Šta je novo?

MacPro

Da, 1200/1200/700 bi trebalo da je default.
 
na zalost to je default za sve temperaturne opsege u mom slucaju.
ako se pogleda na Mac support forumu mnogo ljudi smatra to previse labava setovanja.
 
@mipko Mogao bi biti u pravu..ne znam koliku je temperaturu čekao, ali ni na onom iMacu nije ubrzao ventilatore. Stock mašina..nikakav fan control program nije imala na sebi.
 
A kažu li ljudi igde na koliko se stepeni automatski povećava RPM?
 
@voyager: isti slucaj, stock 24" iMac early 2008. Ni da pomisli da ubrza ventove. Mislim da je Tj za taj CPU 100C sto ce reci imao je jos 20C fore, ali nekako bih se lepse osecao da je ubrzao fan makar 10%.
Mislim da je glupo stavljati 3rd party software na masinu koja kosta kao neki polovni auto da bi kontrolisao ventilatore. No, to cu da proverim sa servisom.

EDIT: Pregledao sam mac support forum i niko nema pojma na koliko stepeni bi ubrzao ventilatore. Mislim da je to neki za*eb sa SMC - nikakav reset SMC ne pomaze.

pozz
M
 
Poslednja izmena:
da mi je znati kako u Apple-u testiraju masine!

- da li puste neki mprime ili rendering u Cinema 4D pa na osnovu toga naprave setovanja kada se ventilatori ubrzavaju? :D
 
Brate ako te oderu vishe nego za PC i mora da radi 100%, i nikad da ne stucne u realnim uslovima ;) (sto znaci ako ga ne odvedes u sred Sahare ili Rijad)
To je ono sto ja mislim da se i placa kad se kupuje Mac - piece of mind da to radi kako treba a ne da je neki klinja od 15 god. koji zna sve o IT-u sklopio u podrumu da bi zaradio za bajs ;)
Temperatura GPU-a je prevelika ako GPU nista nije radio, inace mogu i vishe olako.
SMC mene buni i dalje, pogotovu ako je to u stvari Intel Chipset... (mislim ako SMC predstavlja temperaturu za chipset/FSB kontroler a ne nesto trece)

realno se ne slazem sa metodologijom testiranja. Zasto bi i jedan obican korisnik tvrdio da mu je masina stabilna ako recimo 24h drzi CPU na 100% ?
 
@kovacm:

imaju 2 metode

1. "Is it safe...?"

2. "DON'T YOU DIE ON ME !!!!"

:d

salim se naravno ;)

@alfaunits:

The System Management Controller is an integrated circuit (computer chip) that is on the logic board of the computer. As the name implies, it is responsible for power management of the computer. It controls backlighting, hard disk spin down, sleep and wake, some charging aspects, trackpad control, and some input/output as it relates to the computer sleeping.
 
Poslednja izmena:
@alfaunits:

The System Management Controller is an integrated circuit (computer chip) that is on the logic board of the computer. As the name implies, it is responsible for power management of the computer. It controls backlighting, hard disk spin down, sleep and wake, some charging aspects, trackpad control, and some input/output as it relates to the computer sleeping.

Po ovome SMC je nesto slicno ASUS-ovom EPU-u.
 
To je ono sto ja mislim da se i placa kad se kupuje Mac - piece of mind da to radi kako treba

pa Mac tako i radi ;)

btw mislim da bi reset SMC-a pomogao jer sam menjao setovanje istog sa SMCfanControl.app
 
Poslednja izmena:
@kovacm: moze biti. meni SMC nece da menja brzinu fana automatski nikako.

Edit: nisam dobro procitao kovacev post.
 
Poslednja izmena:
ne, ne, ne... FantomX ne fantaziraj. za 3 godine koriscenja Mac-a mogu da kazem da je iMac zabo jednom prilikom startovanja Parallelsa, MacBookPro takođe jednom.

Ne fantaziram, nisam mislio nista loshe, svakome se desi da zabode, zabode i chovek a kamoli mashina. ;)

Vidim da bi hteo da pokažeš da je nestabilan isto koliko i svaki drugi PC ali to jednostavno nije tačno. Da može da blokira, istina, ali da je u rangu sa svakim drugim PC-jem je jednostavno besmislica!

Taman posla da zelim da dokazem da je nestabilan kao svaki drugi PC, bilo bi glupo da je tako, samo sam hteo da podelite iskustva samnom, to sam i naglasio vishe puta. To da li je u rangu sa svakim drugim PC-jem je glupo recheno, ko pametno sklapa mashinu moze je sklopiti i napraviti lepu paralelu shto se tiche stabilnosti i upotrebljivosti (vrh plocha, vrh proc, memorija i neka grafika koju prodzava hackintosh ;)) u sprezi sa kvalitetnim monitorom (koji je usput najbolja stvar na Mac-u).


dakle: u realnom radu, i pri renderingu, NEMA apsolutno nikakvih problema u korišćenu iMac-a (buraz ima sličan iMac, takođe koristi Cinema 4D, i nikada mu se nije skucao Mac prilikom renderinga. ovo kod mene mora biti neki problem sa ne ubrzavanjem ventilatora).

Naravno da nema, to se i ochekuje, pogotovu kod te mashine, zna se chemu sluze i shta se ochekuje od njih. Jednostavno, sve ima svoju neku manu, nisam zeleo nista da dokazujem, ali opet, da budemo iskreni, u neku ruku sam ti i pomogao, nashao si falinku, ventilatori ne rade bash kako treba, sitnica, a moze da bude gadna, ne sumnjam da ces naci reshenje. :) :wave:
 
Od kako su izašli novi Alu iMacovi, konkretno mislim na 20" model, u koje se počeo ugrađivati TN panel, umesto dotadašnjeg PVA, i taj adut su izgubili :)

Doduše, Cineme su im bile (ne znam za ovu novu fancy 24") sa S-IPS-om, kao i svi 24" iMacovi.
 
evo testova iz c't magazina

testirali su koliko ubrzanje u realnim aplikacijama donosi više "corova".

test mašina za sve osim za igranje je bio MacPro octo-core sa Windows Vistom i Mac OS X-om.

za igranje su koristili neku AlienWare ili sličnu mašinu...

Testovi su:

- Windows aplikacije
- Windows igre
- Mac aplikacije (PhotoShop i PhotoLine)
- Cinebench (Vista i Mac OS X)
- browser test (gde se vidi da Chroma koristi 4 jezgra za JS dok Opera jedno)
 

Prilozi

  • windows-app.gif
    windows-app.gif
    125.5 KB · Pregleda: 56
  • windows-games.gif
    windows-games.gif
    103.9 KB · Pregleda: 54
  • mac-app.gif
    mac-app.gif
    40.8 KB · Pregleda: 51
  • cinebench.gif
    cinebench.gif
    35.7 KB · Pregleda: 46
  • browser.gif
    browser.gif
    119.6 KB · Pregleda: 52
Od kako su izašli novi Alu iMacovi, konkretno mislim na 20" model, u koje se počeo ugrađivati TN panel, umesto dotadašnjeg PVA, i taj adut su izgubili :)

Doduše, Cineme su im bile (ne znam za ovu novu fancy 24") sa S-IPS-om, kao i svi 24" iMacovi.

Mislim da je ova nova cinema isto S-IPS ali sa LED osvetljenjem... mada nisam 100% siguran.
 
Evo uporedne brzine konvertovanja DivX-a u format za iPhone na iMacu i Mac Prou.

iMac Alu 20" 2,4 GHz
Mac Pro 2,8 GHz (octocore)

imacmacpro.png
 
Konverter izgleda ne vidi vishak jezgara :D, rekao bih da vidi samo 400Mhz razlike u brzini procesora, koji bedak. :(
 
@-V-O-Y-A-G-E-R- koji je to converter ?
 
RoadMovie 1.6.1 :)

Pogledacu danas baš koliko je jezgara aktivno..mislim da sam juče video dva.
 
Update, sto se tice automatske kontrole RPM, ipak radi.
Danas sam malo igrao HomeWorld 2 i posle 1h igranja sam primetio da su se ventilatori ubrzali
1400/1900/1000 CPU/HDD/ODD

temp PSU je bila 80C, CPU oko 60, GPU oko 70
 
Evo opet sam konvertovao film, video da se koriste samo dva jezgra.
Sada je score bio malo bolji..za 38:21 sa 52.5 fps u proseku :)
 
^
Nadji bolji softver, jer je uzas konvertovati na dva jezgra, a ostalih sest ne upozliti, trebalo bi da postoji nesto sto podrzava "bar" cetiri jezgra.
 
Baš bistrim sa kolegom..mogu konvertovati u QT-u, ali to što dobijem zbog više jezgara ću izgubiti jer je QT najsporiji konvertor :)
A i ne lepi titlove ma sliku, a za to mi ustvari RoadMovie jedino i služi :)

Kontaktiraću autora programa i videti :)
 
Magix Video delux 15

i Avidemux

u onom tekstu imas dva programa za enkodiranje videa:

jedan radi uposaljava vise jezgara kada radi kompresiju u Divx (Magix Video delux 15) dok pri H264 kompresiji koristi samo jedno jezgro.

Sa druge strane, Avidemux koristi vise jezgara pri H264 kompresiji dok kod kompresije u Divx koristi samo jedno jezgro... !

stvarno treba eksperimentisati sa ovim...


---

Slicna situacija tvojoj Mario (sa QuickTime MultiCore vs neki drugi single core) je i sa PhotoShop vs PhotoLine. PhotoShop koristi samo dva jezgra dok PhotoLine koristi i svih 8 ali je u startu sporiji od PhotoShopa pa mora da iskoristi svih 8 jezgara da bi se po brzini izjednacio sa PhotoShopom koji koristi samo jedno jezgro.
 
Mogu li pomenuta dva konvertora da lepe titl na film? :)
Ako ne mogu, onda ću živeti sa 39 minuta :)
 
^
Cek pa PhotoShop koliko mi je poznato na winu koristi meni i sva cetiri jezgra za neke efekte (tipa radial blur). Jel ja gresim ili se to nesto razlikuje izmedju Mac i Win verzije?
 
PS vrlo retko koristim, tako da ne znam za njega (tj. nije mi važno koliko koristi resursa), ali znam da mi Aperture potpali svih 8, God bless'em.

Evo sad gledam i Photomatix Pro, za HDR-ove..šeta jezgra, ali je uvek u jednom trenutku aktivno samo jedno jezgro.
 
^
Cek pa PhotoShop koliko mi je poznato na winu koristi meni i sva cetiri jezgra za neke efekte (tipa radial blur). Jel ja gresim ili se to nesto razlikuje izmedju Mac i Win verzije?

pogledaj tabele sa prethodne strane!!! tamo ti sve lepo pise i za Win i za Mac verziju ;)
 
^
Ma izmericu ja nesto za vikend sa SS-ovima, taman da se podsetim, ali kao sto rekoh za radial blur sam skoro siguran da se uposle cetiri jezgra :wave:
 
Nazad
Vrh Dno