Šta je novo?

Tutorijal - Vodič za poliranje procesora i kulera

Space

Slavan
Učlanjen(a)
03.04.2006
Poruke
4,018
Poena
440
Zašto polirati procesor, vazdušni hladnjak, vodeni blok ili na kraju krajeva POT?

Kako to uvek biva, potreba za poliranjem javila se kod entuzijasta-overklokera, koji su na taj način koliko toliko pokušavali da smanje temperaturu svog CPU-a, GPU-a, ili nečeg drugog. Ali opet postavlja se pitanje, zašto polirati i da li je to baš neophodno? U krajnjim crtama poliranje je neophodno, ali samo kod vazdušnih hladnjaka, procesora, ili vodenih blokova kod kojih površina nije ravna, pa tako i prijanjanje za procesor ili GPU nije primetno svojom celom površinom, što na kraju dovodi to neadekvatnog skidanja toplote, tj. hlađenja.

Kako utvrditi da li je površina neravna?


Postoji mnogo metoda, ali jedna od njih je najefikasnija. Naime, kupi se lenjir proverenog proizvođača (recimo Rotring) koji se neće nikad upotrebljavati za crtanje, tj. služiće samo za ovaj postupak. Ako recimo proveravamo ravninu površine procesora, postupak je sledeći : Procesor se postavi na radni sto, kako je procesor u obliku četvorougla jasno je da ima svoje dve dijagonale. Lenjir se postavi na jednu od dve dijagonale u upravnom položaju, tj. kao da ga želite preseći dijagonalno, zatim uzmete malu baterijsku lampu, zamračite prostoriju i uperite svetlost ka delu gde se spaja lenjir sa procesorom, ako se u tom slučaju probija svetlost, onda je priča jasna, ravnanje kao i poliranje je neophodno, kako bi smanjili temperature, a samim tim i povećali overklok. Isti postupak ponovi se nekoliko puta, na obe dijagonale, kako bi bili 100% sigurni da je neophodan pomenuti zahvat.

Kako izravnati, odnosno polirati vazdušni hladnjak, vodeni blok ili POT?

Za ovaj poduhvat potrebno je nekoliko veoma bitnih stvari, kao što je vodena šmirgla (četiri vodene šmirgle : 800, 1000, 1500 i 2000), parče stakla sa ravnom površinom ( ja recimo koristim 200x200x10mm parče stakla) čija se ravna površina proverava na gore pomenuti način, zatim najfinija moguća krpica za čišćenje objektiva fotoaparata ili naočara (dve krpice po mogućnosti), kao i neizbežna Farecla G10 polir pasta.

DSCF1774.jpg

Postupak rada - uzećemo u obzir poliranje vodenog bloka. Na parče stakla pokvašeno vodom, postavlja se vodena šmirgla 800 finoće koju smo prethodno takođe pokvasili u vodi, zatim laganim kružnim pokretima uz što blaži pritisak ruke skidate jedan deo sloja bakarne ili aluminijumske baze, sve u zavisnosti o kom metalu je reč. Veoma je bitno da se pritisak na blok vrši u svim tačkama podjednako, kako bi se smanjila greška šmirglanja. Isto tako, postupak se ponavlja i sa 1000 šmirglom. Kada dođete do 1500 šmirgle, pored toga što ste je pokvasili stavljate i jednu do dve kapi Farecla G10 polir paste. Laganim kružnim pokretima u trajanju od 10 do 15 min zadržavate se na 1500 šmirgli, uz opasku da se povremeno ispere i da se ponovo stavi jedna do dve kapi farecla G10 polir paste. Ovaj postupak ponavlja se i sa 2000 šmirglom, gde se efekat ogledala lagano počinje pojavljivati.

Slika%201.JPG

Posle 10-15 minutne torture sa 2000 šmirglom i polir pastom, na red dolazi krpica za čišćenje objektiva ili „ćoroskopa“ . Staklo se dobro opere, krpica se nakvasi i dobro se ocedi, ako bi što manje tečnosti ostalo u njoj, i lagano se presvuče preko stakla. Na sredinu krpice stavi jedna do dve kapi polir paste i laganim kružnim pokretima, ponavljate postupak kao i kad ste koristili vodene šmirgle. Poželjno je da se na svakih 2 minuta, krpica i staklo opere i da se ponovi postupak. Samim tim, ogledalo efekat je sve više prisutan.

Slika%202.JPG

Posle 15 do 20 minuta poliranja, dobro se opere staklo, i pokvasi se nova krpica, dok se polir pasta više ne koristi , zatim laganim kružnim pokretima u trajanju od 10 do 15 min na pokvašenoj krpici, koju ćete povremeno ispirati, tj. prati sa šamponom za kosu ili sapunom, polako, ali sigurno posao ćete privoditi kraju. Posle završenog posla vodeni blok se očisti sa apotekarskim benzinom. Konačan proizvod uloženog truda.

Slika%203.jpg


Kako polirati procesor?
Poliranje procesora ne razlikuje se u mnogome od gore pomenutog postupka, sa nekim manjim izmenama. Od materijala potrebna je vodena šmirgla (dve vodene šmirgle :1500 i 2000), parče stakla sa ravnom površinom (200x200x10mm) čija se ravna površina proverava na gore pomenuti način, zatim najfinija moguća krpica za čišćenje objektiva fotoaparata ili naočara (dve krpice po mogućnosti), štapići za uši, aceton, kao i neizbežna Farecla G10 polir pasta. Postupak rada – uzećemo u obzir Intel Core 2 Quad Q6600 kod koga bi se benefit najviše i osetio. Na pokvašeno staklo, postavi se pokvašena 1500 šmirgla na čiji se centralini deo postavlja samo jedna kap Farecla G10 polir paste. Laganim kružnim pokretima u trajanju od 1 minut, skida se prvi sloj. Obavezno je da se na svaki minut, šmirgla opere, ali isto tako treba da se čisti procesor uz pomoć vate i štapića za uši na svakih 1 min. Nikako, ali nikako polir pasta sa vodom ne bi smela da dođe do pinova procesora, i ako do toga dođe, obavezno se uzme štapić za uši sva tečnost mora da se pokupi, stoga se i preporučuje što češće čišćenje procesora. Ovaj postupak se ponavlja sve do trenutka dok se ne dođe do bakarne baze, gde se sve isto ponavlja i sa 2000 šmirglom. Posle 10 do 15 minuta provedenih sa 2000 šmirglom i polir pastom, postepeno počinje se primećivati ogledalo efekat. Zatim, staklo se dobro opere, krpica za čišćenje objektiva se nakvasi i dobro se ocedi, kako bi što manje tečnosti ostalo u njoj, i lagano se presvuče preko stakla. Na sredinu krpice stavi jedna kap polir paste i laganim kružnim pokretima, ponavljate postupak kao i kad ste koristili vodene šmirgle.

Slika%204.JPG


Poželjno je da se na svakih 1 minut, krpica i staklo opere i da se ponavlja postupak sve dok se ne dođe do ogledalo efekta. Posle 15 do 20 minuta poliranja, dobro se opere staklo, i pokvasi se nova krpica, isto tako polir pasta više se ne koristi, zatim laganim kružnim pokretima u trajanju do 10 min na pokvašenoj krpici ponavljate postupak.

Slika%205.JPG


Slika%206.jpg


53f2fa3915.jpg

The end!
 
Pa to se na neki nacin podrazumeva, zna se koji su uslovi garancije mada, verovatno poslednja stvar koja ce crci je procesor ..

Inace ovo je re-post teme, postoji tema za diskusiju, pitanja i ostale stvari vezane za ovu tematiku:

Poliranje procesora, kulera, potova i WB blokova - Diskusija

Tema moze ostati otkljucana i ukoliko neko zeli mozda bi mogao da okaci i neki svoj rad sa kratkom pricicom. Ali da se potrudimo da ova tema ostane sto cisca.
 
Evo mog ručnog rada, nije baš najbolji efekat ogledala, ali za prvi put nije loše... A i kako je izgledao kuler pre poliranja je super. Temperatura mi se sa 30C u idle-u snizila za 2C, a u load-u za 7 stepeni! Koristio sam pazol pastu, pošto ovu gore G10 nisam mogao da nađem. Inače termalna pasta artic sliver 5.
EDIT: E, da! Temperature se odnose na E5200 oc na 3.825 MHz i proces poliranja je trajao 3 sata, jer je ovaj Titanov kuler imao malu izbočinu na sredini i trebalo mi je 2 sata da je uravnam sa ivicama, ostatak procesa je prošao glatko. Generalno ovaj kuler ima jednu od najlošijih završnih obrada (gledao sam više primeraka ovog modela), ali je sasvim solidan što se hlađenja tiče.
 

Prilozi

  • DSCN2767.jpg
    DSCN2767.jpg
    507.3 KB · Pregleda: 789
  • DSCN2769.jpg
    DSCN2769.jpg
    390.9 KB · Pregleda: 665
  • DSCN2775.jpg
    DSCN2775.jpg
    472.3 KB · Pregleda: 759
Poslednja izmena:
Zašto polirati procesor, vazdušni hladnjak, vodeni blok ili na kraju krajeva POT?

Kako to uvek biva, potreba za poliranjem javila se kod entuzijasta-overklokera, koji su na taj način koliko toliko pokušavali da smanje temperaturu svog CPU-a, GPU-a, ili nečeg drugog. Ali opet postavlja se pitanje, zašto polirati i da li je to baš neophodno? U krajnjim crtama poliranje je neophodno, ali samo kod vazdušnih hladnjaka, procesora, ili vodenih blokova kod kojih površina nije ravna, pa tako i prijanjanje za procesor ili GPU nije primetno svojom celom površinom, što na kraju dovodi to neadekvatnog skidanja toplote, tj. hlađenja.

Kako utvrditi da li je površina neravna?


Postoji mnogo metoda, ali jedna od njih je najefikasnija. Naime, kupi se lenjir proverenog proizvođača (recimo Rotring) koji se neće nikad upotrebljavati za crtanje, tj. služiće samo za ovaj postupak. Ako recimo proveravamo ravninu površine procesora, postupak je sledeći : Procesor se postavi na radni sto, kako je procesor u obliku četvorougla jasno je da ima svoje dve dijagonale. Lenjir se postavi na jednu od dve dijagonale u upravnom položaju, tj. kao da ga želite preseći dijagonalno, zatim uzmete malu baterijsku lampu, zamračite prostoriju i uperite svetlost ka delu gde se spaja lenjir sa procesorom, ako se u tom slučaju probija svetlost, onda je priča jasna, ravnanje kao i poliranje je neophodno, kako bi smanjili temperature, a samim tim i povećali overklok. Isti postupak ponovi se nekoliko puta, na obe dijagonale, kako bi bili 100% sigurni da je neophodan pomenuti zahvat.

Kako izravnati, odnosno polirati vazdušni hladnjak, vodeni blok ili POT?

Za ovaj poduhvat potrebno je nekoliko veoma bitnih stvari, kao što je vodena šmirgla (četiri vodene šmirgle : 800, 1000, 1500 i 2000), parče stakla sa ravnom površinom ( ja recimo koristim 200x200x10mm parče stakla) čija se ravna površina proverava na gore pomenuti način, zatim najfinija moguća krpica za čišćenje objektiva fotoaparata ili naočara (dve krpice po mogućnosti), kao i neizbežna Farecla G10 polir pasta.

DSCF1774.jpg

Postupak rada - uzećemo u obzir poliranje vodenog bloka. Na parče stakla pokvašeno vodom, postavlja se vodena šmirgla 800 finoće koju smo prethodno takođe pokvasili u vodi, zatim laganim kružnim pokretima uz što blaži pritisak ruke skidate jedan deo sloja bakarne ili aluminijumske baze, sve u zavisnosti o kom metalu je reč. Veoma je bitno da se pritisak na blok vrši u svim tačkama podjednako, kako bi se smanjila greška šmirglanja. Isto tako, postupak se ponavlja i sa 1000 šmirglom. Kada dođete do 1500 šmirgle, pored toga što ste je pokvasili stavljate i jednu do dve kapi Farecla G10 polir paste. Laganim kružnim pokretima u trajanju od 10 do 15 min zadržavate se na 1500 šmirgli, uz opasku da se povremeno ispere i da se ponovo stavi jedna do dve kapi farecla G10 polir paste. Ovaj postupak ponavlja se i sa 2000 šmirglom, gde se efekat ogledala lagano počinje pojavljivati.

Slika%201.JPG

Posle 10-15 minutne torture sa 2000 šmirglom i polir pastom, na red dolazi krpica za čišćenje objektiva ili „ćoroskopa“ . Staklo se dobro opere, krpica se nakvasi i dobro se ocedi, ako bi što manje tečnosti ostalo u njoj, i lagano se presvuče preko stakla. Na sredinu krpice stavi jedna do dve kapi polir paste i laganim kružnim pokretima, ponavljate postupak kao i kad ste koristili vodene šmirgle. Poželjno je da se na svakih 2 minuta, krpica i staklo opere i da se ponovi postupak. Samim tim, ogledalo efekat je sve više prisutan.

Slika%202.JPG

Posle 15 do 20 minuta poliranja, dobro se opere staklo, i pokvasi se nova krpica, dok se polir pasta više ne koristi , zatim laganim kružnim pokretima u trajanju od 10 do 15 min na pokvašenoj krpici, koju ćete povremeno ispirati, tj. prati sa šamponom za kosu ili sapunom, polako, ali sigurno posao ćete privoditi kraju. Posle završenog posla vodeni blok se očisti sa apotekarskim benzinom. Konačan proizvod uloženog truda.

Slika%203.jpg


Kako polirati procesor?
Poliranje procesora ne razlikuje se u mnogome od gore pomenutog postupka, sa nekim manjim izmenama. Od materijala potrebna je vodena šmirgla (dve vodene šmirgle :1500 i 2000), parče stakla sa ravnom površinom (200x200x10mm) čija se ravna površina proverava na gore pomenuti način, zatim najfinija moguća krpica za čišćenje objektiva fotoaparata ili naočara (dve krpice po mogućnosti), štapići za uši, aceton, kao i neizbežna Farecla G10 polir pasta. Postupak rada – uzećemo u obzir Intel Core 2 Quad Q6600 kod koga bi se benefit najviše i osetio. Na pokvašeno staklo, postavi se pokvašena 1500 šmirgla na čiji se centralini deo postavlja samo jedna kap Farecla G10 polir paste. Laganim kružnim pokretima u trajanju od 1 minut, skida se prvi sloj. Obavezno je da se na svaki minut, šmirgla opere, ali isto tako treba da se čisti procesor uz pomoć vate i štapića za uši na svakih 1 min. Nikako, ali nikako polir pasta sa vodom ne bi smela da dođe do pinova procesora, i ako do toga dođe, obavezno se uzme štapić za uši sva tečnost mora da se pokupi, stoga se i preporučuje što češće čišćenje procesora. Ovaj postupak se ponavlja sve do trenutka dok se ne dođe do bakarne baze, gde se sve isto ponavlja i sa 2000 šmirglom. Posle 10 do 15 minuta provedenih sa 2000 šmirglom i polir pastom, postepeno počinje se primećivati ogledalo efekat. Zatim, staklo se dobro opere, krpica za čišćenje objektiva se nakvasi i dobro se ocedi, kako bi što manje tečnosti ostalo u njoj, i lagano se presvuče preko stakla. Na sredinu krpice stavi jedna kap polir paste i laganim kružnim pokretima, ponavljate postupak kao i kad ste koristili vodene šmirgle.

Slika%204.JPG


Poželjno je da se na svakih 1 minut, krpica i staklo opere i da se ponavlja postupak sve dok se ne dođe do ogledalo efekta. Posle 15 do 20 minuta poliranja, dobro se opere staklo, i pokvasi se nova krpica, isto tako polir pasta više se ne koristi, zatim laganim kružnim pokretima u trajanju do 10 min na pokvašenoj krpici ponavljate postupak.

Slika%205.JPG


Slika%206.jpg


53f2fa3915.jpg

The end!

Sjajan tutorijal.
Zasto ne napisa koliko si mu spustio temperaturu posle ove operacije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo kako sam to ja uradio.Koristio sam smirgle finoce 320,600,1000,1500,2000 a poliranje odradio sa pastom za metale "Purol".:banana:
 

Prilozi

  • DSC02696.JPG
    DSC02696.JPG
    104.4 KB · Pregleda: 727
  • DSC02700.JPG
    DSC02700.JPG
    80 KB · Pregleda: 664
  • DSC02709.JPG
    DSC02709.JPG
    89.6 KB · Pregleda: 621
  • DSC02716.JPG
    DSC02716.JPG
    129.4 KB · Pregleda: 701
  • DSC02717.JPG
    DSC02717.JPG
    134 KB · Pregleda: 655
Evo ja imam isti kuler kao tvoj. Ja sma koristio smirglu od 500,1000,1500 i eto

 
Momci treba ju mi vodene smirgle i neka od pasta vidim ovde na topiku se pojavljuju dve razlicite...

Hocu malo da ispoliram bazu H50 ne svidja mi se kako je to fabricki odradjeno, a i Q6600 kad vec nemam garanciju.

Iz Zemuna sad pa ako neko moze da uputi gde ima da se kupe ove potrepstine sa poliranje u Beogradu/Zemunu.

EDIT: i koliko kosta sve to : )
 
Poslednja izmena:
bilo koja bolje snabdevena farbara

smirgle su ti 30-40 dinara po listu (A4 format) a paste zavisi koje, ovaj ferecla g10 je dosta skupa negde oko 1000din ta boca
 
ima li neko manje pakovanje te ili druge paste? : )
 
Poslednja izmena:
Ja sam polirao Q6600 koji sam prodao pre mesec dana, i mogu ti reci da ti je pasta potpuno nepotrebna...
:)

inace smirgle koje sam koristio su 500/800/1000/1500/2000
 
Za baš mirror finiš ipak mora pasta. Jeste 2000 sitno, ali to "ogledalo" izgleda malo štrokavo, ipak nije kao sa pastom. Probao i ja više puta, smara me pasta opasno jer najviše vremena zapravo ode na poliranje njome, ali razlika se ipak vidi krastavac. :D
 
ipak mislim da je najbolje ovako 500/1000/1500/2000/2500 +neka polir pasta. Bez paste nemoguce dobiti pravi mirror finish.
PlayBoy, hocemo onda kupiti g10? :)
 
Mnogo kume :)

Realno poenta je da ti povrsina bude glatka i 100% ravna a meni nije bitno da stavim novcic na procesor i da se on ocrtava savrseno i da to slikam :)

Poenta je da "poravnas" neravnu povrsinu procesora, a polir pasta tu nema nikakve uloge sem estetike, a meni stvarno nije bitno da li je kao ogledalo ili je "musavo" ogledalo, :) Corsair H50 i pasta idu preko njega tako da... :)
 
Vec je bilo u pra razlicitih tema - pasta ti treba ako si "fensara", ako imas neku potrebu da uglacas procesor da bude za slikanje, nista vise...jedina njena uloga je da poveca sjaj i da "mirror finish", znaci uloga je kranje estecka...da mozes da stavis novcic ili sraf na procesor i da slikas...

Poliranje sluzi ako je povrsina baze kulera(IHS procesora) neravna...ako imas potrebu za slikanjem ti iskesiraj 1800din pa nam okaci slike da te pohvalimo kako se sve "sija" :)
 
nikako nisam fenser da kupim taj g10, ima pazol paste, taj kosta 150din :D
 
polps.jpg


Smirgle 600, 800, 1000, 1500. Ogledalo tj. finish nisam hteo prvo da radim ali setih da imam nekakvu pastu koju sam pre par meseci kupio pa rekoh da probam. Inace pastu sam koliko se secam platio ~150 din. Obicna polir pasta za metal.
 
Poslednja izmena:
U nedelju kupih ovaj Thermaltake Contac 29,cisto kao neku alternativu za skrnavi box cooler,i cisto da mi posluzi za neki blazi OC,i danas se odlucih da ga bacim na smirglu(kuler naravno :d )tj da mu ga dam malo po sjaju....i razultati su vise nego zadovoljavajuci!2-3 stepena dole kako u full load-u,tako i u idle,i to sve lepo na 3.8 ghz!stvarno lepi rezultati za kuler koji me je kostao 1.800 din,nisam se nadao da cu moci da vozim cpu na tom kloku sa ovim kulerom....nazalost nisam imao dobar aparat da slikam izbliza poliranu bazu,pa sam fonom slikao samo telo kulera...inace,koristim i neku budjavu no-name pastu,kontam da bi sa nekom kvalitetnijom temp isla dole bar jos 2 stepena.sve to sa fanom na auto.:wave:
 

Prilozi

  • temp.jpg
    temp.jpg
    370 KB · Pregleda: 199
  • DSC00387.JPG
    DSC00387.JPG
    236.3 KB · Pregleda: 216
  • DSC00388.JPG
    DSC00388.JPG
    194.6 KB · Pregleda: 187
  • DSC00389.JPG
    DSC00389.JPG
    244.6 KB · Pregleda: 185
2-3c u full-loadu i nije neki pomak...znaci da je baza bila dobro obradjena fabricki ;)

Nego malo me cudi sto si dobio 2-3c u idle i full loadu. Obicno kad dobijes 2c u idle u load-u bude dosta vise, cak i 7-8c .
 
nema veze,meni dosta i ovoliko,za te novce! :)krastavac,trebao sam to malo detaljnije istestirati,ovako su samo odokativna zapazanja,ali je definitivno poliranje odradilo svoj posao :)
 
Poslednja izmena:
Samo me zanima kako je smanjio system temperaturu za 5*C (sa 40* na 35*C) Verujem da je otvorio sirom prozore, posto se vidi da je radjeno 8 januara, pa kontam da je dodatno ohladio i prostoriu u kojoj je radio, inace lepo ga je "odradio" samo opet ne verujem u preciznost merenja.
 
Akcenat mu vuce na Australijanca :D
 
Nazad
Vrh Dno