Šta je novo?

Veoma neobican problem sa LG DVD rezacem

Spider88

Slavan
Učlanjen(a)
30.11.2005
Poruke
189
Poena
319
Imam LG DVD rezac GSA 4163B(firmware A103). Kaci se na ATA. U poslednje vreme mi se javlja jedan chudan problem. Naime, pre jedno mesec dana rezac jednostavno nije hteo da ocita nijedan disk. Koji god disk da ubacim(bilo DVD ili CD) u windowsu samo prijavi kao CD Drive ali ne moze da ocita. Pri rezanju ne prepoznaje disk, tj kao da nishta nije ni ubaceno. Bilo mi je sumnjivo da je mozda otishao laser ali da bih bio siguran otishao sam do jednog ortaka, ubacio kod njega i vidi chuda : DVD RADI.

Tada sam zakljucio da je najverovatnije do ATA kabla(ili pak do mog napajanja). Dodjem kuci, prikacim ga i DVD i kod mene radi(sa starim ATA kablom).

Pre 15 dana takodje prestane da radi. Odem kupim novi ATA kabal, medjutim nishta. I dalje ne prepoznaje nijedan disk. Zamenim granu sa napajanja(u sluchaju da ovaj mollex nema dobar kontakt), medjutim ista stvar. Na kraju sam se predao, ostavio rezac raskacen preko noci, sutradan ga povezem i gle cuda PONOVO PRORADIO.

Juche u toku dana prestane da radi. Nekoliko puta sam vadio i stavljao ATA kabal i kabal od napajanja(u sluchaju losheg kontakta), medjutim nishta. Ostavim ga da prenoci, jutros povezem i PONOVO RADI.

Da li je neko imao slichan problem? Shta se tu deshava? Rezac kao da mora jedno odredjeno vreme da bude raskacen(da se isprazni sva struja ili shta vec), pa tek onda proradi.
 
Da nije usao tebi neki crvik u komp ? :p Sta koristis kao antivirus i firewall ? Da li to redovno apdejtujes ?
 
Koristim Nod 32 3.0, update svakodnevno, i Zone Alarm 5.5(ne update-ujem ga bash neshto chesto). Koristim i povremeno AdAware (njega update-ujem jednom mesechno). To bi bilo to.
 
'oce to pred kraj tako :d, cas 'oce cas nece.
Ne mora da bude, ali moze. Bas blesavo, mozda samo negde gubi kontakt na nekom spoju. Svetli li lampica i kad ne prepoznaje disk?


:wave::wave::wave:
 
Svetli. To me i chudi. Kada ubacim disk zasvetli oko 5-6 puta kao da krene da ga cita, i onda samo stane. To za kontakt je i moja neka prva pretpostavka, ali je nemoguce da iscupam kabal nekoliko puta i da ga vratim nekoliko puta i da ne proradi, a da sutradan kada ga povezem, radi iz prve. Bukvalno kao da mora da izgubi svu struju iz sebe, pa tek onda da proradi. Znam da kada sam na staroj plochi resetovao bios(clearCMOS), morao sam da chekam oko 20h da bi se bios resetovao(znachi 20h baterija van ploche, sa jumperom neshto nije htelo da radi).
Ovo me podseca na to, mada ne vidim nikakvu poentu tog mog razmishljanja(koliko ja znam DVD nema svoj BIOS, tj ima firmware ali to je opet sasvim neshto drugo, poshto koliko ja znam kod firmware-a ne postoji ClearCMOS ili tome neshto slichno).
Eventualno, da li postoji solucija da firmware zaglupi(iz nekog svog razloga), pa da mora da izadje sva struja iz uredjaja da bi se firmware resetovao.(kao shto rekoh ne verujem da je ova solucija uopshte moguca, ali opet da pitam).
 
Najverovatnije cu update-ovati fw, mada i tada necu znati da li sam reshio problem, poshto se isti javlja kad mu se cefne(na 15, mesec dana, pola godine, godinu, kad god on pozeli). Ako josh neko ima neku ideju shta bi moglo da bude, nek kaze. PozZ
 
Nazad
Vrh Dno