Šta je novo?

Uradi sam - Zasto mi ne radi mis?

Logitech wireless mis kupio pre 5-6 meseci, pocelo je da mi se desava ponekad u poslednjih par dana da seca, odnosno desava se da ja pomeram misa ali kursor stoji, ono sto me buni je da se to desava samo kada je apsolutno mracno u sobi, cim upalim svetlo sve radi normalno. Sta mu je?
 
Ne vidi po mraku [emoji23]

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 
Pozdrav, čitao sam odgovore i zakljucio sam da levi klik moze da se zameni
Naime, levi klik mi otkazuje... U pitanju je SteelSeries Rival 100. Nemam lemilicu nemam nista. Postoji li neki servis koji bi to uradio kvalitetno a da ne kosta nesto puno? Tipa do 1000 dinara ?
 
Nabavi prvo deo, neće niko hteti da juri, a neće ti puno naplatiti zamenu kad im doneseš na gotovo.
 
Eh tu dolazimo do još jednog problema. Koji prekidač uzeti i gde ? Na netu sam citao da su ljudi zadovoljni sa nekim proizvodjačem na K čini mi se. Našao na AE 8x za 10 dolara ali ne mogu da čekam toliko. Moze li pomoc oko potrage kod nas ?
 
Preporucio bih ti ovaj switch: https://tinyurl.com/mlxo3ao7

Iskljucivo ovaj: D2F-F-3-7​


To je japanski Omron prilagodjen za miseve, ostali su neprilagodjeni i potrebna im je modifikacija, sto je previse komplikovano.
 
Kelco, Beli elektronik i slični. Kinezi su sada em spori em nepouzdani, to više nije opcija.
 
Ja sam na AE nasao Kailh... Pa da, problem je sto mora mnogo da se ceka a mis mi je potrebniji sto pre (ne toliko hitno ali sto pre)...
Kako da znam za koji switch je potrebna modifikacija a za koji ne? Skroz sam van tog sveta oko te sitne elektronike pa ne zamerite :)

Edit: Na KP sam nasao ovaj... Po opisu bih rekao da moze i na ovaj moj mis... D2FC-F-7N
 
Poslednja izmena:
Ako neko zna gde bih mogao servisirati dva misa logitech mx oba imaju slican problem sa tasterima na jednom levi klik cesto je dupli a kod drugog neradi desni klik . Hvala vam na svakoj pomoci
 
Imam Logija G402, middle button ne radi.
Otvarao, cistio...nisam primetio nista posebno. Cuje se lepo taster, sve izgleda regularno, ali ne radi ili radi na poprilicno jak stisak.
Ima li tu pomoci?
 
Popraviti levi ili desni klik na miševima je jednostavno, jer većina pristojnih miševa ima kvalitetne Omron mikroprekidače koje je lako zameniti, a ko ima živaca i mirnu ruku, moguća je i reparacija postojećeg. Ono sa čime ja mučim muku sa svim miševima koje sam imao za ovih 30 godina je srednji klik.

Apsolutno je nebitno da li je miš Razer, Steelseries, Logitech, A4, Mionix...itd. Nebitno je da li je u pitanju low, mid ili high end, na apsolutno svakom mišu mi je posle par godina crkavao srednji klik. Pogotovo dok sam se bavio ozbiljno gamingom. Ili kreće dupli klik, ili je potrebno stisnuti srednje dugme kao manijak da bi klik bio registrovan, ili jednostavno srednji klik u potpunosti prestaje sa radom. Trenutno imam Mionix Avior 7000 i na njemu je tačno nakon isteka garancije počeo da otkazuje srednji klik. Više se ne igram toliko, tako da se ne može reći da je od intenzivnog gaminga. Naravno levi i desni klik rade bez greške jer su oba mikroprekidača gorespomenuti kvalitetni Omron.

Otvorio sam miša, rasklopio ceo scroll mehanizam, i locirao problematičan mikroprekidač koji je naravno neki custom made China trash. Vizuelno sam utvrdio da je mikroprekidač solidno zalemljen za PCB i da se nije odlemio sa pločice kao što se to dešava na nekim Razer miševima. Na žalost, mikroprekidač je sklopljen i zaliven plastikom tako da se ne može otvoriti. Šrafcigerom sam lagano pritiskao plastični deo mikroprekidača i jasno se čuje klik. Dakle, mehanički je unutra ispravan. Izduvao sam prekidač kompresorom, nakačio ga tako otvorenog na USB, ali srednjeg klika i dalje nema bez obzira što se čuje lep i solidan click. Pošto je plastičan deo koji ulazi u mikroprekidač fušerski napravljen, to jest plastični deo je nešto manji od same rupe kroz koju prolazi, sa strane ima možda pola milimetara lufta. Uzeo sam Liqui-Moly MAF sensor cleaner sprej koji mi stoji u garaži. U pitanju je ovo:

maf.JPG

Sprej služi za čišćenje MAF (Mass Airflow Sensor) senzora na automobilima i bukvalno može da preporodi rad motora ukoliko je MAF senzor zaprljan. Sprej sam prskao direktno u mikroprekidač kroz one sitne otvore koje sam spomenuo gore. Mikroprekidač je izgleda bušan sa donje strane, jer je svo sredstvo izlazilo sa donje strane PCB-a. Sačekao sam da se sredstvo osuši, i ponovio proces još jednom. Prskao sam dobrih 2 minuta, mislim da sam potrošio pola spreja. Opet sam sačekao da sve ispari i da se lepo osuši, nakačio miša, i boom. Srednji klik radi kao nov. Sklopio sam scroll mehanizam, i usput očistio scroll točkić. Sklopio miša i evo srednji klik radi kao nov, a scroll više ne pravio buku kao pre. Ali nisam se ovde zaustavio. Uzeo sam nekog matorog Logitech miša kojem je isto otkazao srednji klik, otvorio ga, ponovio ceo proces na njemu, i boom. Srednji klik radi kao nov. Problem sa ovim mikroprekidačima za srednji klik su ti sitni otvori kroz koje prolaze jako sitne čestice prašine do kojih se ne može dopreti. A zbog same konstrukcije mikroprekidača sa unutrašnje strane, izduvavanje kompresorom ne pomaže jer mlaz vazduha ne dopire tamo gde treba. Tečnost, sa druge strane, ispuni celo kućište iznutra, i sve nečistoće bukvalno iscure.

Sprej nije jeftin, ali radi posao.
 
Bacio sam pogled, na tom Mionix-u je switch slican ovom: https://www.ebay.com/itm/222207501083
Lako se menja, na ploci je zalemljen sa 2 kontakta, tako da porucis ovih 10kom. i menjas ga na ~2god., mada ovaj je Panasonic, traje obicno malo vise, najbolje resenje.

Taj switch inace nije toliko los, ali desava se da se zaprlja, sprejem je resio oksidaciju, nadajmo se na duze vreme.
 
Jeftinije mi je čišćenje.
 
@alex303
Da li si mozda ranije isprobavao i neka druga sredstva? Za ovako nesto najlogicnije deluje contact cleaner, koji je po sastavu uglavnom alkohol uz eventualno komponentu za zastitu od oksidacije sto MAF cleaner verovatno nema, jer tamo, navodno, svaka naslaga bilo cega smeta.

A ja bih cak najpre probao cist alkohol u nekom povecem spricu sa sve debelom iglom, radi boljeg pritiska i usmeravanja.
 
Poslednja izmena:
@alex303
Da li si mozda ranije isprobavao i neka druga sredstva? Za ovako nesto najlogicnije deluje contact cleaner, koji je po sastavu uglavnom alkohol uz eventualno komponentu za zastitu od oksidacije sto MAF cleaner verovatno nema, jer tamo, navodno, svaka naslaga bilo cega smeta.

A ja bih cak najpre probao cist alkohol u nekom povecem spricu sa sve debelom iglom, radi boljeg pritiska i usmeravanja.
Nisam isprobavao druga sredstva jer ih nemam. Ovaj MAF cleaner je nesto sto sam imao pri ruci, pa sam odlučio da probam. Kontam da bi bilo kakvo sredstvo u spreju sa alkoholom ili bilo kojom drugom materijom odradilo isti posao. Poenta je da se tečnost zavuče do kontakta na kojima se nalaze sitne čestice prašine. To je cela mudrost.
 
Zna li neko da li i gde i Srbiji može da se kupi dongle/risiver za Razer Basilisk X HyperSpeed?
 
Neces to nigde naci, ali ako se ne varam to je wifi/bluetooth mis, pa ga treba koristiti sa BT ako si izgubio wifi adapter. Ako je desktop, postoje BT adapteri, koji su univerzalni za razliku od wifi.
 
Imam Logitech Lightspeed G703. Neki dan primetih da tockic odjednom pomalo zapinje i koci, pa sam ga malo jace ispritiskao i razmrdao. Od tada vise ne zapinje ni najmanje, ali ni ne radi :ROFLMAO: Tj. kao button radi uredno, ali skrolovanje vise ne radi. Ima li mu pomoci ili sam zeznuo nesto?
 
mozda je proklizao encoder, pa osovina tockica ne prenosi pokret ili je crkao encoder ili je nesto ispalo :)
 
Nazad
Vrh Dno