ali sam bas testirao pod istim uslovima na dodir pre i posle flashovanja i rekao bi da je primetna razlika.
poz
 
Ovo mi nije jasno, kako BIOS snizio temp adaptera? Je li undervoltovao sve zivo pa to pozitivno utice na (ne)opterecenost i grejanje ili...
 
Skinite zadnji BIOS(1.13) sa Acerovog sajta, ovaj lap stvarno ima problem sa starijim BIOS-ima... A ako Space kaže da nisu ni rešetke izbušene, to stvara još dodatne probleme :/

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Koji GPU ima ovaj laptop? Ja sam gledao ovu seriju i sa Radeon 4570 i sa Intelovu grafiku, ali radije bi se odlucio sa model sa Radeon-u jer razlika u cjeni je neverovatno mala.
 
konkretno, mislim da ovaj ima Intel g105 - a RADEON 4570 je bolji
 
Znam da je Radeon bolji ali znam i da intelova grafika nema sanse da greje koliko Radeoni. Ali ne znam dali konfiguracija sa intelovu grafiku moze da pokrene blue ray rip u full hd, dok za Radeon sam cui da prezemaju oko 80% od tereta za dekodiranje tako da ova konfiguracija sa sigurnost moze da vrti blue-ray ripove.
 
ja imam lenovo G550a c2d 6500, i nvidia g105 graficku i temperature su smesno male u odnosu na ovog acera. procesor 44-46 u idle hard 45-48 graficka 44-50 pod opterecenjem procesor ide na 65-67 graficka na 67-70 po everestu i to posle visecasovnog igranja.
 
Poslednja izmena:
ja imam lenovo G550a c2d 6500, i nvidia g105 graficku i temperature su smesno male u odnosu na ovog acera. procesor 44-46 u idle hard 45-48 graficka 44-50 pod opterecenjem procesor ide na 65-67 graficka na 67-70 po everestu i to posle visecasovnog igranja.

Veoma bitan podatak, znaci acer je definitivno zezno nesto ovde..
 
Ova nvidia g105 je dosta slabija u odnosu na radeon 4570, ja mislim cak 2-3 puta pa normalno da se i dosta manje grije. I vidis da je bio problem bio s biosom, da su se temperature snizile s novim biosom, o tom je mislim nesto cak i acer napisao na svojim support stranicama bas za 5738 model.
 
Nazad
Vrh Dno