Šta je novo?

[CPU cooler] Arctic Cooling Freezer Xtreme

Bishop

Slavan
Učlanjen(a)
11.07.2007
Poruke
1,129
Poena
350
Posle rešavanja velikog zagrevanja grafičke kartice, kao i extremno visokih temperatura uz pomoć fantastičnog coolera kompanije Artic Cooling (Accelero S1 rev. 2), na red je došla i zamena box coolera i smanjenja buke koja dopire iz kućišta.
Pošto na otvaranju Bench housa nadjoh vrlo redak cooler na našem tržištu, a koji odavno merkam, odmah sam ga kupio. U pitanju je još jedan proizvod kompanije Artic Cooling (Freezer Xtreme).
Osnovni podaci:
Heatsink 130L x 100W x 131H mm
Fan 120mm x 1
Fan speed 800 -1500 RPM (Controlled by PWM)
Air flow 35.7CFM / 60.7 m3/h
Maximum Cooling Capacity 160 Watts
Weight 608g


Cooler poseduje 8 bakarnih heatpipe-ova što je odlično za cooler u ovom rangu. Takodje cooler je dosta težak, što bi trebalo da mu omogući dobro prijanjanje. A sad malo o montaži...

Cooler dolazi u, ne baš atraktivnom, pakovanju, ali kao i obično, tako nešto ni neočekujem od AC-a. U pakovanju se nalazi naravno sam cooler, vrlo kratko i oskudno uputstvo za montažu istog, komplet za montažu na Intel-ov Socket 775, kao i na AMD-ove Sockete AM3, AM2+, AM2 i 939, i nalepnica AC-a za kućište.




Ono što se da primetiti na prvi pogled je da završna obrada nije baš najsjajnija, ali ako se uzme u obzir da je to ipak cooler neke srednje klase onda to i nije za veliku zamerku. Podnožje samog coolera je izradjeno od bakra i bilo bi ga dobro ispolirati za neke bolje rezultate, ja lično nisam to radio.

Pre skidanja stock coolera uradio sam malu proveru temeratura. Procesor sam opteretio sa Prime95-com. Mrzelo me je da čekam dalje pa sam ga tako pustio da odradi samo jedan test, ali je temp. bila konstantna, pa sam smatrao da dalje nema potrebe mučiti procesor, obzirom da je temp. već došla u neke opasne granice.




Na red je došlo skidanje stock coolera, koje je proteklo vrlo lako sobzirom da je neposredno pre toga radio na 70+°C, termalna pasta je popustila, tako da se cooler lako odlepio. Procesor sam očistio medicinskim benzinom, koji vrlo lako skida termalnu pastu. Očistio sam i socket od stare paste, vrlo je važno da se stara pasta dobro ukloni.

***VAŽNO*** - Vodite računa prilikom čišćenja socketa, jer vam se može desiti OVA neprijatnost kao meni. Još jednom se zahvaljujem celoj ekipi Bench Housa, posebnu user-u [Mancha], koji su mi poptavili to što sam sjeb’o. Dakle VODITE RAČUNA.

Podnožje za socket 775 se montira bez šrafića, na principu tiplova. Mali beli tiplovi se ubace u rupice na podnožju, zatim se samo postavi na odgovarajuće rupe na ploči. Zatim se crni štapići samo ubodu u bele tiplove. Ovaj deo ide poprilično teško, maltene ih je nemoguće ubosti samo prstima, pa sam se ja poslužio narodnom metodom:D...ćale je poravnio jedan širi ekser, koji sam postavio na vrh crnih štapića i polako čekićem kuckao dok niu ušli do kraja. Ako pratite ovu metodu, takodje morate biti izuzetno oprezni, jer ako vam sklizne ekser možete trajno oštetiti ploču.






Sa coolera je skinuta fabrička pasta (MX_2) koja dolazi naneta na njemu i koja je dosta dobra, ali ja sam išao na proverenu varijantu OCZ FREEZE.



U sred coolera se nalazi 12cm fan koji se vadi na taj način što se pritisne sa strane kažiprstima i samo se povuče na gore. Fan morate izvaditi, kako bi ste nastavili montažu.



Kada ste izvadili fan, naneli termalnu pastu na procesor (preporučujem da pastu razmazujete u tankom i ravnomernom sloju po procesoru), stavljate cooler na procesor. Ovde vam je potreban duži namagnetisani štafciger, jer se šrafovima pristupa kroz prazninu koja je nastala vadjenjem ventilatora. Ovo je ujedno i najkomplikovaniji deo montaže, jer je poprilično sve suženo, a i nemate dovoljno svetlosti, pa je preporučljivo da imate nekoga ko će vam obasjavati nekom lampom ili da nosite one lampe za glavu, kao ja.
Pažnja: Šrafove zatežite ravnomerno, dakle malo jedan, malo drugi, da ne bi došlo do toga da cooler sklizne u jednu stranu ili da se toliko nategne, da je prosto ne moguće zašrafiti drugi šraf.




Kada ste zašrafili cooler osetićete da dosta stabilno stoji, pa ako je tako možete vratiti fan na svoje mesto i ubosti ga u ploču.





Fan je dosta tih, gotovo nečujan, na 800RPM-a dok je na 1500RPM već čujan, ali neznatno u poredjenju sa brujanjem box coolera. Deklarisana buka na 1500RPM-a je 0.5Sone ili 20dB (1 Sone = 40dB) što je po meni dovoljno tiho.

Naravno da bih video šta sam uradio ponovio sam uradio test sa početka strane i prezadovoljan sam rezultatima, jer je temp. pri Full Loadu bila niža za nekih 15°C (na 1500RPM-a).




Zaključak je da je ovo odlična kupovina i da je odličan odnos cena/kvalitet.

Na sledećim linkovima možete pogledati i neke ozbiljnije review-e
TweakTown
Guru3D



P.S. I za kraj neka se zna gde sam ga kupio :D

 
Poslednja izmena od urednika:
Lep review,svaka chast za trud.Mene je malo grizla saves' shto nisam odradio neshto slicno kad sam kupio TRUE Black,ali sam bio toliko nestrpljiv da gi turim u kompujter da nikakvo nepotrebno gubljenje vremena nije dolazilo u obzir.:d

Dobro je to chudo,mada je nacin montaze malo smor...
 
Vrlo uredno napisano, samo nisi okacio i nove temp. ?
I Ji ti nesto preturao po post-u pa ako nesto fali reci slobodno :d

Ja sam javio da izmeni deo teksta, a slike sam zaboravio da okačim, tako da ću to uraditi čim dodjem kući, jer sam ih spremio, ali eto krastavac, od puno slika najvažnije zaboravio.:wave:
 
Greška u temperaturama

Evo da se javim još jednom i prijavim svoju grešku u merenju tempertura.
Vrlo mi je teško da priznam svoju grešku i priznam vam svima da su temperature 10°C NIŽE:D od prikazanih u testu:banana::banana::banana:

Nisam podesio Core Temp pa je prikazivao veće temp. nego što zaista jesu.
U attachmentu sam dodao sliku na kojoj su prikazana podešavanja TJMax vrednosti za različite procesore i stepeninge...



PS. Samo da dodam da su sadašnje temperature sa CoreTempa na slici iznad, prave, ali vent radi na 800RPM-a:wave:
 

Prilozi

  • tjmax.jpg
    tjmax.jpg
    38.7 KB · Pregleda: 184
Hm, dobro, ti koristiš Intel. Montiranje kulera na 775 podnožje nema taj problem. Nego, ne mogu sa fotke da zaključim: da li taj kuler na am2 soketu duva na gore ili prema zadnjoj strani?
 
Kako mislish dupla? Mislish da sa obe strane ima po cetiri i da se krajevi cevi zavrsavaju u bazi?
Zar nije logicno da su to cetiri cevi koje prolaze kroz bazu a pocinju/zavrsavaju se na vrhu hladnjaka?:)
 
Kako mislish dupla? Mislish da sa obe strane ima po cetiri i da se krajevi cevi zavrsavaju u bazi?
Zar nije logicno da su to cetiri cevi koje prolaze kroz bazu a pocinju/zavrsavaju se na vrhu hladnjaka?:)

Pa dobro, a zar nije logično da im je na ovaj način i efikasnost odvodjenja toplote duplo veća nego da su samo sa jedne strane:trust:

:wave:
 
Znam to. nego možda se nisam lepo izrazio, veći je efekat ovako postignut nego da cev iz baze izlazi samo na jedan kraj. Da li me sada razumeš, na šta mislim?

Ma sve to zavisi od kompletnog kulera, a i takav je tip kulera imas jedno 1000 modela sa cevima i telom kulera koje su kao na tvom kuleru.
 
Znam to. nego možda se nisam lepo izrazio, veći je efekat ovako postignut nego da cev iz baze izlazi samo na jedan kraj. Da li me sada razumeš, na šta mislim?

Niko to nije ni rekao. Rekao sam da ima 4 a ne 8,i nema duplih 4 jer bi to opet doslo na 8,nego ima 4...Kraj price. Pogresio si pa sta sad.Svakom se desi.
 
Niko to nije ni rekao. Rekao sam da ima 4 a ne 8,i nema duplih 4 jer bi to opet doslo na 8,nego ima 4...Kraj price. Pogresio si pa sta sad.Svakom se desi.

Ma da u opisu sam bezveze napisao 8, ali sam posle uvideo grašku, mogao bi neko od Modova da ispravi grešku u opisu u prvom postu:wave:napišite da ima 4 heatpipe-a koji izlaze na dve strane
 
Poslednja izmena:
Koliki je nivo buke kod ovog kulera ? Pregledao sam dosta testova, i opisa ... svi ga hvale kao jedan od najtiših. Meni je najbitnije da kuler bude bešuman, pošto je ovaj stock kuler koji trenutno imam isuviše bučan. Da li postoji neki kuler u ovom cenovnom rangu, koji proizvodi manje buke ?
p.s
Možda bi trebalo promeniti naziv teme u ARCTIC(trenutno piše ARTIC) čisto radi lakšeg nalaženja teme :))
 
Poslednja izmena:
Mene interesuje koliko ti je bishop siroko kuciste i koliko ti ostaje slobodnog prostora do bocne stranice.
Danas sam nesto u BH gledao taj kuler.
 
Koliki je nivo buke kod ovog kulera ? Pregledao sam dosta testova, i opisa ... svi ga hvale kao jedan od najtiših. Meni je najbitnije da kuler bude bešuman, pošto je ovaj stock kuler koji trenutno imam isuviše bučan. Da li postoji neki kuler u ovom cenovnom rangu, koji proizvodi manje buke ?

Cooler je vrlo tih, imaš gore u opisu da je nivo buke na maksimalnom broju obrtaja oko 20Db, jedino što mi pada na pamet, a da je tiše su neki noctua, cooleri

Možda bi trebalo promeniti naziv teme u ARCTIC(trenutno piše ARTIC) čisto radi lakšeg nalaženja teme :))

Hvala, to zaista nisam ni primetio, greška u kucanju,a posle je samo išao paste (pošto sam prvo sve kucao u wordu) prijavicu nekome od modova da promeni:wave:

Mene interesuje koliko ti je bishop siroko kuciste i koliko ti ostaje slobodnog prostora do bocne stranice.
Danas sam nesto u BH gledao taj kuler.

Mislim da je prema specifikacijama ovo kućište široko 19,5cm, mislim da ima više od 2cm do stranice kućišta:wave:
 
Poslednja izmena:
Hm ... vrti se na 1500 obrtaja, ali temperatura procesora 90 stepeni !!!
I to na amd 4200+ Da li neko ima ideju sta bi mogao da bude problem ?
 
Hm ... vrti se na 1500 obrtaja, ali temperatura procesora 90 stepeni !!!
I to na amd 4200+ Da li neko ima ideju sta bi mogao da bude problem ?

Okači neki screen schoot. Kroz koji program pratiš temperature?

Najverovatnije da nije lepo nalegao na CPU, proveri još jednom,razmontiraj sve i ponovo postavi:wave:
 
Kroz SpeedFan i u biosu sam gledao temperature :) Hvala na ovako brzom odgovoru.
Da li da nanesem novu termalnu pastu mozda ?
Inace totalno je besuman i na 1500 obrtaja, prosto sam odusevljen :))

+edit+
Razmontirao kuler i ponovo ga namestio, temperatura 70stepeni
 
Poslednja izmena:
Nakon stavljanja nove termalne paste, temperatura pala na 38 :)
Ali na podnozju ipak malo klacka levo desno ako se rukom pomera.
 
Poslednja izmena:
Nakon stavljanja nove termalne paste, temperatura pala na 38 :)
Ali na podnozju ipak malo klacka levo desno ako se rukom pomera.

Eto vidiš. Najverovatnije da prethodna dva puta nisi dobro namontirao cooler jer i ta MX2 pasta je dosta dobra.
Da li si kada si montirao prvo ubacio one bele pinove u socket pa preko njih stavio crni plastični deo ili si u rupice od tog crnog dela ubacio i bele tiplove, pa nakon toga stavio na socket i nakon toga pričvrstio sa crnim pinovima. (kao što je prikazano na slici 6. Jer ja sam prvo namontirao tako što sam ubo tiplove u rupe na ploči, preko njih stavio taj crni deo i fiksirao ga pinovima, pa cooler uopšte nije ni nalegao na CPU...možda je tu bila greška???:wave:


Krcka verovatno zato što celo podnožje za montažu od plastike, ali nemoj ga pomerati, pa neće, cooler stoji vrlo stabilno na procesoru.
 
:)
Tu nije bila greška sigurno, pošto imam AM2 ploču tako da onaj crni plastični deo nisam koristio.
Za AM2 imaju ona 2 mala metalna dela, koja se zašrafe na podnožje kulera. Nakon toga se bukvalno kao štipaljka samo nakači na ram. Taj sistem mi deluje malo nestabilno jer se kuler od 600grama drži na 2 tačke, pa zato i može da klacka levo desno ako se primeni sila u tim pravcima.

Evo slike ploče
motherboard_productimage_m57sli-s4_big.jpg
 
:)
Tu nije bila greška sigurno, pošto imam AM2 ploču tako da onaj crni plastični deo nisam koristio.
Za AM2 imaju ona 2 mala metalna dela, koja se zašrafe na podnožje kulera. Nakon toga se bukvalno kao štipaljka samo nakači na ram. Taj sistem mi deluje malo nestabilno jer se kuler od 600grama drži na 2 tačke, pa zato i može da klacka levo desno ako se primeni sila u tim pravcima.

Aha OK izvini. Nije mi ni palo na pamet da možda imaš AMD:wave:
 
Poslednja izmena:
Bishop-e ja bi uzeo ovaj kuler ali imam jedno pitanje molim za odgovor imam ANTEC 900 kuciste pa me zanima da li na amd ploci am2 i am2+ moze da se namontira da stoji vodoravno? Jer se bojim da je mnogo visok i nalazi se u pravcu bocnog kulera na bocnoj stranici pa dal ce moci da stane u kuciste a da ne mora da sklanjam taj kuler na bocnoj stranici? Hvala unapred srecna ng i bozicni praznici... Tj vidim da kod tebe stoji vodoravno e pitam se da li tako moze da stoji na am2+ ploci?
 
Poslednja izmena:
Stvarno ne bih znao, Cooler je dosta visok, moraćeš dobro da premeriš.

Znam da kod mene ne bi stao jedan cooler na bočnu stranu od njega, ali tvoje kućište je malo šire, tako da :S:

Takodje sve najbolje u NG
 
Nazad
Vrh Dno