Šta je novo?

Uradi sam - Zasto mi ne radi mis?

patrola

Slavan
Učlanjen(a)
13.10.2006
Poruke
384
Poena
319
Svakim danom na bar jednom ovakvom ili slicnom forumu postavi se jedno od sledecih pitanja:

Ne radi mi levi klik, pomozite?
Ne radi mi desni klik, pomozite?
Mis mi prekida, cas svetli cas ne svetli, pomozite?

Pokusacu da pomognem u narednih nekoliko postova. Prvo cemo se pozabaviti takozvanim klikovima, tacnije mikroprekidacima.

Ono sta morate imati na umu je to da je za jedan mikroprekidac predvidjeno u proseku oko milion tzv. klikova. Ako se pasionirani ljubitelj CS-a i slicnih igara. onda je taj broj klikova i manji, pogotovu sto tu moramo u obzir uzeti i faktor nervoze. :D Tada dolazi do takozvanog zakivanja mikroprekidaca i drugih oblika izlivanja besa. Tu prvenstveno mislim na miseve neke nize klase tipa Logitech S90 ili B58. Takodje sve ovo moze da se desi i na mnogo skupljim i kvalitetnijim misevima.

Proveru ispravnosti mikroprekidaca cemo uraditi na sledeci nacin. Odaberite jednu tacku na desktopu, najbolje na sredini ekrana. Zatim pritisnite prvo levi mikroprekidac i zadrzite ga, kao da zelite da selektujete neki deo na desktopu. Dok drzite mikroprekidac pocnite da pomerate misa sto brze levo desno 10 do 15 sekundi. Ako uocite da se selekcija prekida i da pocetna tacka selekcije nije vise na onom mestu koje ste zadali za pocetak testa, znaci da postoji problem sa mikroprekidacem. Isti postupak ponovite i za desni mikroprekidac. Da bih vam docarao sve ovo pogledajte sledece video zapise na kojima je pokazan rad ispravnog i neispravnog mikroprekidaca.

Neispravan mikroprekidac:

[YOUTUBE]zcAGx2zohT4[/YOUTUBE]

Ispravan mikroprekidac:

[YOUTUBE]fk-dK4rUVxQ[/YOUTUBE]

Zelim da napomenem da i pored svega do sada napisanog ne mora znaciti da je mikroprekidac zaista neispravan. Test ce dokazati sumnju na neispravnost misa, a strucno lice ce otkloniti kvar. Zbog cega to kazem? Mozda je hladan lem!? Moze biti jos nesto!? Tako da ne preporucujem popravku misa u kucnoj radinosti, pogotovu ako je mis jos u garanciji. U izobilju ima dobronamernih komentara tipa: "Otvori misa i pecni lemilicom ili neka neko to uradi ako ti ne znas!" A sta ako nije hladan lem, nego su pokidani vodovi, a vi otvorili misa od 50 i vise evra koji je u garanciji. Danas veliki broj proizvodjaca daje visegodisnje garancije na miseve i tastature. Ako ne moze da se popravi, dobicete nov ili ce vam ga odmah zameniti!
 
Sada cemo se pozabaviti takozvanim seckanjem zicnih miseva, odnosno povremenim prekidom povezanosti misa sa racunarom ili blokiranjem, svejedno.

illidan je napisao(la):
Evo sta je najveci problem mx510, kabl ulazi u misa i tu se savija pod uglom od 90 stepeni, najcesce se desi da se tu prekine kontakt.

Tacno. Medjutim, to je problem manje vise kod svih miseva. Negde cak postoje i dve krivine pod uglom od 90 stepeni. Da bismo proverili ispravnost misa uradicemo sledeci test:

Uzmite misa jednom rukom, a drugom zategnite kabl duz leve strane misa. U takvom polozaju pomerajte misa levo desno 10 do 15 sekundi.

f_P1020238m_9ed990a.jpg


Isti postupak odradite sa kablom sa desne strane misa, kao i sa kablom podignutim u vis, odnosno upravnim na radnu povrsinu.

f_P1020239m_2697484.jpg
f_P1020240m_43464a3.jpg


Jednostavno je. Najbitnije je da kabl bude dobro zategnut. Ako prilikom takvog pomeranja misa levo desno ili gore dole, uocite da kursor na desktopu zastajkuje privremeno ili blokira, postoji velika verovatnoca da je problem u kablu misa. Kazem verovatnoca, jer opet postoje i drugi faktori koji mogu uticati na neispravnost. Opet, mozda je hladam lem, mozda je neispravan ceo kabl, tako da tu ne pomaze skracivanje kabla na gore pomenutim krivinama. Zato, nosite u servis, sigurnije je!
 
Svaka cast :)
 
Super, ali tema ipak treba da se zove NeRadi sam :D
 
Izgleda da je kabal ok

Veceras mi je otkazao mis, radi se o Trust optical mouse, ps/2, pre 10 min svetleo je s vremena na vreme, pa redje , redje dok nije potpuno ugasio inace scroll wheel, levi i desni taster rade ok, znaci ne uspevam da pomerim cursor?
O cemu se radi da li je mis stradao, optika?
Garancija istekla pre 3 meseca.
 
Sto se klikova tice postoji jos jedan problem a to je da se na platici koja pritiska mikroprekidac pojavi "zarez" koji nastaje usled trenja plastike o mikroprekidac, problem se resava tako sto popunite nastalu "rupu" lepkom.
 
Svaka čast na postu, mada miševi su potrošna roba. Kada mi je riknuo miš jednostavno sam ga zamenio drugim. Ako ništa drugo onda barem zbog vizualne promene.
 
Ne bih bas rekao dosta, a i mis naveden ako primer je obican. Ja sam za popravku miseva preko 1000 din. Konkretno ja imam kuci najobicnijeg Geiusa (optickog) starog 5 god. Nomalno radi, ali prilikom kupovine novog racunara vodicu racuna da i mis bude sa mojim zahtevima. Ja sam zardjali gejmer :D
 
Ne bih bas rekao dosta, a i mis naveden ako primer je obican. Ja sam za popravku miseva preko 1000 din. Konkretno ja imam kuci najobicnijeg Geiusa (optickog) starog 5 god. Nomalno radi, ali prilikom kupovine novog racunara vodicu racuna da i mis bude sa mojim zahtevima. Ja sam zardjali gejmer :D

Sto prilikom kupovine novog racunara? Moze mis da se kupi i bez racunara :p
 
hahahaha

ovo je pravi odgovor :D

Smite ..... bilo mi je glupo da kažem ;)
 
Imam Geniusov mis koji je star pola godine. Od skoro poceo da me zeza skroll. Znaci hoce da klikce srednji taster i hoce i da se okrece ali kad skroluje stalno baguje ja ga okrecem na gore ono skrol traku u nekom prozoru spusti na dole i tako skoro ne reaguje kada skorlujem tocak. Jel ima neko ideju kako to moze da se popravi. Otvarao sam ga ocistio prasinu ali nista i dalje slabo reaguje kada skrolujem :(
 
Da li neko u Novom Sadu radi popravke misa? Otisao mi levi klik, sumnjam na mikroprekidac :(
 
Ja sam popravi levio klik na logitech lx8 misu. Desava se da su kontakti mikroprekidaca zaprljani odnosno da su blago korodirali. Otvoris misa, otvoris mikroprekidac, skines oprugicu na kojoj je kontakt i malo ga prosmirglas sa finom smirglicom. Takodje moras da prosmirglas i kontak na drugom delu mikroprekidaca. Ne mora da se smirgla, moze i da se malo ostruze prljavstina sa necim ostrim. Da je kontakt prljav to se vidi ocigledno jer je crn, a kad se ocisti onda se sija.

Evo kako se mis otvara:

http://gs57.photobucket.com/groups/g217/7FBNB3RN94/

Mada je ovaj tip zamenio mikroprekidace, dok sam ih ja ocistio.

Evo kako se mikroprekidac otvara. Ovaj tip je samo malo ispravio opruge, ali to nije resenje. Kontakti mora da se ociste.

Ovako se otvaraju:

http://www.overclockers.com/mouse-clicking-troubles-diy-repair/

293eerq.jpg


Kao sto se i vidi na ovoj slici kontak nije bas najcistiji. On se malo ocisti, i drugi kontak na prekidacu, na koji ovaj naleze.
Ja inace radim ovaj posao vec 12 godina, tako da sam video svakakvih mikroprekidaca, a zajednicko im je da se kad tad zaprljaju, odnosno , kontaktne povrsine malo nagore i stvara se sloj oksida. Onda prekidac ne provodi lepo struju i nastaju problemi. Uglavnom ciscenjem se resavaju bez problema, sve dok se ne potrosi kontakntna povrsina, onda je gotov.

Doduse, ja na poslu popravljam malo krupnije stvari, ali sve je to isto. Samo da napomenem, ovi mikroprekidaci na misevima su jako sitni, tako da nepaznjom mogu i da se pokvare.

Ne dirajte opruge jer mogu da puknu, posle nema vajde od njega. Ne znam samo kakvi su mikroprekidaci na jeftinim misevima, da li bi mogli da se prebace na ove skuplje. Jeftinije mi je to nego kupovina novog misa. :)
 
Poslednja izmena:
Meni zabada levi klik na mx500...ima ukupno 5 mikroprekidaca i svi su isti, mislio sam da zamenim mesta sa npr mouse4 ali nece da ide:d
 
Ljudi hitno mi treba vasa pomoc,koristim razer copperhead i predpostavljam da mi se pokvario mikro prekidac levog klika -.-
Mis strasno baguje/koci/secka.Ne mogu da selektujem tekst ne mogu da igram cs bla bla.
Gde mogu da kupim mikro prekidacu u Nisu ili pak ko servisira miseve ako neko zna neka napise ovde ili na pm.
 
Imam problem sa dva miša,sa prekidanjem.
Nešto mi čudno da sam jedan koristio dve godine,drugi nisam uopšte koristio,i prilikom "probe" oba seckaju kad je neka zahtevnija grafika.Jedan koristi običan ms/2 a drugi usb ulaz.Svi uređaji povezani USB-om rade normalno.

O čemu se radi?
 
Molim vas da mi pomognete! Kupila sam danas Xwave G11 mis http://www.itsvet.com/tekst/xwave-g11/4972/. Kursor stalno stalno skakuce po ekranu po nekoliko milimetara u svim pravcima, zbog cega je nemoguce kliknuti na male ikonice ili npr. u red u tekstu da izbrisem pogresno slovo. I kada sklonim ruku sa njega on nastavlja da se pomera, a kada ga okrenem naopacke, laser gore, kursor samo ide na gore, do vrha ekrana. Koristim stari XP, a mis sam samo ubacila u usb i kliktala next za instalaciju. Probala sam sa crnom podlogom, na belom A4 papiru, bez podloge... Da li je problem u podesavanjima ili je mis pokvaren? Da ga vratim ili da pokusam da se naviknem, mada ne vidim kako se navici na to skakutanje. Zahvalna sam na svakom savetu, izludeh od njega!
 
Pošto si probala na više podloga, onda je miš neispravan. Vrati ga tamo gde si ga kupila.
 
Hvala na odgovoru :)! To cu i da uradim. Nadam se da cu moci da uzmem neki drugi model, a ne opet isti. Razocarala sam se i u mis i u Tehnomaniju :). Hvala jos jednom!
 
Pa gde nadje misa u Tehnomaniji da kupujes? :)
Vrati taj obavezno i sledeci put biraj malo ozbiljniju firmu. Logitech ili nesto slicno, provereno. Koliko god da je mala i naizgled nebitna stvar, mis je nesto sto se drzi u ruci 95% vremena provedenih za kompom. On mora da radi savrseno.
 
Posle dve godine, Xai je poceo da double-click-uje iz vedra neba. Ima li negde servis za popravku mikroprekidaca kod nas? Sto je najgore, da bih ga uopste otvorio, moram da otkinem glajdere, a izgleda nemaju novi da se kupe u Srbiji.
 
Glajderi nisu problem, zalepices ih. Sto se tice mikroprekidaca, nabavi neki s drugog misa, stvarno nije tesko da to odradis sam ako si ikada radio lemilicom.
 
Verovatno treba da se zameni mikroprekidac [TTC microswitch 159 je naziv tog modela] a ne da se popravi. Ako ne uspes da narucis negde na netu jedino da pogledas oglase za neispravne miseve sa istim prekidacima, ili novi xai :)
 
Nazad
Vrh Dno