Šta je novo?

WiFi krađa protoka / zaštita

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
imam jedno pitanje za ljude koji su koristili AirCrack, zabavljam se tražeći šifru za komšijinu mrežu, "nahvatao" sam tek oko 10.000 IV-ova (pošto se ne koristi mnogo i nisam u dobro položaju) i pokrenuo AirCrack da traži WEP ključ. On radi već 35 sati (znam da je problem što imam tako malo IV-ova), pa me zanima jel to normalno da radi toliko i jel bi sa većom bazom brže završio?
 
Meni nije jasno zasto ne pustiti free Internet, sto sam ja upravo i uradio. Gledam sinoc oko 8 neko se zakacio, bio 20tak minuta na netu, neki mali protok ostvario, vidim u Attached Devices neko cudno ime, ukucam u Google izbaci mi gomilu Facebook stranica, prezime je u pitanju, sve Austrijanci. Kasnije se poklopilo da se taj neko zakacio oko 11 uvece ponovo, a i ja krenem vani da kupim cigare, obratim paznju po parkiralistu ispred zgrade da nema neko Austrijske registarske tablice, kad ne samo da ima, nego neka klinka sa lap-topom sjedi u autu :)

E, sad ako se njoj da u 11 uvece sa lap-topom sjediti u autu na parkiralistu onda je meni najmanji problem da pustim net for free. U slicnim situacijama sam nebrojeno puta bio i sam, treba u gradu nesto na brzinu da odem na net, ili odem u Beograd ili negdje drugdje na 10tak dana, pa bi malo da vidim i na netu sta ima, a ono nema nigdje neki free WiFI.

Ukoliko se nakaci neko sa nekim velikim downloadom, lako je njega otkaciti, ali cak i da skine po neki film ili nesto slicno ni to mi nije problem. Internet uglavnom koristim ujutro uz kafu da malo obidjem stampu i forume, tako i uvece pred spavanje, a net stalno ukljucen, pa kad vec placam sve to, neka ga bar neko i koristi.

Ne razumijem ove sto smatraju to kradjom, odnosno one sto su heppy jer su nekome "ukrali" ili ove sto pizde jer im je "ukradeno". Evo ti brate slobodno, pa koristi. OK, zastita podataka je nesto drugo, ali za bitne podatke se ne koristi WiFi, cak je dobro izbjeci i komp vezan za Internet, za te stvri se napravi posebna mreza, bez neta, bez WiFi, pa da vidimo kako ce neko da joj pristupi.
 
:))

Za one koji citaju ovu temu od pocetka - odustao sam od pronalazenja ko mi je razbio WEP, kupio sam novi ruter koji podrzava WPA2 i menjam sifru jednom nedeljno, stavio sam mac filter i tesko da ce mi neko upasti pogotovo zato sto cesto menjam sifru.

Pratim vase postove i googlam i dosao sam do zakljucka da se vecina vas ovde bavi razbijanjem komsijskih mreza! :)

Iskreno, ko koristi WEP sam je kriv, video sam da je njegovo razbijanje cista igrarija ali WPA2 sa svim mogucim simbolima sa tastature tesko da ce neko da mi provali, pritom i menjam cesto pass. Koliko sam video, svi razbijaju WPA preko nekih recnika sto moze da traje beskonacno. Svaka cast ako neko moze to uraditi na drugi nacin. U slucaju da taj poseduje takvo znanje, ne bi on jurio moju konekciju. :)
 
pa po onome od pocetka cak se ispostavilo da je taj koristio net samo za surf, tako da ti nisi ni bio ugrozen, ko hoce da koristi net da skida nesto sigurno nece da se zeza pa koristi ove free, ili koje moze da razbije, a koliko vidim svuda u svetu su podrzane tako te free mreze sto od samih ljudi, raznih kafica koji imaju velike domete, do samih provajdera koji gledaju da pokriju delove gradova sa free netom za surf,a kod nas je to sve jos daleko...
 
Za one koji citaju ovu temu od pocetka - odustao sam od pronalazenja ko mi je razbio WEP, kupio sam novi ruter koji podrzava WPA2 i menjam sifru jednom nedeljno, stavio sam mac filter i tesko da ce mi neko upasti pogotovo zato sto cesto menjam sifru.

Jos da kupis pusku..:)
 
Neznam sta vam smeta ako se neko nakaci na vas i skine koji MB procita mailove pa necete propasti.
 
bolesni ste..... jaja cje vam otpasti za par MB / dan ...

necu da se neko grebe ceo zivot, iskoriscavao me je mesec-dva pa neka uplati sada, red je

nije nista vise dz (sem sluzbenih kola :))


Nemojte molim vas da branite te likove koji kradu jer sam sto posto siguran da ni vi ne biste voleli da imate parazite na mrezi i sigurno ne drzite vase mreze otkljucane da bi se i drugi sluzili kada im zatreba....

Nisam stipsa, da me neko pita da mu dam sifru na neko vreme, nije nikakav problem ali ovako ne ide...
 
Poslednja izmena:
Nemojte molim vas da branite te likove koji kradu jer sam sto posto siguran da ni vi ne biste voleli da imate parazite na mrezi i sigurno ne drzite vase mreze otkljucane da bi se i drugi sluzili kada im zatreba....

Nisam stipsa, da me neko pita da mu dam sifru na neko vreme, nije nikakav problem ali ovako ne ide...

Ti kao da nisi procitao moj post iznad. Ja to ne smatram kradjom, odnosno, onaj ko se zakaci na moju mrezu (evo, trenutno zakacen jedan komsija) ima apsolutno moju dozvolu da koristi resurse ka Internetu. WiFi router mi je uljucen 24 sata dnevno.

Ja trenutno vrlo malo koristim net, tacnije bandwidth, jucer sam downloadovo ISO DVD Slackvera 13.0 i to mi je prvi veci download poslje mozda dva mjeseca. Sestra zna tu i tamo da visi na skypu sa webcamom. Ajd, da kazem da tu zna biti nekog protoka. Medjutim, kad vec placam 1350 RSDa mjesecno za ADSL, zasto ne bi pustio komsijama? Ukoliko mi treba full protok (vrlo rijetko, ali znalo se desavati), stavljao sam sifru na router, pa bi je poslje tih nekoliko sati ili sutradan sklonio. Uostalom vidi sam: koliko vremena koristis koliki bandwidth u odnosu na 24 sata i ukupan bandwidth koji mreza dozvoljava, pa ces vidjeti koliko resursa stoji neiskoristeno, a koje placas.

U IT je uvijek postojala dobra volja za razvoj, da nije tako ne bi imali evo, bas taj Slackware, npr.

Takodje, nadam se da ces ostati dosljedan samom sebi i nikada se neces zakaciti na neku slobodnu mrezu i koristiti njene resurse.
 
Poslednja izmena:
necu da se neko grebe ceo zivot, iskoriscavao me je mesec-dva pa neka uplati sada, red je

nije nista vise dz (sem sluzbenih kola :))


Nemojte molim vas da branite te likove koji kradu jer sam sto posto siguran da ni vi ne biste voleli da imate parazite na mrezi i sigurno ne drzite vase mreze otkljucane da bi se i drugi sluzili kada im zatreba....

Nisam stipsa, da me neko pita da mu dam sifru na neko vreme, nije nikakav problem ali ovako ne ide...

Daj Boze da ti provale i WPA2 sifru kad si toliko zapeo da zakljucas, kao da ti je toliko bitno sto neko udje na face ili google... :D:d:D
 
...

Dosta je ljudi koji zastupaju teoriju da je pozeljno ponuditi ljudima ono čega imaš više nego što ti je potrebno, pa bilo to novac, hrana, odeća ili u ovom slučaju internet protok. I sam bih voleo da živimo u okruženju koje više ceni takve stavove i radi u tom pravcu, više humanosti nije škodilo nijednom društvu.

Međutim, postoji razlika u tome da li novac ili odeću/hranu velikodušno donirate u neki humanitarni fond koji ta sredstva prosleđuje onima kojima je najpotrebnije ili vam svako može zavući ruku u džep ili prošetati po stanu i uzeti šta mu je potrebno.

Slična stvar je sa wifi internet pristupom, siguran sam da bi većina ostavila mrežu bez enkripcije samo kad bi mogla da bude uverena da će komšije u okruženju iskoristiti taj gest dobre volje da se posluže kada im je internet konekcija neophodna i da neće svlačiti TB materijala sa neta ili još gore preturati po tuđim fajlovima. Nije u redu da neko, navodno, nema novca za internet a sa druge strane je spreman da nekontrolisano zloupotrebljava tuđe nezaštićene ili u ovom slučaju namerno otvorene mreže. A takvih je dosta.
 
Poslednja izmena:
necu da se neko grebe ceo zivot, iskoriscavao me je mesec-dva pa neka uplati sada, red je

nije nista vise dz (sem sluzbenih kola :))

e moj bato, kukaš tu neko te iskoristio mesec-dva :)

ja sam jednu devojku iskorišćavao bar šet meseci :D

na kraju smo se upoznali i popili piće,)

epilog

"ziveo free net"

ko zna šta sve može da izrodi :wave:
 
e moj bato, kukaš tu neko te iskoristio mesec-dva :)

ja sam jednu devojku iskorišćavao bar šet meseci :D

na kraju smo se upoznali i popili piće,)

epilog

"ziveo free net"

ko zna šta sve može da izrodi :wave:

Eh da je više takvih slučajeva :D ja sam nailazio uglavnom na onu tamniju stranu ove priče.
 
Najbolji i najjeftiniji provajder HG520 nema boljeg:D
 
Donekle se slazem i sa onima koji brane i sa onima koji podrzavaju ideju o otvaranju rutera. Ali postavlja se jedno pitanje. Sta ako vi nekome maznjavate net i kazete "Pa nece mu otpasti jaja za par MB" (kako se ovde culo) a on recimo placa protok a nema flat? I onda mu nabijete racun. Covek je u stanju da svaku dobru ideju zloupotrebi.
 
Ja sam protiv ustupanja neznancima internet konekcije, 99% ljudi nece verovatno opterecivati protok i zloupotrebljavati vasu dobrotu ali tu je i sigurno 1% koji ce pokusati da zloupotrebe. Sta god neko da uradi na netu, bilo kakav post na nekom forumu, ostace moj IP i ako se radi o nekoj budali, u nekom slucaju ja mogu da budem odgovoran. Ipak je neko meni bio razbio wep sifru a u okruzenju ima bar 3 nezasticena HG520s. Da li je taj neko radoznao pokusao da mi i preko mreze pristupi podacima na kompu, ne znam a necu ni da rizikujem.

Po postovima vidim da neki imaju i prijatna iskustva ali iskreno, ne volim da rizikujem.. Naravno, svako ima pravo na svoje misljenje i na postupanje shodno njemu.

Inace, cela ova situacija je bila korisna za mene. Naucio sam dosta toga o zastiti o kojoj do pre pola godine pojma nisam imao.
 
Ja sam protiv ustupanja neznancima internet konekcije, 99% ljudi nece verovatno opterecivati protok i zloupotrebljavati vasu dobrotu ali tu je i sigurno 1% koji ce pokusati da zloupotrebe. Sta god neko da uradi na netu, bilo kakav post na nekom forumu, ostace moj IP i ako se radi o nekoj budali, u nekom slucaju ja mogu da budem odgovoran. Ipak je neko meni bio razbio wep sifru a u okruzenju ima bar 3 nezasticena HG520s. Da li je taj neko radoznao pokusao da mi i preko mreze pristupi podacima na kompu, ne znam a necu ni da rizikujem.

Po postovima vidim da neki imaju i prijatna iskustva ali iskreno, ne volim da rizikujem.. Naravno, svako ima pravo na svoje misljenje i na postupanje shodno njemu.

Inace, cela ova situacija je bila korisna za mene. Naucio sam dosta toga o zastiti o kojoj do pre pola godine pojma nisam imao.

Pa to je potpuno normalno razmisljanje. Sta da ja ili bilo ko drugi razmislja o tome sta ce mu se dogoditi. Zabrana za sve i cao.
 
Pitanje za iskusnije, kako da kikujem sa "komsijinog" havajca parazite, tj. kako da znam koja mu je mac adresa? Logicno mi je da je ona prva na spisku ali ne mora da znaci?
(btw i ja mu zajmim net ali samo za surf :D)
 
Poslednja izmena:
Da li je taj neko radoznao pokusao da mi i preko mreze pristupi podacima na kompu, ne znam a necu ni da rizikujem.
Inace, cela ova situacija je bila korisna za mene. Naucio sam dosta toga o zastiti o kojoj do pre pola godine pojma nisam imao.
Sad mozes da zastitis xxx i mp3 i bice samo tvoji :d
 
Slična stvar je sa wifi internet pristupom, siguran sam da bi većina ostavila mrežu bez enkripcije samo kad bi mogla da bude uverena da će komšije u okruženju iskoristiti taj gest dobre volje da se posluže kada im je internet konekcija neophodna i da neće svlačiti TB materijala sa neta ili još gore preturati po tuđim fajlovima. Nije u redu da neko, navodno, nema novca za internet a sa druge strane je spreman da nekontrolisano zloupotrebljava tuđe nezaštićene ili u ovom slučaju namerno otvorene mreže. A takvih je dosta.

E, ako ce neki geek da koristi moju 1Mbps mrezu za dovlacenje TB podataka neka je vala slobodno koristi :D Da vidimo koliko ce nervi da mu izdrze kad uzme u obzir cinjenicu da moja mreza zna postati vrlo nestabilna u takvim situacijama, zna se zakljucati na nekoliko sati ili dan - dva, u zavisnosti od mojih potreba za bandwidthom.

Drzanje otvorene mreze podrazumjeva da komsija koristi njene resurse u nekim pristojnim granicama, ako ne zbog mene, a ono bar zbog drugih komsija koji se znaju nakaciti na istu. Ukoliko neko ima potrebe za stalnim Internetom i dovlaci velike kolicine podataka, ovako jedna otvorena mreza sigurno nece zadovoljiti njegove potrebe.

Ja sam protiv ustupanja neznancima internet konekcije, 99% ljudi nece verovatno opterecivati protok i zloupotrebljavati vasu dobrotu ali tu je i sigurno 1% koji ce pokusati da zloupotrebe. Sta god neko da uradi na netu, bilo kakav post na nekom forumu, ostace moj IP i ako se radi o nekoj budali, u nekom slucaju ja mogu da budem odgovoran.

JP Informatika je nedavno pokrila sa WiFi-om citav uzi centar Novog Sada, i to sa vrlo pristojnom brzinom. Telenor vec godinu i po drzi pokrivenim Dunavski park, kod fakulteta je citav prostor pokriven akademskim WiFi-em, kad zadjes medju zgrade, nema shanse da ne nadjes neku free mrezu, Merkator drzi otvorenu mrezu i to sa nekom velikom brzinom. Svaki drugi kafic drzi otvorenu mrezu. Hoteli, ostale firme... Telekom izdao bog te pita koliko po defaultu otkljucanih rutera, pa da se tako lako prave *****rije, zar ne mislis da bi slobodan WiFi bio malo manje rasprostranjen? Sve i da dodje neko takav uvijek imas u log fajlu njegovu MAC adresu.

http://www.novisad.rs/sh/content/besplatan-bezicni-internet-u-centru-novog-sada-novi-novi-sad
http://www.blic.rs/vojvodina.php?id=121980
 
Poslednja izmena:
@Atreid
Na stranu što nam se mišljenja razlikuju, poštujem svačije pravo da ima svoje, međutim mešaš pojmove, hot-spot u parkovima, kafićima i hotelima nije isto što i privatna wifi mreža nekog pojedinca. Preko hot-spota imaš pristup određenim internet sadržajima, većina portova osim onih za surf, mail i chat je zatvorena, takav sistem je uglavnom postavljen i administriran od strane ljudi koji se razumeju u mreže i sigurnost na njima. Preko hot-spota nemas pristup Telenorovoj ili nekoj drugoj mreži pravnog lica koju tu uslugu pruža jer ista nije direktno vezana (n x firewall), dok se pristupanjem tuđoj zaštićenoj ili nezaštićenoj mreži uglavnom može pristupiti i ostalim resursima.
Mali je broj pojedinaca koji imaju znanje i opremu u kućnim uslovima koja će sigurnost dići na nivo korporativnih ili javnih mreža.

A svima ostalima koji dozvoljavate pristup vašim wifi mrežama bih iskreno skrenuo pažnju da je dovoljno da samo mali procenat nepoznatih korisnika ima loše namere i potencijalni problemi mogu biti ozbiljni (@Lukisa: svakako nije reč xxx i mp3 :d )
Mada ukoliko ste uvereni da nema opasnosti od zloupotrebe i ne smeta vam činjenica što će se vaša IP adresa pojavljivati ko zna gde i u ko zna kakve svrhe onda samo napred :happy:
 
Pa da brkaju se stvari, svi se raspravljaju oko protoka koji je najmanje bitan. Mene zanimaju druge dve stvari, zaštita svojih login podataka i fajlova.
Bio sam skoro na par dana u BG kod brata. On i supruga imaju laptop a net koriste komšijski i ne pada im na pamet da uplate :wall: iako bi im to bila sitnica a imaju uslova i za ADSL i kabl, a tu je i Telenor.... A net više ne radi nego što radi (često gore nego dialup), garant se više ljudi kači i crpi protok i to je njima dobro, malo mail, face, surf... ali samo kad radi. Ja došao, prodavao nešto, kupovao, ne mogu ni bench da otvorim, ni na pm da odgovorim, užas. Lap se sam kači na neku od dve slobodne mreže (hg520s i hg520i) inače ne bi ni znali connect da kliknu. Pošto nisam imao dodira s ruterima itd, sad kad sam se vratio kući, pročeprkam po benchu i vidim o čemu se radi, Telekom ADSL i to ako sam dobro shvatio svako ko se nakači može da uđe u podešavanja rutera i radi šta hoće :zgran:.
Pošto će oni i dalje to da koriste, što se tiče zaštite, šta treba da uradim da niko ne bi mogao da pristupi podacima na laptopu, da li je win firewall dovoljan ili treba još nešto.
A najbitnije, da li neko može da vidi naše login podatke. Supruga se već žalila da joj je neko "nešto" uradio na fejsu, ali nisam gledao šta je bilo. Ja pošto nemam pojma oko ovoga, kad sam se logovao bilo gde, jedino nisam kliktao da me upamte ni sajtovi niti da browser zapamti podatke. Da li je to dovoljno ili šta da uradim?
 
Kada se ti konektujes na neciji ruter ti si se u sustini umrezio sa njim. Sve sto casual user moze da vidi je tvoj shared folder ako nisi aktivirao password protected sharing. Ostalim fajlovima pretpostavljam da moze da ti pristupi neko sa malo vise znanja. A sto se tice tvoje aktivnosti na netu preko tudjeg rutera to moze lako da se prati. Npr, ja sam koristio program CommView for WiFi i tako sam pratio koje sajtove otvara lik ko se nakacio na moj ruter. To malo smara ali sam provalio da ide na face, cita blic i sl. Da sam malo bolje znao da koristim taj program verovatno bih saznao i njegove podatke za login na face ali nisam.
Sustina moje price je da ako neko zna, moze lagano da ti prekopa komp kada se umrezis sa njim
 
Poslednja izmena:
ali ako niste ista workgroup onda nista od umrezavanja
 
Kada se ti konektujes na neciji ruter ti si se u sustini umrezio sa njim. Sve sto casual user moze da vidi je tvoj shared folder ako nisi aktivirao password protected sharing. Ostalim fajlovima pretpostavljam da moze da ti pristupi neko sa malo vise znanja. A sto se tice tvoje aktivnosti na netu preko tudjeg rutera to moze lako da se prati. Npr, ja sam koristio program CommView for WiFi i tako sam pratio koje sajtove otvara lik ko se nakacio na moj ruter. To malo smara ali sam provalio da ide na face, cita blic i sl. Da sam malo bolje znao da koristim taj program verovatno bih saznao i njegove podatke za login na face ali nisam.
Sustina moje price je da ako neko zna, moze lagano da ti prekopa komp kada se umrezis sa njim

Ako je iskljucen file Sharing nemoze niko da ti kopa po kompu,)
 
mislim da bi administratori u firmama trebalo da koriste najbolju zastitu a ne wep i trebalo bi malo vise da posecuju ovakve forume
 
mislim da bi administratori u firmama trebalo da koriste najbolju zastitu a ne wep i trebalo bi malo vise da posecuju ovakve forume
na prvom mestu, nebi trebali uopste da dozvole wifi u bilo koje poslovne svrhe.
 
Zato sam ja zaštitio svoju mrežu, da mi neki mudžos ne otme Predatora :D

Ja sam jako dugo koristio potpuno nezaštićenu mrežu i nikad nisam primetio da se bilo ko kačio i koristio net. Valjda su u mom komšiluku sve penzioneri :D Pre nekoliko meseci sam, ni sam ne znam zašto, zaštitio mrežu i sada stoji tako, ali ni u jednom trenutku ne tripujem šta ako mi neko ''ukrade'' malo neta. Isto tako se ne plašim da će mi neko vršljati po hard disku, pa čak i ako uspe, nema ništa posebno da vidi.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno